Рішення від 02.02.2021 по справі 920/1239/20

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

02.02.2021 Справа № 920/1239/20

м. Суми

Господарський суд Сумської області у складі головуючого судді Яковенка В.В., за участю секретаря судового засідання Данілової Т.А., розглянувши матеріали справи № 920/1239/20 в порядку спрощеного позовного провадження

за позовом: акціонерного товариства «Сумиобленерго» (40035, м. Суми, вул. Івана Сірка, 7, код ЄДРПОУ 23293513)

до відповідача: комунального підприємства «Сумитеплоенергоцентраль» Сумської міської ради (40021, м. Суми, вул. Петропавлівська, 70, код ЄДРПОУ 34452169)

про стягнення 127846,73 грн.,

представники сторін:

позивача - Зякун С.О.,

відповідача - не з'явився

ВСТАНОВИВ:

До господарського суду Сумської області надійшла позовна заява, в якій позивач просить стягнути з відповідача 127846,73 грн. вартості необлікованої електричної енергії, а також судові витрати в сумі 2102,00 грн.

Ухвалою господарського суду Сумської області від 14.12.2020 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження та призначено розгляд справи по суті в судове засідання на 14.01.2021 з повідомленням сторін.

Ухвалою господарського суду Сумської області від 14.01.2021 відкладено розгляд справи по суті на 02.02.2021.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, відзив на позовну заяву не подав, про причини неявки суд не повідомив, хоча про час та місце проведення судового засідання повідомлений належним чином, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення.

Від позивача надійшло клопотання від 28.01.2021 (вх. №854/21 від 29.01.2021) про долучення додаткових доказів до матеріалів справи в обґрунтування позовних вимог, яке судом задоволено.

У силу вимог ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен при вирішенні судом питання щодо його цивільних прав та обов'язків має право на судовий розгляд упродовж розумного строку.

Розумність тривалості провадження повинна визначатися з огляду на обставини справи та з урахуванням таких критеріїв: складність справи, поведінка заявника та відповідних органів влади, а також ступінь важливості предмета спору для заявника (рішення Суду у справах Савенкова проти України, no. 4469/07, від 02.05.2013, Папазова та інші проти України, no. 32849/05, 20796/06, 14347/07 та 40760/07, від 15.03.2012).

Враховуючи достатність часу, наданого сторонам для подачі доказів в обґрунтування своєї позиції в справі, приймаючи до уваги принципи змагальності та диспозитивності господарського процесу, господарським судом у межах наданих йому повноважень сторонам створені всі належні умови для надання доказів.

Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до наступних висновків.

Публічне акціонерне товариство «Сумиобленерго» у зв'язку із приведенням своїх статутних документів у відповідність до Закону України «Про акціонерні товариства» з 22.04.2020 має нове повне найменування - «Акціонерне товариство «Сумиобленерго», що підтверджується копією виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та копією Повідомлення про особливу інформацію (інформацію про іпотечні цінні папери, сертифікати фонду операцій з нерухомістю) емітента, що оприлюднена у відповідності до Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 2826 від 03.12.2013, на офіційному веб-сайті AT «Сумиобленерго» за адресою: https://www.soe.com.ua/aktsioneram/osobliva-informatsiya/1082-change-type-company-22-04-2020.

До акціонерного товариства «Сумиобленерго» (далі за текстом - «Оператор системи») перейшли всі права та обов'язки публічного акціонерного товариства «Сумиобленерго» і воно є правонаступником всіх прав та обов'язків публічного акціонерного товариства «Сумиобленерго», що підтверджується статутом товариства, копії витягу якого містяться в матеріалах справи.

20.10.2015 між ПАТ «Сумиобленерго» (позивач - постачальник) і Комунальним підприємством «Сумитеплоенергоцентраль» (відповідач - споживач) було укладено договір № 161002896 про постачання електричної енергії, відповідно до умов якого постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами договору та додатків до договору.

Відповідно до п. 1.3. договору точки продажу електричної енергії по кожному об'єкту споживача встановлюються на межі балансової належності його електроустановок та зазначені в додатку 7 «Схема електропостачання об'єкта споживача» до договору.

У зв'язку з прийняттям Закону України «Про ринок електричної енергії» з 01.01.2019 запроваджено нові правила постачання електричної енергії. Починаючи з 01.01.2019, функції постачання електричної енергії та її розподілу розділено на самостійні (окремі) послуги, а для забезпечення функціонування ринку всіх споживачів електричною енергією функції постачання та розподілу мають здійснюватися згідно статті 4 Закону України «Про ринок електричної енергії» на підставі окремих договорів: окремо - договору про постачання електричної енергії споживачу (п. 14 ст. 4 Закону) та окремо - договору про надання послуг з розподілу (п. 7 ст. 4 Закону). Суб'єкти надання послуг з 01.01.2019 мають бути також різними.

З 01.01.2019 АТ «Сумиобленерго» є оператором системи розподілу, який діє на підставі ліцензії на право провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії, виданої відповідно до постанови НКРЕКП від 16.11.2018 № 1445.

Відповідно до ст. 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін.

Згідно з приписами ст.712 ЦК України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.

Частинами 1 та 2 ст. 275 ГК України передбачено, що за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. Відпуск енергії без оформлення договору енергопостачання не допускається.

Відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів регулюються Законом України «Про ринок електричної енергії» № 2019-VIII від 13.04.2017.

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 312 від 14.03.2018 затверджено Правила роздрібного ринку електричної енергії (далі ПРРЕЕ) та визнано такою, що втратила чинність з 11.06.2018 постанову Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 31.07.1996 №28 «Про затвердження Правил користування електричною енергією» (із змінами) (далі ПКЕЕ).

Відповідно до п. 1.2.1 ПРРЕЕ на роздрібному ринку електричної енергії споживання та використання електричної енергії для потреб електроустановки споживача здійснюється за умови забезпечення розподілу/передачі та продажу (постачання) електричної енергії на підставі договорів про розподіл/передачу, постачання електричної енергії, надання послуг комерційного обліку, які укладаються відповідно до цих Правил, Кодексу системи передачі, Кодексу систем розподілу та Кодексу комерційного обліку.

Пунктом 2.1.2. ПРРЕЕ визначено, що оператор системи зобов'язаний укласти договори про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії з усіма споживачами, електроустановки яких приєднані до електричних мереж на території діяльності відповідного оператора системи. Не допускається розподіл (передача) електричної енергії до точки розподілу електроустановки споживача за відсутності діючого договору про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії з таким споживачем.

У пункті 2 постанови НКРЕКП від 14.03.2018 № 312 зазначається, що укладення договорів між споживачами та іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії відповідно до вимог Правил здійснюється шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії) на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією, укладених з відповідними постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом, шляхом подання заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку до цієї постанови.

Відповідно до п. 2.1.4. ПРРЕЕ (в редакції, чинній на 11.06.2020) договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії є публічним договором приєднання та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України на основі типового договору, що є додатком 3 до цих Правил.

Відповідно до статуту КП «Сумитеплоенергоцентраль», затвердженого рішенням Сумської міської ради від 30.11.2016 № 1458-МР (який розміщено на сайті відповідача за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_1 ) предметом діяльності його є надання житлово-комунальних послуг. Видами діяльності Відповідача є зокрема надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо). А також послуг з управління будинком, спорудою або групою будинків (балансоутримання, укладення договорів на виконання послуг, контроль виконання умов договору тощо) (п. 2.5.1,2.5.2 статуту).

Комунальним підприємством «Сумитеплоенергоцентраль» Сумської міської ради (далі за текстом - «Споживач») було підписано заяву-приєднання до умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії. Таким чином між позивачем і відповідачем для надання послуг з розподілу електричної енергії укладено договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії від 01.01.2019 (далі за текстом - «Договір»), на умовах договору про постачання електричної енергії №161002896 від 20.10.2015.

Рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради від 16.07.2019 № 382 про визначення управителів багатоквартирних будинків у місті Суми, яке розміщене на сайті виконавчого комітету Сумської міської ради за посиланням https://smr.gov.ua/uk/dokumenti/rishennya-vikonavchogo-komitetu/2019-vk/14780-lypen-19.html (далі за текстом - «рішення») Відповідача призначено управителем багатоквартирних будинків у місті Суми згідно переліку наведеного в додатку 2 до цього рішення, серед яких житловий будинок за адресою: м. Суми, вул. Прокоф'єва, 36 (порядковий номер 265 додатку 2 до рішення).

На підставі зазначеного рішення між Відповідачем та співвласниками багатоквартирного житлового будинку за вищевказаною адресою, в особі Сумського міського голови, було укладено договір про надання послуги з управління багатоквартирним будинком № 525/05-19 від 18.07.2019 (далі за текстом - «договір з управління»), який розміщено на сайті Відповідача, за посиланням http://tec.sumy.ua/l-nomeri-dogovoriv-po-budinkam/.

Згідно з п. 14 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» управитель багатоквартирного будинку (далі - управитель) - фізична особа - підприємець або юридична особа - суб'єкт підприємницької діяльності, яка за договором із співвласниками забезпечує належне утримання та ремонт спільного майна багатоквартирного будинку і прибудинкової території та належні умови проживання і задоволення господарсько-побутових потреб. Статтею 5 даного Закону визначено, що до житлово-комунальних послуг належать: 1) житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком. Послуга з управління багатоквартирним будинком включає: утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо; купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку; поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку. Відповідно до п. 1 ч. 4 ст. 8 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» управитель багатоквартирного будинку зобов'язаний забезпечувати належне утримання спільного майна багатоквартирного будинку та прибудинкової території відповідно до нормативних вимог і договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, від власного імені укладати з підрядниками необхідні договори про виконання окремих робіт та послуг.

Відповідно до п.п. 2 п. 2 договору з управління, послуга з управління включає купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна будинку.

Управитель зобов'язаний укласти з виконавцями послуг договори з розподілу електричної енергії та з постачання електричної енергії для освітлення місць загального користування, живлення ліфтів та забезпечення функціонування іншого спільного майна будинку, забезпечувати виконання умов договорів та контроль якості цих послуг ( п.п. 13 п. 10 договору з управління).

Згідно з п. 26 договору з управління обов'язок забезпечення відповідності обсягу та якості послуги з управління встановленим вимогам законодавства та договору покладається на управителя.

Крім того, слід звернути увагу, що на підставі п. 1.11 кошторису витрат на утримання будинку та прибудинкової території, який є додатком 7 до договору з управління, до складових витрат на утримання будинку та прибудинкової території та поточний ремонт спільного майна будинку відноситься і придбання електричної енергії для освітлення місць загального користування, живлення ліфтів та забезпечення функціонування іншого спільного майна багатоквартирного будинку, яка у розрахунку на 1 квадратний метр площі житлових і нежитлових приміщень будинку станом на серпень 2019 року складала 0,222 грн. і яка в будь-якому випадку стягується Відповідачем з мешканців (власників) квартир та інших приміщень будинку.

Статтею 77 Закону України «Про ринок електричної енергії» (далі за текстом - «Закон») встановлено відповідальність за порушення законодавства, що регулює функціонування ринку електричної енергії. Підпунктом 4 частини 2 вказаної статті Закону визначено, що правопорушеннями на ринку електричної енергії є крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку.

Відповідно до підпунктів 3, 4 пункту 5.1.1. глави 5.1 розділу V ПРРЕЕ оператор системи має право: проводити (за пред'явленням представником службового посвідчення) обстеження електроустановок споживачів щодо виявлення споживання електричної енергії поза засобами вимірювання та інших порушень, що викликають неправильне вимірювання обсягів споживання електричної енергії; на безперешкодний доступ (за пред'явленням представником службового посвідчення) до електричних установок споживача для проведення технічної перевірки засобів вимірювання, контролю за рівнем споживання електричної енергії та потужності, вимірювання показників якості електричної енергії, контрольного огляду електричних мереж від межі балансової належності до точки вимірювання та/або точки обліку відповідно до умов укладених договорів, а також для виконання відключення та обмеження споживання відповідно до встановленого цими Правилами порядку та умов договору, виконання інших робіт відповідно до договору.

Згідно з п. 8.2.4. глави 8.2 розділу VIII ПРРЕЕ (в редакції, чинній на 11.06.2020) у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу.

Пунктом 8.2.5. глави 8.2 розділу VIII ПРРЕЕ визначено, що у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 8 до цих Правил.

Споживачі, представники оператора системи, інші особи, присутні при перевірці, під час здійснення перевірки електроустановок мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявлених порушень та/або відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення, про що зазначається в акті про порушення.

Відповідно до акту розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін, який є додатком 6 до Договору, по житловому будинку, за адресою: м. Суми, вул. Прокоф'єва, 36, межа балансової належності та експлуатаційної відповідальності електромереж та установок встановлюється в точці підключення 2КЛ - 0,4 кВ в ВРП житлового будинку за вказаною адресою.

Згідно з п. 1.2.4. ПРРЕЕ точка розподілу (передачі) електричної енергії споживачу установлюється на межі балансової належності його електроустановок та зазначається в договорі споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії з оператором системи. Оператор системи покриває всі витрати, пов'язані з транспортуванням електричної енергії в точку розподілу (передачі) електричної енергії.

Таким чином, оператор системи розподілу, забезпечує розподіл (передачу) електричної в точку підключення 2КЛ - 0,4 кВ в ВРП житлового будинку, за адресою: м. Суми, вул. Прокоф'єва, 36 і покриває всі витрати пов'язані з розподілом електроенергії саме до цієї точки.

Як вбачається з матеріалів справи, 11.06.2020 під час проведення представниками оператора системи перевірки електроустановки житлового будинку за адресою: м. Суми, вул. Прокоф'єва, 36, було виявлено 5 фактів самовільних підключень до електричної мережі, що не є власністю оператора системи струмоприймачів освітлення місць загального користування, поза розрахунковим приладом обліку електричної енергії, що є порушенням п. 2.33, п. 2.34 та пп. 8 п. 55.5, п. 7.6. ПРРЕЕ.

За результатами проведення технічної перевірки складено акт про порушення №001749 від 11.06.2020, що включає схему електроживлення споживача, з дотриманням усіх вимог законодавства, зокрема ПРРЕЕ, оскільки він підписаний представниками енергопостачальника та споживачем (без зауважень), як того вимагає п. 8.2.5 ПРРЕЕ.

В акті вказано скоєне правопорушення та оформлено детальну схему електроживлення та всі інші вихідні дані, необхідні для подальшого визначення вартості спожитої електричної енергії необлікованої внаслідок порушення ПРРЕЕ. Крім того, представниками позивача проведено фотофіксацію виявлених порушень (про що зазначено в Акті про порушення), а також вилучено зразки проводів, якими були здійснені самовільні підключення.

Згідно з підпунктом 20 пункту 5.5.5 глави 5.5 розділу V ПРРЕЕ споживач зобов'язаний не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача.

Пунктом 8.2.6. глави 8.2 розділу VIII ПРРЕЕ визначено, що на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Комісія з розгляду актів про порушення створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з 3 уповноважених представників оператора системи. Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення. Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання.

Засідання комісії з розгляду Акту про порушення № 001749 від 11.06.2020 була призначена на 8:00 годину 21.07.2020, про що зазначено в п. 11 вказаного вище Акту, один примірник якого отримав представник споживача. Проте на засідання представник відповідача не з'явився, не повідомивши позивача про причини неявки.

Філією «Сумський МРЕМ» АТ «Сумиобленерго» було проведено засідання комісії з розгляду акту про порушення ПРРЕЕ № 001749 від 11.06.2020, оформлене протоколом №1 від 21.07.2020, за результатами якого прийнято рішення вартість не облікованої електричної енергії визначити на підставі Акта про порушення №001749 від 11.06.2020 згідно п.п.8.4.12. п.8.4 Правил глави 8.4 розділу VIII Правил, відповідно до формули 8, з урахуванням найменшого допустимого струму, який може протікати через поперечну площу перерізу проводів, що використані у схемі самовільного підключення до електричної мережі, згідно з главою 1.3 Правил улаштування електроустановок по самовільних підключеннях виявлених в поверхових електрощитових 2,4,7,9 поверхів житлового будинку, за адресою: м. Суми, вул. Прокоф'єва, 36 та виходячи із номінального струму спрацювання автоматичного вимикача використаного в схемі самовільного підключення в поверховій електрощитовій першого поверху вказаного житлового будинку.

Відповідно до рішення комісії по розгляду акту про порушення ПРРЕЕ вартість необлікованої електричної енергії КП «Сумитеплоенергоцентраль» складає 127846,73 грн. з ПДВ.

Копія протоколу №1 від 21.07.2020 разом з розрахунком кількості та вартості необлікованої активної електроенергії по акту згідно Правил роздрібного ринку електричної енергії та рахунком № 8190022568811 від 21.07.2020 були направлені відповідачу листом від 11.08.2020 № 59-25/2476, який отримано останнім 13.08.2020, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу № 4003009732989. Крім того, рахунок № НОМЕР_1 було додатково направлено на адресу Відповідача разом з супровідним листом № 59-25/2837 від 14.09.2020, а також 24.09.2020 вручено виконуючому обов'язки енергетика Відповідача.

Відповідно до абз. 2 п. 8.2.7 глави 8.2 розділу VIII Правил кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи.

Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день).

Суд, перевіривши правильність розрахунку обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, встановив, що розрахунок здійснено у відповідності до умов ПРРЕЕ.

Відповідно до ст. 193 ГК України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутністю конкретних вимог щодо виконання зобов'язання ідповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

За змістом ст. 11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: договори та інші правочини. Цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.

Частиною 1 ст. 216 ГК України передбачено, що учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.

Відповідно до положень ч. 1, 2 ст. 218 ГК України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.

Положеннями ст. 235 ГК України встановлено, що за порушення господарських зобов'язань до суб'єктів господарювання та інших учасників господарських відносин можуть застосовуватися оперативно-господарські санкції - заходи оперативного впливу на правопорушника з метою припинення або попередження повторення порушень зобов'язання, що використовуються самими сторонами зобов'язання в односторонньому порядку.

Із змісту положень ст. ст. 15, 16 ЦК України, ст. 20 ГК України вбачається, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права у разі його порушення, невизнання або оспорювання у спосіб та в порядку, що встановлені договором або законом.

Відсутності факту безоблікового споживання електричної енергії відповідачем не доведено, конкретних обставин незгоди, що стосуються безпосередньо суті виявленого порушення у межах цього позовного провадження, відповідачем не заявлено.

Матеріалами справи доведено факт безоблікового споживання електричної енергії споживачем.

Доказів оплати виставленого позивачем рахунку на суму 127846,73 грн. відповідачем суду не надано.

Таким чином, позовні вимоги про стягнення з відповідача суми 127846,73 грн. вартості необлікованої електроенергії є обґрунтованими, законними і такими, що підлягають задоволенню.

Статтею 73 ГПК України встановлено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно зі ст. 74 ГПК України обов'язок доказування і подання доказів віднесено на сторони. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідно до ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Позивач надав усі необхідні докази на підтвердження позовних вимог, зокрема: факту порушення з боку відповідача, правомірності дій позивача щодо його фіксації, документального оформлення та здійснення відповідних нарахувань.

На підставі викладеного позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ст. 129 ГПК України судовий збір у розмірі 2102,00 грн. покладається на відповідача.

Керуючись статтями 73, 74, 76-79, 123, 129, 185, 233, 236-238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити повністю.

2. Стягнути з комунального підприємства «Сумитеплоенергоцентраль» Сумської міської ради (40021, м. Суми, вул. Петропавлівська, 70, код ЄДРПОУ 34452169) на користь акціонерного товариства «Сумиобленерго» (40035, м. Суми, вул. І.Сірка, 7, код ЄДРПОУ 23293513) 127846 грн. 73 коп. (сто двадцять сім тисяч вісімсот сорок шість гривень 73 копійок) вартості необлікованої електричної енергії та 2102 грн. 00 коп. (дві тисячі сто дві гривні 00 копійок) судового збору.

3. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Згідно зі статтею 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до статті 256 Господарського процесуального кодексу України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: 1) рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду; 2) ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом десяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 261 Господарського процесуального кодексу України.

Повне рішення складено 03.02.2021.

Суддя В.В. Яковенко