02.02.2021 місто Дніпро Справа № 904/4190/20
Центральний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів: головуючого судді Орєшкіної Е.В. (доповідач),
суддів Широбокової Л.П., Кощеєва І.М.,
розглянувши у порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи апеляційну скаргу Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпровські електромережі" на рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 04.11.2020 (повний текст оформлений 09.11.2020, суддя Кармазіна Л.П.) у справі №904/4190/20
за позовом Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпровські електромережі", м. Дніпро
до Комунального підприємства "Жилсервіс-2" Дніпровської міської ради, м. Дніпро
про стягнення 49 905,02 грн., -
Акціонерне товариство "ДТЕК Дніпровські електромережі" звернулось до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом про стягнення з Комунального підприємства "Жилсервіс-2" Дніпропетровської міської ради на свою користь 49 905,02 грн. заборгованості за недовраховану електричну енергію.
Рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 04.11.2020 у справі №904/4190/20 у задоволенні позову відмовлено.
Рішення місцевого господарського суду мотивоване тим, що позивачем не доведено належними доказами виникнення у відповідача зобов'язання по відшкодуванню позивачу вартості недоврахованої електроенергії за період з 20.09.2019 по 22.11.2019, спожитої відповідачем шляхом самовільного підключення струмоприймачів до електромережі з порушенням схеми обліку, з метою безоблікового споживання електричної енергії на загальну суму 49 905,02 грн.
Місцевий господарський суд дійшов до висновку про те, що акт про порушення №003196 від 22.11.2019, який підписано трьома представниками постачальника та одним свідком ОСОБА_1 (паспорт НОМЕР_1 ) у зв'язку з тим, що представник споживача від підпису відмовився, не може вважатися дійсним та слугувати підставою для нарахування споживачу вартості необлікованої електричної енергію за порушення, зафіксоване таким актом, оскільки оформлений позивачем із порушенням вимог пункту 8.2.5 ПРРЕЕ.
При цьому, місцевим господарським судом відхилені доводи позивача про те, що положеннями абз. 3 пункту 8.9 укладеного між сторонами договору, яким передбачено, що у разі відмови сторони, що здійснила порушення, від підписання акта, в акті робиться запис про відмову, якщо акт на місці складення підписали не менше 3 уповноважених осіб представників сторони, що складала акт, такий акт вважається дійсним, з тих підстав, що за наявності суперечностей між нормами діючих договорів про користування електричною енергією (про постачання електричної енергії) та нормами законодавства про електроенергетику сторони керуються вимогами чинного законодавства.
Не погодившись із рішенням місцевого господарського суду, Акціонерне товариство "ДТЕК Дніпровські електромережі" звернулося до Центрального апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, якою просить скасувати рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 04.11.2020 у справі №904/4190/20; ухвалити нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Апеляційна скарга мотивована тим, що місцевий господарський суд до спірних правовідносин застосував пункт 8.2.5 ПРРЕЕ в редакції, яка на час складання акту про порушення від 22.11.2019 втратила чинність. Так, абзацом 9 пункту 8.2.5 ПРРЕЕ в редакції станом на час складення акту про порушення від 22.11.2019 визначено, що у разі відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписати акт про порушення в ньому робиться запис про відмову; у цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи та незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення цієї особи або більше одного уповноваженого представника оператора системи, а відмова споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення підтверджується відеозйомкою.
Апелянт зазначає, що в акті про порушення №003196 від 22.11.2019 зафіксоване порушення відповідачем дотримання Правил роздрібного ринку електричної енергії (ПРРЕЕ), а саме виявлене самовільне підключення струмоприймачів; акт про порушення підписаний з дотриманням пункту 8.2.5 ПРРЕЕ в редакції станом на час складення акту про порушення від 22.11.2019, тому позовні вимоги доведені належними та допустими доказами та підлягають задоволенню.
Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 03.12.2020 (колегією суддів у складі: головуючого судді Орєшкіної Е.В., суддів Широбокової Л.П., Кощеєва І.М.) відкрито апеляційне провадження з розгляду апеляційної скарги Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпровські електромережі" на рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 04.11.2020 у справі №904/4190/20; розгляд скарги призначений у порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників справи, в порядку письмового провадження.
Відзиву на апеляційну скаргу Комунальне підприємство "Жилсервіс-2" Дніпровської міської ради не надало, про розгляд скарги повідомлялося шляхом направлення копії ухвали Центрального апеляційного господарського суду від 03.12.2020 на електронну адресу 32350310p@mail.gov.ua; шляхом розміщення оголошення на офіційному сайті Центрального апеляційного господарського суду;шляхом публікування ухвали Центрального апеляційного господарського суду від 03.12.2020 в Єдиному державному реєстрі судових рішень.
Відповідно до частини 1 статті 270 Господарського процесуального кодексу України у суді апеляційної інстанції справи переглядаються за правилами розгляду справ у порядку спрощеного позовного провадження з урахуванням особливостей, передбачених у цій главі.
Апеляційні скарги на рішення господарського суду у справах з ціною позову менше ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, крім тих, які не підлягають розгляду в порядку спрощеного позовного провадження, розглядаються судом апеляційної інстанції без повідомлення учасників справи.
З урахуванням конкретних обставин справи суд апеляційної інстанції за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи може розглянути такі апеляційні скарги у судовому засіданні з повідомленням (викликом) учасників справи (частина 10 статті 270 Господарського процесуального кодексу України)
Враховуючи, що ціна позову у даній справі не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, апелянтом не наведено конкретних обставин справи, які перешкоджали б розгляду апеляційної скарги, апеляційний господарський суд здійснює перегляд оскаржуваного рішення суду першої інстанції без повідомлення учасників справи в порядку письмового провадження.
Апеляційний господарський суд, дослідивши наявні у справі докази, перевіривши правильність висновків місцевого господарського суду, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Як встановлено господарським судом та підтверджується матеріалами справи, між Публічним акціонерним товариством "ДТЕК Дніпрообленерго", назву якого в подальшому змінено на Акціонерне товариство "ДТЕК Дніпровські електромережі", та Комунальним підприємством "Жилсервіс-2" Дніпровської міської ради укладений договір про постачання електричної енергії №065156 від 01.02.2013.
19.04.2018 набрала чинності постанова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) "Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії" № 312 від 14.04.2018.
Укладання договорів між споживачами та іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії відповідно до вимог правил здійснюється до 01.12.2018 шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії) на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією, укладених з відповідними постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом, шляхом подання заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку до цієї постанови (пункт 2 постанови НКРЕКП №312 "Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії").
Відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №1440 від 16.11.2018 Акціонерному товариству "ДТЕК Дніпровські електромережі" видано ліцензію на право провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії у межах місць провадження господарської діяльності, а саме на території Дніпропетровської області в межах розташування системи розподілу електричної енергії, що перебуває у власності або господарському віданні (щодо державного або комунального майна) Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпровські електромережі", та електричних мереж інших власників, які приєднані до мереж ліцензіата (з якими укладені відповідні договори згідно з законодавством).
Оскільки з 01.01.2019, відповідно до Закону України "Про ринок електричної енергії", функції оператора систем розподілу в м. Дніпрі виконує Акціонерне товариство "ДТЕК Дніпровські електромережі", такий договір було розроблено позивачем та розміщено на офіційному сайті Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпровські електромережі".
Відповідно до пункту 1.1 договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії цей договір є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови розподілу (передачі) електричної енергії споживачем, як послуги оператора системи розподілу. Цей договір укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України шляхом приєднання споживача до умов цього договору згідно з заявою-приєднання, що є додатком 1 до цього договору.
Умови договору розроблені відповідно до Закону України "Про ринок електричної енергії" та Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), від 14.03.2018 №312 (далі - ПРРЕЕ), та є однаковими для всіх споживачів (пункт 1.2 договору).
Згідно з пунктом 3.1 договору обліку (у тому числі приладовий) електричної енергії, що передається оператором системи розподілу та споживається споживачем на межі балансової належності об'єкта споживача, здійснюється відповідно до вимог Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 311 та з урахуванням вимог цього договору. За розрахункову одиницю розподіленого та спожитого обсягу електричної енергії береться одна кіловат година (кВт.год).
Оператор системи розподілу зобов'язується здійснювати технічну перевірку засобу (вузла) обліку (засобу випромінювальної техніки) не рідше одного разу на три роки (підпункт 9 пункту 6.1 договору).
Споживач зобов'язується забезпечити доступ представникам оператора системи розподілу, які пред'явили свої службові посвідчення, до свого об'єкта для обстеження вузла вимірювання, електроустановок та електропроводки (підпункт 5 пункту 6.2 договору).
Відповідно до пункту 8.6 договору у разі порушення розрахункового обліку з вини споживача, споживач сплачує оператору системи розподілу вартості недорахованої електроенергії, виходячи із приєднаної потужності струмоприймачів та кількості годин їх використання. Вартість недорахованої електроенергії визначається за ціною закупівлі електричної енергії оператора системи розподілу на витрати електричної енергії в межах у відповідному розрахунковому періоді.
Згідно з пунктом 11.1 договору цей договір набирає чинності з дня приєднання споживача до умов цього договору, або з дня, зазначеного в заяві-приєднання, але будь-якому випадку не раніше, чим з 01.12.2018, або іншої дати, визначеної законодавством України. Договір діє протягом 1-го року та вважається продовженим на кожен наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії договору жодної із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов.
Договір може бути розірвано і в інший термін за ініціативою будь-якої із сторін у порядку, визначеному законодавством України.
22.11.2019 представниками Акціонернго товариства "ДТЕК Дніпровські електромережі" було здійснено перевірку Комунального підприємства "Жилсервіс-2" Дніпровської міської ради щодо дотримання зобов'язань в частині обліку фактично використаної електричної енергії за адресою: м. Дніпро, вул. Гагаріна,100.
За результатами перевірки складений акт про порушення №003196 від 22.11.2019, яким встановлено, що споживач (Комунальнео підприємство "Жилсервіс-2" Дніпровської міської ради) при користуванні електричною енергією за адресою: м. Дніпро, вул. Гагаріна,100, порушив підпункт 7 пункту 8.4.2 ПРРЕЕ, а саме: самовільне підключення струмоприймачів до електричної мережі, що не належить Акціонерному товариству "ДТЕК Дніпровські електромережі" з порушенням схеми обліку. Самовільне підключення виконано дротом АПВ 2х4 від міжповерхових розподільчих щитів житлового будинку.
Акт про порушення №003196 від 22.11.2019 був складений представниками Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпровські електромережі", присутній під час його складання представник відповідача - начальник ПТО Поліщук В.С. відмовився підписувати зазначений акт.
В Акті про порушення зазначено, що комісія постачальника електроенергії з розгляду складеного Акту про порушення буде проводити засідання 29.11.2019 за адресою: м. Дніпро, вул. Тополина, 23, каб. 16.
22.11.2019 Акціонерним товариством "ДТЕК Дніпровські електромережі" був складений акт про усунення порушення №003196, в якому зазначено, що для усунення порушень відключені безоблікові струмоприймачі освітлення сходових клітин. Акт про усунення порушення представник споживача відмовився підписувати.
25.11.2019 Акціонерним товариством "ДТЕК Дніпровські електромережі" направлено на адресу Комунального підприємства "Жилсервіс-2" Дніпровської міської ради екземпляр акту про порушення №003196 від 22.11.2019 та повідомлено, що 29.11.2019 о 14:00 год. за адресою: м. Дніпро, вул. Тополина, 23, каб. 16 відбудеться засідання комісії по розгляду акту про порушення ПРРЕЕ.
29.11.2019 комісією енергопостачальника по розгляду акту про порушення №003196 від 22.11.2019 було прийнято рішення, оформлене протоколом №11-38 про нарахування кількості недоврахованої електроенергії. Нарахування було здійснено згідно з пунктом 8.4.12 за формулою №8 Правил визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачем ПРРЕЕ.
Період нарахування було взято з 20.09.2019 по 22.11.2019, вартість складає 49 905,02 грн.
Представник споживача на засідання не з'явився.
Копію протоколу, розрахунку та рахунку було направлено на адресу відповідача, що підтверджується наявними доказами в матеріалах справи.
Акціонерне товариство "ДТЕК Дніпровські електромережі" посилається на несплату Комунальним підприємством "Жилсервіс-2" Дніпровської міської ради вартості недорахованої електричної енергії по акту про порушення №003196 від 22.11.2019 у сумі 49 905,02 грн., нарахованої на підставі рішення, оформленого протоколом №11-38 по розгляду акту про порушення №003196 від 22.11.2019.
Предметом спору є стягнення з Комунального підприємствам "Жилсервіс-2" Дніпровської міської ради на користь Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпровські електромережі" 49 905,02 грн. вартості недорахованої електричної енергії по акту про порушення №003196 від 22.11.2019., нарахованої на підставі рішення, оформленого протоколом №11-38 по розгляду акту про порушення №003196 від 22.11.2019.
Взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії регулюються Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 312 (далі - ПРРЕЕ).
Відповідно до пункту 1.1.1 ПРРЕЕ ці Правила є обов'язковими для виконання усіма учасниками роздрібного ринку.
В силу пп.пп. 5, 6, 20 пункту 5.5.5 ПРРЕЕ роздрібного ринку електричної енергії споживач електричної енергії зобов'язаний, зокрема, дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів; забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок та електроприладів згідно з вимогами нормативно-технічних документів та нормативно-правових актів України; не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача.
Відповідно до частини 6 статті 56 Закону України "Про ринок електричної енергії" постачання електричної енергії електропостачальниками здійснюється з дотриманням правил роздрібного ринку.
В силу приписів статті 77 Закону України "Про ринок електричної енергії" учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушеннями на ринку електричної енергії є, зокрема, недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несанкціоноване втручання в роботу об'єктів електроенергетики тощо.
Відповідно до статті 235 Господарського кодексу України за порушення господарських зобов'язань до суб'єктів господарювання та інших учасників господарських відносин можуть застосовуватися оперативно-господарські санкції - заходи оперативного впливу на правопорушника з метою припинення або попередження повторення порушень зобов'язання, що використовуються самими сторонами зобов'язання в односторонньому порядку. До суб'єкта, який порушив господарське зобов'язання, можуть бути застосовані лише ті оперативно-господарські санкції, застосування яких передбачено договором. Оперативно-господарські санкції застосовуються незалежно від вини суб'єкта, який порушив господарське зобов'язання.
Згідно зі статтею 237 Господарського кодексу України факт порушення господарського зобов'язання другою стороною є підставою для застосування оперативно-господарських санкцій. Оперативно-господарські санкції застосовуються стороною, яка потерпіла від правопорушення, у позасудовому порядку та без попереднього пред'явлення претензії порушнику зобов'язання. Порядок застосування сторонами конкретних оперативно-господарських санкцій визначається договором. У разі незгоди з застосуванням оперативно-господарської санкції заінтересована сторона може звернутися до суду з заявою про скасування такої санкції та відшкодування збитків, завданих її застосуванням. Оперативно-господарські санкції можуть застосовуватися одночасно з відшкодуванням збитків та стягненням штрафних санкцій.
Пунктом 1.1.2 Правил роздрібного ринку електричної енергії визначено, що необлікована електрична енергія - обсяг електричної енергії, використаний споживачем або переданий транзитом в електромережі, що належать іншим власникам електричних мереж, але не врахований розрахунковими засобами комерційного обліку або врахований неправильно.
За приписами пункту 8.2.4 Правил роздрібного ринку електричної енергії, у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором.
Згідно з пунктом 8.2.5 Правил роздрібного ринку електричної енергії у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 8 до цих Правил.
Пунктом 8.2.6 Правил роздрібного ринку електричної енергії передбачено, що на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу. У разі причетності споживача до порушення цих Правил у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. В такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором, та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.
Матеріалами справи підтверджується, що акт про порушення №003196 від 22.11.2019 підписано трьома представниками постачальника та одним свідком ОСОБА_1 (паспорт НОМЕР_1 ), представник споживача від підпису відмовився.
Посилаючись на приписи пункту 8.2.5 ПРРЕЕ, місцевий господарський суд дійшов до висновку, що акт про порушення №003196 від 22.11.2019 не може вважатися дійсним та слугувати підставою для нарахування споживачу вартості необлікованої електричної енергію за порушення, зафіксоване таким актом, оскільки оформлений позивачем із порушенням вимог ПРРЕЕ.
При цьому місцевий господарський суд відхилив доводи позивача стосовно того, що положеннями абзацу 3 пункту 8.9 договору, яким передбачено, що у разі відмови сторони, що здійснила порушення, від підписання акта, в акті робиться запис про відмову. Якщо акт на місці складення підписали не менше 3 уповноважених осіб представників сторони, що складала акт, такий акт вважається дійсним.
Пунктом 6 постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 №312, якою затверджені ПРРЕЕ, визначено, що у разі виникнення суперечності між нормами діючих договорів про користування електричною енергією (про постачання електричної енергії) та нормами законодавства про електроенергетику сторони керуються вимогами чинного законодавства.
Оскільки умови договору щодо складання акта про порушення у разі відмови споживача або представника споживача підписати акт про порушення суперечать приписам ПРРЕЕ, зокрема, пункту 8.2.5 ПРРЕЕ, то, відповідно, повинні застосовуватись приписи ПРРЕЕ.
Місцевий господарський суд дійшов до висновку, що позивачем не доведено належними доказами виникнення у відповідача зобов'язання по відшкодуванню позивачу вартості недоврахованої електроенергії за період з 20.09.2019 по 22.11.2019, спожитої відповідачем шляхом самовільного підключення струмоприймачів до електромережі, що не є власністю Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпровські електромережі" з порушенням схеми обліку, з метою безоблікового споживання електричної енергії, на загальну суму 49 905,02 грн.
Апелянт не погоджується із таким висновком, посилаючись на те, що місцевий господарський суд до спірних правовідносин застосував пункт 8.2.5 ПРРЕЕ в редакції, яка на час складання акту про порушення від 22.11.2019 втратила чинність.
Так, місцевим господарським судом застосовано пункт 8.2.5 ПРРЕЕ в редакції постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №312 від 14.03.2018, відповідно до якого акт про порушення підписується представником оператора системи та споживачем або представником споживача. У разі відмови споживача або представника споживача підписати акт про порушення в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо він підписаний уповноваженим представником оператора системи та двома незаінтересованими особами (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення їх осіб.
Між тим, абзацом 9 пункту 8.2.5 ПРРЕЕ в редакції постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №1525 від 18.07.2019, яка була чинною на час складення акту про порушення від 22.11.2019, визначено, що у разі відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписати акт про порушення в ньому робиться запис про відмову; у цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи та незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення цієї особи або більше одного уповноваженого представника оператора системи, а відмова споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення підтверджується відеозйомкою.
Апелянт зазначає, що в акті про порушення №003196 від 22.11.2019 зафіксоване порушення відповідачем дотримання Правил роздрібного ринку електричної енергії (ПРРЕЕ), а саме виявлене самовільне підключення струмоприймачів; акт про порушення підписаний з дотриманням пункту 8.2.5 ПРРЕЕ в редакції станом на час складення акту про порушення від 22.11.2019, тому позовні вимоги доведені належними та допустими доказами та підлягають задоволенню.
Апеляційний господарський суд погоджується із доводами апелянта, що місцевим господарським судом застосовано пункт 8.2.5 ПРРЕЕ, в редакції постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №312 від 14.03.2018, та не враховано, що станом на час складення акту про порушення від 22.11.2019 була чинною інша редакція вказаного пункту, а саме в редакції постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1525 від 18.07.2019, зокрема щодо підписання акту про порушення у разі відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) його підписати та вчинення дій щодо дійсності такого акту (фіксація відмови споживача підписати акт, підписання акту уповноваженими представниками оператора системи та незаінтересованою особою).
Між тим, апеляційний господарський суд звертає увагу апелянта на те, що відповідно до абзацу 9 пункту 8.2.5 ПРРЕЕ в редакції постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №1525 від 18.07.2019, у разі відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписати акт про порушення в ньому робиться запис про відмову; у цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи та незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення цієї особи або більше одного уповноваженого представника оператора системи, а відмова споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення підтверджується відеозйомкою.
Відповідно до частини 1 статті 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Ці дані встановлюються такими засобами:1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків (частина 2 статті 73 Господарського процесуального кодексу України).
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень (частина 1 статті 74 Господарського процесуального кодексу України).
За приписами частини 1 статті 80 Господарського процесуального кодексу України учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду.
Позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом з поданням позовної заяви (частина статті 80 Господарського процесуального кодексу України).
Акціонерним товариством "ДТЕК Дніпровські електромережі" заявлено про стягнення з відповідача на свою користь 49 905,02 грн. вартості недорахованої електричної енергії по акту про порушення №003196 від 22.11.2019., нарахованої на підставі рішення, оформленого протоколом №11-38 по розгляду акту про порушення №003196 від 22.11.2019.
На підтвердження своїх доводів додано копію акту про порушення №003196 від 22.11.2019; апеляційна скарга мотивована застосуванням місцевим господарським судом до спірних правовідносин не тієї редакції пункту 8.2.5 ПРРЕЕ та наведено правильну редакцію вказаного пункту, однак не надано належних та допустимих доказів фіксації відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення, яка підтверджується відеозйомкою.
За таких обставин, апеляційний господарський суд погоджується із висновком місцевого господарського суду про що те, що позивачем не доведено належними доказами виникнення у відповідача зобов'язання по відшкодуванню позивачу вартості недоврахованої електроенергії за період з 20.09.2019 по 22.11.2019, спожитої відповідачем шляхом самовільного підключення струмоприймачів до електромережі, що не є власністю Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпровські електромережі" з порушенням схеми обліку, з метою безоблікового споживання електричної енергії, на загальну суму 49 905,02 грн.
При цьому, посилання місцевим господарським судом на пункт 8.2.5 ПРРЕЕ в редакції постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №312 від 14.03.2018, не вплинуло на правильність висновку про те, що позивачем не доведено, що акт про порушення №003196 від 22.11.2019 оформлений відповідно до вимог ПРРЕЕ.
Таким чином, апеляційний господарський суд погоджується із висновком місцевого господарського суду про наявність підстав для відмови у задоволенні позову.
Відповідно до частини 1 статті 269 Господарського процесуального кодексу України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права (частина 4 статті 269 Господарського процесуального кодексу України).
Враховуючи встановлені вище обставини справи, зазначені положення законодавства, апеляційний господарський суд відхиляє доводи апелянта, наведені в обґрунтування апеляційної скарги.
Таким чином, апеляційний господарський суд вбачає підстави, передбачені статтею 276 Господарського процесуального кодексу України, для залишення рішення суду першої інстанції без змін, а апеляційної скарги - без задоволення.
Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги покладаються на апелянта.
З огляду на викладене та керуючись ст. 129, ст. 275, ст. 276, ст. 282, ст. 284 Господарського процесуального кодексу України, Центральний апеляційний господарський суд, -
Апеляційну скаргу Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпровські електромережі" на рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 04.11.2020 у справі №904/4190/20 залишити без задоволення.
Рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 04.11.2020 у справі №904/4190/20 залишити без змін.
Витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги покласти на Акціонерне товариство "ДТЕК Дніпровські електромережі".
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, зазначених у пункті 2 частини 3 статті 287 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст постанови складений - 02.02.2021.
Головуючий суддя Е.В. Орєшкіна
Суддя Л.П. Широбокова
Суддя І.М. Кощеєв
У зв'язку з припиненням відправлення поштової кореспонденції в Центральному апеляційному господарському суді, про що складений акт від 23.11.2020, копії постанови Центрального апеляційного господарського суду від 02.02.2021 у справі №904/4190/20 поштою не надсилаються.
Надіслати копії цієї постанови на електронні адреси Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпровські електромережі" (KozyatinskiyIP@dtec.com), Комунального підприємства "Жилсервіс-2" Дніпровської міської ради (32350310p@mail.gov.ua).