Постанова від 20.01.2021 по справі 160/4588/20

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 січня 2021 року м. Дніпросправа № 160/4588/20

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Прокопчук Т.С. (доповідач),

суддів: Шлай А.В., Кругового О.О.,

за участю секретаря судового засідання Іотової А.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпрі апеляційну скаргу Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області

на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01 червня 2020 року (головуючий суддя: Голобутовський Р.З.) по адміністративній справі № 160/4588/20, розглянутої у письмовому провадженні

за позовом Приватного акціонерного товариства "Агро-Союз" до Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування припису,

ВСТАНОВИВ:

Позивач Приватне акціонерне товариство «Агро-Союз» (далі -ПАТ «Агро-Союз») звернулося 24.04.2020 року до суду з позовом до відповідача Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області (далі - ДЕІ у Дніпропетровській області), у якому просив визнати протиправним та скасувати припис інспекції № 4-10876-3-3, виданий ПАТ "Агро-Союз" за результатами планової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, проведеної з 10.10.2019 року по 21.10.2019 року.

В обґрунтування позову зазначено, що перевірка відповідачем проведена з порушенням визначеного чинним законодавством порядку, повідомлення про проведення перевірки в передбачені законом строки, направлення на перевірку, акт перевірки голові правління позивача не вручено. Припис оформлено з порушенням вимог чинного законодавства України, вимоги припису не направлені на усунення порушень вимог природоохоронного законодавства, та містять нереальні строки для усунення порушень.

У відзиві на позов відповідач посилається на неправомірність доводів позивача та відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01 червня 2020 року позов задоволено, визнано протиправним та скасовано припис ДЕІ у Дніпропетровській області без дати № 4-10876-3-3, на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача стягнуті судові витрати з оплати судового збору у розмірі 2102 грн.

Не погодившись з судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та відмовити в задоволенні позовних вимог.

У відзиві на апеляційну скаргу позивач зазначає про правомірність прийнятого судом першої інстанції рішення, в зв'язку з чим просить залишити рішення без змін, а скаргу без задоволення.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права та правової оцінки обставин у справі колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до ч.1,2,3 ст.242 КАС України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Крім того, ст.2 та ч.4 ст. 242 КАС України встановлюють, що судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, а саме бути справедливим та неупередженим, своєчасно вирішувати спір у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Зазначеним вимогам процесуального закону рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01 червня 2020 року відповідає, в зв'язку з чим вимоги апеляційної скарги не підлягають задоволенню з огляду на наступне.

Із матеріалів справи вбачається, що після проведення планової перевірки відповідачем ДЕІ у Дніпропетровській області складено 21.10.2019 року акт № 748/3-10/19 про додержання ПАТ «Агро-Союз» вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів та припис № 4-10876-3-3 про усунення порушення вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, який отриманий ПАТ «Агро-Союз» 31.10.2019 року.

Вважаючи припис протиправним, позивач звернувся до суду з позовом про його скасування.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

05.05.2017 року набрало чинності Положення про Державну екологічну інспекцію України, затверджене постановою Кабінету Міністрів України №275 від 19.04.2017 року п.1,2, пп.3,5 п. 4, п.7 якого визначено, що Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів і який реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Держекоінспекція у своїй діяльності керується Конституцією і законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства. Держекоінспекція здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Держекоінспекція відповідно до покладених на неї завдань проводить перевірки (у тому числі документальні) із застосуванням інструментально-лабораторного контролю, складає відповідно до законодавства акти за результатами здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства з питань, що належать до її компетенції, надає обов'язкові до виконання приписи щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства та здійснює контроль за їх виконанням, звертається до суду із позовом щодо обмеження чи зупинення діяльності підприємств і об'єктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів впливу фізичних та біологічних факторів і лімітів скидів забруднюючих речовин.

Держекоінспекція при проведенні перевірок повинна керуватися приписами Закону України від 05.04.2007 № 877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі - Закон №877), положення ч. 11 ст. 4, ч. 1-8 ст. 7 якого передбачають здійснення перевірки у присутності керівника або особи, уповноваженої керівником; після видання наказу про перевірку, на підставі якого оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), копії цих документів та службові посвідчення осіб, що здійснюють перевірку, повинні бути пред'явлені керівнику суб'єкта господарювання - юридичної особи або уповноваженій ним особі; за результатами здійснення перевірки складається акт; в останній день перевірки два примірники акту підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб'єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом.

Якщо суб'єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями. Зауваження суб'єкта господарювання щодо здійснення державного нагляду (контролю) є невід'ємною частиною акту органу державного нагляду (контролю).У разі відмови суб'єкта господарювання підписати акт посадова особа органу державного нагляду (контролю) вносить до такого акту відповідний запис.

Один примірник акту вручається керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання - юридичної особи, в останній день заходу державного нагляду (контролю), а другий зберігається в органі державного нагляду (контролю).

На підставі акту, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. який видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.

Згідно правової позиції Верховного Суду, викладеної в постанові від 28.01.2020 року у справі № 818/998/17, лише дотримання умов та порядку прийняття контролюючими органами рішень про проведення перевірок, може бути підставою для визнання правомірними дій щодо їх проведення.

Із матеріалів справи вбачається, що з 10.10.2019 року по 21.10.2019 року ДЕІ у Дніпропетровській області проведено планову перевірку додержання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів ПАТ «Агро-Союз».

В той же час в матеріалах справи докази вручення позивачу повідомлення про проведення перевірки в передбачені Порядком організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.09.2008 № 464 (далі - Порядок) строки відсутні, копія направлення на перевірку головою Правління ПрАТ «Агро-Союз» не отримана, його підпис про отримання другого примірника акту перевірки відсутній.

Направлення на проведення перевірки отримано інженером з охорони праці Нечаєвим А.Л., до посадових обов'язків якого не належать обов'язки по контролю та дотриманню позивачем вимог природоохоронного, екологічного та іншого законодавства, документи про уповноваження ОСОБА_1 на отримання направлення чи інших документів від відповідача - відсутні.

Припис містить неправильні дати перевірки, зазначено проведення перевірки в строк з 10.10.2019 року по 02.10.2019 року, замість вірного 10.10.2019 року по 21.10.2019 року, припис вручений позивачу 31.10.2019 року з пропуском передбаченого п. 4.24 Порядку строку, який має бути не пізніше п'яти робочих днів з дня складення акту перевірки.

В силу викладеного суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що допущені відповідачем порушення порядку проведення перевірки підприємства позивача є суттєвими порушеннями порядку призначення, проведення та оформлення результатів перевірки.

Із матеріалів справи вбачається, і зазначені обставини не заперечуються сторонами, що посадовими особами ДЕІ у Дніпропетровській області на підставі наказу від 30.09.2019 року №1094-П, направлення на перевірку від 30.09.2019 року № 4-10211-3-3 проведено планову перевірку ПАТ «Агро-Союз» виконання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

За результатами перевірки відповідачем складено акт № 748/3-10/19 від 21.10.2019 року, та припис № 4-10876-3-3 про усунення порушення вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, який отриманий ПАТ«Агро-Союз» 31.10.2019 року, яким позивача зобов'язано:

1) до 25.11.2019 року надати на розгляд до ДЕІ у Дніпропетровській області інформацію та копії документів, які розглядаються в ході інспекційної перевірки, в повному обсязі відповідно до переліку питань;

2) до 1.04.2020 року забезпечити складання статистичної звітності у сфері охорони навколишнього природного середовища в повному обсязі відповідно до вимог законодавства;

3) до 1.03.2020 року забезпечити здійснення розрахунку податкового зобов'язання з екологічного податку та рентної плати за спеціальне використання води в повному обсязі відповідно до вимог законодавства;

4) до 25.10.2019 року забезпечувати експлуатацію виробничих об'єктів підприємства відповідно проектної документації, погодженої згідно вимог чинного законодавства;

5) до 25.10.2019 року забезпечувати зберігання хімічних продуктів в спеціально призначених для цього паспортизованих складах відповідно вимог чинного законодавства;

6) 1.02.2020 року укласти договір страхування цивільної відповідальності суб'єктів господарювання за шкоду, яку можу бути заподіяно довкіллю або здоров'ю людей під час зберігання та застосування пестицидів і агрохімікатів;

7) до 25.10.2019 року забезпечувати додержання правил транспортування, застосування, зберігання пестицидів і агрохімікатів;

8) до 1.04.2020 року розробити інвентаризацію джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря відповідно до фактичного стану підприємства з урахуванням всіх джерел утворення викидів та обсягів викидів;

9) до 1.04.2020 року отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря з урахуванням всіх джерел викидів;

10) до 25.10.2019 року не допускати здійснення викидів в атмосферне повітря від джерел викидів та джерел утворення викидів забруднюючих речовин; обсяги викидів від яких не обліковано у матеріалах інвентаризації викидів та у діючому дозволі;

11) до 01.12.2019 року розробити та затвердити інструкцію з експлуатації викидів підприємства відповідно до умов роботи;

12) до 20.11.2019 року забезпечити ведення журналу обліку робочого часу ПГОУ;

13) до 30.12.2019 року забезпечити проведення технічного навчання і перевірку знань з правил технічної експлуатації установки очистки газу інженерно-технічного та обслуговуючого персоналу;

14) до 30.12.2019 року забезпечити проведення інструментально-лабораторних вимірювань параметрів викидів від стаціонарних джерел, перевірку ефективності роботи ПГОУ, та перевірку технічного стану ПГОУ;

15) до 30.12.2019 року забезпечити виконання заходів щодо здійснення контролю за дотриманням встановлених граничнодопустимих викидів забруднюючих речовин та умов Дозволів на викиди від стаціонарних джерел викидів підприємства;

16) до 30.12.2019 року забезпечити проведення вимірювань вмісту забруднюючих речовин у відпрацьованих газах пересувного джерела викиду з оформленням протоколу результатів вимірів у відповідності до вимог нормативної документації;

17) до 25.10.2019 року воду для потреб підприємства використовувати відповідно до цілей та умов надання;

18) до 01.02.2020 року розробити обґрунтування потреб підприємства у воді з помісячним нормативним розрахунком водокористування і водовідведення та отримати дозвіл на спецводокористування у відповідності до фактичного стану на підприємстві;

19) до 15.11.2019 року організувати ведення первинного обліку у сфері охорони водних ресурсів в повному обсязі;

20) до 01.04.2020 року забезпечити збирання, очищення та відведення зливових стоків з території підприємства в повному обсязі у відповідності до вимог законодавства;

21) до 01.12.2019 року забезпечити утримання споруд системи гноєсховища в належному стані та необхідної потужності, з метою запобігання забрудненню та засміченню земель та вод;

22) до 1.03.2020 року забезпечити контроль за станом заглиблених ємностей системи гноєсховища та їх впливом на підземні горизонти та ґрунти;

23) до 25.10.2019 року не допускати скид стічних вод, використовуючи рельєф місцевості;

24) до 25.10.2019 року вживати достатні заходи з охорони земель та підземних вод при здійсненні господарської діяльності;

25) до 28.10.2019 року не допускати забруднення ґрунту відходами підстилки, забрудненими екскрементами тварин;

26) до 30.10.2019 року провести рекультивацію та вжити заходи щодо ліквідації наслідків забруднення земельної ділянки відходами підстилки, забрудненими екскрементами тварин;

27) до 01.03.2020 року розробити інвентаризацію відходів відповідно до фактичного стану підприємства з урахуванням всіх видів відходів, що утворюються при здійснення діяльності підприємства;

28) до 01.03.2020 року визначити склад і властивості всіх видів відходів, що утворюються при діяльності підприємства, ступінь їх небезпечності для навколишнього природного середовища та здоров'я людини;

29) до 01.03.2020 року розробити та погодити згідно вимог законодавства нормативи граничних показників утворення всіх видів відходів у технологічних процесах та нормативи питомих показників утворення всіх видів відходів, що утворюються при діяльності підприємства;

30) до 01.03.2020 року розробити технічні паспорти відходів (ТПВ) на всі види відходів що утворюються при діяльності підприємства;

31) до 01.04.2019 року забезпечити розробку паспорти місця видалення відходів (МВВ) на гноєсховище;

32) до 01.04.2019 року забезпечити проведення моніторингових досліджень у сфері охорони навколишнього природного середовища (підземних вод, ґрунтів, атмосферного повітря) у районах місць видалення відходів;

33) до 15.11.2019 року забезпечити ведення первинного поточного обліку кількості відходів, що утворюються на підприємстві, за формою 1-ВТ в повному обсязі;

34) до 25.10.2019 року забезпечувати здійснення контролю місць утворення, зберігання і видалення відходів на території підприємства;

35) до 25.11.2019 року місця тимчасового зберігання відходів, що утворюються на підприємстві, обладнати у відповідності до вимог законодавства в повному обсязі;

36) до 25.11.2019 року забезпечувати роздільне збирання та зберігання відходів різного морфологічного складу;

37) до 01.12.2019 року укласти договори щодо утилізації відходів, що утворюються на підприємстві, реалізації чи передачі їх іншим споживачам або підприємствам, установам, що займаються збирання, обробленням та утилізацією відходів у відповідності до вимог законодавства;

38) до 30.12.2019 року забезпечити в повному обсязі передачу відходів, що утворюються в результаті господарської діяльності підприємства, для подальшої утилізації чи видалення спеціалізованим організаціям;

39) до 25.10.2019 року поводження з небезпечними відходами здійснювати за наявності ліцензії ті відповідної матеріально-технічної бази;

40) до 25.10.2019 року поводження з небезпечними відходами здійснювати за наявності висновку з оцінки впливу на довкілля;

41) до 25.10.2019 року операції у сфері поводження з відходами здійснювати відповідно з вимогами чинного законодавча;

42) до 01.04.2020 року забезпечити користування водними об'єктами на підставі договорів оренди водних об'єктів у комплексі із земельними ділянками, оформлених за типовою формою, згідно вимог чинного законодавча;

43) до 01.03.2020 року отримати дозвіл на спеціальне водокористування для потреб рибництва;

44) до 01.04.2020 року розробити режим експлуатації водного об'єкту та гідроспоруди, що знаходяться у користуванні підприємства, та узгодити їх згідно вимог чинного законодавства;

45) до 25.10.2019 року експлуатацію водних об'єктів та гідротехнічної споруди здійснювати за наявності проектної документації, погодженої згідно вимог чинного законодавства та оцінки впливу на довкілля;

46) до 01.03.2020 року розробити проекти та встановити в натурі межі прибережної захисної смуги та водоохоронної зони водних об'єктів, що знаходяться в користування підприємства, відповідно вимог чинного законодавства;

47) до 11.09.2019 року забезпечувати дотримання режиму обмеженої господарської діяльності в межах водоохоронної зони та прибережної захисної смуги відповідно до вимог законодавства.

Згідно правових висновків Верховного Суду, викладених у постановах від 10 квітня 2019 року у справі № 826/28014/15 , від 14 квітня 2020 року у справі № 810/711/17, від 05 червня 2019 року у справі № 816/581/16, включення до припису вимог, які не спрямовані на усунення конкретних виявлених порушень законодавства, а носять загальний характер, суперечить суті та меті припису як розпорядчого документу, що складається за результатами заходу державного нагляду, зазначені обставини є порушенням вимог, встановлених для оформлення припису, та є окремою самостійною підставою для його скасування.

З аналізу тексту оскаржуваного припису вбачається, що вимоги припису не направлені на усунення порушень вимог природоохоронного законодавства, в ході проведення перевірки відповідачем не запитувались документи щодо порушень, зазначених в приписі, в тому числі щодо поводження позивача з відходами, припис не містить вказівок щодо порушення позивачем конкретних вимог законодавства України, а зазначені лише загальні посилання на статті законодавчих актів України; при здійсненні перевірки фактів та обсягів забруднення позивачем земель, можливості здійснення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря відбирання зразків та/або відповідні вимірювання є обов'язковими, чого відповідачем здійснено не було.

Викладене свідчить, що перелічені в приписі порушення позивачем природоохоронного законодавства не підтверджені відповідачем належними та допустимими доказами, а тому суд першої інстанції дійшов вірного висновку про визнання протиправним та скасування припису ДЕІ у Дніпропетровській області № 4-10876-3-3.

Доводами апеляційної скарги зазначені обставини не спростовані.

У відповідності до положень ст.139 КАС України суд першої інстанції правомірно стягнув на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача документально підтверджені судові витрати на оплату судового збору в розмірі 2102 грн.

За таких обставин суд апеляційної інстанції вважає, що судом першої інстанції в достатньому обсязі з'ясовано обставини справи, рішення суду першої інстанції прийнято з додержанням норм матеріального та процесуального права, а тому підстави для скасування судового рішення відсутні.

Керуючись ст. 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області - залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01 червня 2020 року по адміністративній справі № 160/4588/20 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили 20 січня 2021 року, та не підлягає оскарженню в касаційному порядку згідно п.5 ст.328 КАС України.

Повний текст постанови складений 26 січня 2021 року.

Головуючий - суддя Т.С. Прокопчук

суддя А.В. Шлай

суддя О.О. Круговий