Постанова від 03.02.2021 по справі 420/8574/20

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 лютого 2021 р.м.ОдесаСправа № 420/8574/20

Головуючий в 1 інстанції: Аракелян М.М.

Дата і місце ухвалення 09.10.2020р., м. Одеса

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого - судді : Бойка А.В.,

суддів: Федусика А.Г.,

Шевчук О.А.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 09.10.2020р. по справі №420/8574/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, за участі третьої особи Управління Служби безпеки України в Одеській області про визнання протиправною відмови у проведенні перерахунку пенсії, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

У вересні 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просив:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови 26 серпня 2020 року у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року з урахуванням розміру основних та додаткових видів грошового забезпечення, які вказані у довідці Управління СБУ в Одеській області №61 від 06.08.2020 року, а також у здійснені відповідних виплати з урахуванням вже виплачених сум;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок ОСОБА_1 пенсії з 01 квітня 2019 року з урахуванням розміру основних та додаткових видів грошового забезпечення, які вказані в довідці Управління СБУ в Одеській області №61 від 06.08.2020 року, та здійснити відповідні виплати з урахуванням вже виплачених сум.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 09.10.2020р., ухваленим за правилами спрощеного позовного провадження, позов задоволено частково.

Суд визнав протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови з підстав, визначених листом від 26 серпня 2020 р. у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 р. з урахуванням розміру основних і додаткових видів грошового забезпечення, які вказані в довідці Управління СБУ в Одеській області №61 від 06.08.2020 р., а також у здійсненні відповідних виплат з урахуванням вже виплачених сум. Зобов'язав повторно розглянути подану позивачем заяву, з урахуванням висновків суду. В іншій частині позову - відмовив.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подало апеляційну скаргу, обґрунтовану посиланням на не правильне застосування судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Апелянт зазначив, що суд першої інстанції, приймаючи судове рішення у справі не врахував, що Пенсійний орган не мав правових підстав розглядати питання щодо здійснення перерахунку призначеної позивачу пенсії, оскільки заявником до поданої ним заяви було надано копію довідки про розмір грошового забезпечення. Вважає, що Пенсійний орган по суті розглянув подану позивачем заяву та надав обґрунтовану відповідь щодо причин неможливості її розгляду. Стверджує, що суд першої інстанції безпідставно посилається на положення Постанови правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2015 р., оскільки позивачу призначено пенсію згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а отже у даному випадку суд мав керуватись Постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2015 р. №3-1 від 30.01.2007 р. Також зазначив, що розмір виплачуваної позивачу пенсії розраховано у відповідності до вимог чинного законодавства, підстави для її перерахунку за повторно наданою позивачем довідкою про розмір грошового забезпечення відсутні.

З огляду на зазначене апелянт просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позову.

У відзиві на апеляційну скаргу представник позивача зазначив, що суд першої інстанції вірно встановив усі обставини справи та надав їм належну правову оцінку, у зв'язку з чим просив залишити судове рішення без змін.

Справа призначена до розгляду у порядку письмового провадження у відповідності до п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України.

Заслухавши суддю-доповідача, переглянувши справу за наявними в ній доказами, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про наявність підстав для задоволення апеляційної скарги, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену йому відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ).

11 серпня 2020р. позивач звернувся до Головного управління ПФУ в Одеській області із заявою про перерахунку його пенсії з 01 квітня 2019 р. з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, які вказані в довідці Управління СБУ в Одеській області № 61 від 06.08.2020 р., та здійснення відповідних виплат з урахуванням вже виплачених сум. Також, зазначив, що оригінали доданих до заяви копій документів будуть надані заявником у випадку необхідності.

Листом від 26.08.2020 р. № 7506-7379/Г-02/8-1500/20 Головне управління ПФУ в Одеській області повідомило позивача, що оскільки до поданої заяви не додано оригінал довідки про розмір грошового забезпечення від 06.08.2020 року №61, Пенсійний орган не має правових підстав для розгляду питання щодо здійснення перерахунку його пенсії.

Не погоджуючись з таким рішенням, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.

Вирішуючи спір по суті, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки відповідач не виконав вимоги п. 4.2 Порядку №22-1 щодо встановлення строку пенсіонеру з необхідністю надання додаткових документів, в тому числі не запропонував надати оригінал довідки про розмір грошового забезпечення, доданої до заяви про перерахунок пенсії, дії пенсійного органу щодо відмови у проведенні перерахунку позивачу пенсії з 01 квітня 2019 р. з урахуванням розміру основних і додаткових видів грошового забезпечення, про які вказано в довідці Управління СБУ в Одеській області №61 від 06.08.2020 р., є протиправними. З метою відновлення порушених прав вийшов за межі позовних вимог, та зобов'язав Пенсійний орган повторно розглянути подану позивачем заяву, з урахуванням зроблених судом висновків.

Колегія суддів вважає помилковими наведені вище висновки суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Частиною 2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідно до частин 1, 2 та 4 статті 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України 30 січня 2007 року №3-1 (далі - Порядок №3-1).

Пунктом 4 Порядку №3-1 визначено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.

Для призначення пенсії за вислугу років і по інвалідності подаються, зокрема такі документи: заява про призначення пенсії (додаток 1); довідка про розмір грошового забезпечення, довідка про додаткові види грошового забезпечення, копія документів про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків, копія паспорта. (п. 7 Порядку №3-1)

Уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи (п. 12 Порядку №3-1)

Копії документів, необхідних для призначення пенсії, що подаються уповноваженими структурними підрозділами до органів, що призначають пенсії, мають бути завірені цими уповноваженими структурними підрозділами в установленому порядку.

Копії документів, необхідних для призначення пенсії, що подаються безпосередньо заявниками до органів, що призначають пенсії, завіряються органами, що призначають пенсії. (п. 13 Порядку №3-1)

При прийманні документів для призначення пенсії орган, що призначає пенсії: перевіряє правильність оформлення заяви й подання про призначення пенсії, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; здійснює попередню перевірку змісту і належного оформлення представлених документів; перевіряє правильність копій відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розходження.

Орган, що призначає пенсії, має право вимагати від міністерств та інших органів, заявників дооформлення поданих документів, а також подання додаткових документів та перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі. (п. 16 Порядку №3-1)

Перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону ( 2262-12 ).

Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії. (п. 23 Порядку №3-1)

Про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону (2262-12) уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5).

Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії. (п. 24 Порядку №3-1)

Системний аналіз наведених вище положень чинного законодавства дає підстави для висновку, що для вчинення Пенсійним органом дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених військовослужбовцям пенсій, може слугувати, як встановленого зразка заява пенсіонера, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України. При цьому, положення Порядку №3-1 встановлюють чітку хронологію дій, перелік документів, а також вимоги щодо їх оформлення, виконання яких є підставою для проведення відповідного перерахунку. У випадку подання заявником, або уповноваженим органом неповного пакету документів, орган, що призначає пенсії, має право, в тому числі вимагати подання додаткових документів.

Як вже зазначалось, одночасно із заявою про перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії, позивач надав до Пенсійного органу копію довідки Управління СБУ в Одеській області про розмір грошового забезпечення №61 від 06.08.2020р.

За результати попередньої перевірки належного оформлення представлених позивачем документів, Пенсійний орган склав лист від 26.08.2020 р., яким повідомив заявника про відсутність правових підстав для розгляду питання про перерахунок його пенсії, оскільки останнім до поданої заяви надано копію довідки про грошове забезпечення №61 від 06.08.2020р.

Ознайомившись зі змістом поданих позивачем до Пенсійного органу документів, а також наданої відповідачем відповіді, судова колегія вважає передчасними висновки суду першої інстанції щодо протиправності дій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з відмови позивачу у проведенні перерахунку його пенсії та наявності правових підстав зобов'язання останнього повторно розглянути подану позивачем заяву, виходячи з наступного.

Проаналізувавши зміст наданої відповідачем відповіді, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції помилково розцінив наведені Пенсійним органом у листі від 26.08.2020 р. обставини, як відмову в перерахунку призначеної позивачу пенсії, оскільки вказаний лист слід розцінювати як вимогу про надання додаткових документів, зокрема, оригіналу довідки Управління СБУ в Одеській області про розмір грошового забезпечення №61 від 06.08.2020р.

Суд апеляційної інстанції вважає помилковими доводи позивача, що приписи чинного законодавства не передбачають обов'язок заявника при зверненні до Пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії надавати оригінал довідки про розмір грошового забезпечення, оскільки системний аналіз Порядку №3-1 дає підстави для висновку, що до поданого уповноваженим органом подання, так і до заяви поданої пенсіонером особисто, слід надавати оригінал довідки про розмір грошового забезпечення, а не її копію.

Також, колегія суддів погоджується з апелянтом, що оскільки пенсія позивачу призначена за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", суд першої інстанції мав керуватись Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України 30 січня 2007 року №3-1, а не положенням Постанови правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2015 року, якою затверджено порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Згідно ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

В даному випадку рішення суду першої інстанції не відповідає вимогам ст. 242 КАС України, оскільки судом першої інстанції надано невірну правової оцінки обставинам справи, доводам сторін по справі, неправильно застосовано норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Відповідно до ст. 317 КАС України підставою для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є, зокрема, невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи, неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Згідно ч. 2 ст. 317 КАС України, неправильним застосуванням норм матеріального права вважається: неправильне тлумачення закону або застосування закону, який не підлягає застосуванню, або незастосування закону, який підлягав застосуванню.

З огляду на зазначене колегія суддів приходить до висновку, що постановлене Одеським окружним адміністративним судом рішення від 09.10.2020р. підлягає скасуванню, з ухваленням нового рішення, про відмову ОСОБА_1 у задоволенні його позову.

Частиною статті 257 КАС України встановлено, що за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

Згідно пункту 3 частини шостої статті 12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Відповідно до п.2 ч.5 ст.328 КАС України, не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності.

Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 317, 321, 325, 327, 329 КАС України, суд, --

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області задовольнити.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 09.10.2020р. скасувати.

Прийняти нову постанову, якою відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позову до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, за участі третьої особи Управління Служби безпеки України в Одеській області про визнання протиправною відмови у проведенні перерахунку пенсії, зобов'язання вчинити дії.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню в касаційному порядку, відповідно до ч. 5 ст. 328 КАС України, не підлягає.

Суддя-доповідач: А.В. Бойко

Суддя: А.Г. Федусик

Суддя: О.А. Шевчук