ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/14098/20
провадження № 2/753/1819/21
"29" січня 2021 р. Дарницький районний суд м. Києва в складі:
головуючого судді Мицик Ю.С.
при секретарі Пугач Д.С.
за участю:
позивача ОСОБА_1
представника позивача ОСОБА_2
представника відповідача ОСОБА_3
інші учасники справи не з'явилися
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в м. Києві в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_4 , третя особа Служба у справах дітей Пристоличної сільської ради про зміну місця проживання дітей, відібрання дітей від батька та передачу матері, -
ОСОБА_1 (далі позивач) звернулася до Дарницького районного суду м. Києва з позовом до ОСОБА_4 (далі відповідач), третя особа Орган опіки та піклування Дарницької районної в м. Києві державної адміністрації про зміну місця проживання дітей, відібрання дітей від батька та передачу матері.
Ухвалою судді Дарницького районного суду м. Києва Мицик Ю.С. від 04.09.2020 позовну заяву було залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків.
Ухвалою судді Дарницького районного суду м. Києва Мицик Ю.С. від 15.09.2020 вказаний позов було повернуто позивачу.
Постановою Київського апеляційного суду від 13.11.2020 ухвалу суду від 15.09.2020 було скасовано, цивільну справу направлено до Дарницького суду для продовження розгляду.
Ухвалою судді Дарницького районного суду м. Києва Мицик Ю.С. від 08.12.2020 було відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи в порядку загального позовного провадження в підготовче судове засідання.
Ухвалою судді Дарницького районного суду м. Києва Мицик Ю.С. від 09.12.2020 було частково задоволено заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову. Вжито заходи забезпечення позову наступним шляхом: визначено час спілкування дітей: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 з матір'ю - ОСОБА_1 щосуботи з 10 год. 00 хв. до 13 год. 00 хв., без присутності батька - ОСОБА_4 та зобов'язано останнього не чинити перешкод у зустрічах та спілкуванні матері з дітьми.
29.01.2021 ухвалою суду без видалення до нарадчої кімнати було замінено третю особу: Орган опіки та піклування Дарницької районної в м. Києві державної адміністрації на третю особу: Службу у справах дітей Пристоличної сільської ради.
29.01.2021 в підготовчому судовому засіданні представник відповідача заявив клопотання про передачу вказаної справи на розгляд до Селидівського міського суду Донецької області за підсудністю. Клопотання обґрунтоване тим, що зареєстрованим місцем проживання ОСОБА_4 є адреса: АДРЕСА_1 , що підтверджується відповідною відміткою в його паспорті. Місто Донецьк знаходиться на тимчасово окупованій території. Ця обставина загальновідома та окремому доказуванню не підлягає. Так, згідно з Розпорядженням Голови Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 2710/38-14 від 02.09.2014 року «Про визначення територіальної підсудності справ» (зі змінами та доповненнями), змінено територіальну підсудність справ, підсудних Ворошиловському районному суду м. Донецька на Селидівський міський суд Донецької області (85400, м. Селидове, вул. Пушкіна, 4). Відтак розгляд цієї цивільної справи належить до територіальної юрисдикції (підсудності) Селидівського міського суд Донецької області.
Позивач та її представник заперечували проти передачі справи за підсудністю, посилаючись на те, що відповідач є внутрішньо переміщеною особою, місцем проживання якого є адреса: АДРЕСА_2 , а тому вказаний спір слід розглядати в Дарницькому районному суді м. Києва.
Вислухавши доводи клопотання, думку учасників справи, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 27 ЦПК України позови до фізичної особи пред'являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено законом.
На підтвердження підсудності вказаної справи позивач посилалася на довідку про взяття на облік відповідача як внутрішньо переміщеної особи від 04.12.2017, зареєстрованим місцем проживання відповідача є: АДРЕСА_1 , та фактичним місцем проживання/перебування позивача є адреса : АДРЕСА_2 .
Суд зазначає, що довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 04.12.2017 не є документом, що підтверджує зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання (перебування, знаходження) особи - відповідача.
Так, форма довідки про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, затверджена постановою Кабінету Міністрів України "Про облік осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення" від 01.10.2014 № 509 (далі - Постанова №509).
Відповідно до п. 1 Постанови № 509 довідка є документом, який видається громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України і переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, або змушені були покинути своє постійне місце проживання в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють своїх повноважень, і перемістилися в населені пункти, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі (далі - особа, яка переміщується).
Надалі Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України" від 26.08.2015 № 636, якою було внесено зміни до Постанови № 509.
Так, вказаною постановою було викладено назву Постанови № 509 у такій редакції "Про облік внутрішньо переміщених осіб" та викладено в новій редакції Додаток до постанови - Довідку про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб.
Відповідно до п. 1 Постанови № 509 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26.08.2015 № 636) довідка є документом, який видається внутрішньо переміщеній особі.
Відповідно до ст. 3 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" від 11.12.2003 №1382-IV (зі змінами та доповненнями) у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:
місце перебування - адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком менше шести місяців на рік;
місце проживання - житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає, а також спеціалізовані соціальні установи, заклади соціального обслуговування та соціального захисту, військові частини;
довідка про реєстрацію місця проживання - документ, який видається органом реєстрації особі за її вимогою та підтверджує реєстрацію місця проживання або місця перебування особи;
документи, до яких вносяться відомості про місце проживання, - паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист;
документ, до якого вносяться відомості про місце перебування, - довідка про звернення за захистом в Україні.
Згідно з п. 9 Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 № 207 (в редакції, яка була чинна до 15.08.2017), відомості про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання вносяться до паспорта громадянина України, тимчасового посвідчення громадянина України, посвідки на постійне проживання, посвідки на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист (далі - документи, до яких вносяться відомості про місце проживання), а відомості про реєстрацію місця перебування - до довідки про звернення за захистом в Україні та довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (документ, до якого вносяться відомості про місце перебування) шляхом проставлення в них відповідного штампа реєстрації місця проживання/перебування особи за формою згідно з додатком 1.
09.08.2017 Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову "Про внесення зміни до пункту 9 Правил реєстрації місця проживання" № 579, якою внесено зміни до пункту 9 Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 2 березня 2016 р. № 207 "Про затвердження Правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру", а саме виключено в абзаці першому слова "та довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи". Вказана постанова набрала з чинності з 16.08.2017.
Отже, з 16.08.2017 довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи не належить до переліку документів, до якого вноситься інформація про зареєстроване місце перебування особи.
Таким чином, враховуючи наведені норми чинного законодавства, суд дійшов висновку про те, що довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 04.12.2017, не є документом, який підтверджує зареєстроване місце перебування відповідача.
У зв'язку з цим, суд, встановлюючи зареєстроване місце проживання відповідача, враховує інформацію з паспорту громадянина України - ОСОБА_4 , відповідно до якого зареєстрованим місцем проживання останнього є адреса: АДРЕСА_1 .
У свою чергу, місто Донецьк знаходиться на тимчасово окупованій території.
Так, згідно з Розпорядженням Голови Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 2710/38-14 від 02.09.2014 року «Про визначення територіальної підсудності справ» (зі змінами та доповненнями), змінено територіальну підсудність справ, Київського районного суду м. Донецька за Павлоградським міськрайонним судом Дніпропетровської області.
Відтак розгляд цієї цивільні справи належить до територіальної юрисдикції (підсудності) Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області, а не як помилково визначено представником відповідача - Селидівського міського суду Донецької області .
Відповідно до вимог п. 1 ч. 1 ст. 31 ЦПК України суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Згідно Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 р., Закону України «Про виконання рішень, застосування практики Європейського суду з прав людини», інститут підсудності безпосередньо пов'язаний із забезпеченням права на справедливий судовий розгляд, який закріплений у п.1 ст.6 Конвенції, оскільки за його допомогою визначається «належний суд», тобто суд, уповноважений розглядати конкретну справу.
Крім того, недотримання правил територіальної юрисдикції (підсудності) є порушенням процесуального закону, який є підставою для скасування рішення з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю (ст.378 ч.1 ЦПК України).
Враховуючи те, що Дарницьким районним судом м. Києва розгляд даної справи по суті не розпочинався, вказані обставини встановлені в підготовчому судовому засіданні, вказана справа підлягає направленню за підсудністю до Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області.
У відповідності до положень ч. ч. 1, 2 статті 32 ЦПК України, спори між судами про підсудність не допускаються і справа, передана з одного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 31 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження судом, якому вона надіслана.
На підставі викладеного, керуючись ст. 27, 31 ЦПК України, -
Клопотання задовольнити частково.
Цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_4 , третя особа Служба у справах дітей Пристоличної сільської ради про зміну місця проживання дітей, відібрання дітей від батька та передачу матері - передати на розгляд за підсудністю до Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області.
Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Дарницький районний суд (а з початку функціонування Єдиної інформаційно-телекомунікаційної системи безпосередньо до Київського апеляційного суду) протягом п'ятнадцяти днів з дня її складання.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: