Справа № 159/6455/20
Провадження № 3/159/128/21
29 січня 2021 року м. Ковель
Суддя Ковельського міськрайонного суду Волинської області Денисюк Т.В., розглянувши матеріали справи, які надійшли від Ковельського РУП ГУНП у Волинській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (паспорт НОМЕР_1 виданий 03.09.2015 року Турійським РС УДМС України у Волинській області, РНОКПП НОМЕР_2 ), яка проживає в АДРЕСА_1 , працює продавцем в магазині «Watsons», має на утриманні одну неповнолітню дитину,
за ч.1 ст.44-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії АПР18 №526740 від 22.11.2020 року ОСОБА_1 ставиться у провину, те що вона 22.11.2020 року приблизно о 15.00 год в м.Ковелі по бульварі Л.Українки, 31/27 в магазині «Watsons», будучи продавцем не вжила заходів щодо припинення роботи магазину, чим порушила вимоги постанови Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 року №641 та постанови «1100 від 11.11.2020 року із змінами та доповненнями.
В судовому засіданні ОСОБА_1 провину не визнала та пояснила, що є найманим працівником та працює в магазині продавцем. Вона не наділена повноваженнями самостійно припиняти роботу магазину. Вказівки про припинення роботи магазину у зв'язку із карантинними обмеженнями від керівництва їй не надходило.
Суд, заслухавши пояснення ОСОБА_1 , вивчивши матеріали справи, дійшов наступного висновку.
Ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності (ст.7 КУпАП).
При розгляді справи про адміністративне правопорушення суд зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи (ст.280 КУпАП).
Диспозиція ч.1 ст.44-3 КУпАП передбачає відповідальність за дії, які полягають у порушенні правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб», іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.
Дана норма є бланкетною, а тому, у разі порушення правил карантину людей у протоколі про адміністративне правопорушення обов'язково повинно бути зазначено конкретну норму, яка встановлює заборону, яку порушила особа.
Проте дана вимога не виконана, у протоколі не зазначено, яку саме конкретну норму акта законодавства (частина, пункт), який би вказував з якого часу встановлені обмеження, порушила ОСОБА_1 .
З урахуванням положень ч.1 ст.6 Європейської конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, а також з огляду на практику Європейського суду з прав людини у справах «Малофеєва проти Росії», рішення від 30 травня 2013 року ( заява № 36673/04) у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист.
Крім того, суд вважає необхідним звернути увагу на наступні положення Закону:
Постановою Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 року №641 «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2»(із змінами та доповненнями) на території України з 01 серпня 2020 року до 31 грудня 2020 року продовжено дію карантину, який передбачає певні обмеження.
Протоколом №40 Державної комісії з питань ТЕБ та надзвичайних ситуацій від 30.10.2020 року, у Волинській області зокрема, з 00.00 години 02.11.2020 року встановлено «червоний» рівень епідемічної небезпеки, з обмеженнями, передбаченими п.15 постанови Кабінету Міністрів України №641 від 22.07.2020 року: зокрема, забороняється приймання відвідувачів суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері торговельного та побутового обслуговування населення.
Продавець не є особою, відповідальною за діяльність суб'єкта господарювання, тому не може бути притягнутий до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.44-3 КУпАП у разі допущення суб'єктом господарювання порушень умов карантину.
З урахуванням наведеного провадження у справі необхідно закрити на підставі п.1 ст.247 КУпАП.
Керуючись ст. ст. 247, 256, 283, 284 КУпАП, суддя, -
Провадження в справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.44-3 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду через Ковельський міськрайонний суд Волинської області особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, або прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 КУпАП, протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя Ковельського міськрайонного судуТ. В. Денисюк