Ухвала від 29.01.2021 по справі 200/912/21-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

29 січня 2021 р. Справа №200/912/21-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Загацька Т.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Слов'янської міської ради України про визнання протиправними та скасування рішення та повідомлення, визнання протиправною бездіяльності, відшкодування моральної шкоди,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Управління соціального захисту населення Слов'янської міської ради України, в якому просить:

1) визнати протиправним та скасувати рішення Управління соціального захисту населення Слов'янської міської ради України, на підставі якого позивач отримала повідомлення, та саме повідомлення про відмову у призначенні сім'ї допомоги;

2) визнати бездіяльність Управління соціального захисту населення Слов'янської міської ради України протиправною та зобов'язати відповідача вчинити певні дії, а саме: призначити ОСОБА_1 та членам її сім'ї державну соціальну допомогу;

3) відшкодувати шкоду, заподіяну протиправними рішеннями та бездіяльністю Управління соціального захисту населення Слов'янської міської ради України, стягнувши з відповідача на користь позивача завдану їй та членам її сім'ї моральну шкоду у сумі: 10000 (десять тисяч)гривень;

4) стягнути з відповідача всі витрати на оплату дороги представника і витрати позивача на дорогу до нього в інше місто, а також дороги до Донецького окружного адміністративного суду і в зворотному напрямку.

Відповідно до ст.171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); чи немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Перевіривши матеріали позову встановлено, що позовну заяву подано без додержання вимог, передбачених ст.ст.160, 161 КАС України.

Відповідно до п.4 ч.5 ст.160 КАС України в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.

Як вбачається зі змісту позовних вимог, позивач просить визнати протиправним та скасувати рішення Управління соціального захисту населення Слов'янської міської ради України, на підставі якого позивач отримала повідомлення, та саме повідомлення про відмову у призначенні сім'ї допомоги.

Однак, позивачем не вказано яке саме повідомлення Управління соціального захисту населення Слов'янської міської ради України вона просить визнати протиправним та скасувати.

Також в іншій частині позовних вимог позивач просить зобов'язати відповідача вчинити певні дії, а саме: призначити ОСОБА_1 та членам її сім'ї державну соціальну допомогу.

Проте, позивачем не зазначені особи, стосовно яких вона просить суд зобов'язати відповідача призначити державну соціальну допомогу.

Крім того, відповідно до ч.1 ст.161 КАС України до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.

Ознайомившись з матеріалами адміністративного позову судом встановлено, що позивачем не надано копії доданих до позовної заяви документів для відповідача.

Крім того, ч.1 ст.122 КАС України визначено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (ч.2 ст.122 КАС України).

Частиною 3 ст.122 КАС України встановлено, що для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Отже, за загальним правилом встановлено шестимісячний строк звернення до адміністративного суду, який обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Це правило застосовується, якщо іншими законами не встановлені інші строки для звернення до адміністративного суду.

Аналіз наведених норм дозволяє дійти висновку про те, що чинне законодавство обмежує звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів. Це, насамперед, обумовлено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними.

З позовної заяви вбачається, що спірним повідомленням від 02.07.2020 позивачу відмовлено у наданні державної соціальної допомоги.

Позивач звернувся до суду 25.01.2021.

Разом з позовною заявою позивачем подано заяву про поновлення строку звернення до суду внаслідок непереборної сили, в якій зазначено, що про порушення своїх прав позивач дізналась 17.08.2019, при цьому в позовній заяві зазначено, що про порушення своїх прав позивач дізналась 14.08.2020.

Згідно ч.1 ст.123 КАС України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

Так, з аналізу норм Кодексу адміністративного судочинства України вбачається, що право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків на звернення до суду за захистом порушених прав.

Таким чином, позивачу необхідно надати заяву про поновлення строку звернення до адміністративного із відповідними доказами в обґрунтування поважності причин пропуску такого строку, вказати дату, коли позивач дізналась про порушення своїх прав, та ґрунтовні підстави для поновлення строку.

Згідно з ч.3 ст.161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначені Законом України «Про судовий збір».

Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України «Про судовий збір» від 8 липня 2011 року №3674-VІ судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Відповідно до ст.4 Закону України «Про судовий збір» від 8 липня 2011 року №3674-VI зі змінами та доповненнями (далі Закон №3674) судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі. За подання до адміністративного суду позовної заяви немайнового характеру, яка подана суб'єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою - підприємцем, справляється судовий збір за ставкою 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб

Згідно з п.3 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано фізичною особою або фізичною особою - підприємцем ставка судового збору становить 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

У разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру (ч.3 ст.6 Закону України «Про судовий збір»).

Згідно Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» з 1 січня 2021 року встановлено прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць у розмірі 2270 гривень.

Позивачем заявлено позовні вимоги немайнового характеру щодо визнання протиправними та скасування повідомлення, рішення та стягнення моральної шкоди у розмірі 10000,00 гривень.

Суд наголошує, що вимога про стягнення моральної шкоди підлягає оплаті судовим збором як майнова вимога, у зв'язку з тим, що відшкодування моральної шкоди фактично є вимогою про стягнення шкоди, визначеної позивачем сумою грошових коштів у розмірі - 10000,00 гривень.

Таким чином позивачу необхідно було сплатити судовий збір у загальному розмірі 1816 гривень за подачу даного позову.

Позивачем до позовної заяви додано заяву про звільнення від сплати судового збору.

Відповідно до ч.1 ст.133 КАС України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Отже, законодавством чітко регламентовано право суду на звільнення сторони від сплати судового збору, зменшення його розміру, розстрочення або відстрочення його сплати, а єдиною підставою для відстрочення, розстрочення або звільнення сторони від сплати судового збору є врахування судом майнового стану сторони.

Визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони.

Особа, яка заявляє відповідне клопотання, повинна навести доводи і подати належні і допустимі, у розумінні ст.ст.73, 74 КАС України, докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.

Для застосування судом положень ч.1 ст.133 КАС України, повинні бути відповідні правові підстави, в іншому ж випадку, як зазначено в рішенні Європейського суду з прав людини від 19.06.2001 у справі "Креуз проти Польщі", вимога сплатити судовий збір не обмежує право заявників на доступ до правосуддя.

Дослідивши матеріали справи та клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору, суд вважає, що на підтвердження тяжкого фінансового стану позивачем не надано належних і допустимих, у розумінні ст.ст.73, 74 КАС України, доказів, а отже, не доведено достатніх і необхідних підстав для звільнення від сплати судового збору.

Інформацію про платіжні реквізити для перерахування судового збору за подання адміністративного позову до Донецького окружного адміністративного суду можна довідатися, зокрема, на офіційному сайті суду (https://adm.dn.court.gov.ua) в розділі "Судовий збір".

Відповідно до ч.1 ст.169 КАС України встановлено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Частиною 3 ст.169 КАС України передбачено, що якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до адміністративного суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 171 цього Кодексу.

Також суд вважає за необхідне звернути увагу на те, що позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк, про що зазначено в п.1 ч.4 ст.169 КАС України.

Керуючись ст.ст. 133, 160, 161, 169, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, -

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Слов'янської міської ради України про визнання протиправними та скасування рішення та повідомлення, визнання протиправною бездіяльності, відшкодування моральної шкоди - залишити без руху.

Надати ОСОБА_1 десятиденний строк з дня вручення копії цієї ухвали, для усунення виявлених недоліків шляхом подання до Донецького окружного адміністративного суду:

- заяви про уточнення позовних вимог (або зміну позовних вимог, тощо) із зазначенням реквізитів спірного повідомлення та осіб, стосовно яких вона просить суд зобов'язати відповідача призначити державну соціальну допомогу;

- копії доданих до позовної заяви документів для відповідача;

- заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду із відповідними доказами в обґрунтування поважності причин пропуску такого строку, вказати дату, коли позивач дізналась про порушення своїх прав, та ґрунтовні підстави для поновлення строку суду;

- документу про сплату 1816 грн. судового збору або надання доказів на підтвердження тяжкого фінансового стану.

У разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде вважатись неподаною і буде повернута позивачу.

Повернення позовної заяви не позбавляє позивача права повторного звернення до суду в порядку, встановленому законом.

Ухвала оскарженню не підлягає та відповідно до ч.2 ст.256 КАС України набирає законної сили з моменту її підписання.

Суддя Т.В.Загацька