Рішення від 28.01.2021 по справі 342/578/20

Справа № 342/578/20

Провадження № 2/342/40/2021

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 січня 2021 року м. Городенка

Городенківський районний суд Івано-Франківськоїобласті в складі:

Головуючого судді Федів Л.М.

з участю: секретаря судового засідання Козаченко Л.Д.

представника позивача Стецюк В.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Городенка в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Городенківської районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої соціальної допомоги,

ВСТАНОВИВ:

Представник Управління праці та соціального населення Городенківської районної державної адміністрації звернувся в суд з позовом до ОСОБА_1 , згідно якого просить стягнути з відповідача надміру виплачені кошти за минулі роки в сумі 15852,35 грн. В обґрунтування заявленого позову вказує на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 громадянка ОСОБА_1 , жителька с.Городниця Городенківського району Івано-Франківської області звернулася із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям. Громадянкою ОСОБА_1 із заявою №171202 від 16.04.2018 було надано довідку про склад сім'ї від 16.04.2018 № 242 видану Городницькою сільською радою, довідку про наявність та розмір земельної частки (паю) від 16.04.2018 №243 видану Городницькою сільською радою, довідку філії ПРАТ «Зернопродукт МХП» «Перспектив» від 16.04.2018 №611 про виплачену орендну плату за період з 01.01.2017 до 31.12.2017. Також ОСОБА_1 була заповнена декларація про доходи та майновий стан осіб, дата заповнення 16.04.2018 року. 23.04.2018 року державним соціальним інспектором було складено Акт обстеження матеріально-побутових умов сім'ї ОСОБА_1 №88. У розділі VIII. Додаткова інформація (узагальнена інформація щодо нужденності сім'ї або можливості знаходження додаткових джерел для існування) державним соціальним інспектором була записана інформація зі слів заявниці, що заявниця не працює, чоловік являється інвалідом 2 групи загального захворювання, виховують трьох дітей. 25.04.2018 року відбулося засідання Комісії з огляду заяв громадян по призначенню житлових субсидій та допомог малозабезпеченим сім'ям , соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, виходячи з конкретних обставин, на якому прийнято рішення про призначення державної соціальної допомоги ОСОБА_1 27.04.2018 управління праці та соціального захисту населення прийнято рішення про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї з 01.04.2018 по 23.09.2018 у сумі 6377,19 грн. та з 24.09.2018 по 30.09.2018 у сумі 6627 грн. Повторно на призначення державної соціальної допомоги ОСОБА_1 зверталася 23.10.2018 та 26.04.2019. При зверненні 26.04.2019 ОСОБА_1 надала довідку про наявність та розмір земельної ділянки (паю) від 25.04.2019 №275 видану Городницькою сільською радою, довідку про доходи ОСОБА_2 від 26.04.2019 №812, видану Тлумацьким об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, довідку про склад сім'ї від 25.04.2019 №273 видану Городницькою сільською радою та довідку про доходи ОСОБА_3 від 03.05.2019 №203/01-14 видану ДНЗ «Городенківський професійний ліцей». Також була додана довідка про нараховану і виплачену орендну плату від 03.05.2019 №187 видану філією ПРАТ «Зернопродукт МХП» «Перспектив». Відповідно до поданих документів 16.05.2019 управлінням прийнято рішення про призначення призначення державної соціальної допомоги ОСОБА_1 з 01.04.2019 по 30.09.2019 у розмірі 3564,92 грн. У травні Міністерством соціальної політики було ініційовано перевірку правильності надання державних соціальних допомог малозабезпеченим сім'ям. На виконання листів Міністерства соціальної політики від 26.04.2019 №285/0/188-19 та від 29.05.2019 №336/0/188-19 управлінням праці та соціального захисту населення було здійснено перевірку звірку даних отримувачів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям з реєстрами державних органів, передусім Державної фіскальної служби, Пенсійного фонду України, Державного центру зайнятості. Перевірялася інформація щодо достовірності наданих документів, наявності квартир, будинків, транспортних засобів, земельних ділянок. Вході даної перевірки було виявлено, що громадянка ОСОБА_1 надала недостовірну інформацію при зверненні 16.04.2018 року на призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, не зазначивши в декларації, що отримала орендну плату за земельний пай авансом за 2017-2022 роки в сумі 15743,54 грн. ( в тому числі утримано прибутковий податок в сумі 3069,99грн. Тому 01.08.2019 року державним соціальним інспектором складено Акт №435 про проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення житлових субсидій та соціальної допомоги, в якому зазначається, що ОСОБА_1 переплачено 12083,25 грн. за період з 01.04.2018 по 31.03.2019 роки та за період з 01.08.2019 по 31.08.2019 - 3769,10 грн., разом 15852,35 грн. 05.08. 2019 ОСОБА_1 було відправлено повідомлення №2866 про повернення надміру виплачених коштів, у зв'язку з наданням недостовірної інформації. Однак громадянкою ОСОБА_1 не були повернуті надміру виплачені кошти. У зв'язку з чим представник позивача просить стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 на користь Управління праці та соціального захисту населення Городенківської районної державної адміністрації надміру виплачені кошти державної соціальної допомоги у розмірі 15852,35 грн. та понесені судові витрати в розмірі 2102 грн.00коп.

Згідно повідомлення Городницької сільської ради вих. № 242/02-24 від 17.06.2020, відповідач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 проживає за адресою: АДРЕСА_1 .

Представник позивача - Управління праці та соціального захисту населення Городенківської районної державної адміністрації подав клопотання про розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження.

Відповідно до ч. 4 ст. 19 ЦПК України, спрощене позовне провадження призначене для розгляду малозначних справ, що виникають з трудових відносин, справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.

Відповідно до ч. 1 ст. 274 ЦПК України, у порядку спрощеного позовного провадження може бути розглянута малозначна справа.

Ухвалою Городенківського районного суду Івано-Франківської області від 18 червня 2020 року було відкрито провадження по справі, призначено справу до розгляду у порядку спрощеного провадження з викликом сторін та надано відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву.

У судовому засіданні представник позивача заявлені позовні вимоги підтримала з підстав, викладених у позовній заяві, просила заявлені позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Відповідач, у встановлений судом строк, на адресу суду відзиву на позовну заяву не надала, в судові засідання, які були призначені для розгляду даної справи, жодного разу не з'явилася, хоча про час та місце розгляду справи повідомлялася належним чином і в передбаченому законом порядку.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представника позивача, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За статтею 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Умови призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям визначені Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» (далі за текстом - Закон № 1768-ІІІ) та Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 250 від 24.02.2003 (далі за текстом - Порядок № 250).

Згідно статті 1 (абз.2) Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям (далі - державна соціальна допомога) - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї;

У відповідності до ст. 4 ЗУ «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» призначення і виплата державної соціальної допомоги здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за місцем проживання уповноваженого представника сім'ї. Порядок призначення, умови виплати та підстави для припинення виплати державної соціальної допомоги, перелік документів, необхідних для призначення допомоги згідно із цим Законом, встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 6 Порядку № 250 передбачено, що для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім'ї подає органу соціального захисту населення такі документи: заяву; декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї); довідку про наявність та розмір земельної частки (паю).

Згідно Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям державна соціальна допомога може бути призначена органом соціального захисту населення на підставі рішення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій та виконавчих комітетів міських і районних у містах (у разі їх створення) рад або утворених ними комісій у разі, коли у складі комісії виховуються троє або більше дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової перед вищої та вищої освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років; неможливість отримання будь-яких джерел для існування пов'язана з трималою хворобою одного та/або кількох членів сім'ї. Рішення про призначення державної соціальної допомоги у таких випадках приймається на підставі обстеження матеріально-побутових умов сім'ї, яка звернулася за призначенням такої допомоги.

Відповідно до ст. 13 Закону № 1768-ІІІ контроль за правильністю призначення і виплати державної соціальної допомоги, використання коштів Державного бюджету України, спрямованих на надання такої допомоги, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням вимог законодавства під час надання соціальної підтримки. Під час надання державної соціальної допомоги проводиться перевірка майнового стану членів сім'ї в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Судом встановлено, що 16 квітня 2018 року відповідач ОСОБА_1 , жителька с.Городниця Городенківського району Івано-Франківської області звернулася із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.

Разом із заявою №17/1202 від 16.04.2018 ОСОБА_1 було надано довідку про склад сім'ї від 16.04.2018 № 242 видану Городницькою сільською радою, довідку про наявність та розмір земельної частки (паю) від 16.04.2018 №243 видану Городницькою сільською радою, довідку філії ПРАТ «Зернопродукт МХП» «Перспектив'від 16.04.2018 №611 про нараховану і виплачену орендну плату, за період з 01.01.2017 до 31.12.2017, в сумі 3148,71 грн. (в тому числі утримано прибутковий податок в сумі 614,00 грн.) та заповнено декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, дата заповнення 16.04.2018 року.

У декларації про доходи та майновий стан осіб, у розділі ІІ. «Доходи членів сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, членів сім'ї, що проживають окремо (дружини, чоловіка, неповнолітніх дітей) за період з 01.10.2017 до березня 2018 відповідач видами доходу вказала, що на даний момент не працює, а чоловік ОСОБА_2 отримує пенсію; інших доходів та пенсій немає.

Крім цього, особисто підписуючи заяву про призначення державної соціальної допомоги, ОСОБА_1 підтвердила, що усвідомлює, що наведені нею відомості про доходи та майно, що вплинули або могли вплинути на прийняте рішення щодо надання соціальної допомоги, компенсацій та пільг, будуть перевірені згідно з чинним законодавством України. Підписом у заяві ствердила, що її повідомлено, що в разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання нею соціальної допомоги, компенсацій та пільг, вона зобов'язана повідомити орган праці та соціального захисту населення. Про відмову в призначенні або припиненні виплат призначеної соціальної допомоги та/або повернення надміру нарахованих коштів у разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім'ї її попереджено. Також особисто підписуючи декларацію про доходи, відповідач підтвердила, що попереджена про відмову в призначенні або припинення виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям в разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан членів сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні осіб, що проживають окремо.

23.04.2018 року державним соціальним інспектором складено Акт обстеження матеріально-побутових умов сім'ї ОСОБА_1 №88. У розділі VIII. Додаткова інформація (узагальнена інформація щодо нужденності сім'ї або можливості знаходження додаткових джерел для існування), зі слів заявниці ОСОБА_1 , державним соціальним інспектором була записана інформація, що заявниця не працює, на сезонні роботи не виїздить, чоловік являється інвалідом 2 групи загального захворювання, виховують трьох дітей, додаткових доходів сім'я не отримує.

Як встановлено із виписки із протоколу №9 25.04.2018 року відбулося засідання Комісії з огляду заяв громадян по призначенню житлових субсидій та допомог малозабезпеченим сім'ям , соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, виходячи з конкретних обставин, на якому прийнято рішення призначити державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям по причині, що відсутні доходи одного з членів сім'ї

27.04.2018 управління праці та соціального захисту населення прийнято рішення про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї з 01.04.2018 по 23.09.2018 у сумі 6377,19 грн. та з 24.09.2018 по 30.09.2018 у сумі 6627 грн., що підтверджується копію рішення про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям від 27.04.2018.

Відповідно до п.20 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 250 від 24.02.2003 та ст.6 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» соціальна допомога призначається на шість місяців.

Судом встановлено, повторно на призначення державної соціальної допомоги ОСОБА_1 зверталася 23.10.2018 та 26.04.2019, що підтверджується копією заяви про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.

При зверненні 26.04.2019 ОСОБА_1 надала довідку про наявність та розмір земельної ділянки (паю) від 25.04.2019 №275 видану Городницькою сільською радою, довідку про доходи ОСОБА_2 від 26.04.2019 №812, видану Тлумацьким об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, довідку про склад сім'ї від 25.04.2019 №273 видану Городницькою сільською радою та довідку про доходи ОСОБА_3 від 03.05.2019 №203/01-14 видану ДНЗ «Городенківський професійний ліцей».

Крім того, ОСОБА_1 була додана довідка про нараховану і виплачену орендну плату від 03.05.2019 №187 видану філією ПРАТ «Зернопродукт МХП» «Перспектив».

Згідно даної довідки встановлено, що ОСОБА_1 станом на 31.12.2018 року нараховано та виплачено орендну плату авансом за 2023-2026 р.р. включно в сумі 15869,52 грн. ( в тому числі утримано прибутковий податок в сумі 3094,56грн.).

Відповідно до поданих документів 16.05.2019 управлінням прийнято рішення про призначення призначення державної соціальної допомоги ОСОБА_1 з 01.04.2019 по 30.09.2019 у розмірі 3564,92 грн.

На виконання листів Міністерства соціальної політики від 26.04.2019 №285/0/188-19 та від 29.05.2019 №336/0/188-19 управлінням праці та соціального захисту населення було здійснено перевірку звірку даних отримувачів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям з рестрами державних органів, передусім Державної фіскальної служби, Пенсійного фонду України, Державного центру зайнятості.

Вході даної перевірки було виявлено, що громадянка ОСОБА_1 надала недостовірну інформацію при зверненні із заявою 16.04.2018 року на призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, не зазначивши в декларації, що отримала орендну плату за земельний пай авансом за 2017-2022 роки в сумі 15743,54 грн. ( в тому числі утримано прибутковий податок в сумі 3069,99грн., про що складено відповідний акт №435.

Згідно копії Акту №435 про проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення житлових субсидій та соціальної допомоги 01.08.2019 року, складеного соціальним інспектором встановлено, що ОСОБА_1 переплачено 12083,25 грн. за період з 01.04.2018 по 31.03.2019 роки та за період з 01.08.2019 по 31.08.2019 - 3769,10 грн., разом 15852,35 грн.

За змістом Порядку № 250, якщо малозабезпеченою сім'єю приховано або подано недостовірні дані про доходи та майновий стан або органом соціального захисту населення отримано інформацію про обставини, що вплинули на встановлення права на призначення державної соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого надміру виплачено кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів з місяця призначення державної соціальної допомоги та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану малозабезпеченої сім'ї; повідомляють уповноваженому представнику малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення.

Суми надміру виплаченої державної соціальної допомоги повертаються: отримувачем державної соціальної допомоги самостійно; за згодою отримувача державної соціальної допомоги у повному обсязі за рахунок її наступних виплат; за рішенням органу соціального захисту населення за рахунок суми наступних виплат державної соціальної допомоги у розмірі, що не перевищує 20 відсотків щомісячної суми призначеної допомоги. У разі неможливості добровільного повернення або утримання надміру виплачених сум державної соціальної допомоги такі суми стягуються в судовому порядку.

Як слідує із повідомлення про повернення надміру виплачених коштів №2866 від 05.08.2019 ОСОБА_1 відправлено повідомлення про повернення надміру виплачених коштів, у зв'язку з наданням недостовірної інформації. В повідомленні просилось ОСОБА_1 кошти у сумі 15852,35 грн. перерахувати на рахунок праці та соціального захисту населення №35416041008387, МФО 836014, код 03193287 «повернення надміру виплачених коштів» у місячний термін та представити підтверджуючий документ.

Однак ОСОБА_1 не повернула надміру виплачені кошти по виплаті державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям. Даний факт відповідачем не спростовано та не надано суду доказів, які б підтверджували повернення ОСОБА_1 надміру виплачених коштів у сумі 15852,35 грн.

Відповідно до положень статті 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно зі ст. 1212 ЦК особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

За правилами ст. 1215 ЦК не підлягає поверненню безпідставно набуті: 1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; 2) інше майно, якщо це встановлено законом.

За таких обставин, враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про стягнення з відповідача надміру виплачених бюджетних коштів у розмірі 15852,35 законні, обґрунтовані та підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України суд вважає необхідним стягнути з відповідача на користь позивача понесені ним витрати зі сплати судового збору.

На підставі ст.ст. 1212, 1215 ЦК України, керуючись ст.ст. ст.ст. 12, 81, 141, 258, 259, 264, 265, 268, 274-279, 352, 354 ЦПК України, суд,-

УХВАЛИВ:

Позов Управління праці та соціального захисту населення Городенківської районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої соціальної допомоги - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на користь Управління праці та соціального захисту населення Городенківської районної державної адміністрації надміру виплачені кошти державної соціальної допомоги у розмірі 15852,35 грн. (п'ятнадцять тисяч вісімсот п'ятдесят дві гривні 35 коп.).

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на користь Управління праці та соціального захисту населення Городенківської районної державної адміністрації понесені судові витрати в розмірі 2102 грн.00коп. (дві тисячі сто дві гривні 00коп.)

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Івано-Франківського апеляційного суду або через Городенківський районний суд протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.

Позивач: Управління праці та соціального захисту населення Городенківської районної державної адміністрації місцезнаходження: вул. Шевченка, 77, м. Городенка, 78100, код ЄДРПОУ 03193287.

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , адреса: АДРЕСА_1 .

Повний текст судового рішення складено 01.02.2021.

Суддя: Федів Л. М.