Рішення від 01.02.2021 по справі 855/39/20

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 лютого 2021 року м. Київ № 855/39/20

Окружний адміністративний суд м. Києва, у складі судді Вєкуа Н.Г, розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Центральної виборчої комісії про визнання протиправною та скасування постанови,-

ВСТАНОВИВ:

До Шостого апеляційного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Центральної виборчої комісії (01196, м. Київ, пл. Лесі Українки, 1 код ЄДРПОУ 21661450) про визнання протиправною та скасування постанови Центральної виборчої комісії № 160 від 08.08.2020 р. «Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2020 року» в частині призначення перших виборів в Новосанжарській селищній територіальній громаді.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що оскаржуваною постановою від 08 серпня 2020 року № 160, зокрема, призначено перші місцеві вибори сільських, селищних, міських територіальних громад Полтавської області. При цьому, до складу Новосанжарської територіальної громади було включено Руденківську територіальну громаду.

Позивач вказує, що затвердження перспективного плану та на його основі переліку адміністративних центрів територіальних громад не є підставами для об'єднання територіальних громад та призначення перших виборів.

Також позивач вказують на порушення процедури об'єднання територіальних громад у форматі, затвердженому розпорядженнями Кабінету Міністрів України від 13 травня 2020 року №571-р та від 12 червня 2020 року №721-р.

В контексті наведеного позивач вказуює на відсутність звернення уповноваженого органу про призначення перших місцевих виборів та порушення відповідачем статті 194 Виборчого кодексу України при прийнятті оскаржуваної постанови.

Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 17 серпня 2020 року адміністративну справу №855/39/20 передано за підсудністю до Окружного адміністративного суду міста Києва.

Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу №855/39/20 передано на розгляду судді Вєкуа Н.Г.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 04 вересня 2020 року відкрито провадження у справі та призначено підготовче засідання.

Заперечуючи проти задоволення позовних вимог відповідач у відзиві на позов зазначив, що 27 липня 2020 року до Центральної виборчої комісії надійшли розпорядження Кабінету Міністрів України про визначення адміністративних центрів територіальних громад та затвердження територій територіальних громад областей від 12 червня 2020 року № 707-730, у тому числі розпорядження № 721-р "Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Полтавської області". Також, Міністерство розвитку громад та територій України листом від 6 серпня 2020 року № 7/34.1/13566-20 за встановленою Центральною виборчою комісією формою (постанова Центральної виборчої комісії від 28 липня 2020 року № 148 "Про форми переліків місцевих рад із зазначенням адміністративно-територіальних одиниць, що входять до їх складу") надіслало відповідно до частини 9 статті 194 Виборчого кодексу України інформацію щодо переліку місцевих рад із зазначенням адміністративно-територіальних одиниць, що входять до їх складу.

З урахуванням наведеного, відповідно до приписів законодавчих актів, враховуючи звернення уповноважених законом органів, Центральна виборча комісія постановою від 8 серпня 2020 року № 160 призначила на неділю, 25 жовтня 2020 року, перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів, у тому числі депутатів Новосанжарської селищної ради Полтавського району Полтавської області та відповідного селищного голови.

Відповідач зазначив, що відносини, які виникають у процесі добровільного об'єднання територіальних громад сіл, селищ, міст, урегульовано Законом України "Про добровільне об'єднання територіальних громад", який передбачає іншу процедуру призначення перших місцевих виборів. Натомість частиною 1 статті 288 Виборчого кодексу України визначено підстави для проведення перших виборів депутатів місцевих рад, сільських, селищних, міських голів.

Отже, приймаючи оскаржувану постанову Центральна виборча комісія діяла на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України, Законом України "Про Центральну виборчу комісію" та іншими законами України.

Зважаючи на неявку представників сторін у судове засідання 19.01.2021 року, з урахуванням клопотання позивача про розгляд справи без його участі, суд перейшов до розгляду справи у письмовому провадженні.

Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив наступне.

Постановою Центральної виборчої комісії від 08 серпня 2020 року № 160 "Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2020 року" призначено на неділю, 25 жовтня 2020 року, перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів за переліками згідно з додатками 1 - 24.

Згідно додатку 15 до постанови Центральної виборчої комісії від 08 серпня 2020 року № 160 на неділю, 25 жовтня 2020 року, призначено перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад у Полтавській області, зокрема, у Новосанжарській селищній територіальній громаді.

Так, відповідно до наявних матеріалів справи ОСОБА_1 є мешканцем с. Руденківка, зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 .

З урахуванням викладеного, суд вважає, що позивач є членом територіальної громади, виборцем та учасниками правовідносин, врегульованих оскаржуваною постановою.

Згідно з частиною 1 статті 1 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" Центральна виборча комісія є постійно діючим колегіальним державним органом, який діє на підставі Конституції України та законів України і наділений повноваженнями щодо організації підготовки проведення, зокрема, виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів в порядку та в межах, встановлених законами Y країни.

Частиною 1 статті 2, частиною 2 статті 16, пунктами 1 - 5 статті 17 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" визначено, що відповідно до покладених повноважень Центральна виборча комісія, зокрема, забезпечує дотримання передбачених Конституцією України та Законами України принципів і засад виборчого і референдумного процесів, реалізацію виборчих прав громадян України та права на участь у референдумі, однакове застосування законодавства України про вибори і референдуми на всій території України, здійснює контроль за додержанням вимог законодавства України про вибори і референдуми, приймає роз'яснення і рекомендації з питань застосування законодавства України про вибори і референдуми.

Відповідно до пункту 20 частини 1 статті 92 Конституції України організація і порядок проведення виборів і референдумів визначаються виключно законами України.

Спеціальним нормативно-правовим актом, що визначає основні засади, організацію і порядок проведення місцевих виборів є Виборчий кодекс України (далі - Кодекс), який набрав чинності з 1 січня 2020 року та підпунктом 3 пункту 2 розділу ХХХХИ "Прикінцеві та перехідні положення" визнав таким, що втратив чинність Закон України "Про місцеві вибори", крім положень стосовно організації та проведення повторних, проміжних, додаткових виборів і заміщення депутатів, обраних у багатомандатному виборчому окрузі, повноваження яких достроково припинені, що діють до наступних чергових або позачергових виборів депутатів місцевих рад.

Так, згідно з частиною 1 статті 1 Кодексу, вибори в Україні є основною формою народного волевиявлення, способом безпосереднього здійснення влади Українським народом.

Згідно статті 194 Кодексу, місцеві вибори можуть бути черговими, позачерговими, повторними, проміжними, першими та додатковими.

Рішення про призначення чергових виборів депутатів обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів приймається Верховною Радою України.

Чергові місцеві вибори призначаються не пізніше ніж за дев'яносто днів до дня виборів (частина 1 статті 195 Кодексу).

Постановою Верховної Ради України від 15 липня 2020 року № 795-ІХ "Про призначення чергових місцевих виборів у 2020 році" на неділю, 25 жовтня 2020 року, призначено чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів (крім визначених пунктами 2 і 3 цієї Постанови).

Пунктом 5 зазначеної вище Постанови визначено, що чергові місцеві вибори не проводяться у разі призначення перших виборів депутатів відповідних місцевих рад та сільських, селищних, міських голів на 25 жовтня 2020 року.

16 квітня 2020 року Верховна Рада України прийняла Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад" № 562-ІХ, згідно з підпунктом 2 пункту 2 розділу "Прикінцеві положення" якого у 2020 році перші місцеві вибори депутатів сільських, селищних, міських рад і відповідних сільських, селищних, міських голів територіальних громад, території яких затверджено Кабінетом Міністрів України на підставі цього Закону, проводяться одночасно з черговими місцевими виборами 2020 року.

Згідно з частиною 7 статті 194, частиною 5 статті 195 Кодексу перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів призначаються Центральною виборчою комісією за відповідним зверненням уповноваженого органу не пізніше ніж за сімдесят днів до дня виборів, а виборчий процес розпочинається за п'ятдесят днів до дня перших місцевих виборів.

В контексті наведеного суд зауважує, що Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад" розділ V "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" доповнено пунктом 7, згідно з яким до прийняття закону про адміністративно-територіальний устрій України визначення адміністративних центрів територіальних громад та затвердження територій територіальних громад здійснює Кабінет Міністрів України.

Такі рішення Кабінету Міністрів України подаються до Центральної виборчої комісії для прийняття нею рішення про призначення перших місцевих виборів депутатів сільських, селищних, міських рад і сільських, селищних, міських голів відповідних територіальних громад.

За змістом підпунктів 3, 4 пункту 2 розділу II "Прикінцеві положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад" вибори депутатів сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів територіальних громад, які увійшли до складу територіальних громад, території яких затверджено Кабінетом Міністрів України на підставі Закону, не проводяться, а повноваження таких рад та сільських, селищних, міських голів припиняються в день набуття повноважень сільських, селищних, міських рад, обраних на перших місцевих виборах у 2020 році відповідно до підпункту 2 вказаного пункту.

Частиною 1 статті 49 та частиною 2 статті 52 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" визначено, що акти Кабінету Міністрів України, є обов'язковими для виконання та набирають чинності з моменту їх прийняття, якщо цими розпорядженнями не встановлено пізніший термін набрання ними чинності.

Так, розпорядженням Кабінету Міністрів України "Про визначення адміністративних центрів територіальних громад та затвердження територій територіальних громад областей" від 12 червня 2020 року № 707-730 відповідно до абзацу першого пункту 71 розділу V "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено адміністративні центри та затвердити території територіальних громад Київської області згідно з додатком.

Також, розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12 червня 2020 року № 721-р "Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Полтавської області" Кабінетом Міністрів України до переліку територіальних громад Полтавської області включено Новосанжарську селищну територіальну громаду з адімінстративним центром у смт Нові Санжари, до складу якої увійшли Новосанжарська, Зачепилівська, Руденківська, Великосолонцівська, Клюсіввська, Великокобелячківська, Кунцівська, Лелюхівська, Малокобелчківська, Попівська, Стовбино-Долинська, Судівська, Супротивнобалківська, Малоперещептнська, Пологівська, Старосанжарська територіальні громади.

Суд зазначає, що станом на час прийняття оскаржуваної постанови, а також на час розгляду справи в суді, розпорядження Кабінету Міністрів України від 12 червня 2020 року № 707-730 та від 12 червня 2020 року № 721-р є чинними.

Згідно з абзацом 1 частини 1 статті 288 Кодексу перші вибори депутатів, сільських, селищних, міських голів призначаються в разі об'єднання територіальних громад, утворення нових адміністративно-територіальних одиниць, інших змін адміністративно-територіального устрою або змін, у результаті яких утворюється новий орган місцевого самоврядування.

Частиною 7 статті 194, частиною 5 статті 195 Кодексу визначено, що перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів призначаються Центральною виборчою комісією за відповідним зверненням уповноваженого органу не пізніше ніж за сімдесят днів до дня виборів, а виборчий процес розпочинається за п'ятдесят днів до дня перших місцевих виборів.

Відповідно до частини 9 статті 194 Кодексу центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну регіональну політику, державну політику у сфері розвитку місцевого самоврядування, територіальної організації влади та адміністративно-територіального устрою, не пізніш як за сто десять днів до дня голосування на чергових місцевих виборах надає Центральній виборчій комісії за встановленою нею формою інформацію щодо переліку місцевих рад із зазначенням адміністративно-територіальних одиниць, що входять до їх складу, в кожній області України, а також в Автономній Республіці Крим.

Судом встановлено, що Міністерство розвитку громад та територій України листом від 6 серпня 2020 року № 7/34.1/13566-20 надіслало до Центральної виборчої комісії відповідно до частини 9 статті 194 Кодексу інформацію щодо переліку місцевих рад із зазначенням адміністративно-територіальних одиниць, що входять до їх складу.

Як встановлено судом під час аналізу доказів, які містяться в матеріалах справи, у вказаному переліку не міститься відомостей про такі органи місцевого самоврядування, як Руденківський сільський голова та Руденківська сільська рада Новосанжарського району Полтавської області. Натомість, таким переліком передбачено, що до складу Новосанжарської селищної територіальної громади Полтавського району Полтавської області входить с. Руденківска, а органами місцевого самоврядування цієї громади є Новосанжарський селищний голова та Новосанжарська селищна рада Полтавскього району Полтавської області.

Суд зауважує, що інформація Міністерства розвитку громад та територій України викладена в листі від 6 серпня 2020 року № 7/34.1/13566-20 щодо переліку місцевих рад із зазначенням адміністративно-територіальних одиниць, що входять до їх складу відповідає формі, встановленій постановою Центральної виборчої комісії від 28 липня 2020 року № 148 "Про форми переліків місцевих рад із зазначенням адміністративно-територіальних одиниць, що входять до їх складу".

Суд звертає увагу, що постанова Кабінету Міністрів України від 12 червня 2020 року № 707-730 та від 12 червня 2020 року № 721-р не є предметом розгляду даної справи, тому суд не приймає до уваги доводи позивача щодо відсутності підстав для об'єднання територіальних громад.

В контексті наведеного суд зазначає, що правовідносини, які виникають у процесі добровільного об'єднання територіальних громад сіл, селищ, міст, урегульовано Законом України "Про добровільне об'єднання територіальних громад", який передбачає іншу процедуру призначення перших місцевих виборів, ніж та, за якою прийнято оскаржувану постанову.

Так, статтею 7 указаного Закону передбачено, що перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад та відповідних сільських, селищних, міських голів призначаються Центральною виборчою комісією за зверненнями Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних державних адміністрацій.

Процедуру призначення Комісією перших виборів депутатів, сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад та відповідних сільських, селищних, міських голів за результатами розгляду звернень Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних державних адміністрацій щодо призначення таких виборів унормовано Порядком призначення перших виборів депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад та відповідних сільських, селищних, міських голів, затвердженим постановою Комісії від 29 листопада 2018 року № 234, пунктом 1 якого визначено, що за зверненнями, які відповідають вимогам Конституції України, законів України, зазначеного Порядку, а також з огляду на те, що вирішення питання стосовно призначення перших місцевих виборів на певну дату належить до виключних повноважень Центральної виборчої комісії, Комісія за наявності відповідних бюджетних асигнувань для організації підготовки та проведення місцевих виборів призначає перші місцеві вибори не пізніше ніж за сімдесят днів до дня таких виборів, як правило, на останню неділю квітня, останню неділю жовтня, будь-яку неділю грудня, крім останньої.

Як зазначено вище, 16 квітня 2020 року Верховна Рада України прийняла Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад" № 562-ІХ та передбачила процедуру утворення територіальних громад.

Відповідно до частини 1 статті 288 Виборчого кодексу України перші вибори депутатів місцевих рад, сільських, селищних, міських голів проводяться у разі: об'єднання територіальних громад, утворення нових адміністративно-територіальних одиниць, інших змін адміністративно-територіального устрою змін, в результаті яких утворюється новий орган місцевого самоврядування.

З системного аналізу викладеного вбачається, що Центральна виборча комісія постановою від 8 серпня 2020 року № 160 призначила на неділю, 25 жовтня 2020 року, перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів, у тому числі в частині призначення перших виборів в Новосанжарській селищній територіальній громаді, законно, в межах своїх повноважень, в порядку та у спосіб, визначені Конституцією та Законами України, а відтак скасуванню не підлягає.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Частиною 2 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно вимог частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

На думку Окружного адміністративного суду міста Києва, відповідачем як суб'єктом владних повноважень покладений на нього обов'язок доказування правомірності прийняття оскаржуваної постанови, з урахуванням вимог, встановлених частиною 2 статті 19 Конституції України та частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, виконано, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог та системного аналізу положень законодавства України, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову.

Зважаючи, що у задоволенні позову стороні відмовлено, на підставі ст. 139 КАС України, судові витрати не підлягають розподілу.

Керуючись статтями 72-77, 139, 143, 241-243, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295-297 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя Н.Г. Вєкуа