№ 755/16005/20 № 3/755/76/21
"21" січня 2021 р. суддя Дніпровського районного суду м. Києва Метелешко О.В. розглянувши справу, що надійшла з Дніпровського управління поліції Головного управління Національної поліції в м. Києві про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, працюючого двірником, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 2 ст. 212-13 КУпАП,
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії АПР18 № 350936, ОСОБА_1 , 21 жовтня 2020 року, близько 16 години 50 хвилин, за адресою: м. Київ, вул. Кибальчича, 13-Б, роздавав агітаційні листівки від політичної партії «Наш Край», які не містять відомостей про установу, що здійснила друк, їх тираж, інформацію про відповідальних за друк осіб, чим скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 212-13 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, судові повістки, направлені за вказаною у протоколі про адміністративне правопорушення та матеріалах справи адресою, а саме: м. Київ, вул. вул. Вільде, 8, кім. 1, повернулись з поштового відділення із позначкою «Адресат відсутній за вказаною адресою».
Вивчивши матеріали справи, приходжу до наступного.
Відповідно до вимог ч. 1 КУпАП, завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Згідно з вимогами ч. ч. 1, 2 ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
У силу вимог ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно з ч. 2 ст. 212-13 КУпАП, адміністративна відповідальність настає за розповсюдження (рознесення, вивішування, роздавання) під час виборчого процесу друкованих матеріалів передвиборної агітації, які не містять відомостей про установу, що здійснила друк, їх тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск, або у яких така інформація означена неправильно чи неповно, а так само організація такого розповсюдження.
Згідно з вимогами ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, а також іншими документами.
Положеннями ст. 252 КУпАП встановлено, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Зокрема, як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 , 21 жовтня 2020 року, близько 16 години 50 хвилин, за адресою: м. Київ, вул. Кибальчича, 13-Б, роздавав агітаційні листівки від політичної партії «Наш Край», які не містять відомостей про установу, що здійснила друк, їх тираж, інформацію про відповідальних за друк осіб, однак, до протоколу не долучено належних доказів того, які б підтверджували вину останнього у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 212-13 КУпАП, а саме, відеоматеріалів, пояснень свідків. Зокрема, фото, які долучено до матеріалів справи, не містять дати та часу, що унеможливлює стверджувати той факт, що адміністративне правопорушення мало місце саме 21.10.2020 року, близько 16 години 50 хвилин.
Крім того, суд не може з'ясувати всі обставини справи, відібрати пояснення від ОСОБА_1 , оскільки у судове засідання останній не з'явився, а судові повістки повернулися з поштового відділення із позначкою «Адресат відсутній за вказаною адресою», хоча були надіслані за адресою, вказаною у протоколі про адміністративне правопорушення та матеріалах справи.
Враховуючи надані докази в їх сукупності, є підстави вважати, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, адже, всі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Крім того, відповідно до статті 62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Аналогічного роду положення закріплено і у ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, які зводяться до того, що кожен вважається невинуватим доти, доки його вину не буде доведено в законному порядку.
Крім того, відповідно до п. 43 рішення Європейського суду з прав людини від 14.02.2008 року у справі «Кобець проти України» (з відсиланням на первісне визначення цього принципу у справі «Авшар проти Туреччини» (Avsar v. Turkey), п. 282) доказування, зокрема, має випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій, достатньо вагомих, чітких та узгоджених між собою, а за відсутності таких ознак не можна констатувати, що винуватість особи доведено поза розумним сумнівом.
Зокрема, у справі «Barbera, Messegu and Jabardo v. Spain» від 06.12.1998 (п. 146) Європейський суд з прав людини встановив, що принцип презумпції невинності вимагає серед іншого, щоб, виконуючи свої обов'язки, судді не починали розгляд справи з упередженої думки, що особа скоїла правопорушення, яке ставиться їй в провину; всі сумніви, щодо її винуватості повинні тлумачитися на користь цієї особи.
Враховуючи викладене, суд не знаходить підтверджень наявності в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 212-13 КУпАП, у зв'язку з чим, провадження у справі відносно нього підлягає закриттю на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП.
Пунктом 1 ст. 247 КУпАП передбачено, що провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, якщо в діях особи відсутній склад адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 7, 9, 212-13, 245, 247, 280, 283, 284 КУпАП, суддя -
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 212-13 КУпАП - закрити, на підставі ч. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення через Дніпровський районний суд м. Києва.
Суддя: