27 січня 2021 року м.Дніпросправа № 160/6411/20
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Баранник Н.П.,
суддів: Малиш Н.І., Щербака А.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03 серпня 2020 року у справі № 160/6411/20 (суддя Захарчук-Борисенко Н.В.) за адміністративним позовом Повного товариства «Аякс» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, третя особа: Акціонерне товариство «Про Кредит Банк» про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
Повне товариство "Аякс" (далі - позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (далі - відповідач) № 0025535530 від 06.04.2020 про накладення штрафу за порушення податкового законодавства в сумі 42 293,51 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що відповідачем було проведено камеральну перевірку з питання своєчасності реєстрації позивачем податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, за результатами якої складено акт камеральної перевірки, на підставі висновків якого було винесено оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 06.04.2020 №0025535530, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 10% у сумі 42 293,51 грн. Вказував, що реєстрація податкової накладної від 04.11.2019 № 1 була здійснена 04.12.2019 у зв'язку з відсутністю реєстраційного ліміту станом на 30.11.2019, який виник виключно з вини Державної казначейської служби, яка не зарахувала своєчасно кошти, перераховані ПТ “Аякс” 29.11.2019 на електронний рахунок ПТ “Аякс” для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов'язань, а тому позивач не мав можливості вчасно подати податкову накладну для реєстрації без наявності відповідного ліміту, оскільки електронна система відхиляє такі податкові накладні з технічних причин.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03 серпня 2020 року адміністративний позов задоволено.
Із рішенням суду не погодився відповідач та подав апеляційну скаргу. Посилаючись на порушення судом норм матеріального права, неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, позивач просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
В апеляційній скарзі відповідач зазначає, що перевірка була проведена на підставі та з дотриманням норм чинного законодавства, а отже винесене податкове повідомлення-рішення №0025535530 від 06.04.2020р. є правомірним.
Від позивача надійшов відзив на апеляційну скаргу, відповідно до якого просить апеляційну скаргу відповідача залишити без задоволення, а рішення суду - без змін.
Колегія суддів, перевіривши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, приходить до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
З матеріалів справи встановлено, що Повне товариство “Аякс” (код ЄДРПОУ 25525948) зареєстроване в якості юридичної особи, яка перебуває на податковому обліку та є платником податків.
Так, 24.02.2020 посадовими особами Головного управління ДПС у Дніпропетровській області було проведено камеральну перевірку Повного товариства “Аякс” з питання своєчасності реєстрації позивачем податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за листопад 2019 року зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних 04.12.2019.
За результатами проведеної перевірки складено акт № 8986/196/04-36-55-20/25525948 від 24.02.2020, яким встановлено, що порушено граничні строки реєстрації по 1 податковій накладній, на суму податку на додану вартість 422 935,13 грн. Порушення граничного строку реєстрації: - до 15 календарних днів - на загальну суму ПДВ 422 935,13 грн., а саме: податкова накладна № 1, дата складання 04.11.2019, граничний строк реєстрації 30.11.2019, фактична дата реєстрації 04.12.2019, кількість днів порушення строків реєстрації 4.
Відповідальність платника передбачена пунктом 120-1.1. статті 120 глави 11 розділу II Податкового кодексу України. Загальна сума штрафу становить 42 293,51 грн.
На підставі акту перевірки № 8986/196/04-36-55-20/25525948 від 24.02.2020 Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області було винесено податкове повідомлення-рішення № 0025535530 від 06.04.2020, яким за затримку реєстрації податкової накладної на 15 і менше календарних днів на загальну суму ПДВ 422 935,13 грн, згідно ст. 120-1 Податкового кодексу України, до Повного товариства “Аякс” застосовано штраф у розмірі 10 %, що складає 42 293,51 грн.
Правомірність податкового повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області і є предметом спору у даній справі.
Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, виходив з того, що ПТ “Аякс” з метою своєчасної реєстрації податкової накладної від 04.11.2019 № 1 було вчинено всі необхідні дії, натомість її реєстрація була здійснена з порушенням граничного терміну (після 30.11.2019 року) з незалежних від Товариства причин, а саме через несвоєчасність зарахування на електронний рахунок ПТ “Аякс” перерахованих коштів, що призвело до затримки коригування суми податку, на яку ПТ “Аякс” мало право зареєструвати податкову накладну, та унеможливило реєстрацію податкової накладної в межах встановленого законом граничного терміну її реєстрації.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Відповідно до підпункту 16.1.2 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України встановлено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Порядок ведення ЄРПН затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246 “Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних”, із змінами і доповненнями внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 30 січня 2015 року №20 (далі - Порядок №1246).
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
Як вбачається з матеріалів справи, Повним товариством “Аякс” 04.11.2019 року було складено податкову накладну № 1 на суму податку на додану вартість 422 935,13 грн. (постачання товару ТОВ Кофко Агрі РесорсізУкраїна” на суму 2 114 675,63 грн.).
Відповідно до пункту 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України ПТ “Аякс” повинно було зареєструвати вищевказану податкову накладну від 04.11.2019 № 1 в Єдиному реєстрі податкових накладних в строк по 30.11.2019 року (включно).
Однак, згідно з квитанцією № 1 про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, вищевказана податкова накладна від 04.11.2019 року № 1 була зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних за № 9289393661, 04.12.2019 року, тобто з порушенням строку передбаченого пунктом 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України.
Матеріалами справи підтверджено, що 29.11.2019р. з метою поповнення свого не бюджетного рахунку НОМЕР_1 , відкритого органом казначейства в системі електронного адміністрування податку па додану вартість для здійснення подальшої реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної від 04.11.2019 № 1, ПТ “Аякс” сформувало та подало до Акціонерного товариства “Прокредит Банк” платіжне доручення за № 727 від 29.11.2019 на суму 94 471,00 грн., яке згідно відтиску штампу банку було прийнято до виконання банком та проведено банком - 29.11.2019, що підтверджується копією відповідного платіжного доручення, а також копією виписки банку, які містяться в матеріалах справи.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 № 569 затверджено Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість.
Згідно з п. 13 вказаного вище Порядку ДПС автоматично обчислює суму податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Реєстрі.
Платник податку мас право отримувати у ДПС інформацію про етап свого електронного рахунка (в тому числі додаткових електронних рахунків), а також суму податку, на яку він має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Реєстрі.
Пунктом 1 пункту 22 Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість встановлено, що у разі недостатності коштів на електронному рахунку платника податку для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов'язань, платник податку у строки, встановлені Кодексом для самостійної сплати податкових зобов'язань, перераховує на електронний рахунок необхідні кошти з власного поточного рахунка.
Пунктом 5 Порядку казначейського обслуговування не бюджетних рахунків клієнтів, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 21.07.2014 № 770 встановлено, що органи Казначейства зобов'язані зараховувати на не бюджетні рахунки клієнтів кошти, що надійшли за електронними розрахунковими документами протягом операційного дня, у день їх отримання.
З аналізу вищевикладених норм вбачається, що у разі недостатності коштів на електронному рахунку платника податку для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов'язань, платник податку перераховує на електронний рахунок необхідні кошти з власного поточного рахунка, при цьому зазначені кошти мають бути зараховані на рахунок платника протягом операційного дня, у день їх отримання.
Однак, згідно витягів щодо суми податку, на яку платник податку на додану вартість має право зареєструвати податкові накладні у Єдиному реєстрі № 3010339 за 29.11.2019, № 0411216 за 02.12.2019 вбачається, що поповнення електронного рахунку з поточного рахунку ПТ “Аякс” у сумі 94 471,00 грн. відбулося лише 02.12.2019 року о 14:30:28 год.
Вищевказане також підтверджується скріншотом з електронного кабінету платника податку ПТ “Аякс”, в якому зазначена транзакція 94 471,00 грн. перерахованих ПТ Аякс” 29.11.2019 на рахунок НОМЕР_1 в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.
Таким чином, реєстрація податкової накладної від 04.11.2019 № 1 була здійснена 04.12.2019р. у зв'язку з відсутністю реєстраційного ліміту станом на 30.11.2019р., який виник виключно з вини Державної казначейської служби України, яка не зарахувала своєчасно кошти, перераховані ПТ “Аякс” 29.11.2019р. на електронний рахунок для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов'язань.
А тому, суд погоджується з доводами представника позивача щодо того, що ПТ “Аякс” не мало можливості вчасно подати податкову накладну для реєстрації без наявності відповідного ліміту, оскільки електронна система відхиляє такі податкові накладні з технічних причин.
У той же час, іншого механізму, ніж передбачено пунктом 200-1.3 ст. 200-1 Податкового кодексу України, “Порядком електронного адміністрування податку на додану вартість” для збільшення суми, обчисленої відповідно до пункту 9 цього Порядку, ніж перерахування необхідної суми коштів з поточного рахунка на електронний рахунок нормами права не передбачено.
Виходячи з аналізу вищевикладених обставин та вимог Податкового кодексу України вбачається, що ПТ “Аякс” з метою своєчасної реєстрації податкової накладної від 04.11.2019 № 1 було вчинено всі необхідні дії, натомість її реєстрація була здійснена з порушенням граничного терміну (після 30.11.2019 року) з незалежних від Товариства причин, а саме через несвоєчасність зарахування на електронний рахунок ПТ “Аякс” перерахованих коштів, що призвело до затримки коригування суми податку, на яку ПТ “Аякс” мало право зареєструвати податкову накладну, та унеможливило реєстрацію податкової накладної в межах встановленого законом граничного терміну її реєстрації.
Частиною 2 статті 77 КАС України передбачено що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Відповідно до приписів частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Таким чином, оскільки обставини даної справи свідчать про те, що затримка реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних виникла не з вини Повного товариства “Аякс”, суд першої інстанції дійшов правомірного висновку, що застосування до позивача спірним податковим повідомленням-рішенням від 06.04.2020 року № 0025535530 штрафу за порушення граничного строку реєстрації податкової накладної є протиправним, рішення підлягає скасуванню, а адміністративний позов Повного товариства “Аякс” задоволенню.
З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про необхідність визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення відповідача, оскільки останнім, як суб'єктом владних повноважень, не доведено правомірність його прийняття.
Доводи, наведені в апеляційній скарзі відповідача, не спростовують правильних висновків суду першої інстанції, а тому оскаржене рішення суду у даній справі слід залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
Керуючись ст.311, п.1 ч.1 ст.315, ч.1 ст.316, ст.ст.322, 325, 329 КАС України, суд
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області - залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03 серпня 2020 року у справі № 160/6411/20 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду у випадках та в строки, визначені статтями 328,329 КАС України.
Головуючий - суддя Н.П. Баранник
суддя Н.І. Малиш
суддя А.А. Щербак