61064, м.Харків, вул.Володарського, 46 (1 корпус)
19 січня 2010 р. Справа № 2-а-189/09/2016
Колегія суддів у складі:
Головуючий суддя Філатов Ю.М.,
Суддя Водолажська Н.С., Суддя Гуцал М.І.
при секретарі Чміленко Н.С.
за участю:
з викликаних та повідомлених осіб в судове засідання ніхто не прибув
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення Ізюмської міської ради Харківської області на постанову Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 25.05.2009 року по справі № 2-а-189/09/2016
за позовом ОСОБА_1
до Управління праці та соціального захисту населення Ізюмської міської ради Харківської області
про визнання неправомірними дій щодо відмови в перерахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, перерахунок та стягнення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,-
Позивачка, ОСОБА_1, звернулася до Ізюмського міськрайонного суду Харківської області з адміністративним позовом, в якому просила визнати незаконними та такими, що порушують її конституційні права, дій Ізюмського міського управління праці та соціального захисту населення в не проведенні перерахунку, зобов'язати відповідача провести перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, стягнути з відповідача неотриману частку допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з вересня 2007 р. по листопад 2008 р. в сумі 4176,21 грн. та зобов'язати відповідача постійно в разі підвищення розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років підвищувати розмір допомоги відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»до досягнення дитиною трирічного віку.
Постановою Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 25.05.09 р. по справі № 2-а-189/09/2016 позов був задоволений і Управління праці та соціального захисту населення в м. Ізюмі Харківської області було зобов'язано призначити та виплатити ОСОБА_1 в період з вересня 2007 р. по листопад 2008 р. недоотриманні суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у сумі 4176,21 грн. на підставі ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Відповідач не погодився з судовим рішенням та подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 25.05.09 р. по справі № 2-а-189/09/2016 і винести нову постанову, якою відмовити у задоволені позову, посилаючись на незаконність судового рішення з мотивів, наведених в апеляційній скарзі.
Заслухавши суддю-доповідача, перевівши постанову суду, дослідивши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції було встановлено, що позивачка має доньку ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, знаходиться на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Ізюмської міської ради і в 2007 р. не отримувала допомогу по догляду за дитиною до досягнення до досягнення нею 3 років, а в 2008 р. така допомога була їй виплачена в сумі 1093,79 грн., що підтверджується довідками від 07.11.08 р. (а.с. 7 та 8).
Листом № 5111 від 16.10.08 р. у відповідь на звернення ОСОБА_1 відповідач відмовив їй в перерахунку вказаної виплати, посилаючись на те, що виплати проводяться згідно до чинного законодавства (а.с. 10).
Задовольняючи позов, суд першої інстанції послався на те, що відповідно ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. В ст. 62 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік»прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років встановлений: з 01.01.07 р. -434,0 грн.; з 01.04.07 р. -463,0 грн.; з 01.10.07 р. -470,0 грн. В ст. 58 Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік»прожитковий мінімум для дітей до 6 років встановлений: з 01.01.08 р. -526,0 грн.; з 01.04.08 р. - 538,0 грн.; з 01.07.08 р. -540,0 грн.; з 01.10.08 р. -557,0 грн.
Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку абзацом 3 ч. 2 ст. 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік»встановлена у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України.
Проте з прийняттям Рішення Конституційного Суду № 6-рп/2007 від 09.07.07 р. положення абзацу 3 ч. 2 ст. 56 втратило чинність, як таке, що визнано неконституційним.
Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік»внесені зміни до ч. 1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'я з дітьми», де допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн.
Частиною 3 ст. 22 Конституції України передбачено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановлених законом ч. 3 ст. 46 Конституції України.
Конституційний Суд України в справі № 1-28/2008; № 10-рп/2008 року зазначив, що закон про Держбюджет не може скасовувати чи змінювати обсяг прав і обов'язків, пільг, компенсацій і гарантій переданих іншими законами України. У зв'язку з цим Конституційний Суд України дійшов висновку, що зупинення законом про Державний бюджет України дії інших законів щодо надання пільг, компенсацій і гарантій, внесення змін до інших законів України, встановлення іншого (додаткового) правового регулювання відносин, ніж передбачено законами України, не відповідає статтям 1, 3, ч. 2 ст. 6, ч. 2 ст. 8, ч. 2 ст. 19, ст.ст. 21, 22, ст. 92, 95 Конституції України.
Конституція України у ст. 92 визначила сфери, зокрема бюджету, які мають враховуватися виключно законом. Закон про Держбюджет є основним фінансовим документом держави. Через своє спеціальне призначення цей закон повинен регулювати відносини в інших сферах суспільного життя. Конституція України не надає закону про Держбюджет вищої юридичної сили стосовно інших законів. Таким чином Конституційний Суд України дійшов висновку, що законом про Держбюджет не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки з об'єктивних причин це створює протиріччя у законодавстві, і як наслідок скасування та обмеження прав і свобод людини і громадянина.
При таких даних суд приходить до висновку, що відмова управління праці та соціального захисту населення в м. Ізюмі про перерахування за 2007 р. та 2008 р. допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку не відповідає Конституції України, ні чинному законодавству України. Розрахунок заборгованості по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку зроблений правильно і відповідає чинному законодавству.
Колегія суддів не погоджується з загальним висновком суду першої інстанції з тих підстав, що судом при розгляді справи не були враховані фактичні обставини, оскільки не було взято до уваги те, що позивачка народила дитину 04.12.07 р. і саме з цією подією у неї виникло право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а тому у суму першої інстанції не було законних підстав розповсюджувати це право на період до народження дитини, безпідставно ототожнюючи дану допомогу з виплатами у зв'язку з вагітністю та народженням дитини, що виплачувалася позивачці у період з вересня по грудень 2007 р.
Також слід відмітити, що задовольняючи позов в частині зобов'язання відповідача призначити та виплатити ОСОБА_1 в період з січня по листопад 2008 р. недоотриманні суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, судом першої інстанції не було взято до уваги те, що при нарахуванні та виплаті такої допомоги у 2008 р. необхідно керуватися Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік».
В п. 23 розділу II Закону України «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»»внесені зміни до ч. 1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми». В даному положенні зазначено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається в розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн.
Рішенням Конституційного суду України № 10-рп/08 від 22.05.08 р. у справі за конституційними поданнями Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень ст. 65 розділу 1, пунктів 61, 62, 63, 66 розділу 2, п. 3 розділу 3 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»і 101 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень ст. 67 розділу 1, п.п. 1-4, 6-22, 24-100 розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України), положення п. 23 розділу II Закону України «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»»неконституційним визнано не було.
Отже, колегія суддів зазначає, що при нарахуванні та виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у 2008 р. необхідно керуватися Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік», що судом першої інстанції не було зроблено.
Враховуючи те, що постанова Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 25.05.09 р. по справі № 2-а-189/09/2016 була прийнята з порушенням норм чинного матеріального права, колегія суддів дійшла до висновку про наявність підстав для її скасування та прийняття нової постанови про відмову у задоволенні позову.
Керуючись ст. ст. 160, 165, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 209, 254 КАС України колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Ізюмської міської ради Харківської області на постанову Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 25.05.2009 року по справі № 2-а-189/09/2016 - задовольнити.
Постанову Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 25.05.2009 року по справі № 2-а-189/09/2016 за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Ізюмської міської ради Харківської області про визнання неправомірними дій щодо відмови в перерахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, перерахунок та стягнення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку -скасувати та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1.
Постанова набирає законної сили негайно з моменту її проголошення і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України шляхом подання касаційної скарги протягом місяця з моменту виготовлення повного тексту.
Головуючий Ю.М. Філатов
Судді Н.С. Водолажська
М.І. Гуцал
Повний текст постанови виготовлений 25.01.2010 р.