Справа № 715/92/21
Провадження № 3/715/55/21
02.02.2021 смт. Глибока
Суддя Глибоцького районного суду Чернівецької області Маковійчук Ю.В., розглянувши матеріали справи, які надійшли від Глибоцького ВП Сторожинецького ВП ГУНП в Чернівецькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 за ч.1 ст.44-3 Кодексу України про адміністративне правопорушення,-
До суду надійшов протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , згідно якого, 14.01.2021 року о 12 год. 00 хв., в порушення вимог п.п. 2 п. 2 постанови КМУ від 09.12.2020 року № 1236, він перебував на вулиці Дружби Народів, що в с. Чагор Чернівецького району Чернівецької області без документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство чи її спеціальний статус.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, однак надав суду письмові пояснення в яких вказав, що свою вину у вчиненому правопорушенні не визнає, оскільки не був учасником подій вказаних у протоколі та пояснив, що у зазначений у протоколі час він не перебував по вул. Дружби Народів в с. Чагор, а знаходився дома. Вказав на те, що 14.01.2021 року на вулиці Дружби Народів, що в с. Чагор Чернівецького району Чернівецької області без документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство чи її спеціальний статус знаходився його знайомий - ОСОБА_2 , якого він впізнав по фото та який під час складання протоколу представився поліцейським його ім'ям ОСОБА_1 , тобто вказав не правдиву інформацію та вказав дату його народження та адресу, приховавши дійсні свої ПІБ. Серію та номер паспорта працівники поліції встановили за його ПІБ. Зазначив, що ОСОБА_2 неодноразово телефонував йому в той день та просив дані паспорта або водійського посвідчення на що він звичайно відмовив та навіть здогадатися не міг навіщо все це йому було потрібно. Просив провадження по справі закрити, а справу розглянути у його відсутності.
Дослідивши письмові матеріали справи та беручи до уваги письмові пояснення ОСОБА_1 вважаю, що в діях останнього відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст.44-3 КУпАП, виходячи з наступного.
Відповідно до вимог ст.245 КУпАП, завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Диспозицією ст.44-3КУпАП адміністративну відповідальність передбачено за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб», іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.
Таким чином, диспозиція ст. 44-3 Кодексу України про адміністративне правопорушення є бланкетною і лише описує безпосередньо саме правопорушення, але для повного визначення ознак цього правопорушення відсилає до інших норм права чи підзаконних нормативно-правових актів, які передбачають конкретні обов'язки осіб, передбачених в умовах карантину. Зокрема, така норма має загальний і конкретизований зміст.
Кваліфікуючі ознаки правопорушення, передбаченого ст. 44-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення, мають бути конкретно зазначені у протоколі про адміністративне правопорушення як того вимагає ст. 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Таким чином, об'єктивною стороною складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 44-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення, є здійснення винною особою діянь, які прямо заборонені Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб» та деталізовані у постанові Кабінету Міністрів України № 1236 від 09.12.2020, рішеннями органів місцевого самоврядування.
Як було встановлено судом, більш детально конкретні обов'язки осіб, передбачених в умовах карантину, визначені постановою КМУ №1236 від 09.12.2020 року «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2».
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення, 14.01.2021 року о 12 год. 00 хв., ОСОБА_1 в порушення вимог п.п. 2 п. 2 постанови КМУ від 09.12.2020 року № 1236, перебував на вулиці Дружби Народів, що в с. Чагор Чернівецького району Чернівецької області без документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство чи її спеціальний статус.
До протоколу додано рапорт поліцейського СРПП №2, Глибоцького ВП Сторожинецького ВП ГУНП в Чернівецькій області та постанова КМУ від 09 грудня 2020 року №1236.
Проте рапорт поліцейського СРПП №2, Глибоцького ВП Сторожинецького ВП ГУНП в Чернівецькій області від 14.01.2021 року не може вважатись належним та допустимим доказом у даній справі. Аналогічну позицію висловив у своїй постанові від 20 травня 2020 року у справі №524/5741/16-а Верховний суд, згідно якої в п.53 зазначено, що «рапорт працівника поліції не може слугувати однозначним доказом винуватості особи у вчиненні адміністративних правопорушень...».
Інші докази на підтвердження того, що саме ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , житель с. Довжик Новоселицького району Чернівецької області був учасником подій, що мали місце 14.01.2021 року о 12:00 год. в с. Чагор Чернівецького району Чернівецької області в матеріалах справи відсутні. Також, при складанні протоколу про адміністративне правопорушення працівники поліції використали та вказали персональні дані зі слів особи стосовно якої склали протокол без наявних будь яких документів, що могли б засвідчити особу. А тому, відсутні будь які докази на підтвердження того, що ОСОБА_1 порушив запроваджені на території України на період дії карантину обмежувальні протиепідемічні заходи, тобто суб'єктом складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.44-3 КУпАП.
Частиною 2 ст.251 КУпАП передбачено, що обов'язок збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу. Суд не вправі самостійно збирати докази.
Згідно ст.19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Вина особи, яка притягається до відповідальності, має бути доведена належними доказами, а не ґрунтуватись на припущеннях, усі сумніви щодо доведеності вини тлумачаться на її користь (ст.62 Конституції України).
Відповідно до ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю за відсутності складу адміністративного правопорушення.
Оскільки дії ОСОБА_1 зазначені у протоколі про адміністративні правопорушення, не містять складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 44-3 КУпАП, суд вважає, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого, не доведена поза розумним сумнівом, у зв'язку із чим провадження у даній справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю за відсутності складу та події адміністративного правопорушення.
Керуючись ст.ст.44-3,247 п. 1,283,284 КУпАП,-
Адміністративне провадження відносно ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ст.44-3 КУпАП закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення на підстав п.1 ст.247 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Чернівецького апеляційного суду через Глибоцький районний суд Чернівецької області протягом 10-ти днів з дня її винесення шляхом подачі апеляційної скарги.
Суддя