Справа № 357/10795/20
2/357/1282/21
29 січня 2021 року Білоцерківський міськрайонний суд Київської області в складі:
головуючого судді Кошель Б. І.
при секретарі Тодосієнко О. А.
за участі:
представника позивача - ОСОБА_1 ,
представника відповідача -Ротаєнко Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду №6 м. Біла Церква за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Білоцерківської міської ради Київської області про поновлення на роботі, оплати за час вимушеного прогулу та стягнення моральної шкоди,-
В провадженні Білоцерківського міськрайонного суду Київської області перебуває цивільна справа за позовом ОСОБА_2 до Білоцерківської міської ради Київської області про поновлення на роботі, оплати за час вимушеного прогулу та стягнення моральної шкоди.
04 січня 2021 року представником відповідача до початку розгляду справи по суті заявлене клопотання про закриття провадження у справі, оскільки дана справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, виходячи з того, що позивачка займала посаду начальника управління самоврядного контролю Білоцерківської міської ради Київської області і на неї поширюються вимоги ЗУ «Про службу в органах місцевого самоврядування». Тому спір, який виник стосується проходження служби в органах місцевого самоврядування. Відповідно даний спір виник з публічно-правових відносин з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження і звільнення з публічної служби. Дані спори відповідно до приписів п.2 ч.1 ст. 19 КАС України розглядаються в порядку адміністративного судочинства. Тому спір підсудний окружному адміністративному суду, а не суду загальної юрисдикції.
В судовому засіданні представник позивачки заперечувала проти задоволення заявленого клопотання посилаючись на те, що даний спір підлягає розгляду в судах загальної юрисдикції, оскільки в посадовій інструкції позивачки не вказано що це публічна служба.
В судовому засіданні представник відповідача підтримав клопотання про закриття провадження у справі, просив задовольнити.
Суд вислухавши думку учасників розгляду справи, з'ясувавши правовідносини, що виникли між сторонами приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що згідно з записами у трудовій книжці 12 січня 2017 року ОСОБА_2 прийнята для виконання повноважень начальника управління самоврядного контролю міської ради на умовах строкового трудового договору.
20 лютого 2017 року ОСОБА_2 призначено на посаду начальника управління самоврядного контролю Білоцерківської міської ради Київської області, як таку, що пройшла за конкурсом (розпорядження міського голови №9-к від 11 січня 2017 року).
Відповідно до вимог Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» 20 лютого 2017 року ОСОБА_2 склала присягу державного службовця та01 березня 2019 року їй присвоєно 10 ранг посадової особи місцевого самоврядування.
02 жовтня 2020 року ОСОБА_2 звільнено із займаної посади у зв'язку із систематичним невиконанням працівником без поважних причин обов'язків, покладених на неї трудовим договором, відповідно до п.3 ст. 40 КЗпП України (розпорядження від 01 жовтня 2020 року № 424-К Виконавчого комітету Білоцерківської міської ради Київської області).
Вважаючи своє звільнення безпідставним та незаконним, ОСОБА_2 звернулася до суду з цивільним позовом про поновлення на роботі, стягнення з відповідача середнього заробітку за час вимушеного прогулу з 02.10.2020 року до дня поновлення її на роботі, компенсації втрати частини заробітної плати, у зв'язку з порушенням терміну її виплати та 100 000,00 грн. на відшкодування моральної шкоди.
Відповідно до ч. 1 ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Відповідно до п. 17. ч 1 ст. 4 КАС України - публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування;
Відповідно п.2 ч.1 ст. 19 КАС України - юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема у спорах з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби;
Таким чином законодавець урегулював питання, пов'язані з прийняттям (обранням, призначенням) громадян на публічну службу, її проходженням та звільненням з публічної служби (припиненням), спеціальними законами, до яких, зокрема, відноситься Закон України від 07 червня 2001 року № 2493-III «Про службу в органах місцевого самоврядування» (далі - Закон № 2493-III).
Відповідно до статті 1 Закону № 2493-III служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом.
Посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету (стаття 2 Закону № 2493-III).
Відповідно до вимог статті 7 Закону № 2493-III посадові особи місцевого самоврядування діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією України і законами України, актами Президента України і Кабінету Міністрів України, актами органів місцевого самоврядування, а в Автономній Республіці Крим , також нормативно-правовими актами Верховної Ради Автономної Республіки Крим і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції. На посадових осіб місцевого самоврядування поширюється дія законодавства України про працю з урахуванням особливостей, передбачених цим Законом.
Таким чином, оскільки після призначення начальником управління самоврядного контролю Білоцерківської міської ради Київської області ОСОБА_2 склала присягу посадової особи місцевого самоврядування відповідно до вимог статті 11 Закону № 2493-III, є особою, яка займає посаду службовця органу місцевого самоврядування, тому позовні вимоги пов'язані з проходженням позивачкою публічної служби та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, компенсації втрати частини заробітної плати, у зв'язку з порушенням терміну її виплати та відшкодування моральної шкоди, що відповідно до пункту 2 частини першої статті 19 КАС України, віднесено до юрисдикції адміністративних судів.
Аналогічні висновки викладені у постановах Великої Палати Верховного Суду від 26 червня 2018 року у справі № 146/579/16-ц (провадження № 14-227цс18) та від 06 лютого 2019 року у справі № 146/885/17-ц (провадження № 14-436цс18).
Відповіднодо п.1 ч.1 ст.255 ЦПК України суд своєю ухвалою закриває провадженняв справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства
Враховуючи, що спір який виник між сторонами відноситься спорів з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби, який розглядається в порядку адміністративного судочинства. Відповідно даний спір не відноситься до компетенції суду загальної юрисдикції.
На підставі викладеного, а також ту обставину, що рішення суду, ухвалене з порушенням правил підсудності є незаконним, суд приходить до висновку про наявність підтяв для задоволення заявленого клопотання та закриття провадження у справі.
Також суд вважає за необхідне роз'яснити позивачеві його право на подання адміністративного позову до Київського окружного адміністративного суду, до компетенції якого відноситься вирішення зазначеного спору.
Керуючись ст. 19, 255 ЦПК України, 4, 19 КАС України, суд,-
Закрити провадження у справі за позовом ОСОБА_2 до Білоцерківської міської ради Київської області про поновлення на роботі, оплати за час вимушеного прогулу та стягнення моральної шкоди.
Ухвала може бути оскаржена.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду через Білоцерківський міськрайонний суд Київської області протягом п'ятнадцяти днів з дня проголошення ухвали.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
СуддяБ. І. Кошель