Постанова від 04.02.2021 по справі 420/8541/20

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 лютого 2021 р.м.ОдесаСправа № 420/8541/20

Головуючий в 1 інстанції: Єфіменко К.С.

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді -Кравченка К.В.,

судді -Джабурії О.В.,

судді -Вербицької Н.В.,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15 жовтня 2020 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, за участю третьої особи - Адміністрації Державної прикордонної служби України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

У вересні 2020 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ), в якому просить суд:

- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Одеській області щодо обчислення та перерахунку з 01 квітня 2019 року основного розміру пенсії ОСОБА_1 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ (надалі - Закон №2622), положень постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30 серпня 2017 року №704 (надалі - Постанова №704), з обов'язковим врахуванням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії;

- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Одеській області щодо відмови позивачу здійснити перерахунок та виплату пенсії за довідкою Адміністрації Державної прикордонної служби про розмір грошового забезпечення від 07 липня 2020 року №11/177 станом на 05 березня 2019 року у відповідності до вимог Постанови №704, за якою: посадовий оклад - 7750 грн. оклад за військовим званням (ОВЗ) - 1480 грн.; надбавка за вислугу років (НВР), від (ПО+ОВЗ) 50% - 4615 грн.; надбавка за особливості проходження служби, від (ПО+ОВЗ+НВР) 15% - 2076,75грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень, від (ПО) 15% - 1162,50 грн.; надбавка за кваліфікацію клас майстра, від (ПО) 7% - 542,50 грн.; премія, від (ПО) 25% - 1937,50 грн.;

- зобов'язати ГУ ПФУ в Одеській області здійснити, перерахунок основного розміру пенсії та виплату позивачу, виходячи із 90 процентів грошового забезпечення пенсії за довідкою Адміністрації Державної прикордонної служби про розмір грошового забезпечення від 07 липня 2020 року №11/177 станом на 05 березня 2019 року у відповідності до вимог Постанови №704, за якою: посадовий оклад - 7750 грн., оклад за військовим званням (ОВЗ) - 1480 грн.;надбавка за вислугу років (НВР), від (ПО+ОВЗ) 50% - 4615 грн.; надбавка за особливості проходження служби, від (ПО+ОВЗ+НВР) 15% - 2076,75грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень, від (ПО) 15% - 1162,50 грн.; надбавка за кваліфікацію клас майстра, від (ПО) 7% - 542,50 грн.; премія, від (ПО) 25% - 1937,50 грн..

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем протиправно відмовлено у здійсненні перерахунку та виплаті пенсії на підставі нової довідки про розмір грошового забезпечення від 07.07.2020р. з урахуванням посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 15.10.2020 року позов задоволено.

Не погоджуючись з вказаним рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати, ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Одеській області та отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (надалі - Постанова №103) позивачу ГУ ПФУ в Одеській області була перерахована пенсія з 01 січня 2018 року згідно довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України від 31 березня 2018 року №11/10594, з урахуванням лише розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років.

04 липня 2020 року позивач звернувся до Адміністрації Державної прикордонної служби України з заявою про видачу оновленої довідки у зв'язку з набранням законної сили рішенням Верховного Суду України від 17.12.2019 року .

Адміністрацією Державної прикордонної служби 14.07.2020 р. за вих.№ 0.11-7560/0/6-20 на адресу позивача направлено оновлену довідку про розмір грошового забезпечення від 07.07.2020 року №11/177.

10.08.2020 року на адресу ГУ ПФУ в Одеській області позивачем було направлено заяву про проведення перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки від 07.07.2020 року.

19.08.2020 року за вх.№7245-7273/П-02/8-1500/20 ГУ ПФУ в Одеській області листом повідомило позивача про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що з набранням законної сили рішенням у справі №826/3858/18 з 05.03.2019р. підтверджено право позивача на отримання пенсії, виходячи з розміру окладу за посадою, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії. А тому, відмова у здійсненні перерахунку пенсії з урахуванням вищезазначених її складових на підставі довідки від 07.07.2020р. є протиправною.

Колегія суддів погоджується з цими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Відповідно до ч.3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч.2 ст.51 цього Закону.

Згідно із п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України №2622, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (надалі - Порядок №45) перерахунок раніше призначених згідно із Законом №2622 пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Абзацом 1 п.5 Порядку №45 в редакції постанови Уряду №103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Водночас Додаток 2 до Порядку №45 передбачає форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Разом з цим, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018р. у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019р., визнано протиправними та нечинними п.1, 2 постанови Уряду №103 та зміни до п.5 і додатку 2 Порядку №45.

Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема ГУ ПФУ у зв'язку із втратою чинності положеннями п.1, 2 постанови № 103 та змін до п.5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.

Судова колегія зазначає, що до компетенції Кабінету Міністрів України входить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку №45. Проте, зміни внесені постановою Уряду №103, зокрема до додатку 2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019р. - дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

Також колегія суддів зазначає, що з 05.03.2019р. виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок № 3-1.

Відповідно до пункту 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262 уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток № 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку № 45.

За ч.2 ст.63 Закону №2262 перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.

Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014р. у справі № 21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10.10.2019р. у справі №553/3619/16-а, від 15.07.2020р. у справі №520/3360/19.

Враховуючи вищезазначене, на час звернення позивача до відповідача із заявою про здійснення перерахунку пенсії відповідно до оновленої довідки від 07.07.2020р. позивач мав право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою №704 у відповідності до вимог ст.ст. 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та ст.9 Закону №2011-ХІІ.

Враховуючи вищенаведене, судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції, щодо визнання протиправними дій ГУ ПФУ в Одеській області щодо відмови позивачу 19.08.2020 року у проведенні перерахунку пенсії з 01 квітня 2019 року з урахуванням розміру з урахуванням розміру основних і додаткових видів грошового забезпечення, про які вказано в довідці Адміністрації Державної прикордонної служби України №11/177 від 07 липня 2020 року, а також у здійсненні відповідних виплат з урахуванням вже виплачених сум та зобов'язання ГУ ПФУ в Одеській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 р. з урахуванням розміру основних і додаткових видів грошового забезпечення, відповідно до довідки №11/177 від 07 липня 2020 року, а також здійснити відповідні виплати з урахуванням вже виплачених сум; визнання протиправними дії ГУ ПФУ в Одеській області щодо обчислення та перерахунку з 01 квітня 2019 року основного розміру пенсії ОСОБА_1 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262, положень постанови №704, із обов'язковим врахуванням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Таким чином, суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, порушень матеріального та процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують.

За таких обставин апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.311, ст.315, ст.316, ст.321, ст.322, ст.325, ст.328 КАС України, апеляційний суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області - залишити без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15 жовтня 2020 року - залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення з підстав, передбачених ст.328 КАС України.

Головуючий суддя Кравченко К.В.

Судді Джабурія О.В. Вербицька Н. В.