Рішення від 02.02.2021 по справі 640/9400/20

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 лютого 2021 року м. Київ № 640/9400/20

Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Вєкуа Н.Г., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу

За позовом Дочірнього підприємства "Бест Альтернатива"

до Головного управління Державної податкової служби у м. Києві

Державної податкової служби України

про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулось Дочірнє підприємство "Бест Альтернатива" (01014, м. Київ, вул. Дорогожицька, 13, код ЄДРПОУ 24583590) з позовом до Головного управління Державної податкової служби у м. Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19, код ЄДРПОУ 43141267), Державної податкової служби України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8, код ЄДРПОУ 43005393), в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС України у м. Києві в особі комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №1456426/24583590 від 14.02.2020 року, №1456428/ 24583590 від 14.02.2020 року, №1456424/24583590 від 17.02.2020 року, №1456422/24583590 від 17.02.2020 року, №1456425/24583590 від 14.02.2020 року, № 1456429/24583590 від 14.02.2020 року, №1456430/24583590 від 14.02.2020 року, №1456423/24583590 від 17.02.2020 року, №1456427/24583590 від 14.02.2020 року, №1454781/24583590 від 13.02.2020 року про відмову Дочірньому підприємству "Бест Альтернатива" у реєстрації податкових накладних № 258, №176,№116,№137, №140, № 178, № 175, №132, № 172, № 101;

- зобов'язати Державу податкову службу України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8, код 43005393) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні: № 258 від 31.01.2020 року, №176 від 23.01.2020 року, №116 від 17.01.2020 року, №137 від 17.01.2020 року, № 140 від 18.01.2020 року, № 178 від 17.01.2020 року, № 175 від 23.01.2020 року, № 132 від 17.01.2020 року, № 172 від 23.01.2020 року , виписані Дочірнім підприємством "Бест Альтернатива" (01014, м. Київ, вул. Дорогожицька, 13, код ЄДРПОУ 24583590) датою їх направлення для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що квитанції про зупинення реєстрації податкових накладних позивача не містили посилань на конкретний перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію зупинених податкових накладних позивача в ЄРПН, що ускладнювало подання платником податків конкретного пакету документів. Таким чином, під час надсилання позивачеві квитанцій про зупинення реєстрації податкових накладних, відповідачем не було дотримано вимог податкового законодавства, а відтак, і прийняті рішення про відмову у реєстрації податкових накладних є протиправними.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 15.05.2020 відкрито спрощене позовне провадження у справі, без повідомлення учасників справи.

Відповідач-1, в особі Головного управління державної податкової служби у м. Києві, надав суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що оскільки платником податків не було надано письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній, а саме: первинні документи щодо постачання товарів, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, розрахункові документи, складські документи, в тому числі рахунки-фактури, інвойси, прийнято рішення про відмову у реєстрації податкових накладних позивача в ЄРПН.

Відповідач-2, в особі Державної податкової служби України, відзиву на позовну заяву у встановлені судом строки не надав.

Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив наступне.

В січні 2020 року ДП «БЕСТ АЛЬТЕРНАТИВА», у відповідності з вимогами п. 201.10. ст. 201 Податкового Кодексу України було складено в електронній формі та направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні: № 258 від 31.01.2020 року, № 176 від 23.01.2020 року, № 116 від 17.01.2020 року, № 137 від 17.01.2020 року, № 140 від 18.01.2020 року, № 178 від 23.01.2020 року, № 175 від 23.01.2020 року, № 132 від 17.01.2020 року , № 172 від 23.01.2020 року, № 101 від 16.01.2020 року

Позивач отримав в електронному вигляді в текстовому форматі квитанції, згідно яких всі вище наведені податкові накладні прийнято, але їх реєстрацію зупинено, в порядку п. 201.16 ст. 201 ст. Податкового Кодексу України, в зв'язку із відповідністю позивача критеріям ризиковості здійснення операцій.

13.02.2020 року Комісією з питань зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних було прийнято рішення № 1454781/24583590 від 13.02.2020 року про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРІІН №101.

До того ж, 14.02.2020 року Комісією з питань зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних було прийнято рішення № 1456426/24583590, № 1456428/24583590, № 1456425/24583590, № 1456429/2583590, № 1456430/24583590, № 1456427/24583590 про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН № 258, №176, №140, №178, №175, №172 відповідно.

17.02.2020 року Комісією були прийняті рішення № 1456424/24583590, № 1456422/24583590, № 1456423/24583590 від 17.02.2020 року про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН № 116, № 137, 132 відповідно.

24.02.2020 року позивач подав скарги на вказані рішення, у яких зазначило, що ДП «БЕСТ ЛЬТЕРНАТИВА» на виконання п. 201.16 ст. 201 Податкового Кодексу України було направлено на адресу ДПС України повідомлення від 01.02.2020 року № 2 щодо подання документів про підтвердження реальності здійснення операцій щодо відмовлених податкових накладних.

За результатами розгляду цих скарг 28.02.2020 року Комісією з питань зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято: рішення за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 6128/24583590/2 від 28.02.2020 року; № 6156/24583590/2 від 28.02.2020 року; № 6164/24583590/2 від 28.02.2020 року; №6167/24583590/2 від 28.02.2020 року; № 6176/24583590/2 від 28.02.2020 року; №6183/24583590/2 від 28.02.2020 року; № 6185/24583590/2 від 28.02.2020 року; № 6196/24583590/2 від 28.02.2020 року;№ 6200/24583590/2 від 28.02.2020 року; № 6208/24583590/2 від 28.02.2020 року.

Вказаними рішеннями скарги позивача були залишені без задоволення, а рішення комісії - без змін.

Незгода позивача із прийнятими рішеннями, зумовила його звернення до суду з даним адміністративним позовом, при вирішенні якого суд виходить із наступного.

Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Відповідно до п. 187.1 ст. 187 ПК України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

У відповідності до п. 201.10 ст. 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

За визначенням, наданим у п.п. 14.1.60 п. 14.1 ст. 14 ПК України, єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Згідно з положеннями п. 200.2 ст. 200 ПК України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику

Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 р. № 1246 (далі Порядок № 1246), передбачено, що податкова накладна - це електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Згідно з п. 201.16 ст. 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 р. № 1165 затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Порядок № 1165).

Вказаний Порядок визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі права та обов'язки їх членів.

Пунктами 10, 11 Порядку № 1165 визначено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Відповідно до абзацу 2 п. 25, п. 26 Порядку № 1165 комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку. Комісія регіонального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком та Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим Мінфіном.

Пунктом 27 Порядку № 1165 передбачено, що комісія контролюючого органу в своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України і постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції України, Податкового кодексу України та законів, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства, а також цим Порядком.

Відповідно до п. 44 Порядку № 1165 комісія контролюючого органу перевіряє подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні).

Наказом Міністерства фінансів України №520 від 12.12.2019 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 13.12.2019 року за №1245/34216, затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №520), який визначає механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пунктів 2-4 Порядку №520 прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).

Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.

У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної розрахунку коригування в Реєстрі.

Пунктом 5 Порядку №520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Пунктами 6, 7 Порядку №520 передбачено, що письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.

Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних/розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні/розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних/розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг", та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Відповідно до пункту 11 Порядку № 520 Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Пунктом 13 Порядку №520 визначено, що рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.

Отже, зважаючи на вказані норми, Комісія регіонального рівня на виконання п. 44 Порядку № 1165 перевіряє подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні) та за результатом такої перевірки приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування відповідно до п. 11 Порядку № 520.

Отже, зупинення реєстрації податкових накладних без чіткого визначення переліку документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування, не дало ДП «Бест Альтернатива» можливості надати достатній обсяг підтверджуючих документів.

Аналогічна правова позиція застосовується також Верховним Судом у постанові від 25 червня 2019 року по справі №1940/1950/18.

В рішеннях відповідача про зупинення реєстрації ПН/РК не було конкретно зазначено, яких саме документів не було надано або які з наданих позивачем не прийняті до уваги.

Суд наголошує, що при прийнятті рішень щодо реєстрації/відмови в реєстрації в ЄРПН податкових накладних чи розрахунків коригування, комісія ГУ ДПС у м. Києві повинна була встановити конкретний перелік документів, яких не надав платник податків. У іншому випадку, виникає фактична невизначеність, що є неприпустимим у розумінні Податкового Кодексу України.

Невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акту індивідуальної дії призводить до його протиправності.

Правову позицію Верховного Суду з цього питання, викладено в постанові від 18.02.2020 у справі № 360/1776/19, згідно з якою здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.

Як свідчать матеріали справи та не спростовано відповідачами, ДП «Бест Альтернатива» надало ГУ ДПС у м. Києві всі наявні у нього документи, щодо постачання товарів, у той же час, податковим органом, незважаючи на надані позивачем документи, прийнято рішення про відмову в реєстрації податкових накладних та розрахунків коригуавння, без належної перевірки комісією контролюючого органу достовірності наданих позивачем разом з поясненнями документів.

Окремо, необхідно зазначити, що суд не надає оцінку реальності здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентом, оскільки це питання повинно досліджуватись під час здійснення податкового контролю, що відповідно до пункту 61.1 статті 61 ПК України включає в себе систему заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, зокрема, шляхом здійснення перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.

Суд наголошує, що форма рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН визначена Порядком № 520 (додаток до Порядку).

Форма такого рішення передбачає, що у разі відмови в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН через ненадання платником податку копій документів, документи, які не надано, повинні бути підкресленими, тобто конкретно вказані.

Проте, в порушення наведених вимог законодавства, в оскаржуваних рішеннях хоч і вказано про ненадання певних документів, однак не зазначено, яких саме та які документи складені з порушенням законодавства, та норми якого саме закону порушено.

В той же час, суд звертає увагу, що конкретні первинні та розрахункові документи окремо у позивача не витребовувались.

Суд акцентує увагу на тому, що відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Такий підхід узгоджується з практикою Європейського суду з прав людини. Так, у пункті 110 рішення від 23 липня 2002 року у справі "Компанія "Вестберґа таксі Актіеболаґ" та Вуліч проти Швеції" Суд визначив, що "…адміністративні суди, які розглядають скарги заявників стосовно рішень податкового управління, мають повну юрисдикцію у цих справах та повноваження скасувати оскаржені рішення. Справи мають бути розглянуті на підставі поданих доказів, а довести наявність підстав, передбачених відповідними законами, для призначення податкових штрафів має саме податкове управління.".

В контексті наведеного суд зазначає, що відповідачами під час розгляду даної адміністративної справи не доведено правомірність прийнятих оскаржуваних рішень.

До того ж, матеріалами справи підтверджуються, що 16.03.2020 року рішенням № 103827 позивача визнано таким, що не відповідає критеріям ризиковості платників податків.

Таким чином, на переконання суду, відповідачами не доведено обґрунтованості спірних рішень про відмову в реєстрації в ЄРПН податкових накладних ДП «Бест Альтернатива»

Згідно із пунктами 19, 20 Порядку № 1246 податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструються у день: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення);

неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

У разі надходження до ДПС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

Варто зазначити про наслідки відсутності реєстрації у ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування, або реєстрації їх із порушенням встановленого ПК України строку.

Так, у разі порушення строку реєстрації, застосовуються штрафні санкції, передбачені ст. 1201 ПК України, а згідно з п. 201.10 ст. 201 ПК України відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в ЄРПН не дає права покупцю на включення сум ПДВ до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми ПДВ, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період. Також, у разі порушення продавцем/покупцем граничних строків реєстрації в ЄРПН податкової накладної та/або розрахунку коригування, покупець/продавець таких товарів/послуг має право додати до податкової декларації за звітний період заяву із скаргою на такого продавця/покупця.

Згідно з п. 20 Порядку № 1246 у разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

Отже, враховуючи вказані наслідки, а також вимоги п. 20 Порядку № 1246, суд вважає, що податкові накладні позивача потрібно вважати прийнятими та зареєстрованими протягом операційного дня, коли їх було надіслано платником податку.

З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для зобов'язання Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, подані ДП «Бест альтернатива» податкові накладні № 258 від 31.01.2020 року, №176 від 23.01.2020 року, №116 від 17.01.2020 року, №137 від 17.01.2020 року, № 140 від 18.01.2020 року, № 178 від 17.01.2020 року, № 175 від 23.01.2020 року, № 132 від 17.01.2020 року, № 172 від 23.01.2020 року , датою їх направлення для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

В даному випадку, задоволення позовної вимоги про зобов'язання зареєструвати в ЄРПН податкову накладну подану позивачем, датою її фактичного надходження є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений.

За таких обставин, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог, тому позов визнається таким, що підлягає задоволенню повністю.

Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи, що оскаржувані рішення прийнято Комісією Головного управління Державної податкової служби у м. Києві, яка приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідно судовий збір підлягає стягненню з Головного управління Державної податкової служби у м. Києві.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 2, 5, 72-73, 76-78, 132, 134, 139, 143, 243-246, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов Дочірнього підприємства "Бест Альтернатива" (01014, м. Київ, вул. Дорогожицька, 13, код ЄДРПОУ 24583590) задовольнити повністю;

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС України у м. Києві в особі комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №1456426/24583590 від 14.02.2020 року, №1456428/ 24583590 від 14.02.2020 року, №1456424/24583590 від 17.02.2020 року, №1456422/24583590 від 17.02.2020 року, №1456425/24583590 від 14.02.2020 року, № 1456429/24583590 від 14.02.2020 року, №1456430/24583590 від 14.02.2020 року, №1456423/24583590 від 17.02.2020 року, №1456427/24583590 від 14.02.2020 року, №1454781/24583590 від 13.02.2020 року про відмову Дочірньому підприємству "Бест Альтернатива" у реєстрації податкових накладних № 258, №176,№116,№137, №140, № 178, № 175, №132, № 172, № 101;

3. Зобов'язати Державу податкову службу України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8, код 43005393) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні: № 258 від 31.01.2020 року, №176 від 23.01.2020 року, №116 від 17.01.2020 року, №137 від 17.01.2020 року, № 140 від 18.01.2020 року, № 178 від 17.01.2020 року, № 175 від 23.01.2020 року, № 132 від 17.01.2020 року, № 172 від 23.01.2020 року , виписані Дочірнім підприємством "Бест Альтернатива" (01014, м. Київ, вул. Дорогожицька, 13, код ЄДРПОУ 24583590) датою їх направлення для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

4. Стягнути на користь Дочірнього підприємства "Бест Альтернатива" (01014, м. Київ, вул. Дорогожицька, 13, код ЄДРПОУ 24583590) понесені судові витрати у розмірі 21020,00 (двадцять одна тисяча двадцять грн 00 коп) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби у м. Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19, код ЄДРПОУ 43141267).

Рішення набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295-297 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя Н.Г. Вєкуа