Справа № 569/20035/20
28 січня 2021 року м.Рівне
Рівненський міський суд Рівненської області
в складі головуючого-судді Бучко Т.М.
секретар судового засідання Дем'янчук Н.В.
з участю представника позивача Липко Д.В.
відповідача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів субсидії,
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить стягнути з відповідача суму надміру виплачених (у вигляді житлових субсидій) коштів в сумі 6755,64 грн та судовий збір у сумі 2102 грн.
В обґрунтування заявлених позовних вимог покликається на те, що відповідно до поданої заяви від 27 червня 2018 року відповідачу була призначена житлова субсидія на період з травня 2018 року по квітень 2019 року. В результаті проведення перевірки правильності призначення житлової субсидії відповідачу за адресою АДРЕСА_1 було виявлено факт реєстрації в помешканні 25 січня 2019 року ОСОБА_2 . Внаслідок неподання інформації про зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні членів домогосподарства відповідачу було надміру нараховано житлову субсидію за період з 1 лютого 2019 року по 30 квітня 2019 року в сумі 6755,64 грн. Листом від 11 липня 2019 року відповідачу запропоновано в термін до 31 серпня 2019 року добровільно повернути суму надміру виплаченої субсидії, але кошти відповідачем не сплачені.
Ухвалою від 21 грудня 2020 року суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив спрощене позовне провадження у справі з проведенням судового засідання з повідомленням (викликом) сторін.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав з підстав, викладених у позовній заяві. Просить позов задовольнити.
Відповідач позов визнала та пояснила, що на прохання сина зареєструвала його у квартирі, однак Управління праці та соціального захисту населення про це не повідомила. Надалі син десь зник і вона не могла виписати його з помешкання. Мала намір повернути борг частинами, але в жовтні 2019 року потрапила в лікарню з інфарктом, тривалий час лікувалася. Була змушена брати гроші в кредит, щоб сплатити за лікування. Пізніше захворів чоловік, на його лікування теж витратили чимало коштів. Просить розстрочити їй сплату заборгованості, оскільки крім пенсії інших доходів не має.
Суд, заслухавши пояснення сторін, з'ясувавши обставини та дослідивши представлені у справі докази, дійшов таких висновків.
Умови призначення та порядок надання громадянам житлових субсидій регулюються Положенням про порядок призначення житлових субсидій (далі - Положення), затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 848 від 21 жовтня 1995 року (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до п.3 Положення призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м.Києві і м.Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад.
Згідно із п.13 Положення для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання: заяву про призначення житлової субсидії за формою, встановленою Мінсоцполітики, декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за формою, встановленою Мінсоцполітики. Громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення житлової субсидії та на визначення її розміру.
Відповідно до п.9 Положення житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), на яких розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії.
27 червня 2018 року відповідач звернулася до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради із заявою про призначення житлової субсидії за адресою АДРЕСА_1 . Разом із заявою відповідач подала декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, в якій в розділі І зазначила дані про осіб, які входять до складу домогосподарства, а саме ОСОБА_1 та ОСОБА_3 (чоловік).
Рішенням Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради ОСОБА_1 призначено житлову субсидію за адресою АДРЕСА_1 на термін з 1 травня 2018 року по 30 квітня 2019 року.
Відповідно до п.16 Положення громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов'язаний протягом 30 календарних днів проінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про обставини для перерахунку призначеної житлової субсидії, зокрема: зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) членів домогосподарства (орендар, внутрішньо переміщена особа - членів домогосподарства, які фактично проживають в житловому приміщенні (будинку), їх соціального статусу. У разі зміни складу зареєстрованих (фактично проживаючих) у житловому приміщенні (будинку) осіб, складу сім'ї члена домогосподарства подаються нові заява та декларація.
Перевіркою, проведеною Управлінням праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради, встановлено, що 25 січня 2019 року за адресою АДРЕСА_1 був зареєстрований ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується довідкою Центру надання адміністративних послуг у місті Рівному № 4069/01-17 від 7 червня 2019 року.
В заяві про призначення житлової субсидії від 27 червня 2018 року відповідач своїм підписом підтвердила, що у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії (зміна у складі осіб, які зареєстровані (фактично проживають), зміна в переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, придбання майна, товарів або оплата послуг на суму, що перевищує 50 тис. гривень), зобов'язується протягом місяця повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення.
Однак, в порушення зазначеного обов'язку відповідач не повідомила Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради протягом місяця про реєстрацію ОСОБА_2 в квартирі 25 січня 2019 року. Вказану обставину відповідач визнала в судовому засіданні.
Відповідно до абзацу п'ятого пункту 22 Положення за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об'єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли громадянин не повідомив структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про обставини, зазначені у пункті 16 цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення.
У випадках, зазначених в абзацах четвертому - восьмому цього пункту, на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) субсидії повертається громадянином до державного бюджету, а саму житлової субсидії, яка надавалася не у грошовій формі, повертається управителем, об'єднанням, виконавцем комунальних послуг до державного бюджету шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії. У разі відмови громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується у судовому порядку (п.22 Положення).
Згідно з проведеним позивачем розрахунком надміру виплачених житлових субсидій по особовій справі № 870053 громадянки ОСОБА_1 за адресою АДРЕСА_1 надання субсидії припинено з 1 травня 2019 року, субсидія підлягає повернення за період з 1 лютого 2019 року по 30 квітня 2019 року згідно акта перевірки від 13 червня 2019 року в сумі 6755,64 грн.
Відповідачу було запропоновано в термін до 31 серпня 2019 року внести на рахунок Міністерства соціальної політики України надміру надану субсидію в сумі 6755,64 грн, що підтверджується листом № 08-3748 від 11 липня 2019 року.
Проте, відповідач суму надміру виплачених коштів субсидії не повернула.
Правовідносини щодо набуття, збереження майна без достатньої правової підстави регулюються главою 83 Цивільного кодексу України.
Відповідно до ч.1 ст.1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Стаття 1215 ЦК України встановлює випадки, коли набуте особою без достатньої правової підстави майно за рахунок іншої особи не підлягає поверненню.
Згідно з ч.1 ст.1215 ЦК України не підлягають поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Факт недобросовісності набуття відповідачем коштів за призначеною житловою субсидією встановлено в судовому засіданні, а тому сума надміру виплаченої житлової субсидії має бути повернута відповідачем як така, що одержана без належної правової підстави.
Оскільки відповідач протягом 30 календарних днів не повідомила структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні членів домогосподарства, їй було надміру нараховано житлову субсидію за період з 1 лютого 2019 року по 30 квітня 2019 року в сумі 6755,64 грн.
За таких обставин суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані, підтверджені дослідженими у справі доказами, а тому позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст.267 ЦПК України суд, який ухвалив рішення, може визначити порядок його виконання, надати відстрочення або розстрочення виконання, вжити заходів для забезпечення його виконання, про що зазначає в рішенні.
В судовому засіданні відповідач просить розстрочити їй виконання рішення суду, оскільки в зв'язку зі станом здоров'я перебуває в скрутному матеріальному становищі.
Враховуючи майновий стан відповідача, суд вважає за можливе розстрочити виконання рішення суду строком на дванадцять місяців.
За правилами ст.141 ЦПК України підлягають стягненню з відповідача на користь позивача понесені ним документально підтверджені витрати на оплату судового збору.
На підставі наведеного та керуючись ст.10, 12, 89, 141, 258-259, 263-265, 267, 273, 353, 354 ЦПК України, суд
Позов Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів субсидії - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради суму надміру виплачених у вигляді житлових субсидій коштів в розмірі 6755 (шість тисяч сімсот п'ятдесят п'ять) грн. 64 коп.
Розстрочити виконання рішення суду щомісячними платежами в рівних частинах строком на дванадцять місяців з дня набрання рішенням законної сили.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради 2102 (дві тисячі сто дві) грн. у відшкодування судових витрат.
Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Рівненського апеляційного суду або через Рівненський міський суд шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Сторони у справі:
позивач - Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради, місцезнаходження: 33028, м.Рівне, вул.Соборна, 12; код ЄДРПОУ 03195441;
відповідач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 .
Повне судове рішення складено 2 лютого 2021 року.
Суддя