61064, м.Харків, вул.Володарського, 46 (1 корпус)
19 січня 2010 р.Справа № 2-а-11527/09/1670
Колегія суддів у складі:
Головуючий суддя Філатов Ю.М.,
Суддя Водолажська Н.С., Суддя Гуцал М.І.
при секретарі Чміленко Н.С.
за участю:
з викликаних та повідомлених осіб в судове засідання ніхто не прибув
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Гадяцькому районі Полтавської області на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 22.06.2009 року по справі № 2-а-11527/09/1670
за позовом ОСОБА_1
до Управління Пенсійного фонду України в Гадяцькому районі Полтавської області
про визнання дій протиправними, зобов'язання скасувати рішення та провести перерахунок пенсії,-
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому після зміни позовних вимог просив визнати нечинним та скасувати рішення Колегіального органу з призначення пенсії Управління Пенсійного фонду України в Гадяцькому районі Полтавської області № 100 від 06.04.09 р. щодо відмови у переведенні на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»із пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»та проведення перерахунку пенсії з дати першого звернення 07.11.08 р.; визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Гадяцькому районі Полтавської області щодо відмови в перерахунку пенсії та додаткової пенсії із дати звернення 07.11.08 р.; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Гадяцькому районі Полтавської області здійснити перерахунок пенсії із 07.11.8 р. відповідно до ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»як інваліду другої групи у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з послідуючим перерахунком пенсії відповідно до ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та провести відповідні виплати; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Гадяцькому районі Полтавської області здійснити перерахунок пенсії із 07.11.08 р. відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, що складало 373,5 грн., виходячи з розміру мінімальної пенсії з віком, встановленої ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з послідуючим перерахунком пенсії відповідно до ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та провести відповідні виплати.
Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 22.06.09 р. по справі № 2-а-11527/09/1670 позов був задоволений частково: визнати протиправним та скасоване рішення Колегіального органу з призначення пенсії Управління Пенсійного фонду України в Гадяцькому районі Полтавської області № 100 від 06.04.09 р. про відмову ОСОБА_1 у переведенні на пенсію по інвалідності відповідно Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»із пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зобов'язано відповідача призначити ОСОБА_1 державну пенсію відповідно до ч .4 ст.54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 30.03.09 р., визнана протиправною відмова відповідача у нарахуванні додаткової пенсії ОСОБА_1 в розмірі, передбаченому ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 07.11.08 р. та зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Гадяцькому районі Полтавської області провести перерахунок додаткової пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, з урахуванням ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з 07.11.08 р. та провести відповідні виплати з урахуванням проведених виплат. В іншій частині позовних вимог було відмовлено.
Відповідач не погодився з судовим рішенням та подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 22.06.09 р. по справі № 2-а-11527/09/1670 та винести нову постанову про відмову у задоволенні позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права з мотивів, наведених в апеляційній скарзі.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши постанову суду, дослідивши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції було встановлено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, що підтверджується посвідченням особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи серії А № 104539, вкладкою до нього № 613623 С від 03.04.07 р., та інвалідом другої групи захворювання, пов'язаного з виконанням робіт із ліквідації наслідків аварії з 01.06.05 р. (повторно), що підтверджується довідкою МСЕК Серії 7-66 ВЛ № 0107500.
Згідно із довідками Управління Пенсійного фонду України в Гадяцькому районі Полтавської області № 659 від 07.05.09 р. та № 2249 від 16.06.09 р., які залучені до матеріалів справи, ОСОБА_1. перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Гадяцькому районі Полтавської області та з 01.01.08 р. отримує пенсію по інвалідності потерпілим внаслідок аварії на ЧАЕС згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Станом на 01.06.09 р. розмір його пенсії становив 2896,57 грн.: розмір пенсії по інвалідності -2402,24 грн., доплата за понаднормовий стаж -78,34 грн., додаткова пенсія інвалідам другої групи внаслідок Чорнобильської катастрофи - 99,6 грн., підвищення інвалідам війни другої групи -199,2 грн., щомісячна грошова допомога на прожиття інвалідам війни -50,0 грн., підвищення по постанові № 198 від 11.03.09 р. -7,5 грн., доплата до розміру пенсії з урахуванням індексації -59,69 грн.
Позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Гадяцькому районі Полтавської області із заявою від 07.11.08 р. про перерахунок пенсії по інвалідності згідно ст. 50, ч. 4 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи із розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Листом № 324/1-02 від 18.11.08 р. відповідач відмовив позивачу у перерахунку пенсії.
Позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Гадяцькому районі Полтавської області із заявою від 30.03.09 р. про призначення (перерахунок) пенсії, якою просив призначити йому пенсію відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Рішенням № 100 від 06.04.09 р. позивачу було відмовлено у переведенні на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»у зв'язку з тим, що у разі такого переведення розмір пенсії по інвалідності буде меншим, ніж одержувана заявником пенсія за віком на день звернення за перерахунком пенсії.
Задовольняючи позов в частині, суд першої інстанції послався на те, що відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Згідно з ч. 4 ст. 54 Закону в усіх випадках розмір пенсій для інвалідів 2 групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 8 мінімальних пенсій за віком. Відповідно до ст. 50 Закону України особам, віднесеним до категорії 1, інвалідам 2 групи призначається також щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" ст. 54 Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»змінено та встановлено, що у всіх випадках розміри пенсій для інвалідів щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 р.: по 2 групі інвалідності - 200 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Ст. 50 Закону також була викладена в новій редакції, яка встановлювала, що особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах: інвалідам 2 групи - 20 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
В ст. 64 Конституції України встановлено, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Тому рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.08 р. зміни, внесені Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" до ст. 50 та ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", визнані неконституційними.
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визначені неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність. Отже, з 22.05.08 р. діяли норми ст. 50 та ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», якими встановлено, що розмір пенсій для інвалідів 2 групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 8 мінімальних пенсій за віком, а розмір щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, становить 75 процентів мінімальної пенсії за віком.
Разом з тим, згідно із п. 13 розділу ХУ «Прикінцеві положення»Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»у разі якщо особа має право на отримання пенсії, щомісячного довічного грошового утримання відповідно до законів України "Про Кабінет Міністрів України", "Про державну службу", "Про Національний банк України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про статус суддів", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", Митного кодексу України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України та цього Закону, призначається одна пенсія, щомісячне довічне грошове утримання за її вибором.
Судом встановлено, що рішення Управління Пенсійного фонду України в Гадяцькому районі Полтавської області № 100 від 06.04.09 р. не ґрунтується на вимогах закону, оскільки право на призначення (переведення) певного виду пенсії належить саме особі, якій призначається пенсія. Нормами законодавства України не передбачено можливості відмови органами Пенсійного фонду у переведенні з одного виду пенсії на інший у зв'язку із зменшенням розміру пенсії у порівнянні з розміром пенсії, яку одержує заявник на момент такого звернення.
Тому суд першої інстанції дійшов до правомірного висновку про те, що рішення Колегіального органу з призначення пенсії Управління Пенсійного фонду України в Гадяцькому районі Полтавської області № 100 від 06.04.09 р. про відмову позивачу у переведенні на пенсію по інвалідності відповідно Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»є протиправним та підлягає скасуванню.
Згідно ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»переведення з одного виду пенсії на інший провадиться з дня подання заяви з усіма необхідними документами.
Пенсійний фонд України діє на підставі Положення «Про Пенсійний фонд України», здійснює свої повноваження на підставі пункту 15 даного Положення через створені в установленому порядку його територіальні управління. Відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»рішення про призначення та перерахунок пенсії приймається районними управліннями Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів. Територіальним управлінням Пенсійного фонду України за місцем проживання позивача є Управління Пенсійного фонду України в Гадяцькому районі Полтавської області. Тому суд правомірно визнав Управління Пенсійного фонду України в Гадяцькому районі Полтавської області належним відповідачем по даній справі.
Враховуючи викладене, суд першої інстанції дійшов до висновку про необхідність зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Гадяцькому районі Полтавської області призначити позивачу державну пенсію відповідно до ч .4 ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»з 30.03.09 р.
Відповідно до ст. 53 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, та щомісячна компенсація сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи виплачуються повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.
Таким чином, у позивача на момент звернення до Управління Пенсійного фонду України в Гадяцькому районі Полтавської області існувало право на перерахунок пенсії згідно із ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Листом № 324/1-02 від 18.11.08 р. відповідач відмовив позивачу у перерахунку пенсії, посилаючись на те, що обчислення пенсії проведено згідно з постановами Кабінету Міністрів України.
Виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, суд прийшов до висновку, що при визначенні розміру додаткової пенсії позивачу застосуванню підлягає ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»з урахуванням визначення поняття мінімального розміру пенсії за віком, визначеного ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а не постановами Кабінету Міністрів України.
Відповідно до вимог ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»під час визначення розміру додаткової пенсії за основу її нарахування береться мінімальна пенсія за віком. Розмір мінімальної пенсії за віком визначається за правилами, передбаченими ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», де зазначено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Положення ч. 3 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»щодо застосування мінімального розміру пенсії за віком, встановленого ч. 1 цієї статті тільки стосовно визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом, суд не вважає перешкодою для застосування даної величини (мінімального розміру пенсії за віком) для обрахування інших пенсій чи доплат, пов'язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого частиною 1 цієї статті мінімального розміру пенсії за віком. А відсутність іншого визначення мінімального розміру пенсії за віком не може бути підставою для відмови в реалізації позивачем конституційної гарантії та права на отримання додаткової пенсії відповідно до ст. 50 Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Враховуючи те, що мінімальний розмір пенсії за віком згідно ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, розрахунок додаткової пенсії позивачу повинен здійснюватися із розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, який установлений у Законі про Державний бюджет України на відповідний рік.
Відповідно до ч. 3 ст. 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у редакції Закону України від 05.10.06 р. встановлено, що у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст. 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
З огляду на викладене, позивач мав право на отримання додаткової пенсії у розмірі, передбаченому ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з дня звернення із заявою з 07.11.08 р. у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, з урахуванням ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Як вбачається із матеріалів справи, відповідач нараховував та виплачував позивачу додаткову пенсію без урахування вимог ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та рішення Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.08 р.
Таким чином, суд першої інстанції прийшов до висновку про наявність підстав для задоволення позову в частині зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Гадяцькому районі Полтавської області провести перерахунок додаткової пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, з урахуванням ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з 07.11.08 р. та провести відповідні виплати з урахуванням проведених виплат.
З метою повного захисту прав та інтересів позивача суд першої інстанції визнав протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України в Гадяцькому районі Полтавської області у нарахуванні додаткової пенсії ОСОБА_1 у розмірі, передбаченому ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 07.11.08 р.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції і вказує на те, що постанова Полтавського окружного адміністративного суду від 22.06.09 р. по справі № 2-а-12527/09/1670 прийнята у відповідності з нормами чинного матеріального права та з дотриманням приписів процесуального права, а тому підстав для її скасування не виявлено.
Керуючись ст. ст. 160, 165, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 209, 254 КАС України колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Гадяцькому районі Полтавської області на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 22.06.2009 року по справі № 2-а-11527/09/1670 - залишити без задоволення.
Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 22.06.2009 року по справі № 2-а-11527/09/1670 за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Гадяцькому районі Полтавської області про визнання дій протиправними, зобов'язання скасувати рішення та провести перерахунок пенсії -залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили негайно з моменту її проголошення і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України шляхом подання касаційної скарги протягом місяця з моменту виготовлення повного тексту.
Головуючий Ю.М. Філатов
Судді Н.С. Водолажська
М.І. Гуцал
Повний текст ухвали виготовлений 25.01.2010 р.