Справа № 723/2790/20
Провадження № 2/723/323/21
(заочне)
25 січня 2021 року м.Сторожинець
Сторожинецький районний суд
Чернівецької області в складі:
головуючого судді ЯківчикаІ.В.,
за участю секретаря судових засідань Крупчак М.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Сторожинець цивільну справу за позовом Чернівецької обласної прокуратури, що діє в інтересах держави в особі Національного агентства з питань запобігання корупції до Сторожинецької міської ради, ОСОБА_1 про визнання незаконним та скасування рішення, скасування реєстрації права власності, повернення земельних ділянок, -
встановив:
Заступник керівника Чернівецькох обласної прокуратури, що діє в інтересах держави в особі Національного агентства з питань запобігання корупції звернувся до суду з позовом до Сторожинецької міської ради, ОСОБА_1 про визнання незаконним та скасування рішення, скасування реєстрації права власності, повернення земельних ділянок, посилаючись на наступне.
Відповідно до постанови Сторожинецького районного суду від 03 липня 2017 ОСОБА_2 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-7 КУпАП та накладено на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесят неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот пятдесят) гривень за те, що він, будучи депутатом Давидівської сільської ради VII скликання від виборчого округу №13 та суб'єктом, на якого поширюється дія пункту "б" п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», всупереч вимогам ч.1 ст.28 цього закону та ст.59-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», не виконав обов'язки щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів та прийняв участь у голосуванні сесії Давидівської сільської ради в умовах реального конфлікту інтересів, а саме: 16.09.2016 депутат сільської ради ОСОБА_2 під час проведення VIII сесії Давидівської сільської ради VII скликання, при розгляді заяви його батька ОСОБА_1 про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та надання безоплатно земельних ділянок у власність площею 0,25 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд за рахунок земель житлової та громадської забудови, розташованої у межах населеного пункту на території АДРЕСА_1 , 0,4552 га для ведення особистого селянського господарства, 0,25 га для ведення особистого селянського господарства, 0,1654 га для ведення особистого селянського господарства за адресою АДРЕСА_1 , не повідомив про наявний у нього реальний конфлікт інтересів та взяв участь у голосуванні, проголосувавши «За» при прийнятті сесією рішення. Судове рішення набрало законної сили 14 липня 2017 року.
Вказують, що за наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 16.09.2016 року сесією Давидівської сільської ради прийнято рішення №120-8/2016 «Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та надання безоплатно земельних ділянок у власність», яким надано дозвіл на затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та надання безоплатно земельних ділянок у власність площею 0,25 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд за рахунок земель житлової та громадської забудови, розташованої у межах населеного пункту на території АДРЕСА_1 , 0,4552 га для ведення особистого селянського господарства, 0,25 га для ведення особистого селянського господарства, 0,1654 га для ведення особистого селянського господарства за адресою АДРЕСА_1 .
Зазначають, що згідно з частиною першою ст.67 Закону України «Про запобігання корупції» нормативно-правові акти, рішення, видані (прийняті) з порушенням вимог цього Закону, підлягають скасуванню органом або посадовою особою, уповноваженою на прийняття чи скасування відповідних актів, рішень, або можуть бути визнані незаконними в судовому порядку за заявою заінтересованої фізичної особи, об'єднання громадян, юридичної особи, прокурора, органу державної влади, зокрема НАЗК, органу місцевого самоврядування.
Вважають, що, оскільки п.3 рішення VIII сесії VII скликання Давидівської сільської ради №120-8/2016 від 16 вересня 2016 року прийнятий внаслідок вчинення депутатом цієї ж сільської ради ОСОБА_2 корупційного адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-7 КУпАП, у зв'язку із невиконанням останнім покладеного ст.ст.28, 35 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язання щодо врегулювання конфлікту інтересів під час прийняття оспорюваного рішення, що встановлено постановою Сторожинецького районного суду від 03.07.2017 року, такий пункт рішення підлягає скасуванню.
Вказують, що на підставі рішення сесії Давидівської сільської ради №120-8/2016 від 16.09.2016 року державним реєстратором Сторожинецької РДА прийняті рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень та внесено до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно записи про право власності за номерами 44133529, 44130992, 44132597, 44131875, відповідно до яких за ОСОБА_1 зареєстровано право власності на земельні ділянки за кадастровими номерами 7324583000:02:003:0079, 7324583000:01:004:0173, 7324583000:02:003:0078 та 7324583000:01:004:0172.
Посилаються на те, що незаконне надання органом місцевого самоврядування земельної ділянки у власність фізичної особи порушує інтереси держави у сфері контролю за використанням та охороною земель, ефективного використання земельних ресурсів, суперечить державній політиці у сфері земельних відносин, що є підставою для здійснення місцевою прокуратурою захисту інтересів держави в суді.
Просили визнати незаконним та скасувати пункт 4 та п.п.4.1, 4.2, 4.3, 4.4 рішення сесії Давидівської сільської ради Сторожинецького району Чернівецької області від 16 вересня 2016 року № 120-8/2016 "Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та надання безоплатно земельних ділянок у власність" про затвердження проектів землеустрою та надання земельних ділянок безоплатно у власність ОСОБА_1 за кадастровими номерами 7324583000:01:004:0172, площею 0,25 га, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), 7324583000:02:003:0079 площею 0,1654 га, 7324583000:01:004:0173, площею 0,4552 га, 7324583000:02:003:0078, площею 0,25 га для ведення особистого селянського господарства по АДРЕСА_1 . Припинити право власності ОСОБА_1 на земельні ділянки за кадастровими номерами 7324583000:01:004:0172, площею 0,25 га, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), 7324583000:02:003:0079 площею 0,1654 га, 7324583000:01:004:0173, площею 0,4552 га, 7324583000:02:003:0078, площею 0,25 га для ведення особистого селянського господарства по АДРЕСА_1 шляхом скасування державної реєстрації права власності на вказані земельні ділянки. Зобов'язати ОСОБА_1 повернути земельні ділянки за кадастровими номерами 7324583000:02:003:0079, площею 0,1654 га, 7324583000:01:004:0173, площею 0,4552 га, 7324583000:02:003:0078 площею 0,25, які розташовані по АДРЕСА_1 , у комунальну власність.
В судове засідання представник позивача направив клопотання про розгляд справи без участі представника, позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просить їх задовольнити.
Представник відповідача Сторожинецької міської ради в судове засідання направила заяву про розгляд справи у їх відсутності. Відзив на позов не подавали.
Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з'явився, причини неявки суду не повідомив, виходячи з чого суд знаходить можливим розглядати справу у відсутності сторін та ухвалює заочне рішення.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що постановою Сторожинецького районного суду від 03 липня 2017 року у справі №723/1593/17 ОСОБА_2 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-7 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді 1700 грн. штрафу за те, що він, будучи депутатом Давидівської сільської ради VII скликання та суб'єктом, на якого поширюється дія пункту «б» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», всупереч вимогам ч.1 ст.28 цього закону та ст.59-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», не виконав обов'язки щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів та прийняв участь у голосуванні сесії Давидівської сільської ради в умовах реального конфлікту інтересів, а саме: 16.09.2016 депутат сільської ради ОСОБА_2 під час проведення VIII сесії Давидівської сільської ради VII скликання, при розгляді заяви його батька ОСОБА_1 про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та надання безоплатно земельних ділянок у власність площею 0,25 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд за рахунок земель житлової та громадської забудови, розташованої у межах населеного пункту на території АДРЕСА_1 , 0,4552 га для ведення особистого селянського господарства, 0,25 га для ведення особистого селянського господарства, 0,1654 га для ведення особистого селянського господарства за адресою АДРЕСА_1 , не повідомив про наявний у нього реальний конфлікт інтересів та взяв участь у голосуванні, проголосувавши «За» при прийнятті сесією рішення. Постанова набрала законної сили 14.07.2017 року.
Рішенням VІII сесії VІІ скликання Давидівської сільської ради Сторожинецького району Чернівецької області №120-8/2016 від 16.09.2016 року ОСОБА_1 затверджено проект землеустрою, щодо відведення земельних ділянок у влісність безоплатно, а саме: площею 0,25 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд за рахунок земель житлової та громадської забудови, розташованої у межах населеного пункту на території АДРЕСА_1 , 0,4552 га для ведення особистого селянського господарства, 0,25 га для ведення особистого селянського господарства, 0,1654 га для ведення особистого селянського господарства за адресою АДРЕСА_1 та надано вищевказані земельні ділянки ОСОБА_1 безоплатно у власність.
Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна №208956337 від 14.05.2020 року ОСОБА_1 є власником земельних ділянок за кадастровими номерами 7324583000:01:004:0172, площею 0,25 га, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), 7324583000:02:003:0079 площею 0,1654 га, 7324583000:01:004:0173, площею 0,4552 га, 7324583000:02:003:0078, площею 0,25 га для ведення особистого селянського господарства по АДРЕСА_1 ,державну реєстрацію права власності здійснено 14.11.2018 року на підставі рішення Давидівської сільської ради №120-8/2016 від 16.09.2016 р.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з пунктом 34 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» № 280/97-ВР виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради здійснюється вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
У статті 45 даного Закону передбачено, що сільська, селищна, міська, районна в місті (у разі її створення), районна, обласна рада складається з депутатів, які обираються жителями відповідного села, селища, міста, району в місті, району, області на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.
Депутат представляє інтереси всієї територіальної громади, має всю повноту прав, що забезпечують його активну участь у діяльності ради та утворюваних нею органів, несе обов'язки перед виборцями, радою та її органами, виконує їх доручення. Депутат, крім секретаря ради, повинен входити до складу однієї з постійних комісій ради. Депутат зобов'язаний брати участь у роботі сесій ради, засідань постійної та інших комісій ради, до складу яких його обрано. Депутат має право ухвального голосу з усіх питань, які розглядаються на сесіях ради, а також на засіданнях постійної та інших комісій ради, до складу яких його обрано (частини четверта, шоста статті 49 Закону № 280/97-ВР).
Відповідно до частин 1-3 статті 59 Закону № 280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. Рішення ради приймається відкритим (у тому числі поіменним) або таємним голосуванням.
Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку (частина десята статті 59 Закону № 280/97-ВР).
У статті 59-1 цього Закону передбачено, що сільський, селищний, міський голова, секретар, депутат сільської, селищної, міської ради, голова, заступник голови, депутат районної, обласної, районної у місті ради бере участь у розгляді, підготовці та прийнятті рішень відповідною радою за умови самостійного публічного оголошення про це під час засідання ради, на якому розглядається відповідне питання. З аналізу частини другої статті 59-1 Закону № 280/97-ВР вбачається, що обов'язки щодо попередження конфлікту інтересів у депутата місцевої ради покладено не лише на такого депутата, але і на відповідну постійну комісію ради.
Матеріали справи не містять доказів, що при підготовці сесії Давидівської сільської ради розглядалося питання щодо наявності та врегулювання конфлікту інтересів у депутата ОСОБА_2 . Також не надано доказів того, що при розгляді питання щодо передачі у власність ОСОБА_1 земельної ділянки депутати сільської ради, які входять до постійної комісії, яка уповноважена вирішувати питання конфлікту інтересів, вирішували вказане питання.
Статтею 3 Закону України «Про запобігання корупції» № 1700-VII визначено суб'єктів, на які поширюється дія цього Закону, згідно пунктів 1 та 2 частини першої якої передбачені особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та особи, які для цілей цього Закону прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до частини першої статті 28 Закону № 1700-VII особи, зазначені у пунктах 1, 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані:
1) вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів;
2) повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, або в колегіальному органі - Національне агентство чи інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів, відповідно;
3) не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів;
4) вживати заходів щодо врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів.
Згідно з частиною першою статті 67 Закону № 1700-VII нормативно-правові акти, рішення, видані (прийняті) з порушенням вимог цього Закону, підлягають скасуванню органом або посадовою особою, уповноваженою на прийняття чи скасування відповідних актів, рішень, або можуть бути визнані незаконними в судовому порядку за заявою заінтересованої фізичної особи, об'єднання громадян, юридичної особи, прокурора, органу державної влади, зокрема НАЗК, органу місцевого самоврядування.
Згідно правового висновку Великої Палати Верховного Суду, зробленого у постанові від 20.03.2019 р. по справі №442/730/17, для встановлення порушення процедури прийняття рішення, визначальним є сам факт участі депутата у голосуванні за наявності конфлікту інтересів (незалежно потенційного чи реального), а не вплив такого голосування на прийняте рішення з урахуванням наявності кваліфікованої більшості, необхідної для прийняття позитивного рішення колегіальним органом. Прийняте в умовах реального конфлікту інтересів у одного з депутатів рішення органу місцевого самоврядування компрометує, спаплюжує таке рішення, та, як наслідок, нівелює довіру суспільства до органів місцевого самоврядування в цілому.
Суд вважає, що рішення Давидівської сільської ради від 16.09.2016 року № 120-8/2016 в частині пункту 4, прийняте з порушенням статтей 28, 67 Закону № 1700-VII, статті 59-1 Закону № 280/97-ВР, є незаконним, оскільки прийняте в умовах реального конфлікту інтересів одного з депутатів, який голосував за прийняття такого рішення та бездіяльності інших депутатів відповідної ради, які як члени постійної комісії з врегулювання конфлікту інтересів не вчинили жодних дій для врегулювання такого конфлікту, тому підлягає скасуванню.
Враховуючи, що рішення Давидівської сільської ради від 16.09.2016 року № 120-8/2016 в частині пункту 4 є незаконним, відтак ОСОБА_1 безпідставно набув у власність земельні ділянки, а тому вказані земельні ділянки підлягають поверненню у власність Сторожинецької об'єднаної територіальної громади.
Відповідно до пунктів 1, 2 частини третьої статті 26 Закону України від 01 липня 2004 року № 1952-IV «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», відомості про речові права, обтяження речових прав, внесені до Державного реєстру прав, не підлягають скасуванню та/або вилученню. У разі скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав на підставі судового рішення чи у випадку, передбаченому підпунктом "а" пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону, а також у разі визнання на підставі судового рішення недійсними чи скасування документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування на підставі судового рішення державної реєстрації прав, державний реєстратор чи посадова особа Міністерства юстиції України (у випадку, передбаченому підпунктом "а" пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону) проводить державну реєстрацію набуття, зміни чи припинення речових прав відповідно до цього Закону.
Таким чином позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ч.1 ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
При подачі позову до суду прокуратурою Чернівецької області за подання позовної заяви сплачено судовий збір у розмірі 6306,00 грн. Отже на кожного з відповідачів слід покласти витрати пропорційно розміру задоволених вимог, а саме по 3153 грн.
На підставі ст.ст.3,28,67 Закону України «Про запобігання корупції», ст.ст.26,45,49,59,59-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», керуючись ст.ст.3,4,5,12,13,76,81, 141, 263-265 ЦПК України, суд, -
Позовні вимоги Чернівецької обласної прокуратури, що діє в інтересах держави в особі Національного агентства з питань запобігання корупції до Сторожинецької міської ради, ОСОБА_1 про визнання незаконним та скасування рішення скасування реєстрації права власності, повернення земельних ділянок, задовольнити.
Визнати незаконним та скасувати пункт 4 та п.п.4.1, 4.2, 4.3, 4.4 рішення сесії Давидівської сільської ради Сторожинецького району Чернівецької області від 16 вересня 2016 року № 120-8/2016 "Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та надання безоплатно земельних ділянок у власність" про затвердження проектів землеустрою та надання земельних ділянок безоплатно у власність ОСОБА_1 за кадастровими номерами 7324583000:01:004:0172, площею 0,25 га, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), 7324583000:02:003:0079 площею 0,1654 га, 7324583000:01:004:0173, площею 0,4552 га, 7324583000:02:003:0078, площею 0,25 га для ведення особистого селянського господарства по АДРЕСА_1 .
Припинити право власності ОСОБА_1 на земельні ділянки за кадастровими номерами 7324583000:01:004:0172, площею 0,25 га, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), 7324583000:02:003:0079 площею 0,1654 га, 7324583000:01:004:0173, площею 0,4552 га, 7324583000:02:003:0078, площею 0,25 га для ведення особистого селянського господарства по АДРЕСА_1 шляхом скасування державної реєстрації права власності на вказані земельні ділянки.
Зобов'язати ОСОБА_1 повернути земельні ділянки за кадастровими номерами 7324583000:02:003:0079, площею 0,1654 га 7324583000:01:004:0173, площею 0,4552 га, 7324583000:02:003:0078 площею 0,25, які розташовані по АДРЕСА_1 , у комунальну власність
Стягнути з Сторожинецької міської ради Чернівецького району Чернівецької області на користь прокуратури Чернівецької області ( код 02910120, банк ДКСУ м.Київ, код банку 820172, р/р НОМЕР_1 , класифікація видатків бюджету 2800) витрати по сплаті судового збору в розмірі 3153 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя с.Давидівка, паспорт серії НОМЕР_2 виданий 10.06.1996 року Сторожинецьким РВ УМВС України в Чернівецькій області, на користь прокуратури Чернівецької області ( код 02910120, банк ДКСУ м.Київ, код банку 820172, р/р НОМЕР_1 , класифікація видатків бюджету 2800) витрати по сплаті судового збору в розмірі 3153 грн.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення, до Чернівецького Апеляційного суду через Сторожинецький районний суд Чернівецької області.
Повний текст судового рішення виготовлено 01 лютого 2021 року.