про повернення для належного оформлення
"01" лютого 2021 р.
Справа № 414/88/21
Провадження № 3/414/99/2021
місто Кремінна Луганської області
Суддя Кремінського районного суду Луганської області Безкровний І.Г., розглядаючи матеріали справи про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст.ст. 178 ч. 3, 185 КУпАП,
До Кремінського районного суду на розгляд одночасно надійшли дві справи про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст.ст. 178 ч. 3, 185 КУпАП.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Оскільки зазначені справи розглядаються судом одночасно, суд вважає за необхідне для забезпечення виконання вимог ч. 2 ст. 36 КУпАП об'єднати в одне провадження справи про адміністративне правопорушення № 414/88/21 (провадження № 3/414/99/2021) про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 185 КУпАП та № 414/186/21 (провадження № 3/414/100/2021) про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 178 КУпАП, присвоївши новій справі єдиний номер тієї зі справ, що надійшла до суду (була зареєстрована) першою.
Відповідно до ч. 2 ст. 278 КУпАП орган або посадова особа при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання щодо правильності складання протоколу та інших матеріалів справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення повинні зазначатися: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Разом із цим, у протоколах про адміністративні правопорушення серії ВАБ № 123862 від 10.01.2021 та серії ВАБ № 123846 від 10.01.2021 належним чином не зазначене місце вчинення правопорушень (не вказаний номер будинку/квартири тощо), а також належним чином не викладена суть правопорушень, оскільки із протоколів не вбачається можливим встановити, в яких саме діях ОСОБА_1 виразилася злісна непокора законному розпорядженню правцівника поліції, а також якими саме діями ОСОБА_1 ображав людську гідність та громадську мораль.
У статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» від 23.02.2006 зазначається, що при розгляді справ суди застосовують Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях у справах «Малофєєва проти Росії» та «Карєлін проти Росії» зазначає, що у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом).
Таким чином, суд позбавлений можливості редагувати зазначені у протоколі фабулу адміністративного правопорушення та нормативно-правовий акт, яким передбачається відповідальність за його вчинення, відповідно до норм чинного законодавства та практики Європейського суду з прав людини з огляду на принцип рівності сторін процесу.
Крім цього, згідно п.п. 6, 7 розліду ІІ Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої Міністерством внутрішніх справ України 06.11.2015 № 1376 та Міністерством юстиції України 01.12. 2015 р. за № 1496/27941 усі реквізити протоколу про адміністративне правопорушення заповнюються чорнилом чорного або синього кольору, розбірливим почерком, державною мовою. Не допускаються закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до протоколу про адміністративне правопорушення, а також унесення додаткових записів після того, як протокол про адміністративне правопорушення підписано особою, стосовно якої його складено.
Проте протокол серії ВАБ № 123862 від 10.01.2021 в порушення вказаних вимог містить численні виправлення відомостей протоколу, які подекуди не дозволяють встановити дійсний його зміст.
Згідно з ч. 2 ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
У пункті 12 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ України «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» № 11 від 17.10.2014 зазначається, що норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог статті 256 цього Кодексу вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
Враховуючи вищевикладене, оскільки вказані недоліки унеможливлюють всебічний та об'єктивний розгляд справи, суддя вважає за необхідне повернути протоколи про адміністративні правопорушення разом із доданими до них документами стосовно ОСОБА_1 для належного оформлення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 7, 36, 256, 278 КУпАП, суддя,
Справи про адміністративні правопорушення № 414/88/21 (провадження № 3/414/99/2021) про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 185 КУпАП та № 414/186/21 (провадження № 3/414/100/2021) про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 178 КУпАП - об'єднати в одне провадження, присвоївши новій справі єдиний унікальний номер 414/88/21 та номер провадження 3/414/99/2021.
Протоколи про адміністративне правопорушення разом із доданими до них документами стосовно ОСОБА_1 в об'єднаній справі про адміністративне правопорушення про притягнення його до адміністративної відповідальності за ст.ст. 178 ч. 3, ст. 185 КУпАП - повернути начальнику Кремінського ВП ГУНП в Луганській області для належного оформлення.
Постанова оскраженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя І.Г. Безкровний