61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,
гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ: 03499901, UA628999980313141206083020002
іменем України
03.02.2021 Справа № 905/1928/20
Господарський суд Донецької області у складі головуючого судді Чернової О.В. при секретарі судового засідання Шакуровій І.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Антимонопольного комітету України, м. Київ
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю “Науково - виробниче підприємство “Гаммаграфік”, м. Маріуполь Донецької області
про стягнення штрафу у розмірі 1 755 072,00 грн., пені у розмірі 1 755 072,00 грн. та зобов'язання припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції, -
За участю представників сторін:
від позивача: Попов Я.О. за положенням про самопредставництво
від відповідача: не з'явився
Антимонопольний комітет України, м. Київ звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю “Науково - виробниче підприємство “Гаммаграфік”, м. Маріуполь Донецької області про стягнення штрафу у розмірі 1 755 072,00 грн., пені у розмірі 1 755 072,00 грн. та зобов'язання припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на невиконання відповідачем рішення Антимонопольного комітету України про порушення законодавства про захист економічної конкуренції №715-р від 11.12.2018, яким визнано, що останнім вчинено порушення п.1,5 ч.2 ст.6 та п.1 ст.50 ЗУ “Про захист економічної конкуренції”, внаслідок чого виникли підстави для нарахування пені.
Нормативно свої вимоги позивач обґрунтовує ст.ст.16, 25 Закону України «Про Антимонопольний комітет України», ст.56 Закону України «Про захист економічної конкуренції», ст.ст. 20, 162, 176, 233 Господарського процесуального кодексу України.
З дотриманням приписів ст.6 Господарського процесуального кодексу України, відповідно до Положення про автоматизовану систему документообігу суду, для розгляду справи №905/1928/20 визначено суддю Чернову О.В.
Ухвалою судді господарського суду Донецької області від 10.11.2020 позов прийнято до розгляду за правилами загального позовного провадження та відкрито провадження у справі №905/1928/20.
У підготовчому судовому засіданні 11.01.2021 судом закрито підготовче провадження та призначено справу №905/1928/20 до розгляду по суті на 03.02.2021 року.
У судовому засіданні 03.02.2021 представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, відзив на позовну заяву не надав, про дату та час розгляду справи по суті повідомлений належним чином.
Суд вважає за можливе розглянути спір в порядку ч.1 ст.178 та ч.3 ст.202 Господарського процесуального кодексу України за наявними в справі матеріалами, оскільки їх цілком достатньо для правильної юридичної кваліфікації спірних правовідносин, а відсутність належним чином повідомлених представників відповідачів у світлі приписів ст.ст. 13,42, ч.ч.1,3 ст.74 Господарського процесуального кодексу істотним чином не впливає на таку кваліфікацію.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши надані сторонами докази в порядку ст. 210 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
11 грудня 2018 року Антимонопольним комітетом України прийнято рішення № 715-р у справі № 143-26.13/107-17 "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу", яким, зокрема:
- визнано, що товариство з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «Гаммаграфік» та Державне підприємство «Український державний науково-дослідний інститут технологій і товарно-грошового обігу, фінансових і фондових ринків «Укрелекон» вчинили порушення, передбачене пунктом 1 частини другої статті 6 та пунктом 1 статті 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді антиконкурентних узгоджених дій шляхом встановлення економічно необґрунтованих цін реалізації засобів контролю;
- визнано, що товариство з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «Гаммаграфік» та державне підприємство «Український державний науково- дослідний інститут технологій товарно-грошового обігу, фінансових: і фондових ринків «Укрелекон» вчинили порушення, передбачене пунктом 5 частини другої статті 6 та пунктом 1 статті 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді антиконкурентних узгоджених дій шляхом обмеження доступу на загальнодержавний ринок засобів контролю інших суб'єктів господарювання;
- за порушення, зазначене в пункті 1 резолютивної частини цього рішення, накладено на товариство з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «Гаммаграфік» штраф у розмірі 877 536,00 гривень;
- за порушення, зазначене в пункті 2 резолютивної частини цього рішення, накладено на товариство з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «Гаммаграфік» штраф у розмірі 877 536,00 гривень;
- зобов'язано товариство з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «Гаммаграфік» припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції, зазначене в п.п. 1,2 резолютивної частини цього рішення.
Листом №143-29/05-16824 від 13.12.2018 позивач надіслав копію рішення у справі № 143-26.13/107-17 на адресу відповідача, яке отримано останнім - 21.12.2018, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення №0303509071589 (а.с.21).
Рішенням господарського суду міста Києва від 30.07.2019 у справі №910/2861/19, залишеним постановою Північного апеляційного господарського суду від 03.12.2019 без змін, у задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче підприємство "Гаммаграфік" до Антимонопольного комітету України про визнання недійсним рішення в частині відмовлено повністю.
Посилаючись на невиконання відповідачем рішення Антимонопольного комітету України про порушення законодавства про захист економічної конкуренції №715-р від 11.12.2018, яким визнано, що останнім вчинено порушення п.1,5 ч.2 ст.6 та п.1 ст.50 ЗУ “Про захист економічної конкуренції”, внаслідок чого позивачем нарахована пеня, останній звернувся до суду з розглядуваним позовом.
Виходячи з принципу повного, всебічного та об'єктивного розгляду всіх обставин справи, суд вважає вимоги позивача такими, що підлягають задоволенню частково, з огляду на наступне.
Пунктом 7 ч.1 ст.20 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що справи за заявами органів Антимонопольного комітету України з питань, віднесених законом до їх компетенції, підвідомчі господарським судам.
Отже, спір у даній справі відноситься до підвідомчості господарських судів і підлягає вирішенню за правилами Господарського процесуального кодексу України.
Згідно статті 1 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" Антимонопольний комітет України є державним органом із спеціальним статусом, метою діяльності якого є забезпечення державного захисту конкуренції у підприємницькій діяльності та у сфері державних закупівель.
Приписами статті 4 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" визначено, що Антимонопольний комітет України будує свою діяльність на принципах: законності; гласності; захисту конкуренції на засадах рівності фізичних та юридичних осіб перед законом та пріоритету прав споживачів.
Частиною 1 статті 7 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" визначено, що у сфері здійснення контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції Антимонопольний комітет України має повноваження, в тому числі, розглядати заяви і справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та проводити розслідування за цими заявами і справами; приймати передбачені законодавством про захист економічної конкуренції розпорядження та рішення за заявами і справами, перевіряти та переглядати рішення у справах, надавати висновки щодо кваліфікації дій відповідно до законодавства про захист економічної конкуренції; перевіряти суб'єкти господарювання, об'єднання, органи влади, органи місцевого самоврядування, органи адміністративно-господарського управління та контролю щодо дотримання ними вимог законодавства про захист економічної конкуренції та під час проведення розслідувань за заявами і справами про порушення законодавства про захист економічної конкуренції;при розгляді заяв і справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, проведенні перевірки та в інших передбачених законом випадках вимагати від суб'єктів господарювання, об'єднань, органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю, їх посадових осіб і працівників, інших фізичних та юридичних осіб інформацію, в тому числі з обмеженим доступом тощо. Відповідно до ст. 5 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" Антимонопольний комітет України здійснює свою діяльність відповідно до Конституції України, законів України "Про захист економічної конкуренції", "Про захист від недобросовісної конкуренції", цього Закону, інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до цих законів.
Згідно ч. 1 ст. 35 Закону України "Про захист економічної конкуренції" розгляд справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції починається з прийняттям розпорядження про початок розгляду справи та закінчується прийняттям рішення у справі.
Відповідно до частини 1 статті 22 ЗУ «Про захист економічної конкуренції» розпорядження, рішення та вимоги органу Антимонопольного комітету України, голови територіального відділення Антимонопольного комітету України, вимоги уповноважених ними працівників Антимонопольного комітету України, його територіального відділення в межах їх компетенції є обов'язковими для виконання у визначені ними строки, якщо інше не передбачено законом.
Невиконання розпоряджень, рішень та вимог органу Антимонопольного комітету України, голови територіального відділення Антимонопольного комітету України, вимог уповноважених ними працівників Антимонопольного комітету України, його територіального відділення тягне за собою передбачену законом відповідальність (частина 2 статті 22 Закону України "Про Антимонопольний комітет України").
Згідно статті 25 Закону України "Про Антимонопольний комітет України", з метою захисту інтересів держави, споживачів та суб'єктів господарювання Антимонопольний комітет України, територіальні відділення Антимонопольного комітету України у зв'язку з порушенням законодавства про захист економічної конкуренції органами влади, юридичними чи фізичними особами подають заяви, позови, скарги до суду, в тому числі про зобов'язання виконати рішення органів Антимонопольного комітету України.
Частиною 1 статті 48 Закону України "Про захист економічної конкуренції" визначено, що за результатами розгляду справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції органи Антимонопольного комітету України приймають рішення, в тому числі про: визнання вчинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції; припинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції; визнання суб'єкта господарювання таким, що займає монопольне (домінуюче) становище на ринку; накладення штрафу.
Згідно з частиною першою статті 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції", рішення (витяг з нього за вилученням інформації з обмеженим доступом, а також визначеної відповідним державним уповноваженим Антимонопольного комітету України, головою територіального відділення Антимонопольного комітету України інформації, розголошення якої може завдати шкоди інтересам інших осіб, які брали участь у справі), розпорядження органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень надається для виконання шляхом надсилання або вручення під розписку чи доведення до відома в інший спосіб.
Відповідно до частини 2 статті 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" рішення та розпорядження органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень є обов'язковими до виконання.
Відповідно до частини 3 статті 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" особа, на яку накладено штраф за рішенням органу Антимонопольного комітету України, сплачує його у двомісячний строк з дня одержання рішення про накладення штрафу.
Згідно частини 8 статті 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" протягом п'яти днів з дня сплати штрафу суб'єкт господарювання зобов'язаний надіслати відповідно до Антимонопольного комітету України або його територіального відділення документи, що підтверджують сплату штрафу.
Отже, відповідно до вищевказаних норм позивач має право приймати рішення про визнання вчинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції, про припинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції, про визнання суб'єкта господарювання таким, що займає монопольне (домінуюче) становище на ринку, про накладення штрафу.
При цьому, останній повинен бути сплачений відповідачем у двомісячний строк з дня отримання відповідного рішення, при цьому протягом п'яти днів з дня сплати штрафу відповідач зобов'язаний надіслати позивачу документи, що підтверджують сплату штрафу.
Разом з цим, п.32 Правил розгляду заяв і справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції (Правил розгляду справ), які затверджено розпорядженням Антимонопольного комітету України від 19.04.1994 р. №5 встановлено, що у рішенні наводяться мотиви рішення, зазначаються встановлені органом Комітету обставини справи з посиланням на відповідні докази, а також положення законодавства, якими орган Комітету керувався, приймаючи рішення.
Під час вирішення питання про накладення штрафу у резолютивній частині рішення вказується розмір штрафу. Резолютивна частина рішення, крім відповідних висновків та зобов'язань, передбачених статтею 48 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у необхідних випадках має містити вказування на дії, які відповідач повинен виконати або від яких утриматися для припинення порушення та усунення його наслідків, а також строк виконання рішення.
Так, рішенням Антимонопольним комітетом України прийнято рішення № 715-р від 11.12.2018 у справі № 143-26.13/107-17, зокрема, зобов'язано відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «Гаммаграфік» припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції, зазначене в п.п.1,2 резолютивної частини цього рішення.
Отже, відповідач не мав жодних правових підстав для ухилення від виконання рішення Антимонопольним комітетом України № 715-р від 11.12.2018 у справі № 143-26.13/107-17 в частині припинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції.
Як передбачено частиною 7 статті 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у разі несплати штрафу у строки, передбачені рішенням, та пені органи Антимонопольного комітету України стягують штраф та пеню в судовому порядку.
Відповідно до частини 1 статті 60 Закону України "Про захист економічної конкуренції" відповідач має право оскаржити рішення органів Антимонопольного комітету України повністю або частково до господарського суду у двомісячний строк з дня одержання рішення.
За змістом частини 4 ст. 60 Закону України "Про захист економічної конкуренції", порушення господарським судом провадження у справі про визнання недійсним рішення органу Антимонопольного комітету України, прийнятого, зокрема, згідно з частиною першою статті 48 цього Закону, частиною першою статті 30 Закону України "Про захист від недобросовісної конкуренції"; а також перегляд за заявою сторони відповідного рішення (постанови) господарського суду зупиняє виконання зазначеного рішення органу Антимонопольного комітету України на час розгляду цієї справи чи перегляду відповідного рішення (постанови) господарського суду, якщо органом Антимонопольного комітету України відповідно до частини третьої статті 48 цього Закону чи господарським судом не визначено інше.
Як вбачається з матеріалів справи, рішення Антимонопольного комітету України від №715-р від 11.12.2018 «Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу» станом на час розгляду цієї справи є чинним, не скасовано та не визнано судом недійсним.
Крім того, як встановлено судом раніше, рішенням господарського суду міста Києва від 30.07.2019 у справі №910/2861/19, залишеним постановою Північного апеляційного господарського суду від 03.12.2019 без змін, у задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче підприємство "Гаммаграфік" до Антимонопольного комітету України про визнання недійсним рішення в частині відмовлено повністю.
Між тим, як вбачається із матеріалів справи, і Відповідачем всупереч ст.ст. 13, 74 Господарського процесуального кодексу України належних, у розумінні ч.1 ст.76 цього Кодексу, доказів іншого не надано, у двомісячний строк з дня одержання ним рішення про накладення штрафу та зобов'язання припинити порушення зазначені у п.1 та п.2 резолютивної частини рішення Антимонопольного комітету України від №715-р від 11.12.2018, з урахуванням зупинення виконання даного рішення на підставі імперативних положень ч.4 ст.60 Закону України "Про захист економічної конкуренції", штраф у розмірі 1 755 072,00 грн. не сплачено в іншій частині вказане рішення не виконане.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача щодо стягнення з відповідача штрафу у розмірі 1 755 072,00 грн. та зобов'язання припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню повністю.
Відповідно до абз.1 ч.5 ст.56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" за кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі півтора відсотка від суми штрафу.
Господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання у ГК України визнаються штрафними санкціями (частина 1 статті 230 ГК України).
Відповідно до п. 1 ст. 231 ГК України, законом щодо окремих видів зобов'язань може бути визначений розмір штрафних санкцій, зміна якого за погодженням сторін не допускається.
Абзацами третім-п'ятим частини п'ятої статті 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" передбачено зупинення нарахування пені на час розгляду чи перегляду господарським судом: справи про визнання недійсним рішення органу Антимонопольного комітету України про накладення штрафу; відповідного рішення (постанови) господарського суду.
Тривалість такого зупинення визначається виключно періодом часу, протягом якого фактично здійснювався зазначений розгляд чи перегляд (наприклад, у суді першої інстанції - від дня порушення провадження у справі до дня прийняття рішення в ній; у судах апеляційної та касаційної інстанцій - від дня прийняття апеляційної чи касаційної скарги до дня прийняття постанови), і в цей період не включається час знаходження матеріалів справи у суді, коли згадані розгляд чи перегляд не здійснювалися.
Отже, вірним початком періоду прострочення сплати штрафу є 22.02.2019 (період нарахування з 22.02.2019 по 28.10.2020 включно, що загалом складає 387 днів).
При цьому, згідно розрахунку наданого позивачем, нарахування пені за прострочення сплати штрафів за період з 11.03.2019 по 30.07.2019 зупинялось внаслідок розгляду господарським судом міста Києва справи №910/2861/19, а також з 09.09.2019 по 03.12.2019 на час апеляційного перегляду Північним апеляційним господарським судом рішення господарського суду міста Києва від 30.07.2019 у справі №910/2861/19.
Як вбачається з розрахунку позивача, розмір пені за один день прострочення штрафів відповідно до ч.5 ст.56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" складає 26 326,08 грн. (1 755 072,00 грн. х 1,5%= 26 326,08 грн.).
Таким чином, сума пені за прострочення сплати штрафу за вказаний період складає 10 188 192,96 грн. (26 326,08 грн. х 387 = 10 188 192,96 грн.).
Відповідно ч. 5 ст. 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням органу Антимонопольного комітету України.
Таким чином, перевіривши розрахунок пені, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача щодо стягнення з відповідача пені в розмірі 1 755 072,00 грн. є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Згідно з частиною дев'ятою статті 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" суми стягнутих штрафів та пені зараховуються до державного бюджету.
Відповідно до вимог статті 29 Бюджетного кодексу України та статті 56 Закону "Про захист економічної конкуренції" суми стягнутих штрафів та пені перераховуються до загального фонду Державного бюджету України за кодом класифікації доходів бюджету 21081100 "Адміністративні штрафи та інші санкції".
Судовий збір у відповідності до вимог п.1 ч.4 ст.129 Господарського процесуального кодексу України стягуються з відповідача на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 7, 13, 42, 86, 123, 129, 210, ч.5 ст.226, ст.ст. 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
Позовні вимоги Антимонопольного комітету України, м. Київ до Товариства з обмеженою відповідальністю “Науково - виробниче підприємство “Гаммаграфік”, м. Маріуполь Донецької області про стягнення штрафу у розмірі 1 755 072,00 грн., пені у розмірі 1 755 072,00 грн. та зобов'язання припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції - задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Науково - виробниче підприємство “Гаммаграфік” (87515, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Італійська, 45, оф.5, код ЄДРПОУ 23500426) штраф у розмірі 1 755 072,00 грн. та пеню у розмірі 1 755 072,00 грн. в дохід загального фонду Державного бюджету України, отримувач: УК у Солом.р-ні/Соломян.р-н/21081100, код ЄДРПОУ: 38050812, банк: Казначейство України (ЕАП), рахунок: UA278999980313090106000026010, код класифікації доходів: 21081100 (символ звітності 106).
Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Науково - виробниче підприємство «Гаммаграфік» (87515, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Італійська, 45, оф.5, код ЄДРПОУ 23500426) припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції, зазначене в пункті 1 резолютивної частини рішення Антимонопольного комітету України від 11.12.2018 №715-р у вигляді антиконкурентних узгоджених дій шляхом встановлення економічно необгрунтованих цін реалізації засобів контролю.
Стягувач: Антимонопольний комітет України (03035, м. Київ, вул. Митрополита Василя Липківського, 45; код ЄДРПОУ 00032767).
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Науково - виробниче підприємство «Гаммаграфік» (вул. Італійська, 45, оф. 5, м. Маріуполь, Донецька обл., 87515, ідентифікаційний код 23500426) припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції, зазначене в пункті 2 резолютивної частини рішення Антимонопольного комітету України від 11.12.2018 №715-р у вигляді антиконкурентних узгоджених дій шляхом обмеження доступу на загальнодержавний ринок засобів контролю інших суб'єктів господарювання.
Стягувач: Антимонопольний комітет України (03035, м. Київ, вул. Митрополита Василя Липківського, 45; код ЄДРПОУ 00032767).
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково - виробниче підприємство «Гаммаграфік» (вул. Італійська, 45, оф. 5, м. Маріуполь, Донецька обл., 87515, ідентифікаційний код 23500426) на користь Антимонопольного комітету України (03035, м. Київ, вул. Митрополита Василя Липківського, 45; код ЄДРПОУ 00032767) витрати по сплаті судового збору у розмірі 56 856,16 грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено у Східний апеляційний господарський суд протягом двадцяти днів з дня складання повного судового рішення через Господарський суд Донецької області в порядку, передбаченому розділом ІV ГПК України.
Суддя О.В. Чернова
Повний текст рішення складено та підписано 05.02.2021 року.
Веб-адреса Єдиного державного реєстру судових рішень, розміщена на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет: http://reyestr.court.gov.ua/