Постанова від 01.02.2021 по справі 388/1406/20

справа № 388/1406/20

провадження № 3/388/41/2021

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01.02.2021м. Долинська

Долинський районний суд Кіровоградської області у складі: головуючого судді Кнурова О.А., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли з Долинського ВП ГУНП в Кіровоградській області, про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, яка зареєстрована та фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 , освіта повна середня, не заміжньої, яка має на утриманні шістьох неповнолітніх дітей: сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ; сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ; сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ; сина ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 ; доньку ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_6 ; сина ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , офіційно не працюючої,

за ч. 1 ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

встановив:

23.11.2020 об 11 год. 19 хв. перебуваючи за місцем свого проживання за адресою: АДРЕСА_1 . ОСОБА_1 ухилилась від виконання передбачених статтею 150 СК України та ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства» обов'язків щодо виховання своїх шістьох неповнолітніх дітей: сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ; сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ; сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ; сина ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 ; доньки ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_6 ; сина ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що виразилося в тому, що в будинку не створені належні умови для проживання та виховання дітей, в будинку антисанітарія, діти брудні. Вказаними діями ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення передбачене ч. 1 ст. 184 КУпАП.

У судовому засіданні ОСОБА_1 , якій було роз'яснено права особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, передбачені ст. 268 КУпАП, вину у вчиненні адміністративного правопорушення за обставин, зазначених в протоколі про адміністративне правопорушення, - визнала частково, та пояснила, що продукти харчування члени комісії не перевіряли, діти були брудні, оскільки тільки повернулись з прогулянки, в будинку не зовсім прибрано та всі меблі старі. Додатково пояснила, що вона офіційно не працює, перебуває у декретній відпустці по догляду за дитиною, отримує допомогу на дітей в розмірі 4 200 грн. і інших доходів не має, наразі перебуває у декретній відпустці по догляду за дитиною.

Заслухавши особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи та оцінивши всі докази по справі, як кожен окремо так і в їх сукупності, всебічно, повно і об'єктивно дослідивши всі обставини справи в їх сукупності, суд приходить до висновку про винність ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП, що, окрім пояснень наданих останньою безпосередньо суду, підтверджується також наступними доказами:

- протоколом про адміністративне правопорушення серія АПР18 № 572777 від 23.11.2020, яким зафіксовано, що саме 23.11.2020 об 11 год. 19 хв. ОСОБА_1 неналежним чином виконувала батьківські обов'язки щодо виховання своїх шістьох неповнолітніх дітей, що виразилося в тому, що в будинку не створені належні умови для проживання та виховання дітей, в будинку антисанітарія, діти брудні, продуктів харчування в наявності не має;

- рапортом ст. інспектора з ЮРСП Долинського ВП ГУНП в Кіровоградській області капітана поліції Мурзіної В.В. від 23.11.2020 про неналежне виконання обов'язків ОСОБА_1 по догляду за дітьми;

- характеристикою та довідкою про склад сім'ї ОСОБА_1 , виданої Братолюбівською сільською радою Кіровоградської області, з якої вбачається, що ОСОБА_1 зарекомендувала себе з посередньої сторони;

- актом обстеження умов проживання сім'ї ОСОБА_1 від 23.11.2020, яким зафіксовано, що в будинку не задовільні умови для проживання дітей, діти брудні, присадибна ділянка не обробляється, у господарстві нічого не утримується. При цьому судом відзначається, що згідно даних акту наявність продуктів харчування ОСОБА_1 показати відмовилась, що не свідчить про їх відсутність, оскільки така обставина не встановлена.

Вказані докази є належними і допустимими та на їх основі у визначеному законом порядку в повній мірі встановлено наявність адміністративного правопорушення за ч. 1 ст. 184 КУпАП та винність ОСОБА_1 у його вчиненні.

Частиною першою статті 184 КУпАП встановлено адміністративну відповідальність за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.

Статтею 150 СК України передбачено, що батьки зобов'язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім'ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини. Батьки зобов'язані піклуватися про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Батьки зобов'язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя. Батьки зобов'язані поважати дитину. Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов'язку батьківського піклування щодо неї. Забороняються будь-які види експлуатації батьками своєї дитини. Забороняються фізичні покарання дитини батьками, а також застосування ними інших видів покарань, які принижують людську гідність дитини.

Відповідно до ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства» на кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють зобов'язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров'я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці. Виховання дитини має спрямовуватися на розвиток її особистості, поваги до прав, свобод людини і громадянина, мови, національних історичних і культурних цінностей українського та інших народів, підготовку дитини до свідомого життя у суспільстві в дусі взаєморозуміння, миру, милосердя, забезпечення рівноправності всіх членів суспільства, злагоди та дружби між народами, етнічними, національними, релігійними групами. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за порушення прав і обмеження законних інтересів дитини на охорону здоров'я, фізичний і духовний розвиток, навчання, невиконання та ухилення від виконання батьківських обов'язків відповідно до закону.

Враховуючи викладене, суд дійшов обґрунтованого висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП, а саме: ухилення матері від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо виховання неповнолітніх дітей.

Мірою відповідальності, яка застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами є адміністративне стягнення (ст. 23 КУпАП).

Враховуючи вищевикладене, при накладенні стягнення відповідно до ч. 2 ст. 33 КУпАП суд враховує: характер вчиненого правопорушення, особу порушника, яка раніше не притягувалася до адміністративної відповідальності, її майновий стан, а саме те, що ОСОБА_1 не одружена, офіційно не працює та має на утриманні шістьох малолітніх дітей, отримує на них допомогу в розмірі 4 200 грн. та інших доходів не має; відсутність обставин, що пом'якшує чи/та обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, тому вважає за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення, передбачене санкцією ч. 1 ст. 184 КУпАП у виді попередження і таке стягнення на думку суду буде справедливим, необхідним та достатнім для виправлення ОСОБА_1 та попередження вчинення нею нових правопорушень.

Вирішуючи питання про стягнення відповідно до вимог ст. 40-1 КУпАП з ОСОБА_1 , як особи, на яку накладено адміністративне стягнення, судового збору в розмірі, визначеному ст. 4 Закону України «Про судовий збір», судом відзначається таке.

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору, - визначаються Законом України «Про судовий збір».

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» встановлено ставку судового збору, яка підлягає стягненню з порушника у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 454,00 грн.

При цьому, пільги при сплаті судового збору наведено у ст. 5 Закону України «Про судовий збір» та вони розповсюджуються на наведені в її положеннях категорії осіб, до яких особи, на яких накладено адміністративне стягнення не відносяться.

Поряд з цим, п. 2 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов, зокрема, позивачами є: б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї.

Крім того, відповідно до ч. 2 ст. 8 Закону України «Про судовий збір» суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

За системного, цільового та граматичного тлумачення наведеного законодавчого регулювання відносин, пов'язаних зі сплатою судового збору, суд, враховуючи майновий стан особи, на яку накладено адміністративне стягнення, те, що остання офіційно не працює, є незаміжньою та має на утриманні шістьох малолітніх дітей, яких утримує на допомогу, яку на них отримує і інших доходів не має, - приходить до обґрунтованого висновку про можливість та необхідність застосувати до правовідносин щодо справляння судового збору у даній справі положення ст. 8 Закону України «Про судовий збір» за аналогією, звільнивши ОСОБА_1 від сплати судового збору.

Керуючись статтями 33, 283, 284, 287 КУпАП, статтею 8 Закону України «Про судовий збір», суд

постановив:

визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення у виді попередження.

Оголосити ОСОБА_1 попередження.

Звільнити ОСОБА_1 , як особу, на яку накладено адміністративне стягнення від сплати судового збору.

Постанова може бути оскаржена до Кропивницького апеляційного суду через Долинський районний суд Кіровоградської області протягом десяти днів з дня її винесення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови, - без змін, чи зміні постанови.

Суддя О.А. Кнуров