03 лютого 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/3969/20
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Ковбій О.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивачка, ОСОБА_1 ) звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ), у якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, яка полягає у відмові перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) пенсію відповідно до довідки, виданої Управлінням Служби безпеки України в Херсонській області №71/П-202/1/60 від 05.08.2020, з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення розмірі 74% грошового забезпечення, розрахованих згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України №2262-12 від 09.04.1992 "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб", статті 9 Закону України № 2011-12 від 20.12.1991 "Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та правових висновків Великої Палати Верховного Суду у адміністративній справі № 160/8324/19, із 05 березня 2019 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію у розмірі 74% грошового забезпечення відповідно до довідки, виданої Управлінням Служби безпеки України в Херсонській області за №71/П-202/1/60 від 05.08.2020, з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, а саме: посадовий оклад - 6340,00 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням -1340,00 грн.; надбавка за вислугу років - 3456,00 грн. (45%); надбавка за особливості проходження служби (40%) - 4454,40 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) -951,00 грн.; преміювання (10%) -634,0 грн.; Усього: -17175,40 грн., розрахованих згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України №2262-12 від 09.04.92 "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб", статті 9 Закону України №2011-12 від 20.12.1991 "Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та правових висновків Великої Палати Верховного Суду у адміністративній справі № 160/8324/19, із врахуванням раніше виплачених сум, із 05 березня 2019 року.
В обґрунтування своїх позовних вимог зазначила, що як пенсіонер перебуває на обліку в ГУ ПФУ з 2014 року та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
17.09.2020 ОСОБА_1 звернулась до відповідача із заявою про перерахунок її пенсії з 01.04.2019 року із урахуванням нової довідки про розмір її грошового забезпечення, виданої Управлінням Служби безпеки України у Херсонській області від 05.08.2020 №71/П-202/1/60. Листом від 01.10.2020 №3811-3683/П-03/8-2100/20 ГУ ПФУ відмовлено позивачці в здійсненні відповідного перерахунку пенсії, посилаючись на те, що 05.03.2019 набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, яким було визначено протиправними та нечинними пункти 1 та 2 Постанови КМ України №103 від 21.02.2018. Інших нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів перерахунку пенсії не приймалось. Не погодившись з відмовою, позивачка звернулась до суду з даним позовом.
Ухвалою від 14.12.2020 провадження відкрито, визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
29.12.2020 від ГУ ПФУ до суду надійшов відзив, в якому зазначає, що територіальні управління Пенсійного фонду України здійснюють перерахунок та виплату пенсій військовослужбовцям виключно на підставі документів, що надано уповноваженими структурними підрозділами, де особа проходила службу. Крім того, 05.03.2019 набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, яким було визначено протиправними та нечинними пункти 1 та 2 Постанови КМ України №103 від 21.02.2018. Інших нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів перерахунку пенсії не приймалось. З огляду на викладене, просить у задоволенні позову відмовити.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, відзив відповідача, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 проходила кадрову військову службу в органах Управління Служби безпеки України в Херсонській області, після звільнення перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Херсонській області як військова пенсіонерка з 23.04.2014 року, отримує пенсію за вислугу років в розмірі 74% відповідних сум грошового забезпечення відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262).
Постановою КМУ "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 № 704 (далі - Постанова № 704) затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, розміри надбавки за вислугу років військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу.
На виконання Постанови № 704 та положень ч. 4 ст. 63 Закону № 2262 КМУ 21.02.2018 прийнято постанову №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", що діяла на момент здійснення перерахунку пенсії позивачки, було встановлено порядок та механізм масового перерахунку пенсій відповідної категорії осіб.
Відповідно до Постанови № 103 перерахунок пенсії здійснювався, зокрема, з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала до звільнення зі служби, що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до Постанови № 704.
У зв'язку з набранням законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, яким було визначено протиправними та нечинними пункти 1 та 2 Постанови КМ України №103 від 21.02.2018, позивачка 17.09.2020 звернулась до відповідача з заявою про перерахунок її пенсії з урахуванням довідки про розмір її грошового забезпечення №71/П-202/1/60 від 05.08.2020.
Листом ГУ ПФУ від 01.10.2020 №3811-363/П-03/8-2100/20 було відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії позивачки з урахуванням довідки про розмір її грошового забезпечення, при цьому відповідач зазначив, що не заважаючи на те, що 05.03.2019 набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, яким було визначено протиправними та нечинними пункти 1 та 2 Постанови КМ України №103 від 21.02.2018, натомість, інших нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів перерахунку пенсії Урядом не приймалось.
Вважаючи дії ГУ ПФУ протиправними, позивач звернувся до суду з позовом.
Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходив з наступного.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі Порядок № 45), пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пунктами 2, 3 Порядку № 45 визначено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм Головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС.
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
В свою чергу, пунктом 1 Постанови № 103 визначено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом № 2262 з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби , що визначені станом на 1 березня 2018 відповідно до Постанови № 704.
З наведеного вбачається, що набрання чинності Постановою № 704, якою змінено (збільшено) грошове забезпечення військовослужбовців, у розумінні ч. 2 ст. 51 Закону №2262 є обставиною, що тягне за собою зміну розміру пенсії позивача, призначеної на підставі цього Закону. Водночас, з огляду на норми пунктів 1, 2 Постанови № 103, позивач набув право на підвищення пенсії.
Зміни, внесені постановою КМУ №103, зокрема, до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 (дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18) діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.
Таким чином, саме з 05.03.2019 (дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18) виникли підстави порядку перерахунку пенсій, призначених згідно з Законом № 2262, який існував до прийнятті постанови КМУ № 103, а саме, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивачка має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ.
При цьому, алгоритм дій, які повинен вчинити відповідач у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.
Питання щодо подання та оформлення документів для перерахунку пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, крім Порядку № 45, регулює також Порядок №3-1. Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, встановленому ст. 63 Закону № 2262. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.
Як вбачається з матеріалів справи, оновлена довідка від 05.08.2020 №71/П-202/1/60 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 була подана відповідачу Управлінням СБУ в Херсонській області, а також позивачка звернулась з заявою від 17.09.2020 до ГУ ПФУ для здійснення перерахунку пенсії згідно зазначеної вище довідки.
Однак, відповідачем було відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії позивачки з урахуванням нової довідки про розмір її грошового забезпечення, посилаючись на те, що після визнання судом протиправними та нечинними пункти 1 та 2 Постанови КМ України №103 від 21.02.2018, Уряд не прийняв ніякого іншого нормативно-правового акту щодо визначення умов, порядку та розмірів перерахунку пенсії. При цьому відповідачем проігноровано факт видачі Управлінням Служби безпеки України у Херсонській області довідки №71/П-202/1/60 від 05.08.2020 року про розмір грошового забезпечення позивачки, з якої вбачається зміни розміру грошового забезпечення внаслідок включення до його складу додаткових видів грошового забезпечення, премії, надбавок.
При цьому, посилання відповідача на те, що у нього відсутні підстави для здійснення перерахунку пенсії за новою довідкою, з огляду на те, що п. 1, 2 Постанови №103 втратили чинність з 05.03.2019, суд оцінює критично, адже факт визнання нечинними вказаних норм не позбавляє права позивачки на перерахунок її пенсії у зв'язку зі зміною (підвищенням) розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії.
Окрім того, зазначені аргументи відповідача вже набули оцінки в постанові Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 по справі № 160/8324/19. Так, суд зазначив, про помилковість аргументів скаржників про відсутність підстав для задоволення позовних вимог стосовно зобов'язання видати довідку про розмір грошового забезпечення станом на 5 березня 2019 року, оскільки Кабінетом Міністрів України не встановлено умови та порядку перерахунку пенсії позивачу після визнання протиправними та нечинними пунктів 1, 2 Постанови № 103, бо така процедура встановлена Порядком № 45.
За таких обставин, дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії позивачки на підставі довідки УСБУ в Херсонській області №71/П-202/1/60 від 05.08.2020, є протиправними, а тому позовні вимоги у цій частині підлягають задоволенню.
Щодо зазначення в резолютивній частині рішення в даній справі відсотку грошового забезпечення, яке має бути використано для обрахунку пенсії позивача та цифрових значень видів грошового забезпечення, суд вказує, що позовна вимога в відповідній редакції не підлягає задоволенню, оскільки суд не може перебирати на себе функції суб'єкта владних повноважень та обраховувати розмір надбавок і премій.
В свою чергу, прийняття рішення в запропонованій позивачкою редакції фактично є зобов'язання відповідача вчинити дії на майбутнє.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Аналіз даної норми свідчить, що судовому захисту підлягають лише порушене право, свобода або інтерес особи, при чому такі порушення мають полягати у відповідних правових наслідках у вигляді зміну стану прав та обов'язків позивача або створення об'єктивних перешкод у реалізації законного інтересу відповідної особи, що унеможливлюють одержання особою того, на що вона вправі розраховувати в разі належної поведінки зобов'язаної особи.
Суд звертає увагу на те, що згідно з пунктом 10.3 Пленуму Вищого адміністративного суд України від 20.05.2013 № 7 "Про судове рішення в адміністративній справі" резолютивна частина рішення не повинна містити приписів, що прогнозують можливі порушення з боку відповідача та зобов'язання його до вчинення чи утримання від вчинення дій на майбутнє. (Правова позиція Верховного Суду України, постанова у справі №6-951/16цс від 24.05.2017).
Зокрема, Верховний Суд України дійшов висновку, що суд не має права забороняти щось на майбутнє з двох причин, оскільки: для захисту права суду необхідний факт його порушення, а чи відбудеться це у майбутньому - невідомо; способи захисту порушеного права не абстрактні і формулюються позивачем не як завгодно, а визначені виключно законом. Тому, якщо законом не передбачено такого способу захисту права "як зобов'язати посадову особу органу державної влади вчиняти певні дії в майбутньому", то у задоволенні такої позовної вимоги суду слід відмовити.
Суд відмічає, що у даному випадку належним способом захисту прав позивачки буде зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію відповідно до довідки, виданої Управлінням Служби безпеки України в Херсонській області за №71/П-202/1/60 від 05.08.2020, з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, розрахованих згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України №2262-12 від 09.04.92 "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб", статті 9 Закону України №2011-12 від 20.12.1991 "Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та правових висновків Великої Палати Верховного Суду у адміністративній справі № 160/8324/19, із врахуванням раніше виплачених сум, із 05 березня 2019 року.
Згідно ч.2 ст.9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин з боку суб'єктів владних повноважень.
Частиною 1 статті 90 КАС України встановлено, що суд оцінює докази, які є справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку по часткове задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
Судові витрати розподілити згідно ст. 139 КАС України.
Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
вирішив:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, яка полягає у відмові перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) пенсію відповідно до довідки, виданої Управлінням Служби безпеки України в Херсонській області №71/П-202/1/60 від 05.08.2020, з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, розрахованих згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України №2262-12 від 09.04.1992 "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб", статті 9 Закону України № 2011-12 від 20.12.1991 "Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та правових висновків Великої Палати Верховного Суду у адміністративній справі № 160/8324/19, із 05 березня 2019 року;
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) пенсію відповідно до довідки, виданої Управлінням Служби безпеки України в Херсонській області за №71/П-202/1/60 від 05.08.2020, з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, розрахованих згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України №2262-12 від 09.04.92 "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб", статті 9 Закону України №2011-12 від 20.12.1991 "Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та правових висновків Великої Палати Верховного Суду у адміністративній справі № 160/8324/19, із врахуванням раніше виплачених сум, із 05 березня 2019 року.
В іншій частині позову відмовити.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057, 73005, м. Херсон, вул. 28 Армії, 6) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) судовий збір в сумі 840 (вісімсот сорок) грн 80 коп.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя О.В. Ковбій
кат. 112010201