27 січня 2021 року м. Дніпросправа № 160/1935/20
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Прокопчук Т.С. (доповідач),
суддів: Шлай А.В., Кругового О.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі апеляційну скаргу Східного офісу Держаудитслужби в Дніпропетровській області
на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23 липня 2020 року (головуючий суддя:Сидоренко Д.В) по адміністративній справі №160/1935/20, розглянутої у порядку загального позовного провадження
за позовом Департаменту житлово - комунального господарства та будівництва Кам'янської міської ради до Східного офісу Держаудитслужби в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування висновку про результати моніторінгу, -
Позивач Департамент житлово-комунального господарства та будівництва Кам'янської міської ради (далі - Департамент) 18.02.2020 року звернувся до суду з позовом до відповідача Східного офісу Держаудитслужби, в якому просив визнати протиправним та скасувати висновок відповідача, оприлюднений на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель 07.02.2020 року про результати моніторингу закупівлі за кодом CPV за ДК 021:2015 - 90470000-2 - «Послуги з чищення каналізаційних колекторів (Гідродинамічне прочищення каналізаційних колекторів на загальній території м. Кам'янське)», ідентифікатор закупівлі UA-2019-11-27-000521-а;
стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача сплачений ним судовий збір в розмірі 2 102 грн.
В обґрунтування позову Департамент послався на протиправність оскарженого висновку, оскільки ним вірно складена тендерна документація та оприлюднені всі зміни до неї, крім того у висновку не конкретизовано заходи, які повинен вчинити Департамент для усунення виявлених порушень.
У відзиві на позов Східний офіс Держаудитслужби посилається на неправомірність доводів позивача та відсутність підстав для задоволення позовних вимог, оскільки Офіс правомірно призначив та провів моніторинг закупівлі; виявив порушення чинного законодавства, зазначив їх у висновку.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.07.2020 року позовні вимоги задоволено, визнано протиправним та скасовано висновок Східного офісу Держаудитслужби про результати моніторингу закупівлі №60 від 06.02.2020 року, стягнено на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача сплачену суму судового збору в розмірі 2 102 грн.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій апелянт просить рішення скасувати та прийняти постанову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити. Апеляційна скарга ґрунтується на доводах, викладених у відзиві на позов.
У відзиві на апеляційну скаргу Департамент зазначає про правомірність прийнятого судом першої інстанції рішення, в зв'язку з чим просить залишити його без змін, а скаргу без задоволення.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційних скарг, а також правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права та правової оцінки обставин у справі колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до ч.1,2,3 ст.242 КАС України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Крім того, ст.2 та ч.4 ст. 242 КАС України встановлюють, що судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, а саме бути справедливим та неупередженим, своєчасно вирішувати спір у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Зазначеним вимогам процесуального закону рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.07.2020 року відповідає, в зв'язку з чим апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Судом першої інстанції встановлено, і зазначені обставини не заперечуються сторонами, що Департаментом оголошено тендер, а саме відкриті торги щодо закупівлі «Послуг з чищення каналізаційних колекторів (Гідродинамічне прочищення каналізаційних колекторів на загальній території м. Кам'янське)», ідентифікатор закупівлі UA-2019-11-27-000521-а.
Наказом Східного офіс Держаудитслужби №16 від 16.01.2020 року визначено почати моніторинг закупівель відповідно до переліку, що додається.
В додатку «Перелік процедур закупівель, щодо яких здійснюється моніторинг» згідно даного наказу під порядковим номером 7 зазначено оголошення про проведення процедури закупівлі та / або повідомлення про намір укласти договір на веб-порталі Уповноваженого органу, унікальний номер UА-2019-11-27-000521-а.
За результатами моніторингу відповідачем складено, підписано та оприлюднено на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель висновок №60 від 06.02.2020 року, згідно з яким встановлено порушення позивачем вимог:
ч.1 ст. 24 Закону України «Про публічні закупівлі» в умовах забезпечення тендерної пропозиції (п. 2 «Інструкції з підготовки тендерної пропозиції») тендерної документації замовника відсутні застереження щодо випадків, коли забезпечення тендерної пропозиції не повертається учаснику;
вимог ч. 2 ст. 23 Закону України «Про публічні закупівлі», замовник не оприлюднив в окремому документі перелік змін, що вносились до тендерної документації.
З огляду на встановлені порушення законодавства у сфері закупівель, Східний офіс Держаудитслужби зобов'язав позивача здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень, у встановленому законодавством порядку та протягом п'яти робочих днів з дня оприлюднення висновку, оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про усунення порушення законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку, або аргументовані заперечення до висновку, або інформацію про причини неможливості усунення виявлених порушень.
Вважаючи вказаний висновок протиправним, позивач звернувся до суду із позовом про визнання його протиправним та скасування.
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч.1,2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Приписами ст. 5 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» № 2939-XII від 26.01.1993 року (далі - Закон № 2939-XII) встановлено, що контроль за дотриманням законодавства у сфері закупівель здійснюється, шляхом проведення моніторингу закупівлі у порядку, встановленому Законом України «Про публічні закупівлі», проведення перевірки закупівель, а також під час державного фінансового аудиту та інспектування. Моніторинг закупівлі здійснюється за місцезнаходженням органу державного фінансового контролю.
Закон України «Про публічні закупівлі» № 922-VIII від 25.12.2015 року (далі - Закон № 922-VIII) установлює правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади.
Положеннями п. 9 ч.1 ст. 1 Закону № 922-VIII визначено, що замовники - органи державної влади, органи місцевого самоврядування та органи соціального страхування, створені відповідно до закону, а також юридичні особи (підприємства, установи, організації) та їх об'єднання, які забезпечують потреби держави або територіальної громади, якщо така діяльність не здійснюється на промисловій чи комерційній основі, за наявності однієї з таких ознак: юридична особа є розпорядником, одержувачем бюджетних коштів; органи державної влади чи органи місцевого самоврядування або інші замовники володіють більшістю голосів у вищому органі управління юридичної особи; у статутному капіталі юридичної особи державна або комунальна частка акцій (часток, паїв) перевищує 50 відсотків.
Згідно зі ст. 4 Закону № 922-VIII, закупівля здійснюється відповідно до річного плану. Річний план, додаток до річного плану та зміни до них безоплатно оприлюднюються на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель протягом п'яти днів з дня їх затвердження.
Відповідно до ст.7-1 Закону №922-VIII моніторинг закупівлі здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, та його територіальні органи (далі - органи державного фінансового контролю).
Рішення про початок моніторингу закупівлі приймає керівник органу державного фінансового контролю або його заступник за наявності однієї або декількох із таких підстав, зокрема, дані автоматичних індикаторів ризиків.
За результатами моніторингу закупівлі посадова особа органу державного фінансового контролю складає та підписує висновок про результати моніторингу закупівлі, що затверджується керівником органу державного фінансового контролю або його заступником. Такий висновок підлягає оприлюдненню в електронній системі закупівель протягом трьох робочих днів з дня його складання.
У висновку обов'язково зазначаються:
1) найменування замовника, щодо якого здійснювався моніторинг закупівлі, його ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, місцезнаходження;
2) найменування предмета закупівлі та його очікувана вартість;
3) унікальний номер оголошення про проведення процедури закупівлі, присвоєний електронною системою закупівель, та дата його оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу та/або унікальний номер повідомлення про намір укласти договір та дата його оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу;
4) опис порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, виявленого за результатами моніторингу закупівлі;
5) зобов'язання щодо усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель.
У висновку може зазначатися додаткова інформація, визначена органом державного фінансового контролю необхідною для більш детального опису результатів моніторингу закупівлі.
Форма висновку та порядок його заповнення визначаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.
Форму висновку про результати моніторингу закупівлі визначено Порядком заповнення форми висновку про результати моніторингу закупівлі”, затвердженим наказом Державної аудиторської служби України від 23.04.2018 року № 86 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01.06.2018 року за № 654/32106.
У розділі ІІІ Порядку № 86 визначено, що у п. 1 констатуючої частини форми висновку зазначається опис порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, виявленого(их) за результатами моніторингу закупівлі, із зазначенням: структурної одиниці нормативно-правового акта, норми якої порушено, його виду, найменування суб'єкта нормотворення, дати прийняття та його реєстраційного індексу (крім законів), заголовка, а в разі відсилання до зареєстрованого нормативно-правового акта - також дати і номера його державної реєстрації в Міністерстві юстиції України. При зазначенні структурної одиниці закону зазначається тільки її заголовок (крім законів про внесення змін);
- найменування та реквізитів документів, на підставі яких зроблено висновок про наявність порушення (у разі потреби також деталізуються суть та обставини допущення порушення).
Загальними вимогами, які висуваються до актів індивідуальної дії, як актів правозастосування, є їх обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення суб'єктом владних повноважень конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття, чого в цій справі відповідачем зроблено не було.
Суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що зазначивши у оскаржуваному висновку про необхідність вжити заходів щодо усунення порушень законодавства, відповідач не конкретизував, яких саме заходів повинен вжити позивач, не визначив способу усунення виявлених порушень від час моніторингу порушень, що свідчить про його нечіткість та не визначеність.
Можливість усунення виявлених порушень прямо залежить від чіткого визначення суб'єктом владних повноважень конкретного заходу (варіанту поведінки), яких слід вжити уповноваженій особі Замовника для усунення порушень.
Спонукання позивача самостійно визначити на підставі невизначених норм, які саме заходи слід вжити для усунення виявлених порушень, в свою чергу, може призвести до нового можливого порушення позивачем чинного законодавства.
Зазначене є порушенням вимог закону в частині змісту висновку як акта індивідуальної дії, зобов'язальний характер вимоги щодо усунення правопорушення свідчить про встановлення цього порушення, так і визначення імперативного обов'язкового способу його усунення.
Відповідна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 10.12.2019 року в справі № 160/9513/18, від 05.03.2020 року по справі № 640/467/19.
Здійснивши аналіз тендерної документації, що долучена Департаментом до матеріалів справи, колегія суддів дійшла висновку, що позивач виконав вимоги Закону № 922-VIII стосовно оприлюднення в електронній системі закупівель в окремому документі змін, які вносились одночасно з новою редакцією тендерної документації; зважаючи на відсутність встановленої чинним законодавством форми окремого документа, позивач мав право внести зміни і оприлюднити їх шляхом складання протоколу засідань тендерного комітету.
Крім того спірна тендерна документація містить зазначення випадків коли забезпечення тендерної пропозиції не повертається учаснику, яке повністю відповідає змісту норм ч.3 ст.24 Закону №922-VIII.
Викладене свідчить про відсутність порушень позивачем приписів Закону № 922-VIII при здійсненні закупівлі за кодом CPV за ДК 021:2015 - 90470000-2 - «Послуги з чищення каналізаційних колекторів (Гідродинамічне прочищення каналізаційних колекторів на загальній території м. Кам'янське)», ідентифікатор закупівлі UA-2019-11-27-000521-а, при цьому будь-чиїх прав, свобод та інтересів при проведенні процедури закупівлі позивачем не порушено, а відтак принцип забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель та створення конкурентного середовища був дотриманий.
Доводами апеляційної скарги зазначені обставини не спростовані.
У відповідності до положень ст.139 КАС України, суд першої інстанції правомірно стягнув на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача документально підтверджені судові витрати на оплату судового збору в розмірі 2 102 грн.
За таких обставин суд апеляційної інстанції вважає, що судом першої інстанції в достатньому обсязі з'ясовано обставини справи, рішення суду першої інстанції прийнято з додержанням норм матеріального та процесуального права, а тому підстави для скасування судового рішення відсутні.
Керуючись ст. 315, 316, 321, 322, 325,328 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу Східного офісу Держаудитслужби - залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23 липня 2020 року по адміністративній справі №160/1935/20- залишити без змін.
Постанова набирає законної сили 27 січня 2021 року, та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів.
Головуючий - суддя Т.С. Прокопчук
суддя А.В. Шлай
суддя О.О. Круговий