28 січня 2021 р. м. Чернівці справа № 824/1029/18-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Левицького В.К.
за участю секретаря судового засідання Вепрюка М.Ю.
учасників справи:
заявник - не з'явився
представника відповідача - Маринюка Р.О.
розглянув у відкритому судовому засіданні клопотання про здійснення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі № 824/1029/18-а.
До суду надійшло клопотання від ОСОБА_1 , з урахуванням доповнення, в якому заявник просить суд встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Чернівецькій області новий строк для подачі звіту щодо виконання рішення винесеного Чернівецьким окружним адміністративним судом 08.01.2019 р. у справі № 824/1029/18-а.
В обґрунтування вказував, що прийнятий 05.07.2019 р. Чернівецьким окружним адміністративним судом звіт не забезпечив належного виконання судового рішення № 824/1029/18-а, відповідачем не надано суду доказів звернення до Пенсійного фонду України про виділення коштів на виконання судового рішення щодо виплати йому компенсації, відповідач без поважних причин не прийняв будь-яких належних дій для виділення відповідних коштів та виплати.
Представником Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області подано до суду заперечення на клопотання. В обґрунтування вказував, що підстав для встановлення нового строку звіту про виконання судового рішення у справі № 824/1029/18-а у порядку ст. 382 КАС України немає, оскільки ухвалою суду від 05.07.2019 р., за наслідками розгляду звіту, вирішено прийняти поданий Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернівецькій області звіт про виконання рішення суду від 08.01.2019 р. у даній справі та залишено без задоволення клопотання ОСОБА_1 про накладення штрафу на керівника Головного управління.
У судове засідання, яке відбулося 28.01.2021 р., заявник не з'явився, просив клопотання про встановлення нового строку для подачі звіту розглянути за його відсутності.
У судовому засіданні, яке відбулося 28.01.2021 р., представник відповідача вказував, що підстави для встановлення нового строку для подачі звіту про виконання судового рішення у справі № 824/1029/18-а у порядку ст. 382 КАС України відсутні. У задоволенні клопотання просив відмовити.
Заслухавши пояснення представника відповідача, оцінивши повноту та належність виконання судового рішення по справі, суд зазначає наступне.
Статтею 129-1 Конституції України передбачено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно ч. 2 ст. 14 КАС України судові рішення, які набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами, та їх об'єднаннями на всій території України.
Відповідно до ст. 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність встановлену законом.
Підстави та порядок встановлення судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах визначений ст. 382 КАС України.
У відповідності до ч. 1 ст. 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (ч. 2 ст. 382 КАС України).
Частиною 7 ст. 382 КАС України передбачено, що сплата штрафу не звільняє від обов'язку виконати рішення суду і подати звіт про його виконання. Повторне невиконання цього обов'язку тягне за собою застосування наслідків, установлених ч. 1 і 2 цієї статті, але розмір нового штрафу при цьому збільшується на суму штрафу, який було або мало бути сплачено за попередньою ухвалою.
Отже, за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту, суд може вжити до суб'єкта владних повноважень заходи реагування у формі встановлення нового строку для подачі звіту, або накладення штрафу на особу відповідальну за виконання рішення суду.
З матеріалів справи видно, що рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 08.01.2019 р. у справі №824/1029/18-а позов задоволено частково. Визнано протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області у проведенні розрахунку та виплаті ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходів, у зв'язку із порушенням строків виплати пенсії за період з 20.12.2016 р. по день фактичної виплати з цієї суми донарахованої частини пенсії, розрахованого згідно з Порядком проведення компенсації громадянам втрати грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 р. №159.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області провести розрахунок та виплату позивачу компенсації втрати частини доходів, у зв'язку із порушенням строків виплати пенсії за період з 20.12.2016 р. по день фактичної виплати з цієї суми донарахованої частини пенсії, яка визначається відповідно до Закону України від 19.10.2000 р. №2050-ІІІ "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати", Порядку проведення компенсації громадянам втрати грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 р. №159, на підставі винесеного ним розпорядження у пенсійній справі №2403001003 від 04.12.2017 р. про перерахунок пенсії, який проведено згідно рішення Новодністровського міського суду Чернівецької області від 06.09.2017 р. та отриманої 10.05.2017 р. довідки про розмір грошового забезпечення №13/2403001003 від 18.04.2017 р., виготовленої Ліквідаційною комісією УМВС України в Чернівецькій області.
Встановлено судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області подати у десятиденний строк з моменту набрання цього рішення законної сили звіту про його виконання.
Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 09.04.2019 р., рішення суду від 08.01.2019 р. залишено без змін.
Ухвалою суду від 24.05.2019 р. відповідачу встановлено новий строк для подання Головному управлінню Пенсійного фонду України в Чернівецькій області у звіту про виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 08.01.2019 р. у справі №824/1029/18-а .
Ухвалою суду від 05.07.2019 р. вирішено прийняти поданий Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернівецькій області звіт про виконання рішення суду від 08.01.2019 р. у даній справі на виконання вимог ухвали суду від 24.05.2019 р.
07.05.2020 р. Чернівецьким окружним адміністративним судом у справі № 824/1029/18-а видано виконавчий лист.
10.07.2020 р. постановою старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) відкрито виконавче провадження АСВП № 62525436 з примусового виконання виконавчого листа № 824/1029/18-а від 07.05.2020 р., що виданий Чернівецький окружний адміністративний суд.
10.07.2020 р. державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) винесено постанову про стягнення з боржника виконавчого збору та про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження.
10.08.2020 р. на адресу відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) надійшла відповідь від Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області від 05.08.2020 р. за № 2400-0802-521376, в якій зазначено, що ОСОБА_1 проведено розрахунок компенсації втрати частини доходів за період з 20.12.2016 р. по день фактичної виплати розмір якої склав 6703,79 грн та включено до реєстру судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою та додано розрахунок суми, що підлягає виплаті на виконання рішення суду (копія відповіді додається).
16.11.2020 р. на адресу відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) надійшла відповідь Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області від 13.11.2020 р. № 2400-0802-5/31863, в якій зазначено, що кошти в сумі 6703,79 грн включено до реєстру рішень суду, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою та може бути виплачені органом Пенсійного фонду після відповідного фінансування з Державного бюджету України.
Постановою відділу примусового виконання судових рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) від 16.11.2020 р. ВП № 62525436 накладено на Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області штраф в розмірі 5100,00 грн за невиконання рішення суду.
Постановою Відділу примусового виконання судових рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) від 01.12.2020 р. ВП № 62525436 накладено на Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області штраф в розмірі 10200,00 грн за невиконання рішення суду.
Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області звернулося до суду з позовом, в якому просило визнати протиправною та скасувати постанову відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Південно-західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) про накладення штрафу від 16.11.2020 року ВП № 62525436 в розмірі 5100,00 грн.
Рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 16.01.2021 р. у справі № 600/2578/20-а за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області до Відділу примусового виконання судових рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу від 16.11.2020 р. ВП № 62525436, у задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.
У грудні 2020 р. відділ примусового виконання судових рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) звернувся до суду із заявою про зміну способу та порядку виконання судового рішення у справі № 824/1029/18-а.
Ухвалою суду від 21.01.2021 р. у задоволенні заяви відділу примусового виконання судових рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) про зміну способу та порядку виконання судового рішення у справі № 824/1029/18-а, відмовлено повністю.
22.01.2021 р. відділ примусового виконання судових рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) виніс постанову про закінчення виконавчого провадження ВП № 62525436 та повернув на адресу суду виконавчий лист виданий 07.05.2020 р. у справі № 824/1029/18-а, у зв'язку з невиконанням боржником рішення.
Згідно листа Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області від 20.01.2021 р. № 2400-0802-7/1923, розрахована сума боргу визначена на виконання судового рішення у справі № 824/1029/18-а складає 6703,79 грн та є невиплаченою. Неведена обставина не заперечувалася представником відповідача у судовому засіданні, яке відбулося 28.01.2021 р.
На думку суду, невиконання судового рішення відповідачем в частині виплати грошових коштів, за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів, не може вважатись невиконанням судового рішення без поважних причин, а накладення штрафу, у такому випадку, жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів. Дану правову позицію застосовано в постанові Верховного Суду від 24.01.2018 р. у справі № 405/3663/13-а (К/9901/1598/18).
Водночас, належною обставиною існування поважних причин невиконання рішення суду є відсутність фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів для цієї цілі. Проте, вказані обставини - відсутність фінансового забезпечення та фактична відсутність коштів мають бути підтверджені належними та допустимими доказами.
Під час розгляду клопотання про здійснення судового контролю за виконанням судового рішення, відповідачем не було надано до суду жодного доказу на підтвердження поважності причин невиконання рішення суду щодо виплати позивачу перерахованих за рішенням суду компенсаційних коштів.
Крім того, відповідач не надав доказів відсутності фінансової спроможності виконати вказане рішення, як і не надав доказів звернення до Пенсійного фонду України про виділення коштів на виконання рішення суду щодо виплати ОСОБА_1 компенсації.
Суд звертає увагу, що постановою Кабінету Міністрів України № 649 від 22.08.2018 р. затверджено Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду (далі - Порядок №649).
Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.11.2019 р. у справі №640/5248/19 визнаний протиправним та скасований Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 649 від 22.08.2018 р.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 22.07.2020 р., рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.11.2019 р. змінено. Визнано протиправними та нечинними пункти 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року № 649 "Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду".
Згідно з п. 1 та п. 2 постанови Кабінету Міністрів України № 649 від 22.08.2018 р. затверджено Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду. Установлено, що для виконання судових рішень, якими на органи Пенсійного фонду України покладені зобов'язання з нарахування (перерахунку) пенсійних та інших пов'язаних з ними виплат, що фінансуються з державного бюджету, виплата коштів, нарахованих за період до набрання судовим рішенням законної сили, здійснюється відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого цією постановою.
Отже, постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 22.07.2020 р. визнано протиправною та нечинною постанова Кабінету Міністрів України № 649 від 22.08.2018 р.
При цьому, Шостий апеляційний адміністративний суд у вказаній постанові від 22.07.2020 року зробив висновки, що Кабінет Міністрів України, приймаючи постанову №649 від 22.08.2018 року, фактично встановив інакший порядок виконання судових рішень, боржниками за якими є органи ПФУ, відмінний від установленого законами України №1404-VIІІ та №4901-VI, тим більш такий, що обтяжує права громадян на отримання соціального захисту.
Таким чином, суд дійшов висновку, що доводи відповідача щодо виконання рішення суду в порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України №649 від 22.08.2018 р., є необґрунтованими та безпідставними.
При цьому, суд звертає увагу, що здійснення нарахування пенсії є лише передумовою її виплати та не свідчить про виконання рішення суду у повному обсязі.
Аналогічна правова позиція застосована у постанові Шостого апеляційного адміністративного суду від 14.12.2020 р. (справа № 620/3746/20).
Суд акцентує увагу, що постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 22.07.2020 р. по справі № 640/5248/19 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 р. № 649 “Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду”, якими затверджено порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду. Вказана постанова набрала законної сили 22.07.2020 р.
З огляду на наведене, суд відхиляє доводи божника щодо здійснення ним всіх заходів на погашення пенсійної заборгованості перед заявником згідно постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 р. № 649 “Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду”, оскільки пункти 1 та 2 цієї постанови є протиправними та нечинними.
Суд наголошує, що за приписами ст. 58 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 № 1058-IV Пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов'язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені цим Законом і статутом Пенсійного фонду.
Судом встановлено, що відповідач не надав до суду жодних належних, допустимих, достатніх та достовірних доказів на підтвердження виконання судового рішення у справі № 824/1029/18-а в частині виплати заявнику компенсації у сумі 6703,79 грн, тобто після визнання протиправними та нечинними пункти 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 р. № 649 “Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду”.
Суд приходить до переконання, що державні органи влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Водночас, суд зазначає, що механізм ефективного судового захисту обумовлює у необхідних випадках застосування процедури примусового виконання рішень суду. Конституційний Суд України у Рішенні від 30.01.2003 р. №3-рп/2003 у справі про розгляд судом окремих постанов слідчого та прокурора зауважив, що "правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах" (абз. 10 п. 9 мотивувальної частини).
У Рішенні від 30.06.2009 р. №16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абз. 1 п.п. 3.2 п. 3, абз. 2 п. 4 мотивувальної частини).
Як зазначає Європейський суд з прав людини у рішеннях, із принципу верховенства права випливає, зокрема, що втручання органів виконавчої влади у права людини має підлягати ефективному нагляду, який, як правило, повинна забезпечувати судова влада. Щонайменше це має бути судовий нагляд, який найкращим чином забезпечує гарантії незалежності, безсторонності та належної правової процедури".
На підставі аналізу ст. ст. 3, 8, ч. 1 та 2 ст. 55, ч. 1 та 2 ст. 129-1 Конституції України в системному взаємозв'язку Конституційний Суд України в пункті 2.1 мотивувальної частини Рішення від 15.05.2019 р. № 2-р (II)/2019 констатував, що обов'язкове виконання судового рішення є необхідною умовою реалізації конституційного права кожного на судовий захист, тому держава не може ухилятися від виконання свого позитивного обов'язку щодо забезпечення виконання судового рішення задля реального захисту та відновлення захищених судом прав і свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави. Позитивний обов'язок держави щодо забезпечення виконання судового рішення передбачає створення належних національних організаційно-правових механізмів реалізації права на виконання судового рішення, здатних гарантувати здійснення цього права та обов'язковість судових рішень, які набрали законної сили, що неможливо без їх повного та своєчасного виконання.
Отже, обов'язковість виконання судового рішення є важливою складовою права особи на справедливий суд, що гарантоване ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, та однією з основних засад судочинства, визначених ст. 129-1 Конституції України, ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, ст. ст. 14, 370 КАС України.
З метою забезпечення виконання судового рішення ст. 382 КАС України передбачено дві форми судового контролю за виконанням судового рішення: 1) зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання рішення суду; 2) накладення на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штрафу в сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Так, згідно з положеннями ч. 1, 2 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати в установлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф в сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
На переконання суду, відповідач не надав до суду жодного належного, допустимого, достатнього та достовірного доказу на підтвердження виконання судового рішення у справі № 824/1029/18-а.
За наведених вище обставин, враховуючи зміну в правовому регулюванні у зв'язку із визнанням протиправною та нечинною постанову Кабінету Міністрів України № 649 від 22.08.2018 р., невиконанням судового рішення в частині виплати заявнику перерахованих за рішенням суду компенсаційних коштів, суд приходить до висновку про задоволення поданого клопотання та зобов'язує Головне управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області подати безпосередньо до Чернівецького окружного адміністративного суду у місячний строк після набрання цією ухвалою законної сили, звіт про виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 08.01.2019 р. у справі № 824/1029/18-а.
На підставі наведеного, керуючись ст. 129-1 Конституції України, ст. ст. 14, 243, 248, 256, 370, 382 КАС України, суд, -
1. Клопотання задовольнити.
2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області подати безпосередньо до Чернівецького окружного адміністративного суду у місячний строк після набрання цією ухвалою законної сили, звіт про виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 08.01.2019 р. у справі № 824/1029/18-а.
Згідно ст. 256 КАС України ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення.
У відповідності до ст. 295 КАС України апеляційна скарга на ухвалу подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її складання.
Ухвалу в повному обсязі складено 02.02.2021 р.
Суддя В.К. Левицький