Ухвала від 27.01.2021 по справі 200/10603/20-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

27 січня 2021 р. Справа №200/10603/20-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Бєломєстнова О.Ю.

при секретарі: Щербак Ю.В.

розглянувши у підготовчому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Донецька про визнання дій протиправними, стягнення заборгованості з пенсійних виплат та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

13.11.2020 року позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Донецька (код ЄДРПОУ: 21956033, місцезнаходження: Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Ціолковського, 25), у якій просить:

- визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Донецька по припиненню нарахування і виплати ОСОБА_1 з червня 2014 року пенсії та скасувати рішення про припинення виплати йому пенсії;

- стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Донецька заборгованість із невиплаченої пенсії за період з червня 2014 року по даний час в сумі за даними відповідача;

- зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Донецька поновити виплату ОСОБА_1 поточної пенсії.

Ухвалою суду від 17.11.2020 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

Ухвалою суду від 23.12.2020 року зобов'язано сторін по справі та Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надати до суду додаткові докази по справі та письмові пояснення щодо діяльності УПФУ в Ленінському р-ні м.Донецька.

12.01.2021 року ухвалено розгляд справи ухвалено здійснювати за правилами загального позовного провадження та продовжено на 30 днів строк проведення підготовчого провадження у справі. Крім того, зобов'язано сторони та Головне управління Пенсійного фонду України Донецької області надати до суду додаткові докази по справі.

Сторони у підготовче судове засідання не з'явилися, незважаючи на те, що належним чином були повідомлені про час, дату та місце судового засідання.

Разом з тим, 25.01.2021 року до суду від Головного управління Пенсійного фонду України Донецької області на виконання ухвали суду від 12.01.2021 року надійшли пояснення, з яких вбачається наступне:

Управлінням Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Донецька була здійснена перереєстрація на підконтрольну українській владі територію, а саме за адресою: Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Ціолковського, 25. Однак, на теперішній час вказане управління тимчасово не здійснює свої функції. Діяльність управління не здійснюється у зв'язку з відсутністю організаційних та технічних умов, необхідних для його функціонування. Посадові особи управління звільненні за власним бажанням, керівний склад територіального управління на сьогодні відсутній.

Крім того, Головне управління Пенсійного фонду України Донецької області повідомило, що надати розпорядчий документ про припинення виконання функціональних повноважень Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Донецька у період з червня 2014 року по жовтень 2020 року є неможливим, оскільки такий розпорядчий документ ані Пенсійним фондом України, ані Головним управлінням не приймався. Також зазначено, що Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Донецька не ліквідоване, не перебуває в стані припинення або реорганізації.

Наведені обставини підтверджуються витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 13.01.2021 року, згідно з яким 18.11.2014 року Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Донецька перереєстроване на підконтрольну українській владі територію (Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Ціолковського, 25), в стані припинення не перебуває.

Таким чином відповідач фактично не здійснює діяльність як територіальний орган Пенсійного фонду України, незважаючи на формальну наявність статусу юридичної особи публічного права та суб'єкта владних повноважень.

Пунктом 1 Положення про Пенсійний фонд України, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2014 р. № 280 встановлено, що Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню.

Відповідно до п. 4, 7 того самого Положення Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу територіальних органів щодо: призначення (перерахунку) і виплати пенсій та щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці; забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством;

Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

За приписами статті 21 Закону України “Про центральні органи виконавчої влади” територіальні органи центрального органу виконавчої влади утворюються як юридичні особи публічного права в межах граничної чисельності державних службовців та працівників центрального органу виконавчої влади і коштів, передбачених на його утримання, ліквідовуються, реорганізовуються за поданням міністра, який спрямовує та координує діяльність центрального органу виконавчої влади, Кабінетом Міністрів України.

Пропозиції щодо утворення, реорганізації та ліквідації територіальних органів центрального органу виконавчої влади на розгляд міністрові вносить керівник центрального органу виконавчої влади.

З перелічених положень нормативно-правових актів вбачається, що організація та контроль за роботою відповідача щодо нарахування та виплати пенсії покладені на Пенсійний фонд України, який одночасно наділений повноваженнями вносити Міністру соціальної політики пропозиції щодо реорганізації та ліквідації територіальних органів фонду.

Позовні вимоги у даній справі стосуються бездіяльності управління Пенсійного фонду України у Ленінському р-ні м.Донецька щодо виплати пенсії. Таким чином, предмет спору опосередковано пов'язаний з функціями Пенсійного фонду України, від діяльності якого залежить можливість отримувачів пенсій реалізовувати надані ним права.

У разі неможливості організувати роботу територіального органу, Пенсійний фонд України вправі ініціювати зміни в структурі його органів або передати окремі функції органу, який припинив діяльність, іншим територіальним органам.

Таким чином судом з'ясовано, що первинний відповідач не здійснює владні управлінські функції, не функціонує як територіальний орган Пенсійного фонду України і тому наразі не може виступати відповідачем у справі.

Відповідно до ч. 3, 4 ст. 48 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача. Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача.

Зважаючи на попередні висновки про зв'язок предмету спору з владними управлінськими функціями Пенсійного фонду України, а також неможливість з'ясувати ставлення позивача до питання визначення складу відповідачів у справі, суд вважає можливим залучити вказаний центральний орган виконавчої влади у якості другого відповідача.

Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 181 КАС України суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження у випадках алучення до участі або вступу у справу третьої особи, заміни позивача, заміни неналежного відповідача, залучення співвідповідача.

З метою дотримання принципу процесуальної економії та забезпечення можливості вирішення даного спору у встановлені КАС України строки суд вважає за необхідне з власної ініціативи витребувати у відповідача додаткові докази щодо обставин справи, які підлягають встановленню.

Керуючись ст. ст. 9, 48, 80, 181, 205, 241, 243, 248, 256 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

Залучити Пенсійний фонд України (код ЄДРПОУ: 00035323, місцезнаходження: 01014, м.Київ, вул. Бастіонна, 9) до участі у справі у якості другого відповідача за позовом ОСОБА_1 про визнання дій протиправними, стягнення заборгованості з пенсійних виплат та зобов'язання вчинити певні дії.

Надіслати відповідачу-2 копію позовної заяви з додатками.

Встановити відповідачу-2 термін для подачі відзиву на позовну заяву - 15 днів з моменту одержання даної ухвали.

Відкласти підготовче судове засідання на 02.03.2021 року о 9 годині 30 хвилин, яке відбудеться у приміщенні суду за адресою: м. Слов'янськ, вул. Добровольського, 1.

Явка сторін у підготовче судове засідання не є обов'язковою.

Зобов'язати відповідача-2 у строк до 25.02.2021 надати суду:

- письмові пояснення щодо територіального органу ПФУ, який виконує функції з обліку, нарахування та виплат пенсій особам, що залишилися проживати у м.Донецьку, зокрема позивача;

- відомості про перебування позивача на обліку у органах Пенсійного фонду України як отримувача пенсії з червня 2014 року по теперішній час;

- довідку про нараховані та виплачені позивачу суми пенсії з червня 2014 року по теперішній час, у разі існування заборгованості - її розмір;

- рішення (інший документ) про припинення нарахування та/або виплати пенсії позивачу (при відсутності - відповідні письмові пояснення);

- документи, що стали підставою припинення для нарахування та/або виплати пенсії (у разі такого припинення).

Повторно зобов'язати позивача в строк до 25.02.2021 року надати суду:

- докази відкриття рахунку, на який можливе зарахування пенсії та повідомлення про це територіальних органів ПФУ (у разі відсутності - письмові пояснення причин цього);

- відомості щодо органу ПФУ, який здійснював виплати пенсії до її припинення (УПФУ в Ленінському або Куйбишевському районі м. Донецька).

Копію ухвали направити сторонам по справі.

Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання.

Суддя Бєломєстнов О.Ю.