Рішення від 01.02.2021 по справі 540/4247/20

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 лютого 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/4247/20

Херсонський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Бездрабка О.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (далі - відповідач), в якій просить:

- визнати протиправним та скасувати індивідуальний акт - рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 06.08.2020 р. № 965230188268 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 , яким з 01.08.2020 р. зменшено розмір пенсії з 9876,33 грн. до 6442,81 грн.

- визнати протиправними дії відповідача щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 пенсії у меншому розмірі 6442,81 грн. з 01.08.2020 р.;

- зобов'язати відповідача з 01.08.2020 р. нараховувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію у розмірі 9876,33 грн., що був встановлений з 01.05.2020 р. згідно розпорядження ГУ ПФУ в Херсонській області по особовому рахунку № НОМЕР_1 ;

- зобов'язати відповідача виплатити ОСОБА_1 різницю між сумою пенсії, яку він отримав до 01.08.2020 р. та сумою пенсії, яку він отримує після 01.08.2020 р.

Позовні вимоги мотивує тим, що з 05.08.2008 р. призначено пенсі за віком відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення". Відповідно до рішення від 06.08.2020 р. № 965230188268 відповідачем здійснено перерахунок пенсії, за результатами якого розмір пенсії за віком з 01.08.2020 р. зменшився з 9876,33 грн. до 6442,81 грн. Вважає вказане рішення протиправним, оскільки ГУ ПФУ в Херсонській області при здійсненні своїх повноважень при перерахунку відповідної пенсії, як уповноважений орган, у встановленому порядку мав право та обов'язок перевірити подані документи своєчасно, особливо якщо такі документи містять невідповідність та викликають сумнів. З урахуванням цього, на момент подання заяви ОСОБА_1 саме орган, який призначив пенсію, здійснював контрольні функції за дотриманням чинного законодавства при здійсненні її перерахунку і посадові особи не були позбавлені можливості перевірити обґрунтованість поданих документів, необхідних для обчислення пенсії. Вказує, що жодних зловживань, які б призвели до виплати пенсій в більшому розмірі, з боку позивача допущено не було, а отже й підстав для прийняття рішення щодо зменшення розміру пенсії пенсіонера у суб'єкта владних повноважень у відповідача не було.

Ухвалою від 30.12.2020 р. відкрито спрощене провадження в адміністративній справі, відповідачу надано п'ятнадцятиденний строк для подання до суду відзиву на позовну заяву.

29.01.2021 р. від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити в задоволенні позову. Вказує на те, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Херсонській області та з 05.08.2008 р. отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Згідно із записами трудової книжки позивача, останній запис свідчить про роботу з 02.01.1992 р. по 11.05.2004 р. у виробничо-комерційній фірмі "Елена" ЛТД. При призначенні пенсії стаж та заробітну плату враховано по 31.12.2003 р., оскільки за даними відділу персоніфікованого обліку фірмою "Елена" ЛТД сплачені страхові внески тільки за 2000 рік (заробітна плата за період з 01.01.2001 р. по 31.12.2003 р. введена зі значенням "0"). Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати за періоди з 01.01.1995 р. по 31.12.1999 р. і з 01.07.2000 р. по 31.12.2003 р. склав 4,37542. У вересні 2009 року позивачем надана звітність до системи персоніфікованого обліку відповідно до Порядку формування та подання органам Пенсійного фонду України відомостей про застраховану особу, що використовується в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 10.96.2004 р. № 7-6, з жовтня 2002 року по серпень 2009 року. У зв'язку із внесенням змін у 2018 році до ч.4 ст.42 Закону № 1058, з 01.04.2018 р. та з 01.04.2020 р. позивачу автоматично проведено перерахунки пенсії з додаванням стажу за період з 01.01.2004 р. по 31.12.2018 р., при цьому заробітна плата залишилась врахованою по 31.12.2003 р. За результатами проведення інвентаризації пенсійної справи розмір пенсії ОСОБА_1 приведено у відповідність до вимог чинного законодавства України, а саме при обчисленні індивідуального коефіцієнта заробітної плати враховано періоди: з 01.01.1995 р. по 31.12.1999 р., з 01.07.2000 р. по 31.07.2008 р. (місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії - серпень 2008 року). При індивідуальному коефіцієнті заробітку 2,79474 за вищевказані періоди та коефіцієнті страхового стажу 0,45583 за 45 років 7 місяців 01 день (відкориговано періоди з 01.01.2004 р. по 31.08.2008 р. пропорційно до сплачених страхових внесків у відповідності до вимог ст.24 Закону № 1058 ), розмір пенсії позивача з 01.08.2020 р. склав 6442,81 грн.

За змістом ст.263 КАС України справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Херсонській області з 05.08.2008 р. та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". На час призначення позивачу пенсії за віком територіальним пенсійним органом обраховано загальний трудовий стаж - 38 років 09 місяці 03 дні, коефіцієнт стажу - 0,38750, коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1,20 - 0,46500, враховано середню заробітну плату в країні, з якої сплачено страхові внески, обчислену як середній показник за 2014-2016 роки з урахуванням коефіцієнтів збільшення 1,17 та 1,11 у розмірі 4888,83 грн., враховано індивідуальний коефіцієнт заробітку - 4,37542, визначено розмір пенсії за віком - 2507,95 грн.

З 01.04.2018 р. та з 01.04.2020 р. відповідачем автоматично здійснено перерахунок пенсії за віком ОСОБА_1 у зв'язку зі збільшенням стажу.

Відповідно до рішення ГУ ПФУ в Херсонській області від 06.08.2020 р. № 965230188268 ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії за віком у зв'язку з уточненням даних в ЕПС з 01.08.2020 р. При цьому відповідачем враховано загальний трудовий стаж - 45 років 07 місяців 01 день, коефіцієнт стажу - 0,45583, враховано середню заробітну плату в країні, з якої сплачено страхові внески, обчислену як середній показник за 2014-2016 роки з урахуванням коефіцієнтів збільшення 1,17 та 1,11 у розмірі 4888,83 грн., враховано індивідуальний коефіцієнт заробітку - 2,79474, визначено розмір пенсії за віком - 6442,81 грн.

Не погоджуючись зі зменшенням розміру пенсії ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в Херсонській області зі скаргою, яку отримано відповідачем 08.10.2020 р.

Листом від 15.09.2020 р. за вих.№ 3532-3197/Ш-02/8-2100/20 ГУ ПФУ в Херсонській області повідомило позивача про те, що розмір пенсії приведено у відповідність до вимог чинного законодавства України, а саме при обчисленні індивідуального коефіцієнта заробітної плати враховано період заробітної плати з 01.01.1995 р. по 31.12.1999 р., з 01.07.2000 р. по 31.07.2008 р. (місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії - серпень 2008 року).

Вважаючи зменшення розміру пенсії за віком протиправним, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступних приписів законодавства.

Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Статтею 8 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. № 1058-IV (далі - Закон № 1058) передбачене право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Згідно ч.ч.1, 2 ст.27 Закону № 1058 (в редакції, чинній на час призначення пенсії) розмір пенсії за віком визначається за формулою:

П = Зп х Кс, де:

П - розмір пенсії, у гривнях;

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;

Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

За бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.

При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом.

Розмір пенсії за віком, обчислений за раніше діючим законодавством, підвищується з дня набрання чинності цим Законом до дня її призначення в порядку, передбаченому частинами першою та другою статті 42 цього Закону.

Відповідно до ч.1 ст.40 Закону № 1058 (в редакції, чинній на час призначення пенсії) для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.

Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

За змістом абз.1 п.2 ч.1 ст.41 Закону № 1058 до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.

Так, матеріали пенсійної справи містять копію свідоцтва про державну реєстрацію ОСОБА_1 як фізичної особи-підприємця з 23.09.2002 р. та свідоцтва про сплату єдиного податку від 01.01.2008 р.

У 2009 році позивачем надано звітність до системи персоніфікованого обліку відповідно до Порядку формування та подання органами Пенсійного фонду України відомостей про застраховану особу, що використовується в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 10.06.2004 р. № 7-6, з жовтня 2002 року по серпень 2009 року.

31.08.2010 р. ОСОБА_1 звернувся до територіального пенсійного органу із заявою щодо зарахування до трудового стажу період з 23.09.2002 р. по 04.08.2008 р.

Відповідно до п.2 постанови Правління Пенсійного фонду України від 03.12.2013 р. № 25-2 відомості про застрахованих осіб та звіти щодо сум нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування органам Пенсійного фонду України за період до 01 січня 2011 року подаються лише за результатами перевірки, здійсненої за заявою платника.

Проте, пенсійна справа не містить відомостей щодо проведення вказаної перевірки, що виключає можливість врахувати для визначення індивідуального коефіцієнту заробітної плати при призначенні пенсії ОСОБА_1 звіти щодо сум нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування пенсійним органом за період з 01.01.2004 р. по 31.07.2008 р.

Таким чином, суд вважає, що при перерахунку пенсії позивачу, період нарахування заробітку для визначення розміру пенсії може бути визначений за вибором особи, яка звернулася за пенсією. Тобто, пенсійний орган відповідно до рішення від 06.08.2020 р. № 965230188268 здійснив перерахунок пенсії за віком зі зменшенням його розміру без врахування усіх матеріалів пенсійної справи, внаслідок чого зробив розрахунок пенсії позивача, включивши невигідні для пенсіонера страхові періоди, чим порушив його права та охоронювані законом інтереси, які підлягають судовому захисту.

Оскільки приймаючи рішення про здійснення перерахунку пенсії з 01.08.2020 р., відповідач діяв на власний розсуд щодо змін розміру заробітної плати за період з 01.01.2004 р. по 31.07.2008 р. та не врахував права позивача на вибір періодів заробітної плати, суд вважає таке рішення протиправним.

Разом з тим, позовні вимоги про визнання протиправними дій відповідача щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 пенсії у меншому розмірі з 01.08.2020 р. та щодо відновлення виплати пенсії в розмірі 9876,33 грн. не підлягають задоволенню, оскільки скасування рішення від 06.08.2020 р. № 965230188268 охоплює дані позовні вимоги.

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Частиною 2 статті 46 Закону № 1058 визначено, що нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Суд зауважує, що визнанням неправомірними рішень суб'єкта владних повноважень у спірних правовідносинах є відновленими права та інтереси особи, яка звернулась за захистом, а відтак вимоги про виплату утриманих сум пенсії фактично заявлені на майбутнє, оскільки на момент вирішення спору у суду відсутні підстави вважати, що суб'єкт владних повноважень не вчинить дії щодо перерахунку пенсії позивачу з урахуванням висновків суду з моменту прийняття рішення, яке визнано незаконним.

Аналогічна позиція викладена в постанові П'ятого апеляційного адміністративного суду від 05.11.2020 р. у справі № 540/1255/20.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Відповідачем не доведено правомірність рішення щодо перерахунку пенсії за віком ОСОБА_1 з 01.08.2020 р., а тому за результатами розгляду справи суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255, 263 КАС України, суд -

вирішив:

Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73036, м.Херсон, вул.28 Армії, буд.6, код ЄДРПОУ 21295057) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73036, м.Херсон, вул.28 Армії, буд.6, код ЄДРПОУ 21295057) від 06.08.2020 р. № 965230188268 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_2 ) з 01.08.2020 р.

В решті позовних вимог відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до пп.15.5 п.15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя О.І. Бездрабко

кат. 112010200