Рішення від 29.01.2021 по справі 912/4039/20

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Кіровоградської області

вул.В'ячеслава Чорновола, 29/32, м.Кропивницький, Україна, 25022,

тел/факс: 32-05-11/24-09-91 E-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 січня 2021 рокуСправа № 912/4039/20

Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Тимошевської В.В. за участі секретаря судового засідання Кравченко О.В. розглянув у відкритому судовому засіданні справу №912/4039/20

за позовом: Олександрійського міськрайонного центру зайнятості в Кіровоградській області, 28000, Кіровоградська область, м. Олександрія, пр. Соборний, 126а

до: Навчально-виховного комплексу "Марто-Іванівський загальноосвітній навчальний заклад І-ІІ ступенів - дошкільний навчальний заклад Олександрійської міської ради Кіровоградської області", 28024, Кіровоградська область, с. Марто-Іванівка, вул. Самохвалова, 22

та до: Управління освіти, молоді та спорту Олександрійської міської ради, 28001, Кіровоградська область, м. Олександрія, вул. Бульварна, 28

про стягнення 5 408,68 грн

Представники:

від позивача - Горшельов С.О., довіреність № 08-13/63/03 від 18.01.19;

від відповідача І - участі не брали;

від відповідача ІІ - участі не брали.

В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну часини рішення.

Олександрійський міськрайонний центр зайнятості в Кіровоградській області (далі - Олександрійський МРЦЗ, позивач) звернувся до Господарського суду Кіровоградської області з позовною заявою, яка містить вимоги до Навчально-виховного комплексу "Марто-Іванівський загальноосвітній навчальний заклад І-ІІ ступенів - дошкільний навчальний заклад Олександрійської міської ради Кіровоградської області" (далі - НВК "Марто-Іванівський загальноосвітній навчальний заклад І-ІІ ступенів - дошкільний навчальний заклад Олександрійської міської ради Кіровоградської області", відповідач І) та до Управління освіти, молоді та спорту Олександрійської міської ради (далі - Управління освіти, відповідач ІІ) про наступне:

- стягнути з Навчально - виховного комплексу "Марто - Іванівського ЗНЗ І - II ст.- Дошкільного навчального закладу Олександрійської міської ради Кіровоградської області" виплаченої центром зайнятості допомоги по безробіттю гр. ОСОБА_1 в розмірі 5 408,68 грн на користь Олександрійського міськрайонного центру зайнятості та судовий збір в розмірі 2 102,00 грн;

- зобов'язати Управління освіти, молоді та спорту Олександрійської міської ради відшкодувати Олександрійському міськрайонному центру зайнятості виплачені кошти по безробіттю ОСОБА_1 та 2 102,00 грн сплаченого судового збору.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач порушив вимоги ч. 4 ст. 35 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та не сплатив у встановленому порядку суму виплаченої Олександрійським міськрайонним центром зайнятості в Кіровоградській області допомоги по безробіттю громадянці ОСОБА_1 , у зв'язку з її поновленням на роботі за рішенням Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 12.06.2020 року у справі № 398/1918/19.

За твердженням позивача неповернення суми, виплаченої центром зайнятості як допомоги по безробіттю, наносить шкоду державі, так як наслідок перешкоджає в повному обсязі Олександрійському МРЦЗ забезпечувати соціальний захист громадян шляхом виплати допомоги по безробіттю та матеріальної допомоги у передбачених законодавством випадках.

Ухвалою від 21.12.2020 позовну заяву прийнято до розгляду; відкрито провадження у справі №912/4039/20 за правилами спрощеного позовного провадження; судовий розгляд призначено на 14.01.2021.

14.01.2021 суд розпочав розгляд справи по суті, в якому оголошено перерву до 27.01.2021.

27.01.2021 продовжено судове засідання з розгляду справи по суті.

В судовому засіданні 27.01.2021 представником позивача позовні вимоги підтримано повністю.

Відповідачі І та ІІ своїм правом на подання відзиву на позов не скористались, хоча були належним чином повідомлені про наявність відкритого провадження по справі №912/4039/20, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.

Виходячи з дати отримання відповідачами ухвали суду про відкриття провадження, встановлений судом строк на подання відзиву закінчився.

Згідно з ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Враховуючи наведене та беручи до уваги необхідність забезпечення прав осіб на доступ до правосуддя, передбаченого Конституцією України і гарантованого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (право на справедливий суд), суд розглядає справу за наявними матеріалами.

Частиною 1 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши докази у справі та письмові пояснення, судом встановлено наступні обставини.

Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" визначено, що функції виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття виконує центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, та його територіальні органи, що здійснюють свою діяльність відповідно до Закону України "Про зайнятість населення" та цього Закону.

Відповідно до п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 05.03.2014 року № 90 "Деякі питання державного управління у сфері зайнятості населення" до внесення змін до Законів України "Про загальнообов'язкове соціальне страхування на випадок безробіття" та "Про зайнятість населення" органи державної служби зайнятості продовжують виконувати завдання та функції у сфері зайнятості населення, трудової міграції та соціального захисту від безробіття, а також функції виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття і фінансуються за рахунок і в межах коштів, передбачених у бюджеті Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття.

Відповідно до Положення про Олександрійський міськрайонний центр зайнятості, затвердженого наказом Кіровоградського обласного центру зайнятості від 10.06.2016 №108-Д-2016, Олександрійський МРЦЗ є державною установою у централізованій системі державних установ державної служби зайнятості України та підпорядковується відповідному регіональному центру зайнятості та є йому підзвітним.

29.05.2019 гр. ОСОБА_1 звернулась до Олександрійського МРЦЗ із заявою про надання (поновлення) статусу безробітного. Підставою для звернення із вказаною заявою стало звільнення гр. ОСОБА_1 27.05.2019 наказом № 25-к/тр з останнього місця роботи - Навчально-виховного комплексу "Марто-Іванівський загальноосвітній навчальний заклад І-ІІ ступенів - дошкільний навчальний заклад Олександрійської міської ради Кіровоградської області".

29.05.2019 гр. ОСОБА_1 подана до Олександрійського МРЦЗ заява про призначення (поновлення) виплати допомоги по безробіттю.

Згідно витягу із наказу Олександрійського міськрайонного центру зайнятості Кіровоградського обласного центру зайнятості №НТ190603 від 03.06.2019 гр. ОСОБА_1 надано статус безробітної ( а.с. 21)

Також, наказом від 05.06.2019 № НТ190605 гр. ОСОБА_1 призначено допомогу по безробіттю з 05.06.2019 по 29.05.2020 (а.с. 21).

Рішенням Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 12.06.2020 у справі № 398/1918/19 визнано незаконним наказ Навчально-виховного комплексу "Марто-Іванівський загальноосвітній навчальний заклад І-ІІ ступенів - дошкільний навчальний заклад Олександрійської міської ради Кіровоградської області" № 25-к/тр від 27.05.2019, поновлено гр. ОСОБА_1 на роботі на посаді завідувача господарством Навчально-виховного комплексу "Марто-Іванівський загальноосвітній навчальний заклад І-ІІ ступенів - дошкільний навчальний заклад Олександрійської міської ради Кіровоградської області", з дня її звільнення, тобто з 27.05.2019 (а.с. 33-35).

Згідно витягу з наказу № НТ200615 від 15.06.2020 реєстрацію гр. ОСОБА_1 , як безробітної припинено, у зв'язку з поновленням на роботі за рішенням суду.

Як вказує позивач, за весь час перебування на обліку в Олександрійському МРЦЗ безробітній ОСОБА_1 була виплачена допомога по безробіттю у розмірі 5 408,68 грн, що підтверджується наявними у матеріалах справи доказами.

На виконання рішення Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 12.06.2020 у справі № 398/1918/19, наказом № 41-к/тр від 15.06.2020 Навчально-виховного комплексу "Марто-Іванівський загальноосвітній навчальний заклад І-ІІ ступенів - дошкільний навчальний заклад Олександрійської міської ради Кіровоградської області" ОСОБА_1 поновлено на посаді завідуючої господарством (а.с. 36).

16.06.2020 позивачем на адресу відповідача І направлено претензію № 02-04/501/02 з пропозицією перерахувати кошти в сумі 5 408,68 грн виплачені ОСОБА_1 , як допомогу по безробіттю (а.с. 25-26).

Крім того, 17.09.2020 позивачем також надіслано претензію № 02-04/666/02 на адресу відповідача ІІ як розпоряднику коштів відповідача І (а.с. 27-28).

Вказані претензії отримані відповідачами І та ІІ, однак залишені останніми без відповіді та задоволення.

Наведені вище обставини стали підставою для звернення позивачем до суду з позовом про стягнення виплаченої центром зайнятості допомоги по безробіттю в сумі 5 408,68 грн.

Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття визначаються Законом України від 02.03.2000 року "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".

Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 8 вказаного Закону Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття створюється для управління страхуванням на випадок безробіття, акумуляції страхових внесків, контролю за використанням коштів, виплати забезпечення та надання соціальних послуг, здійснення інших функцій згідно із цим Законом і статутом Фонду. Фонд є цільовим централізованим страховим фондом, некомерційною самоврядною організацією. Держава є гарантом забезпечення застрахованих осіб та надання їм відповідних соціальних послуг Фондом.

Відповідно до п. 1 ст. 1 Закону загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття - система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття з незалежних від застрахованих осіб обставин та надання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

Пунктом 8 ст. 1 Закону передбачено, що страховий випадок - це подія, через яку: застраховані особи втратили заробітну плату (грошове забезпечення) або інші передбачені законодавством України доходи внаслідок втрати роботи з незалежних від них обставин та зареєстровані в установленому порядку як безробітні, готові та здатні приступити до підходящої роботи і дійсно шукають роботу; застраховані особи опинилися в стані часткового безробіття.

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 45 Закону України "Про зайнятість населення", реєстрація безробітного в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, припиняється у разі поновлення на роботі за рішенням суду, що набрало законної сили.

Пунктом 2 ч. 1 ст. 31 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" передбачено, що виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі поновлення безробітного на роботі за рішенням суду.

Частиною 1 ст. 34 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" передбачено, що Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування має право, зокрема, стягувати з роботодавця суму страхових коштів та вартість соціальних послуг, наданих безробітному в разі поновлення його на роботі за рішенням суду, а також незаконно виплачені безробітному суми матеріального забезпечення в разі неповідомлення роботодавцем Фонду про прийняття його на роботу.

У відповідності до ч. 4 ст. 35 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" із роботодавця утримується, зокрема, сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг безробітному у разі поновлення його на роботі за рішенням суду.

Отже, статтями 34, 35 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" передбачено право Фонду стягувати з роботодавця суму страхових коштів та вартість соціальних послуг, наданих безробітному в разі поновлення його на роботі за рішенням суду, та обов'язок роботодавця сплатити суму виплаченого забезпечення та вартість наданих соціальних послуг безробітному у разі поновлення його на роботі за рішенням суду.

Аналогічна правова позиція наведена в постановах Верховного Суду від 12.06.2018 року у справі № 914/2087/17, від 06.07.2018 року у справі № 921/220/17-г/16, від 09.07.2018 року у справі № 914/1875/17, від 06.07.2018 року у справі № 921/220/17-г/16, в яких зазначено, що за положеннями ч. 4 ст. 35 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" саме судове рішення про поновлення на роботі може бути правовою підставою для стягнення з працедавця суми виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг безробітному.

Так, у постанові Верховного Суду від 06.07.2018 року № 921/220/17-г/16 судом зроблено висновок, що обов'язок роботодавця відшкодувати Фонду загальнообов'язкового державного страхування України на випадок безробіття вартість соціальних послуг, наданих безробітному, в разі поновлення його на роботі за рішенням суду виникає у тому випадку, якщо невиконання власником або уповноваженим ним органом законодавства про працю потягло за собою незаконне звільнення з роботи застрахованої особи і саме через цю подію така особа втратила заробітну плату і була вимушена стати на облік як безробітна та отримувати страхові виплати.

Як вже було встановлено судом вище, наказом Навчально-виховного комплексу "Марто-Іванівський загальноосвітній навчальний заклад І-ІІ ступенів - дошкільний навчальний заклад Олександрійської міської ради Кіровоградської області" № 25-к/тр від 27.05.2019 гр. ОСОБА_1 звільнено.

З матеріалів справи вбачається, що 29.05.2019 гр. ОСОБА_1 звернулась до Олександрійського МРЦЗ із заявою про надання (поновлення) статусу безробітної.

За заявою гр. ОСОБА_1 від 29.05.2019, у якій вона зазначила та засвідчила власним підписом, що через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, у тому числі не забезпечує себе роботою самостійно, їй був наданий статус безробітної і, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", призначена виплата допомоги по безробіттю.

Рішенням Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 12.06.2020 у справі № 398/1918/19 визнано незаконним наказ Навчально-виховного комплексу "Марто-Іванівський загальноосвітній навчальний заклад І-ІІ ступенів - дошкільний навчальний заклад Олександрійської міської ради Кіровоградської області" № 25-к/тр від 27.05.2019, поновлено гр. ОСОБА_1 на роботі з 27.05.2019.

Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" також визначено, що роботодавці - це підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

У даному випадку саме Навчально-виховний комплекс "Марто-Іванівський загальноосвітній навчальний заклад І-ІІ ступенів - дошкільний навчальний заклад Олександрійської міської ради Кіровоградської області" по відношенню до гр. ОСОБА_1 є роботодавцем у розумінні ч. 4 ст. 35 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", а тому саме на відповідача І покладено обов'язок по відшкодуванню суми виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг безробітному у разі поновлення її на роботі за рішенням суду.

Відповідно до Персональної картки № 110819052800010 від 28.05.2019 та додатків до неї Олександрійського МРЦЗ допомога по безробіттю гр. ОСОБА_1 складає 5 408,68 грн.

На час розгляду справи доказів перерахування коштів в сумі 5 408,68 грн на користь Олександрійського МРЦЗ відповідачем І не надано.

Відповідно до висновків, викладених у постанові Верховного суду від 05.10.2019 у справі № 906/1043/19 колегія суддів зазначила, що страховик має право на компенсацію з роботодавця виплачених страхових коштів у повному обсязі лише у випадку поновлення на роботі незаконно звільненого працівника за судовим рішенням, яке набрало законної сили, оскільки право особи отримати допомогу по безробіттю за рахунок страхових коштів гарантується Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та його реалізація не залежить від дотримання роботодавцем вимог трудового законодавства в частині визначення дати його звільнення чи причини звільнення, і саме на страховика покладено забезпечення виплати страхових коштів безробітному.

Матеріалами справи підтверджено фактичне поновлення ОСОБА_1 на посаді згідно наказу № 41-к/тр від 15.06.2020.

Виходячи з наведеного судом, сума виплаченого позивачем забезпечення у розмірі 5 408,68 грн, виплачених гр. ОСОБА_1 під час перебування на обліку в центрі зайнятості у період з 29.05.2019 року по 15.06.2020, як безробітній, підлягають відшкодуванню відповідачем у відповідності до ч. 4 ст. 35 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", оскільки із роботодавця утримується сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг безробітному у разі поновлення його на роботі за рішенням суду.

Підсумовуючи викладені вище фактичні обставини, виходячи з системного аналізу положень чинного законодавства та матеріалів справи в цілому, суд дійшов висновку, що позовні вимоги до Навчально-виховного комплексу "Марто-Іванівський загальноосвітній навчальний заклад І-ІІ ступенів - дошкільний навчальний заклад Олександрійської міської ради Кіровоградської області", є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог до Управління освіти, молоді та спорту Олександрійської міської ради суд враховує наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 96 Цивільного кодексу України юридична особа самостійно відповідає за своїми зобов'язаннями.

Згідно п. 5 Статуту Навчально-виховного комплексу "Марто-Іванівський загальноосвітній навчальний заклад І-ІІ ступенів - дошкільний навчальний заклад Олександрійської міської ради Кіровоградської області", останній є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки в органах Державної казначейської служби України та банківських установах, кутовий штамп і печатку із зображенням Державного Герба України, своїм найменуванням та ідентифікаційним кодом і т.д.

Тобто, відповідач І як юридична особа самостійно відповідає за своїми зобов'язаннями.

Окрім того, оскільки саме із роботодавця утримується сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг безробітному у разі поновлення його на роботі за рішенням суду, суд не вбачає підстав для відшкодування Управлінням освіти, молоді та спорту Олександрійської міської ради коштів, виплачених центром зайнятості, а тому позовні вимоги до Управління освіти, молоді та спорту Олександрійської міської ради задоволенню не підлягають.

Судові витрати позивача по сплаті судового збору в сумі 2 102, 00 грн відповідно до положень статті 129 Господарського процесуального кодексу України покладаються на відповідача 1.

Інших судових витрат позивачем не заявлено.

Керуючись ст. ст. 74, 76, 77, 126, 129, 233, 236-241, 326, 327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Олександрійського міськрайонного центру зайнятості в Кіровоградській області до Навчально-виховного комплексу "Марто-Іванівський загальноосвітній навчальний заклад І-ІІ ступенів - дошкільний навчальний заклад Олександрійської міської ради Кіровоградської області" задовольнити

Стягнути з Навчально-виховного комплексу "Марто-Іванівський загальноосвітній навчальний заклад І-ІІ ступенів - дошкільний навчальний заклад Олександрійської міської ради Кіровоградської області" (28024, Кіровоградська область, с. Марто-Іванівка, вул. Самохвалова, 22, ідентифікаційний код 24145849) на користь Олександрійського міськрайонного центру зайнятості в Кіровоградській області (28000, Кіровоградська область, м. Олександрія, пр. Соборний, 126а, ідентифікаційний код 23095859) виплачену центром зайнятості допомогу по безробіттю гр. ОСОБА_1 в розмірі 5 408,68 грн, також 2 102,00 грн судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

У задоволенні позовних вимог до Управління освіти, молоді та спорту Олександрійської міської ради відмовити повністю.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення в порядку передбаченому Господарським процесуальним кодексом України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Примірники рішення направити Олександрійському міськрайонному центру зайнятості в Кіровоградській області за адресою: 28000, Кіровоградська область, м. Олександрія, пр. Соборний, 126а; Навчально-виховному комплексу "Марто-Іванівський загальноосвітній навчальний заклад І-ІІ ступенів - дошкільний навчальний заклад Олександрійської міської ради Кіровоградської області" за адресою: 28024, Кіровоградська область, с. Марто-Іванівка, вул. Самохвалова, 22 та Управлінню освіти, молоді та спорту Олександрійської міської ради за адресою: 28001, Кіровоградська область, м. Олександрія, вул. Бульварна, 28.

Повне рішення складено 01.02.2021

Суддя В.В.Тимошевська