Постанова від 03.02.2021 по справі 904/160/19

ЦЕНТРАЛЬНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03.02.2021 року м.Дніпро Справа № 904/160/19 (904/4645/20)

Центральний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді: Білецької Л.М. (доповідач)

суддів: Верхогляд Т.А., Коваль Л.А.,

секретар судового засідання: Уперєва Д.В.,

розглянувши апеляційну скаргу Комунального підприємства "Кам'янський міськводоканал" Дніпропетровської обласної ради" на рішення господарського суду Дніпропетровської області від 06.10.2020 року (повне рішення складено 12.10.2020 року, суддя Суховаров А.В.) у справі №904/160/19 (№904/4645/20)

за позовом: Комунального підприємства "Кам'янський міськводоканал" Дніпропетровської обласної ради", м. Кам'янське, Дніпропетровська область

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "ЮНІСТЬ-2007", м. Кам'янське, Дніпропетровська область

про стягнення заборгованості у розмірі 24 852, 80 грн., -

ВСТАНОВИВ:

1. Короткий зміст обставин справи і рішення суду першої інстанції.

В серпні 2019 року до господарського суду Дніпропетровської області звернулось КП «Кам'янський міськводоканал» з позовом до відповідача, в якому просило стягнути з ТОВ «ЮНІСТЬ-2007» заборгованість, що виникла внаслідок несплати коштів (додаткової плати) в сумі 24 532,20 грн., за перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах, які скидаються відповідачем до систем централізованого водовідведення м. Кам'янське (Протокол від 04.02.2020 року). На підставі ст. 625 Цивільного кодексу України позивачем також заявлено вимоги про стягнення 3% річних - 320,60 грн.

Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 06.10.2020 року відмовлено в задоволенні позовних вимог.

Місцевий господарський суд встановив, що:

- відбір проб здійснювався позивачем за відсутності уповноважених представників споживача, який був позбавлений можливості скористатись своїми правами щодо здійснення паралельного відбору проб;

- з тексту Акта обстеження та Акта відбору встановлено їх складання у присутності директора ТОВ "ЮНІСТЬ-2007" ОСОБА_1 , проте в матеріалах справи відсутні докази визначення Таган Н.В. уповноваженою особою ТОВ "ЮНІСТЬ-2007", крім того, на час відібрання проб на посаді директора підприємства відповідача перебувала ОСОБА_2 (протокол від 19.07.2014 року, витяг з ЄДР);

- відповідачем не надано доказів звернення споживача до водоканалу з вимогами щодо встановлення якості води, що поставляється водоканалом, з цих підстав твердження відповідача щодо поставки водоканалом води неналежної якості були відхилені;

- заперечення щодо порушення позивачем ряду вимог до оформлення порядку (процедури) відібрання проби визнані помилковими на підставі п.2.14. Інструкції про порядок відбору проб для контролю якості стічних вод споживачів від 23.04.2018 року (поділу контрольної проби не відбувалось);

- посилання відповідача на відсутність в лабораторії позивача належного сертифікованого обладнання не було доведено належними доказами.

2. Короткі узагальнені доводи апеляційної скарги.

Не погодившись з рішенням місцевого господарського суду позивач звернувся до Центрального апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення суду від 06.10.2020 року та прийняти нове про задоволення позовних вимог в повному обсязі.

Зазначає, що, враховуючи дату отримання відповідачем рахунку-фактури (28.02.2020 року) та передбачений п.2.2. Місцевих правил приймання строк для сплати за скид стічних вод з перевищенням ДК забруднюючих речовин (десятиденний строк від дня отримання рахунку), відповідач зобов'язаний сплатити плату за скид стічних вод з перевищенням ДК забруднюючих речовин в сумі 24 532,20 грн. у строк до 10.03.2020 року включно. Вказаного обов'язку не виконав, що на думку скаржника, є порушенням положень Договору від 01.06.2019 року, Правил приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення від 01.12.2017 року №316 та Місцевих правил приймання стічних вод від 23.04.2018 року №118.

На думку позивача, факт виявлення в контрольних пробах перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах є достатньою підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень. Пункт 6.6. Місцевих правил приймання стічних вод гарантує право споживача на перегляд розрахунки ДК забруднюючих речовин стічних вод, які ним скидаються до систем централізованого водовідведення у десятиденний строк від дня отримання рахунку виробника.

Місцевий господарський суд безпідставно проігнорував зазначені доводи позивача, належним чином не дослідив докази, надані сторонами, висновки суду, викладені в оскаржуваному рішення зроблені в супереч умов п.п. 2.10., 3.5., 5.1.12 Договору та вимог ст.ст. 11, 626,629 Цивільного кодексу України.

3. Узагальнені доводи та заперечення інших учасників справи.

Відповідач у відзиві на апеляційну скаргу просить оскаржуване рішення залишити без змін, скаргу - без задоволення. Судові витрати віднести на позивача.

Вважає, що обстеження стану мереж каналізації та відбір проб стічних вод проведено працівниками позивача 29.01.2020 року в односторонньому порядку, з значними порушеннями вимог чинного законодавства. В порушення вимог п.2.4. Інструкції про порядок відбору про для контролю якості стічних вод споживачів (відбір проведено не в присутності повноваженого представника споживача). Зазначена особа в Актах відбору та обстеження в якості підписанта зі сторони споживача Таган Н.В. не є уповноваженим представником підприємства відповідача. Єдиним уповноваженим представником підприємства вважає його керівника Харченко Т.І.

В порушення вимог п.п.2.9., 2.10 Інструкції про порядок відбору для контролю якості стічних вод споживачів, контрольну пробу не було поділено на основну, паралельну та арбітражну і не відібрано у посуд споживача, що позбавило відповідача можливості провести паралельний та арбітражний аналіз проби.

Під час розгляду справи в суді першої інстанції позивачем не було надано доказів постачання підприємству відповідача води належної якості, що передбачає ст. 22 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання». Крім того, в матеріалах справи відсутні докази наявності у лабораторії позивача сертифікованого обладнання для проведення перевірки якості води.

Щодо права на оскарження результатів проведеного відбору, то відповідач скористався зазначеним правом (листування додається до відзиву). Позивачем відмовлено у задоволенні вимоги про проведення повторного відбору та аналізу.

4. Рух справи у суді апеляційної інстанції.

Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 16.11.2020 року відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Комунального підприємства "Кам'янський міськводоканал" Дніпропетровської обласної ради" на рішення господарського суду Дніпропетровської області від 06.10.2020 року у даній справі, розгляд апеляційної скарги призначений на 03.02.2021 року.

03.02.2021 року оголошено вступну та резолютивну частини постанови у справі.

У судовому засіданні представник відповідача надав пояснення по справі та навів обґрунтування своїх вимог і заперечень з посиланням на норми законодавства.

Позивач не скористався своїм правом бути присутнім у судовому засіданні, про час, дату та місце судового засідання повідомлений належним чином.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, вислухавши представника відповідача, дослідивши матеріали справи, перевіривши правильність застосування господарським судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при прийнятті ним рішення, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а оскаржуване рішення слід залишити без змін з огляду на наступне.

5. Встановлені та неоспорені судом обставини справи і відповідні їм правовідносини.

01.06.2019 між Комунальним підприємством "Кам'янський міськводоканал" Дніпропетровської обласної ради" (водоканал) та Товариством з обмеженою відповідальністю "ЮНІСТЬ-2007" (споживач) укладено Договір №8-378/2009 на надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення (далі - Договір (а.с.14-15), умовами п.1.1 якого визначено, що водоканал зобов'язується надавати споживачеві послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, а споживач зобов'язується своєчасно оплачувати вартість наданих послуг за встановленими тарифами у строки та на умовах, передбачених Договором.

В предметі Договору (розділ 1) сторони визначили свій обов'язок керуватись Законом України «Про питну воду та питне водопостачання», Законом України «Про житлово-комунальні послуги» Правилами надання послуг централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 року №630, діючими Правилами користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затвердженими наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 року №190; Правилами приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів, затвердженими наказом Держбуду України від 19.02.2002 року №37, Правилами приймання стічних вод підприємств у комунальну систему каналізації м.Дніпродзержинська, затвердженими рішенням виконавчого комітету Дніпродзержинської міської ради від 29.12.2003 №749 (далі - Місцеві правила приймання) та чинним законодавством України (п.1.3 Договору)

Склад та властивості стічних вод споживача повинні відповідати Правилам приймання стічних вод підприємств у комунальну систему каналізації м.Дніпродзержинська та нормам чинного законодавства України (п.2.10 Договору). Вибірковий контроль за фактичними показниками якості стічних вод споживача здійснюється хіміко-бактеріологічною лабораторію водоканалу шляхом відбору проб в контрольних колодязях каналізаційного випуску споживача, згідно з вимогами чинного законодавства (п.2.11 Договору).

За скид споживачем стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин (п.2.10 Договору) на його каналізаційному випуску, споживач сплачує водоканалу додаткову плату, яка нараховується водоканалом відповідно до Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів (п.3.5 Договору). За умовами розділу 4 Договору водоканал має право:

- проводити обстеження водопровідних та каналізаційних систем споживача, приладів та пристроїв на них, контролювати раціональне водоспоживання, якість стічних вод та складати акт за результатами цих обстежень. Акт оформлюється за підписами представника водоканалу та представника споживача, у разі неявки представника споживача або при його відмові підписати акт, він підписується представником водоканалу з відповідним записом про таку відмову. Оформлений таким чином акт є обов'язковим для виконання у вказані в ньому строки, є підставою для розрахунків за водокористування згідно "Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України";

- здійснювати контроль за якістю стічних вод, що скидає споживач в мережі міської каналізації (в т.ч. через мережі і КНС інших підприємств - споживачів водоканалу), а також за режимом та обсягом скиду;

- пред'являти споживачу рахунки, претензії та позови про додаткову плату, відповідно п.п.3.4, 3.5, 4.1.2 Договору;

- стягувати неустойку (пеню, штраф), додаткову плату у випадках, передбачених умовами Договору та чинним законодавством України.

За умовами розділу 5 Договору водоканал має право:

- додержуватися нормативно-правових актів України щодо питань водокористування, нормативів та інших актів (тарифів) по оплаті послуг;

- відшкодовувати в повному обсязі матеріальні збитки (втрати), нанесені нераціональним використанням води, наднормативним скидом забруднюючих речовин.

В розділі 7 Договору сторони погодили термін його дії:

- Договір вступає в силу з моменту його підписання та діє по 01 червня 2010 року, а в частині розрахунків за надані послуги до повного погашення заборгованості (п.7.1 Договору);

- Договір вважається щорічно продовженим на тих же умовах, якщо за місяць до закінчення строку дії Договору однією із сторін не буде письмово заявлено про відмову від Договору або необхідність його перегляду. Відносини сторін до укладення нового Договору регулюються даним Договором (п.7.2 Договору).

Договір підписаний уповноваженими представниками сторін (директорами) та скріплений печатками підприємств.

29.01.2020 року інженером Інспекції з промислового водовідведення та особою - пробовідбірником в присутності директора ТОВ «Юність-2077» ОСОБА_1 , обстежено стан мереж каналізації підприємства, відповідно до Правил приймання стічних вод до централізованого водовідведення м.Кам'ямське та укладеного між сторонами Договору від 01.06.2019 року. Зокрема, проведено відбір контрольних проб стічних вод споживача з метою контролю їх складу та якості.

За фактом обстеження об'єкта споживача та проведення відбору проб стічних вод у колодязі №1 складено Акт обстеження №03-04-1/28 від 29.01.2020 року (а.с.16) та Акт відбору проб №75 від 29.01.2020 року (а.с.17). Обидва акта підписані ОСОБА_1 .

Зі змісту Акта відбору вбачається, що проба взята з метою вимірювання наступних показників: pH, завислі речовини, хлориди, АПАР, ХСК, БСК5, нафтопродукти, жири рослинні та тваринні, азот амонійний, залізо загальне, сульфати, фосфати, нітрити та нітрати. Вид проби: об'єднана.

Згідно протоколу від 04.02.2020 року (а.с.19), складеного за результатом хімічного аналізу відібраної проби стічних вод лабораторією водоканалу, виявлено перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах відповідача, а саме показників: завислих речовин - 860,5 (норма 156,0), ХСК - 1120,0 (норма 500,0), БСК5 - 475,0 (норма 475,0), жирів рослинних та тваринних - 286,0 (норма 50,0).

Вподальшому позивачем проведено розрахунок величини додаткової плати за скид стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин, що становить 24 532, 20 грн. (а.с. 20).

Листом від 17.02.2020 року позивач повідомляв відповідача про необхідність проведення додаткової плати за скид стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин у зазначеній сумі протягом 10-ти днів з дня отримання листа. Лист отримано відповідачем 28.02.2020 року (а.с.21-22).

Протягом лютого-березня 2020 року між сторонами тривала переписка (а.с.40-45) з підстав наявних у відповідача заперечень щодо дотримання позивачем порядку відбору проб та їх оформлення. За результатами розглянутих звернень/вимог відповідача, постачальником послуг відмовлено у проведенні повторного відбору проб, повідомлено про безпідставність вимог споживача щодо скасування результатів хімічного аналізу.

З огляду на те, що сума додаткової плати не сплачена споживачем, керуючись правом нарахування річних на суму простроченого зобов'язання, позивачем проведено розрахунок 3% річних за період з 11.03.-17.08.2020 року, що становить 320,60 грн., з подальшим зверненням до суду з позовом про стягнення всієї суми боргу.

6. Доводи, за якими апеляційний суд погодився з висновками суду першої інстанції.

Відповідно до ст. 11 Закону України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення" до повноважень центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, належить, зокрема, затвердження правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення та порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення.

Стаття 131 Закону України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення" містить, зокрема такі норми:

Скидання стічних вод у водні об'єкти допускається лише за умови дотримання нормативів гранично допустимих концентрацій та нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин.

Місцеві правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення населеного пункту встановлюють вимоги щодо приймання стічних вод населеного пункту.

Місцеві правила розробляються на підставі та з урахуванням вимог правил приймання стічних вод та порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення, затверджених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, і затверджуються відповідними органами місцевого самоврядування.

У разі якщо відповідний орган місцевого самоврядування не прийняв рішення про затвердження місцевих правил, застосовуються правила приймання стічних вод, затверджені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

Орган місцевого самоврядування забезпечує вільний доступ фізичних і юридичних осіб до затверджених місцевих правил.

Місцеві правила включають: основні вимоги щодо приймання стічних вод населеного пункту підприємствами централізованого водовідведення; популяційний еквівалент населеного пункту; основні вимоги щодо скидання стічних вод до систем централізованого водовідведення суб'єктами господарювання; вимоги щодо якості і режиму скидання стічних вод; визначення механізму контролю за скиданням стічних вод; розмір плати, що справляється із суб'єктів господарювання за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення та за порушення вимог щодо якості і режиму скидання стічних вод; визначення механізму компенсації власнику мереж, споруд, устаткування системи централізованого водовідведення відповідного населеного пункту витрат на відновлення таких мереж, споруд, устаткування, зумовлених їх пошкодженням чи руйнуванням внаслідок порушення вимог щодо скидання стічних вод; інші вимоги, передбачені законом.

Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України як центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, своїм наказом від 01.12.2017 року №316 затвердило, зокрема, Правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення (далі - Правила №316).

Розділ VI Правил №316 містить, зокрема, такі пункти:

3. Споживачі, які скидають стічні води до системи централізованого водовідведення або безпосередньо на каналізаційні очисні споруди виробника, повинні забезпечити можливість проведення виробником у будь-який час доби контролю за скидом стічних вод.

4. Для визначення вмісту забруднень у стічних водах споживачів використовуються дані лабораторії виробника, у разі її відсутності - інших лабораторій, що здійснюють свою діяльність у цій галузі відповідно до вимог Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність".

6. З метою контролю якості стічних вод споживачів виробник здійснює відбір контрольних проб. Виявлені в цих пробах перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах є достатньою підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень.

Відбір контрольних проб стічних вод споживачів виконує уповноважений представник виробника, що фіксується у спеціальному журналі або акті, який підписують як представник виробника, так і представник споживача.

У разі відмови представника споживача поставити свій підпис у журналі або акті представник виробника зазначає про це в журналі або акті.

7. Відмова споживача виділити уповноваженого представника для відбору проб фіксується в акті за підписом представника виробника, виробник виставляє споживачу рахунок за понаднормативний скид забруднень з коефіцієнтом кратності Kk = 2 за розрахунковий місяць, у якому було вчинено це порушення.

Зволікання з допуском уповноваженого представника виробника на територію споживача (більше ніж 30 хвилин після його прибуття) або створення перешкод у відборі проб з боку представників споживача фіксується в акті за підписом представника виробника. Виробник виставляє споживачу рахунок за понаднормативний скид забруднень з коефіцієнтом кратності Kk = 5 за розрахунковий місяць, у якому було вчинено це порушення.

8. У разі виявлення перевищення ДК забруднюючих речовин, встановлених цими Правилами та місцевими правилами приймання, виробник у строк не більше п'яти робочих днів з дати відбору контрольної проби направляє споживачу лист-повідомлення про виявлене перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах споживача та результати хімічного аналізу.

У строк, що не перевищує шести місяців після визначення перевищення допустимих концентрацій, виробник направляє споживачу рахунок за скид стічних вод з перевищенням ДК забруднюючих речовин та копії підтвердних документів.

10. У місцевих правилах приймання конкретизуються питання щодо:

1) відбору проб стічних вод на аналіз;

2) оформлення процедури відбору проб, у тому числі форми супровідного документа, що складатиметься за результатом відбору проб, з фіксуванням інформації щодо відібраної проби (дата, час, місце відбору; вид, об'єм проби; тип матеріалу тари, його об'єм; процедура попередньої обробки проби; відомості про особу, яка відбирала пробу, тощо) з урахування вимог та положень ДСТУ ISO 5667-2-2003 "Якість води. Відбір проб. Частина 2. Настанови щодо методів відбирання проб", ДСТУ ISO 5667-3-2001 "Якість води. Відбір проб. Частина 3. Настанови щодо зберігання та поводження з пробами", ДСТУ ISO 5667-10-2005 "Якість води. Відбирання проб. Частина 10. Настанови щодо відбирання проб стічних вод", КНД 211.1.0.009-94 "Гідросфера. Відбір проб для визначення складу та властивостей стічних і технологічних вод", Правил користування.

Рішенням виконавчого комітету Кам'янської міської ради від 23.04.2018 року №118 затверджені Правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення м.Кам'янське (далі - Правила №118), що в силу положень ст. 144 Конституції України та Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" є обов'язковими до виконання.

У таблиці №4.1 п.4.2 Правил №118 передбачені допустимі концентрації забруднюючих речовин якості стічних вод споживачів при скиді у каналізаційну мережу м.Кам'янське.

Правила приймання стічних вод у міську каналізаційну мережу м.Кам'янське №118 визначають, зокрема, наступне:

1.2 Ці Правила поширюються на Комунальне виробниче підприємство Кам'янської міської ради «Міськводоканал» (далі - виробник), на юридичних осіб незалежно від форм власності та відомчої належності, фізичних осіб-підприємців, фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність і взяті на облік як самозайняті особи у контролюючих органах згідно з Податковим кодексом України, які скидають стічні води до системи централізованого водовідведення м.Кам'янське.

2.1. Виробник повинен, зокрема, контролювати якість, кількість і режим скидання стічних вод споживачами; здійснювати раптовий (не погоджений зі споживачами заздалегідь) відбір контрольних проб; у разі виявлення порушень споживачами умов скидання стічних вод, вимог цих Правил та умов укладеного з виробником договору, вимагати їх усунення в установлені виробником строки та вживати заходів впливу, передбачених договором та цими Правилами

2.2. Споживачі повинні, зокрема, дотримуватися вимог до скиду стічних вод та установлених кількісних та якісних показників стічних вод (Таблиця 4.1) на каналізаційних випусках споживачів, вимагати від субспоживачів виконання положень цих Правил; надавати працівникам виробника необхідну інформацію щодо своєї системи водовідведення та вільний доступ до неї, а також допомогу під час відбору проб стічних вод споживачів, вивчення режиму їх скиду, обстеження системи водовідведення та локальних очисних споруд; визначати не менше двох представників, уповноважених представляти споживача під час відбору проб стічних вод, про що у триденний строк повідомляють виробника у письмовій формі та забезпечують присутність уповноваженого представника безпосередньо під час відбору проб стічних вод виробником; сплатити за скид стічних вод з перевищенням ДК забруднюючих речовин у десятиденний строк від дня отримання рахунку виробника

В 4 розділі Правил №118 визначено ДК забруднюючих речовин у стічних водах споживачів. Виробник визначає ДК забруднюючих речовин у стічних водах споживачів виходячи з умов забезпечення гранично допустимих концентрацій забруднюючих речовин на скиді КОС, встановлених виробнику згідно діючого законодавства. Вимоги до вмісту забруднюючих речовин в стічних водах, що скидаються до системи централізованого водовідведення, для безпечного їх відведення та очищення на КОС зазначені в Таблиці 4.1.

5.1. та 5.2. Виробник та споживачі є відповідальними за дотримання вимог приймання та скиду стічних вод до систем централізованого водовідведення м.Кам'янське відповідно до чинного законодавства України. У разі невиконання споживачами цих Правил щодо дотримання якості та режиму скиду стічних вод об'єкт споживача може бути відключений від системи централізованого водопостачання та водовідведення після письмового попередження виробником не менше ніж за п'ять діб.

6.1. Споживачі здійснюють контроль за кількістю та якістю стічних вод, які вони скидають до системи централізованого водовідведення. Перелік забруднень, на наявність яких робиться аналіз, та періодичність контролю встановлюються цими Правилами. Періодичність відбору контрольних проб - не більше ніж один раз у три місяці.

6.3. Споживачі, які скидають стічні води до системи централізованого водовідведення, повинні забезпечити можливість проведення виробником

у будь-який час доби контролю за скидом стічних вод.

6.4. Для визначення вмісту забруднень у стічних водах споживачів використовуються дані лабораторії виробника, у разі її відсутності - інших лабораторій, що здійснюють свою діяльність у цій галузі відповідно до вимог Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність».

6.7. Відбір контрольних проб стічних вод споживачів виконує уповноважені представники виробника, що фіксується у спеціальному журналі або в акті обстеження (Додаток 3 до Правил) та в акті відбору проб (Додаток 4 до Правил), який підписують як представники виробника, так і представники споживача.

Порядок відбору проб визначений в Інструкції про порядок відбору проб для контролю якості стічних вод споживачів (Додаток 5 до Правил).

В акт відбору проб (Додаток 4 до Правил) обов'язково заносяться дані про попередню обробку проби (консервування).

6.10. У разі незгоди споживача з результатами даних лабораторії виробника щодо якості стічних вод згідно з аналізом контрольної проби, за результатами якого зроблено висновок про наявність у стічних водах споживача перевищень ДК забруднюючих речовин, споживач має право звернутися до незалежної лабораторії, що здійснює свою діяльність у цій галузі відповідно до вимог Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність», для проведення аналізу арбітражних проб, які відбираються одночасно з контрольною пробою і зберігаються належним чином виробником.

Положення Інструкції про порядок відбору проб для контролю якості стічних вод споживачів (Додаток №5 до Правил №118) запроваджує загальні вимоги до організації відбору проб з метою подальшого визначення хімічних та фізичних показників складу та властивостей стічних вод, місць і засобів відбору, частоти, наявності пристроїв та посуду для відбору та зберігання проб, техніки безпеки (далі - Інструкція).

Відповідно до п. 2.1. Інструкції з метою контролю якості стічних вод споживача виробник здійснює відбір контрольних проб.

За положеннями п.п. 2.3-2.6 Інструкції місця (точки) відбору проб визначають, засновуючись зведеним планом інженерних мереж споживача. Відбір проб стічних вод на аналіз здійснюється з контрольних колодязів (КК).

Відбір проб проводиться представниками виробника у присутності уповноважених представників споживача. Відбір проб проводиться у будь-який час доби з контрольних колодязів усіх випусків стічних вод. Споживачі зобов'язані забезпечити безперешкодний підхід до місця відбору проб. Підходи повинні бути вільними, захаращування останніх забороняється.

Акти обстеження та відбору від 29.01.2020 року містять підписи Таган Н.В., в якості директора підприємства відповідача. Проте, як вбачається з протоколу загальних зборів засновників ТОВ «Юність-17» від 19.07.2014 року №1/7, директором підприємства призначено Харенко Т.І. (а.с.34). Аналогічна інформація відображена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (а.с.37). Перелік повноважень директора підприємства відповідача відображений в розділі 7 Статуту, затвердженого Протоколом №01 від 03.11.2016 року (а.с.35-36).

Питання представництва за довіреністю регулюється положеннями Глави 17 "Представництво" Цивільного кодексу України, які є спеціальними у даному випадку.

Частинами 1, 3 ст. 92 Цивільного кодексу України встановлено, що юридична особа набуває цивільних прав та обов'язків і здійснює їх через свої органи, які діють відповідно до установчих документів та закону. Порядок створення органів юридичної особи встановлюється установчими документами та законом. Орган або особа, яка відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступає від її імені, зобов'язана діяти в інтересах юридичної особи, добросовісно і розумно та не перевищувати своїх повноважень.

Частиною 1 ст. 237 Цивільного кодексу України визначено, що представництвом є правовідношення, в якому одна сторона (представник) зобов'язана або має право вчинити правочин від імені другої сторони, яку вона представляє.

Відповідно до ч. 2 ст. 244 Цивільного кодексу України представництво за довіреністю може ґрунтуватися на акті органу юридичної особи.

Довіреність від імені юридичної особи видається її органом або іншою особою, уповноваженою на це її установчими документами (ст. 246 Цивільного кодексу України).

Матеріали справи не містять доказів наділення інших осіб повноваженнями представника підприємства у взаємовідносинах з позивачем, окрім посадової особи відповідача, до компетенції якого віднесено вирішення усіх питань діяльності Товариства - Харенко Т.І.

Таган Н.В., як вбачається з доповідної записки від 29.01.2020 року (а.с.38), складеної на ім'я директора Товариства Харенко Т.І., зазначена як «керуюча кафе», службова записка не є належними доказом, на підставі якого суд може встановити наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги позивача.

З огляду на викладене, оцінивши надані сторонами докази, місцевий господарський суд дійшов обґрунтованого висновку про те, що на час складання Актів обстеження та відбору від 29.01.2020 року ОСОБА_1 не мала необхідного обсягу повноважень у розумінні положень ст. 92 Цивільного кодексу України для представництва підприємства відповідача під час обстеження представниками позивача стану мережі каналізації ТОВ «Юність-2017» та відбору проб стічних вод.

Таким чином, колегія суддів підтримує висновок місцевого господарського суду про порушення позивачем положень п.2.2.8 Правил №118 та п.2.4. Інструкції щодо відбору проб стічних вод з КК в присутності неуповноваженого представника споживача Таган Н.В.

7. Мотиви прийняття або відхилення кожного аргументу.

Доводи апеляційної скарги дублюють зміст Договору та рішення суду, скаржником не наведено жодного аргументу на спростування допущенних ним порушень законодавства, встановленого місцевим господарським судом факту порушення процедури відбору проби з метою встановлення складу та властивості стічних вод і відповідність фактичних концентрацій забруднюючих речовин.

Щодо доводів скаржника, яким місцевий господарський надав правомірну оцінку з питань порушення позивачем процедури пломбування зразків та неподілу проби на три види, колегія суддів вважає їх необґрунтованими, оскільки матеріалами справи підтверджено, що контрольну пробу не було поділено, що виключає необхідність її маркування. Оскільки матеріалами справи не встановлено волевиявлення споживача ні до, ні після відібрання спірної проби проведення паралельного аналізу проби, посилання на необхідність поділу проби не відповідає обставинам справи.

8. Чи були і ким порушені, невизнані або оспорені права і інтереси особи за захистом яких вона звернулась до суду.

Права позивача не порушені.

9. Висновки за результатами розгляду апеляційної скарги.

Відповідно до ст. 276 ГПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішень ня з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Колегія суддів дійшла висновку, що оскаржуване рішення місцевого господарського суду у цій справі прийнято з дотриманням норм матеріального і процесуального права, що є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, судового рішення - без змін.

10. Судові витрати.

Відповідно до ст. 129 ГПК України, витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги покладаються на особу, яка подала апеляційну скаргу.

Керуючись ст.ст. 129, 269, 275-280, 282 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Комунального підприємства "Кам'янський міськводоканал" Дніпропетровської обласної ради" на рішення господарського суду Дніпропетровської області від 06.10.2020 року у справі №904/160/19 (№904/4645/20) - залишити без задоволення.

Рішення господарського суду Дніпропетровської області від 06.10.2020 року у справі №904/160/19 (№904/4645/20) - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття та підлягає оскарженню до Верховного Суду протягом двадцяти днів від дня складення повного тексту постанови.

Повний текст складено 05.02.2021 року.

Головуючий суддя Л.М. Білецька

Судді: Т.А. Верхогляд

Л.А. Коваль