Ухвала від 29.01.2021 по справі 160/10035/20

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

29 січня 2021 року Справа №160/10035/20

Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Кучма К.С., розглянувши питання про поновлення провадження у адміністративній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

В провадженні адміністративного суду знаходиться вищезазначена адміністративна справа.

Ухвалою суду від 23.10.2020 року було зупинено провадження по даній справі до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі №440/2722/20.

До суду 14.09.2020 року від відповідача надійшов відзив на позовну заяву. У даному відзиві відповідач зазначає, що відповідно до наказу Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації від 26.01.2018 р. №ОД-11/0/209-18 «Про передачу функцій» функції з нарахування та виплат щорічної разової грошової допомоги до 5 травня з 2018 року передано до Комунального закладу «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради за списками, що надаються військовими комісаріатами, іншими військовими формуваннями, підприємствами, установами, організаціями та Пенсійним фондом України, щодо осіб, які перебувають на обліку в його органах, тому персональний облік отримувачів допомоги та виплату допомоги до 5 травня здійснює центр, який нараховує та володіє інформацією щодо сум, дати перерахунку та отримання щорічної грошової допомоги до 5 травня. Крім цього, відповідно до бази Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, ОСОБА_1 як учасник бойових дій на обліку в Правобережному управлінні соціального захисту населення Дніпровської міської ради не перебуває. Отже, враховуючи вищевикладене, питання щодо перерахунку щорічної грошової допомоги до 5 травня знаходиться поза межами компетенції управління. Так 27.07.2020 року, листом управління, в порядку розгляду звернень громалян, передбачених Законом України «Про звернення громадян», позивачу надано ґрунтовне роз'яснення з приводу його вимог до відповідача в частині перерахунку щорічної грошової допомоги до 5 травня, який доданий до відповідного позову та міститься в матеріалах справи. Враховуючи вищезазначене, у зв'язку з відсутністю у Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради повноважень щодо перерахунку щорічної грошової допомоги до 5 травня, позивачем неналежним чином визначено відповідача у даному спорі. Так, відповідний позов має бути подано до Комунального закладу «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради.

Так, постановою Великої Палати Верховного Суду від 13.01.2021 року у даній справі апеляційну скаргу Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області Департаменту соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації та заяву Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Лубенської міської ради Полтавської області про приєднання до апеляційної скарги Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області Департаменту соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації залишено без задоволення, а рішення Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 29 вересня 2020 року залишено без змін. Дана постанова була оприлюднена в Єдиному державному реєстрі судових рішень 26.01.2021 року.

Оскільки обставини, що викликали зупинення провадження у даній справі відпали, а саме, рішення Верховного Суду у зразковій справі №440/2722/20 набрало законної сили, суд вважає за необхідне провадження по справі поновити.

Крім того, перевіривши матеріали справи та вирішуючи питання щодо подальшого розгляду справи, суд зазначає наступне.

Статтею 17-1 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12 - 16 цього Закону, здійснюють центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.

Відповідно до пункту 1 Положення про Міністерство соціальної політики України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 червня 2015 року № 423, Міністерство соціальної політики України (Мінсоцполітики) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України і який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері соціальної політики, загальнообов'язкового державного соціального та пенсійного страхування, соціального захисту, волонтерської діяльності, з питань сім'ї та дітей, оздоровлення та відпочинку дітей, усиновлення та захисту прав дітей, запобігання насильству в сім'ї, протидії торгівлі людьми, відновлення прав осіб, депортованих за національною ознакою, а також забезпечує формування та реалізацію державної політики щодо пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню, соціального захисту ветеранів війни та осіб, на яких поширюється дія Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” в частині організації виплати їм разової грошової допомоги, соціальної та професійної адаптації військовослужбовців, які звільняються, осіб, звільнених з військової служби, у сфері здійснення державного нагляду та контролю за додержанням вимог законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб, у сфері здійснення державного контролю за додержанням вимог законодавства під час надання соціальної підтримки та з питань захисту прав дітей.

Згідно з підпунктом 41 пункту 4 вказаного Положення Мінсоцполітики відповідно до покладених на нього завдань організовує виплату до 5 травня разової грошової допомоги ветеранам війни, особам, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Відповідно до абзаців 1 та 2 пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 р. за №112 Міністерство соціальної політики виплати організовує шляхом перерахування коштів структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій (далі - регіональні органи соціального захисту населення), які розподіляють їх між структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м.Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - районні органи соціального захисту населення), центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.

Тобто, Міністерство соціальної політики перераховує кошти регіональним органам соціального захисту населення, які розподіляють їх між районними органами соціального захисту населення, центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, які і здійснюють безпосередню виплату щорічної разової грошової допомоги учасникам бойових дій.

Суд зазначає, що з огляду на те, що позивач зареєстрований в Дніпропетровській області, регіональним органом соціального захисту населення, в даному випадку, є Департамент соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації, а центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат - Комунальний заклад “Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення” Дніпропетровської обласної ради.

Відповідно до ч.3 ст.48 КАС України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.

Частиною 4 статті 48 КАС України встановлено, що у разі якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача.

Зважаючи на те, що у даному випадку справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до вимог ст.ст.257, 263 КАС України, суд дійшов висновку про залучення в якості відповідачів - Комунальний заклад “Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення” Дніпропетровської обласної ради та Департамент соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації.

Керуючись статтями 48, 243, 248, 291 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

Поновити провадження у справі № 160/16208/20.

Здійснювати розгляд адміністративної справи одноособово суддею Кучмою К.С.

Залучити в якості відповідачів по справі - Департамент соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації (49094, м.Дніпро, вул.Набережна Перемоги, буд.26, код ЄДРПОУ 25946540), Комунальний заклад “Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення” Дніпропетровської обласної ради (49094, м.Дніпро, вул.Набережна Перемоги, буд.26, код ЄДРПОУ 42643875).

Встановити відповідачам, строк для подання відзиву на позов (у разі заперечення проти позову) протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії цієї ухвали, разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, а також зобов'язати відповідача надати до суду разом із відзивом на позов документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів позивачу.

Копію ухвали направити учасникам справи.

Ухвала суду набирає законної сили відповідно до статті 256 КАС України та оскарженню не підлягає.

Суддя К.С. Кучма