Постанова від 27.04.2010 по справі 2а-8329/10/0570

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 квітня 2010 р. справа № 2а-8329/10/0570

час прийняття постанови: < година >

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Буряк І. В.

при секретарі Могілевському А.А.

за участю представників сторін:

позивача: Мейської Ю.О. дов. від 09.11.2009р. № 34.13-32

відповідача: Чихайди В.С. дов. від 09.11.2009р. № 1574

третя особа: не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні

позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Авіакомпанія «Донбасаеро»

до Донецького прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України

третя особа без самостійних вимог

на предмет спору на стороні відповідача: Головне управління Державного казначейства України у Донецькій області

про скасування постанови від 18.07.2008р. Сх. РУ № 17, зобов'язання повернути перераховані штрафні (фінансові) санкції

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Авіакомпанія «Донбасаеро» (надалі - позивач, ТОВ «Авіакомпанія «Донбасаеро») звернулось до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Донецького прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України (надалі - відповідач) про скасування постанови відповідача від 18.07.2008р. Сх. РУ № 17 та зобов'язання відповідача повернути перераховані позивачем, згідно вказаної постанови, штрафні санкції.

Позов мотивовано відсутністю у відповідача нормативних підстав для винесення оскаржуваної постанови, оскільки пасажирка ОСОБА_1, яка постійно проживає не території Латвійської Республіки, була перевезена на підставі чинного паспортного документа серії НОМЕР_1 (виданого 19.07.2007р., дійсного до 18.07.2017р.) та в силу положень Угоди між Урядом України та Урядом Латвійської Республіки «Про взаємні поїздки громадян» від 24.07.1997р. та Указу Президента України «Про встановлення безвізового режиму для громадян держав-членів Європейського союзу, Швейцарської Конфедерації та Князівства Ліхтенштейн» від 26.07.2006р. № 1131/2005, для перебування на території України протягом періоду, що не перевищує 90 днів, не потребує візи.

Таким чином, на думку позивача, оскільки постанова Донецького прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України від 18.07.2008р. Сх. РУ № 17 є - неправомірною, то сплачені позивачем штрафні (фінансові) санкції підлягають поверненню на його користь.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 06 «квітня» 2010р., справа №2а-8329/10/0570, за позовом ТОВ «Авіакомпанія «Донбасаеро» до Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України, про скасування постанови від відповідача 18.07.2008р. Сх. РУ № 17 та зобов'язання відповідача повернути сплачені позивачем штрафні санкції, прийнята до провадження, з підстав передбачених ст. 22 КАС України та призначена до розгляду у відкритому судовому засіданні.

У судовому засіданні від 27.04.2010р., позивач вимоги позовної зави підтримав та просив задовольнити її у повному обсязі.

Відповідач надав заперечення на позовну заяву ТОВ «Авіакомпанія «Донбасаеро», відповідно до яких проти позовних вимог заперечує, з мотивів їх необґрунтованості.

Зокрема зазначає, що дія Угоди між Урядом України та Урядом Латвійської Республіки «Про взаємні поїздки громадян» від 24.07.1997р. та Указу Президента України «Про встановлення безвізового режиму для громадян держав-членів Європейського союзу, Швейцарської Конфедерації та Князівства Ліхтенштейн» від 26.07.2006р. № 1131/2005, поширюється лише стосовно громадян перелічених держав, в той час як пасажирка ОСОБА_1 не є громадянкою Латвійської Республіки та перетинала кордон України на підставі паспортного документа особи без громадянства серії НОМЕР_1, виданого 19.07.2007р., а тому відносно неї діє візовий режим.

У судовому засіданні від 27.04.2010р. відповідач позов не визнав та просив у його задоволенні відмовити.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, відповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи адміністративного позову,-

ВСТАНОВИВ:

Донецьким прикордонним загоном Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України винесена Постанова СхРУ № 17 у справі про правопорушення, пов'язане з повітряним перевезенням пасажирів через державний кордон України без належних документів для в'їзду в Україну (копія наявна у матеріалах справи).

Згідно з вказаною постановою встановлено, що ТОВ «Авіакомпанія «Донбасаеро» вчинено правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 1 Закону України «Про відповідальність за повітряні перевезення пасажирів через державний кордон України без належних документів для в'їзду в Україну».

Таким чином, на підставі ст. 2 вказаного Закону України, відповідачем накладено на ТОВ «Авіакомпанія «Донбасаеро» штраф у розмірі 3 740,00 грн.

Судом встановлено наступні фактичні обставини, що стали підставою для винесення Постанови від 18.07.2008р. СхРУ № 17.

05.07.2008р. під час оформлення рейсу 154 «Домодедово-Донецьк» до паспортного контролю пред'явлений паспортний документ НОМЕР_1, виданий 19.07.2007р., особи без громадянства ОСОБА_1, постійно проживаючої в Латвії (копія наявна у матеріалах справи).

Під час перевірки вказаного документа встановлено відсутність візи України.

Таким чином, відповідачем встановлено, що ТОВ «Авіакомпанія «Донбасаеро» перемістила через державний кордон України пасажира-іноземця без документів, що надають право в'їзду на територію України.

Спір щодо фактичних обставин справи між сторонами відсутній.

Статтею 1 «Угоди між Урядом України та Урядом Латвійської Республіки про взаємні поїздки громадян» від 24.07.1997р., передбачено, що громадяни держави однієї Сторони в'їжджають, виїжджають, прямують транзитом і тимчасово перебувають на території держави іншої Сторони за наявністю документів, зазначених в пунктах 1 і 2 Додатку до цієї Угоди і які обидві Сторони визначають дійсними для поїздок за кордон на умовах, передбачених положеннями цієї Угоди.

Якщо положення інших міжнародних угод, дійсних для обох Сторін, передбачають інші умови, застосовуються положення цих міжнародних угод.

Згідно з нормою ст. 5 вказаної Угоди встановлено, що Громадяни держав Сторін, які користуються дипломатичними паспортами, в'їжджають, виїжджають, прямують транзитом і перебувають на території держави іншої Сторони без віз.

Нормою ст. 9 названої Угоди передбачено, що Громадяни держави однієї Сторони для отримання візи іншої Сторони зобов'язані пред'явити в її дипломатичне представництво або консульську установу належним чином оформлене запрошення, отримане від юридичного або фізичної особи Сторони, яка приймає, за виключенням випадків, зазначених в Статті 10 цієї Угоди.

Відповідно до ст. 24 даної Угоди, особи, які постійно проживають на території Латвійської Республіки користуються документами, вказаними в пункті 3 Додатку до цієї Угоди (негромадяни Латвії) в'їжджають, виїжджають, прямують транзитом і перебувають на території України в порядку, передбаченому цією Угодою для громадян Латвії.

З викладеного вбачається, що даною Угодою встановлено обов'язок осіб без громадянства, що постійно проживають на території Латвії користуватись документами, передбаченими пункті 3 Додатку до цієї Угоди при перетині кордону України.

В той час як право безвізового кордону, згідно даної угоди, надано виключно особам, Громадяни держав Сторін, які користуються дипломатичними паспортами.

Указом Президента України, від 26.07.2005, № 1131/2005 «Про встановлення безвізового режиму для громадян держав - членів Європейського Союзу, Швейцарської Конфедерації та Князівства Ліхтенштейн» установлено дію з 1 вересня 2005 року безвізового режиму в'їзду в Україну та транзитного проїзду через територію України для громадян держав - членів Європейського Союзу, Швейцарської Конфедерації та Князівства Ліхтенштейн, якщо термін перебування їх в Україні не перевищує 90 днів.

Посилання позивача на ст. 24 «Угоди між Урядом України та Урядом Латвійської Республіки про взаємні поїздки громадян» від 24.07.1997р., в частині, що негромадяни, які постійно проживають на території Латвійської Республіки користуються документами та перетинають кордон України в порядку, передбаченому для громадян Латвійської Республіки, на думку суду, не поширює дію Указу Президента України, від 26.07.2005, № 1131/2005 «Про встановлення безвізового режиму для громадян держав - членів Європейського Союзу, Швейцарської Конфедерації та Князівства Ліхтенштейн» на осіб негромадян Латвійської Республіки.

Дана норма ст. 24 Угоди, направлена на визначення обов'язку для осіб негромадян, що постійно проживають на території Латвійської Республіки, отримувати візу для перетину кордону України та користуватись відповідними, переліченими в даній угоді, документами на рівні з громадянами Латвійської Республіки.

В той час як положення Указу Президента України від 26.07.2005, № 1131/2005, поширюється виключно на громадян держав - членів Європейського Союзу, Швейцарської Конфедерації та Князівства Ліхтенштейн».

Крім того, відповідачем до матеріалів справи надано роз'яснення Міністерства закордонних справ України щодо оформлення віз пред'явниками паспортів негромадян Латвійської Республіки, за змістом якого встановлено необхідність дотримання візового режиму вказаною категорію осіб, при перетині державного кордону України (копія наявна у матеріалах справи).

Частиною 1 ст. 11 Постанови Кабінету Міністрів України, від 29.12.1995, № 1074 "Про Правила в'їзду іноземців та осіб без громадянства в Україну, їх виїзду з України і транзитного проїзду через її територію" (із врахуванням змін та доповнень) передбачено, що в'їзд в Україну та виїзд з України може здійснюватися: іноземцями та особами без громадянства - за паспортним документом і за наявності відповідної візи, якщо інший порядок в'їзду та виїзду не встановлено законодавством України.

Частиною 1 ст. 1 Закону України від 10.01.2002, № 2920-III «Про відповідальність за повітряні перевезення пасажирів через державний кордон України без належних документів для в'їзду в Україну" підприємства (їх об'єднання), установи та організації, незалежно від форм власності, які здійснюють міжнародні пасажирські повітряні перевезення (далі - повітряні перевізники), за переміщення через державний кордон України пасажирів-іноземців чи осіб без громадянства без документів для в'їзду в Україну або з документами, оформленими з порушенням вимог, установлених законодавством України, несуть відповідальність у вигляді штрафу від двохсот двадцяти до двохсот п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожного такого пасажира.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що відповідачем правомірно постановлено висновок щодо необхідності наявності візи у пасажирки ОСОБА_1 для перетину кордону України та за відсутності такої, правомірно застосовано штрафні санкції.

Таким чином, оскільки штрафні санкції сплачені правомірно, підстав для їх повернення не вбачається.

Враховуючи викладене, підстав для задоволення позову не вбачається.

Керуючись ст. ст. 11, 17, 69-72, 86, 87, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

1. У позові Товариства з обмеженою відповідальністю «Авіакомпанія «Донбасаеро» до Донецького прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України про скасування постанови від 18.07.2008р. Сх. РУ № 17 та зобов'язання повернути перераховані позивачем, штрафні санкції - відмовити повністю.

2. Постанова набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України

3. Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, вступна та резолютивна частина проголошена у судовому засіданні 27 «квітня» 2010 року, повний текст виготовлено 30 «квітня» 2010 року.

4. Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

Суддя Буряк І. В.