Справа № 342/1245/20
Провадження № 3/342/7/2021
01 лютого 2021 року м. Городенка
Суддя Городенківського районного суду Івано-Франківської області Федів Л.М., ознайомившись з справою про адміністративне правопорушення, яка надійшла від Городенківського відділення поліції Коломийського відділу поліції Головного управління національної поліції в Івано-Франківській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 громадянина України,
за ч. 1 ст.184 КУпАП,
До Городенківського районного суду надійшли матеріали адміністративної справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст.184 КУпАП.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серія ВАБ № 263446 від 19.10.2020, 13.10.2020 о 15 год. 00 хв. в АДРЕСА_1 ОСОБА_1 , який є батьком-вихователем ухилився від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо навчання та виховання дітей - вихованців, внаслідок чого 13.10.2020 н/л ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 самовільно залишили своє місце проживання та бродягу вали по м.Городенка.Своїми діями гр. ОСОБА_1 вчинив правопорушення, передбачене ч.1 ст.184 КУпАП.
Розгляд справи призначався на 03.11.2020, 24.11.2020, 09.12.2020, 22.12.2020, 12.01.2021 та 01.02.2021.
ОСОБА_1 в судові засідання 03.11.2020, 24.11.2020, 09.12.2020, 22.12.2020, 12.01.2021 не з'являвся. Його захисник адвокат Микитюк Р.В. подавав до суду клопотання про відкладення судових засідань у зв'язку із його зайнятістю в інших справах.
В судове засідання 01.02.2021 ОСОБА_1 не з'явився. Його захисник - адвокат Микитюк Р.В. подав до суду заперечення (відзив) на протокол про адміністративне правопорушення серія ВАБ № 263446 від 19.10.2020, в якому просив провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 184 КУпАП закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП. Заперечення мотивоване тим, що для дітей зі сторони ОСОБА_1 були створені сприятливі умови в ДБСТ, що підтверджується долученими до заперечення матеріалами. Жодних допустимих та достовірних, достатніх та належних доказів того, що ОСОБА_1 ухилився від передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей не здобуто. Протокол про адміністративне правопорушення ґрунтується на припущеннях, що суперечить ст. 62 Конституції України, та спростовується наданими стороною захисту доказами.
Дослідивши матеріали справи вважаю, що провадження у даній справі слід закрити у зв'язку із закінченням строків, передбачених ст.38 КУпАП, без надання оцінки доказам.
Статтею 9 КУпАП визначено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Так, згідно положень п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю при закінченні на момент розгляду справи строків накладення адміністративного стягнення, передбачених ст. 38 КУпАП.
Відповідно до ч. 2 ст. 38 КУпАП, якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні не пізніш як через три місяці з дня його виявлення.
Визначення на законодавчому рівні у ст. 38 КУпАП тривалості строків накладення адміністративного стягнення безпосередньо пов'язано з можливістю реального впливу адміністративної відповідальності на суспільні відносини, поведінку суб'єктів, їхню правосвідомість тощо, тобто з можливістю реалізації функцій адміністративної відповідальності, яка втрачається з плином часу.
При вирішенні питання щодо закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення у зв'язку із закінченням на момент розгляду такої справи строків накладення адміністративного стягнення, визначених ст. 38 КУпАП, необхідно враховувати положення ст. 6 Конституції України, згідно з якою органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах і відповідно до законів України.
П. 7 ч. 1 ст. 247КУпАП не містить положень про наявність у суду повноважень щодо встановлення обставин вчинення адміністративного правопорушення, наявності вини особи у його вчиненні у разі закриття провадження про адміністративні правопорушення.
Крім того, тлумачення абзацу першого ст. 247 КУпАП дозволяє дійти висновку, що встановлення зазначених у цій статті юридичних фактів є єдиною необхідною підставою для припинення будь-яких дій щодо притягнення особи до адміністративної відповідальності незалежно від встановлених будь-яких інших обставин, що підлягають з'ясуванню при розгляді справи про адміністративне правопорушення (ст. 280 КУпАП), у тому числі й вини особи у його вчиненні.
Таким чином, поєднання закриття справи з одночасним визнанням вини особи у вчиненні адміністративного правопорушення є взаємовиключними рішеннями, і прийняття таких двох взаємовиключних рішень в одній постанові про закриття справи свідчить про порушення права людини на справедливий суд, передбаченого ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. За правилами ст. 284 КУпАП рішенням по справі про адміністративне правопорушення суд виносить постанову про закриття справи.
Із матеріалів справи вбачається, що правопорушення, за яке відповідальність передбачена ч.1 ст.184 КУпАП, ОСОБА_1 вчинив 13.10.2020 цього ж дня складено протокол про адміністративне правопорушення серія ВАБ № 263446. Так як правопорушення ОСОБА_1 вчинив 13.10.2020, розгляд справи неодноразово переносився із вищезазначених підстав, відповідно на даний минули строки для накладення на нього адміністративного стягнення, передбачені ст. 38 КУпАП.
Наявність або відсутність вини встановлюється саме під час здійснення провадження у справі про адміністративне правопорушення, вина осіб, що притягуються до адміністративної відповідальності, не встановлюється у справах, у яких провадження закривається. У зв'язку з чим, клопотання захисника ОСОБА_1 - адвоката Микитюка Р.В. про закриття провадження у справі на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП не підлягає до задоволення.
Оскільки на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.184 КУпАП закінчився строк накладення адміністративного стягнення, передбачений ч.2 ст.38 КУпАП, тому провадження в справі слід закрити.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір стягненню не підлягає.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 38, 221, 247-249, 268, 280, 283-285, 294 КУпАП, -
Закрити провадження в справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст.184 КУпАП у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи строку накладення адміністративного стягнення, передбаченого ст. 38 КУпАП.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення шляхом подання апеляційної скарги до Івано-Франківського апеляційного суду через Городенківський районний суд.
Суддя: Федів Л. М.