Рішення від 28.01.2021 по справі 160/11833/20

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 січня 2021 року Справа № 160/11833/20

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

встановив:

І. ПРОЦЕДУРА

1. 25.09.2020 ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про:

- визнання протиправною відмови Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, що полягала у незарахуванні до пільгового стажу роботи за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, періодів роботи з 01.01.2000 по 24.12.2001 в Публічному акціонерному товаристві «Дніпровський металургійний комбінат»;

- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до стажу роботи ОСОБА_1 , що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, періодів роботи з 01.01.2000 по 24.12.2001 в Публічному акціонерному товаристві «Дніпровський металургійний комбінат», та виплатити пенсію за невраховані періоди роботи за Списком № 2, починаючи з 30.07.2020.

2. Ухвалою суду від 30.09.2020 позовну заяву залишено без руху із наданням строку для усунення недоліків.

3. 16.10.2020 на виконання вимог суду позивачем надано уточнену позовну заяву.

4. Ухвалою суду від 21.10.2020 у задоволенні клопотання позивача про залучення третьої особи відмовлено; прийнято позов до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі № 160/11833/20 за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); відповідачу встановлено строк для подання відзиву на позовну заяву та витребуваних судом доказів.

5. 07.12.2020 на електронну адресу суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву.

6. 15.12.2020 засобами поштового зв'язку від відповідача надійшов відзив на позовну заяву з доказом його направлення позивачу, надано витребувані судом докази.

7. 18.01.2020 на електронну адресу суду від відповідача надійшли додаткові докази.

ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА

8. На дату подання заяви про призначення пенсії за віком на пільгових умовах позивачу виповнилось 57 років, загальний трудовий стаж становив 33 роки 07 днів, пільговий стаж роботи 07 років 06 місяців 01 день за Списком № 2.

9. Відповідач зарахував до пільгового стажу позивача за Списком № 2 лише 05 років 06 місяців 07 днів замість фактично відпрацьованих 07 років 06 місяців 01 день на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 2 постійно, що і стало причиною відмови у призначенні пенсії за Списком № 2.

10. Доводи відповідача про те, що в період з 01.01.2000 по 24.12.2001 атестація робочих місць на комбінаті не проводилась, та умови праці проведеною атестацією в зазначений період не підтверджені - не відповідають дійсності.

ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА

11. Відповідач проти позову заперечив повністю, зазначив, що не зараховано до пільгового стажу за Списком № 2 період роботи позивача з 01.01.2000 по 24.12.2001, оскільки відсутні дані про атестацію робочих місць.

12. Враховуючи всі документи, які були надані для призначення пенсії, загальний стаж позивача становить 33 роки 0 місяців 7 днів, з них за списком № 2 - 5 років 6 місяців 7 днів.

13. Позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах через відсутність необхідного пільгового стажу.

ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

14. 30.07.2020 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся до Царичанського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) з заявою про призначення пенсії за віком по Списку № 2.

15. До заяви позивачем додано: довідку про присвоєння ідентифікаційного номеру від 15.10.1999 б/н; паспорт серії НОМЕР_1 від 13.03.2000; трудову книжку або документи про стаж НОМЕР_2 від 25.01.1980, НОМЕР_4 від 13.08.1992, від 16.06.2020 № 62, від 16.06.2020 № 023-2660, від 17.06.2020 №№ 614-615, № 618, від 03.06.2020 № 01-79-1335/0/384-20, від 03.06.2020 № 01-79-1337/0/38420; військовий квиток від 28.02.1190 НОМЕР_6; диплом від 30.07.1986 НОМЕР_3 ; довідки про зміну назви організації від 16.06.2020 № 61, від 16.06.2020 № 023-2660/1, від 03.06.2020 № 01-79-1336/384/20; пільгові довідки від 24.07.2020 № 023-032, від 24.07.2020 № 023-3033; інші документи у кількості 4; довідку про заробітну плату за період страхового стажу до 01.07.2000 від 17.06.2020 № 616-617.

16. Заяву та документи прийнято 30.07.2020 і зареєстровано за № 867.

17. Відділ з питань призначення пенсій управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області розглянувши заяву позивача від 30.07.2020 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах прийняв рішення, яке оформлено листом від 13.08.2020 № 0400-0305-8/67711 «Повідомлення про відмову в призначенні пенсії», в якому, зокрема зазначено:

- загальний стаж роботи становить 33 роки 7 днів, із них за Списком № 2 - 1 рік 11 місяців;

- згідно наданої довідки від 17.06.2020 № 617 Ваше прізвище ім'я та по батькові вказано не повністю, тому період роботи в колгоспі з серпня 1990 року по квітень 1995 року не враховано до загального стажу. Також у переліку атестації робочих місць за 2001 рік відсутній житлово-комунальний відділ, тому до пільгового стажу роботи не можливо зарахувати період з 01.01.2000 по 15.01.2003;

- Відділ з питань призначення пенсій управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області відмовляє Вам в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за відсутності необхідного пільгового стажу за Списком № 2 - 7 років 6 місяців.

18. Із заявою від 28.08.2020 позивач звернувся до начальника ГУ ПФУ в Дніпропетровській області Ю.І. Козака із інформаційним запитом, в якому просив надати наступні документи:

- належним чином завірену відповідь на запит із зазначенням періодів роботи на ПАТ «Дніпровський комбінат», які не зараховані до пільгового стажу за Списком № 2 та з яких підстав;

- завірену належним копію заяви про призначення пенсії, яка подавалась до ПФУ.

19. Листом від 04.09.2020 № 0400-0325-8/76242 «Щодо розгляду звернення» Відділ з питань перерахунків пенсій № 20 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, розглянувши звернення позивача від 28.08.2020 стосовно періодів роботи ПАТ «Дніпропетровський меткомбінат», що не були зараховані до пільгового стажу з Списком № 2 повідомило, зокрема, про наступне:

- відповідно до наданої довідки від 24.07.2020 № 023-3033, уточнюючої особливо шкідливі і особливо важкі умови праці, зайнятість в яких дає право на пенсію по віку на пільгових умовах, за відсутності трудової книжки чи відповідних записів у ній, стаж роботи з 01.01.2000 по 24.12.2001 не зараховано до стажу на пільгових умовах за Списком № 2, оскільки відсутні дані про атестацію робочих місць;

- згідно вищевказаної довідки та наказів про атестацію до стажу на пільгових умовах за Списком № 2 було зараховано періоди з 02.02.1996 по 31.12.1997, з 25.12.2001 по 31.12.2003, з 01.01.2004 по 31.07.2005;

- виходячи з вище описаного, Ваш стаж роботи становить 33 роки 0 місяців 7 днів, з них за Списком № 2 - 5 років 6 місяців 7 днів при необхідному стажі 6 років 3 місяці.

V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

20. Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

21. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

22. Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

23. Положенням статті 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-XII (далі - Закон № 1788-XII) встановлено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

24. Статтею 2 Закону № 1788-XII визначені види пенсій: а) трудові пенсії: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років.

25. Звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію.

26. При цьому пенсії за віком і по інвалідності призначаються незалежно від того, припинено роботу на час звернення за пенсією чи вона продовжується. Пенсії за вислугу років призначаються при залишенні роботи, яка дає право на цю пенсію (стаття 7 Закону № 1788-XII).

27. Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV (далі - Закон № 1058-ІV), який набрав законної сили з 01.01.2004.

28. Статтею 8 Закону № 1058-IV передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

29. Відповідно до частини першої статті 114 Закону № 1058-ІV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

30. Відповідно до підпункту другого частини другої статті 114 Закону № 1058-IV працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

31. Працівникам, які не мають стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи.

32. Відповідно до частини четвертої статті 24 Закону № 1058-ІV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

33. За правилами статті 44 Закону № 1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

34. Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії (частина 5 статті 45 Закону № 1058-IV).

35. За приписами статті 56 Закону № 1788-XII до стажу роботи зараховується робота, виконувана, зокрема, на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.

36. При обчисленні стажу роботи в колгоспі за період після 1965 року, якщо член колгоспу не виконував без поважних причин встановленого мінімуму трудової участі в громадському господарстві, враховується час роботи за фактичною тривалістю.

37. Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій урегульовано «Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України № 13-1 07.07.2014) (далі - Порядок № 22-1).

38. Пунктом 4.1 Порядку № 22-1 встановлено, що орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).

39. Згідно з пунктом 4.2 Порядку № 22-1 при прийманні документів орган, що призначає пенсію:

1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;

2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;

3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності);

Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;

4) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 4), копія якої зберігається у пенсійній справі.

40. Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

41. Рішення органу про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший візується спеціалістом, який його підготував, та спеціалістом, який його перевірив. Рішення підписується начальником управління (заступником начальника управління відповідно до розподілу обов'язків) та завіряється печаткою управління (пункт 4.3 Порядку № 22-1).

щодо підтвердження періодів роботи

42. Згідно до статті 62 Закону № 1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

43. Відповідно до пункту першого «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженого постановою Кабінету міністрів України № 637 від 12.08.1993 (далі - Порядок № 637) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

44. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

45. Згідно із пунктом другим Порядку № 637 у разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.

46. Відповідно до пункту 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

47. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

48. Згідно із пунктом 17 Порядку № 637 для підтвердження трудового стажу приймаються лише ті відомості про період роботи, які внесені в довідки на підставі документів.

49. Довідки, видані колгоспами при залишенні членом колгоспу роботи, а також довідки, видані в більш пізній період колгоспами, які згодом припинили свою діяльність, можуть братися до уваги й тоді, коли вони не містять підстав видачі.

50. За відсутності документів про наявний стаж роботи і неможливості одержання їх внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації або відсутності архівних даних з інших причин, ніж ті, що зазначені в пункті 17 цього Порядку, трудовий стаж установлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника (пункт 18 Порядку № 637).

51. Пунктом 24 Порядку № 637 встановлено, що для підтвердження трудового стажу приймаються лише ті відомості про період роботи, які внесені в довідки на підставі документів.

52. Довідки, видані колгоспами при залишенні членом колгоспу роботи, а також довідки, видані в більш пізній період колгоспами, які згодом припинили свою діяльність, можуть братися до уваги й тоді, коли вони не містять підстав видачі.

щодо проведення атестації робочих місць

53. Відповідно до Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 № 442 (далі - Порядок № 442), пенсії за віком на пільгових умовах за списками виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, а також пенсії, що можуть встановлюватися підприємствами й організаціями за рахунок власних коштів працівникам інших виробництв, професій та посад залежно від умов праці, призначаються за результатами атестації робочих місць.

54. Атестація робочих місць за умовами (надалі - атестація) проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров'я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому.

55. Основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між роботодавцем і працівниками у галузі реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

56. Згідно з пунктом 4 Порядку № 442 періодичність проведення атестації робочих місць визначається безпосередньо колективним договором підприємства і проводиться не рідше одного разу на 5 років.

57. Результати атестації використовуються для розроблення заходів щодо покращення умов праці і оздоровлення працівників та під час визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах, пільг і компенсацій за рахунок підприємств, установ та організацій, обґрунтування пропозицій про внесення змін до списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

58. Пунктом 3 «Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах», затвердженому наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383 (далі - Порядок № 383) встановлено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.

59. Згідно з пунктом 4.2 Порядку № 383 результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умов і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.

60. Відповідно до пункту 10 Порядку № 383 для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637.

VІ. ОЦІНКА СУДУ

61. Право на соціальний захист, що включає право на забезпечення у старості, гарантоване громадянам України частиною першою статті 46 Конституції України.

62. Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

63. Згідно з частиною першою статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

64. Відповідно до частини другої статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

65. З позовної заяви вбачається, що позивач не погоджується з рішенням ГУ ПФУ в Дніпропетровській області про відмову у призначенні пенсії, вважає його протиправним та таким, що порушує його конституційне право на соціальний захист.

66. Суд звертає увагу, що розглянувши заяву позивача від 30.07.2020 про призначення пенсії за віком по Списку № 2 прийнято рішення про відмову «Повідомлення про відмову в призначенні пенсії», яке оформлено листом від 13.08.2020 № 0400-0305-8/67711.

67. Таким чином, суд розглядає на предмет законності рішення Відділу з питань призначення пенсій управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області «Повідомлення про відмову в призначенні пенсії», яке оформлено листом від 13.08.2020 № 0400-0305-8/67711.

68. Суд зазначає, що Відділ з питань призначення пенсій управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області є не окремою юридичною особою, а структурною одиницею Головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.

щодо визнання протиправною та скасування рішення

69. Відповідач розглянувши заяву позивача про призначення пенсії від 30.07.2020 прийняв рішення про відмову у її призначенні від 13.08.2020 № 0400-0305-8/67711 не зарахувавши:

- до загального стажу: період роботи в колгоспі з серпня 1990 року по квітень 1995 року;

- до пільгового стажу: період роботи з 01.01.2000 по 15.01.2003.

(щодо незарахування періоду роботи з серпня 1990 року по квітень 1995 року)

70. Відповідачем не зараховано період роботи в колгоспі з серпня 1990 року по квітень 1995 року, оскільки в довідці від 17.06.2020 № 617 прізвище ім'я та по батькові вказано не повністю.

71. Згідно трудової книжки колгоспника НОМЕР_4

- розділ «Членство в колхозе»:

-- 13.08.2020 позивач прийнятий у члени колгоспу «Прогрес»;

-- 04.02.2020 позивач звільнений з членів колгоспу за власним бажанням.

- розділ «Трудовой участие в общественном хозяйстве» (мовою оригінала):

-- 1990: «принятый колхозом годовой минимум трудового участия в общественном хозяйстве - 110; выполнение годового минимуму участия в общественном хозяйстве - 115; на основании чего внесена запись (документ, его дата и номер) - лиц. сч. за 1990»;

-- 1991: «принятый колхозом годовой минимум трудового участия в общественном хозяйстве - 260; выполнение годового минимуму участия в общественном хозяйстве - 320; на основании чего внесена запись (документ, его дата и номер) - лиц. сч. за 1991»;

-- 1992: «принятый колхозом годовой минимум трудового участия в общественном хозяйстве - 260; выполнение годового минимуму участия в общественном хозяйстве - 272; на основании чего внесена запись (документ, его дата и номер) - лиц. сч. за 1992»;

-- 1993: «принятый колхозом годовой минимум трудового участия в общественном хозяйстве - 260; выполнение годового минимуму участия в общественном хозяйстве - 286; на основании чего внесена запись (документ, его дата и номер) - лиц. сч. за 1993»;

-- 1994: «принятый колхозом годовой минимум трудового участия в общественном хозяйстве - 260; выполнение годового минимуму участия в общественном хозяйстве - 314; на основании чего внесена запись (документ, его дата и номер) - лиц. сч. за 1994»;

-- 1995: «принятый колхозом годовой минимум трудового участия в общественном хозяйстве - 260; выполнение годового минимуму участия в общественном хозяйстве - 318; на основании чего внесена запись (документ, его дата и номер) - лиц. сч. за 1995».

72. Зазначені записи скріплені печаткою підприємства.

73. Суд зазначає, що за приписами пункту 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників. Надання уточнюючої довідки підприємств, установ, організації або їх правонаступників потрібно виключно у разі відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.

74. Таким чином, законодавством України встановлено пріоритетність записів у трудовій книжці перед відомостями у первинних документах.

75. Трудова книжка позивача містить розділ (мовою оригінала) «Трудовое участие в общественном хозяйстве», в якому зазначено прийнятий колгоспом річний мінімум трудової участі в суспільному господарстві та виконання річного мінімуму трудової участі в суспільному господарстві.

76. Проаналізувавши трудову книжку, суд зазначає, що позивач у період з 1990 року по 1995 рік постійно перевиконував встановлений мінімум вихододнів участі в сільськогосподарському виробництві.

77. В архівній довідці від 17.06.2020 № 617 зазначено, зокрема:

- архівна довідка видана в тім, що у книгах обліку праці та нарахування заробітної плати працівникам КСП «Прогрес» Царичанського району Дніпропетровської області значиться « ОСОБА_1 » (так у документі).

78. При цьому, позивач не може нести відповідальність за відповідність інформації, яка зазначена книгах обліку праці та нарахування заробітної плати.

79. Крім того, орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

80. Отже, перевірка достовірності виданих документів покладається на пенсійний орган, а сумніви останнього щодо обґрунтованості їх видачі або відсутність можливості їх перевірити, самі по собі не бути підставою для відмови у зарахуванні періоди роботи до страхового стажу.

81. Також, суд зазначає, що формальні неточності у документах, за загальним правилом, не можуть спростовувати наявність трудового стажу та позбавляти позивача конституційного права на соціальний захист та вирішення питання призначення пенсії.

82. З урахуванням вище викладеного, позивач має право на зарахування до страхового стажу період роботи у колгоспі.

83. Оскільки позивач у позовних вимогах не просить визнати протиправними дії щодо незарахування періоду роботи у колгоспі до страхового стажу, суд у цій частині не виходить за межі позовних вимог та зазначає лише про право позивача на зарахування такого стажу до страхового, однак обрахунок стажу відноситься до компетенції Пенсійного фонду.

(щодо незарахування періоду роботи з 01.01.2000 по 15.01.2003)

84. Відповідачем незараховано до пільгового стажу період роботи 01.01.2000 по 15.01.2003, оскільки у переліку атестації робочих місць за 2001 рік відсутній житлово-комунальний відділ.

85. З листа від 04.09.2020 № 0400-0325-8/76242 «Щодо розгляду звернення» вбачається, що до пільгового стажу за Списком № 2 не було зараховано період роботи з 01.01.2000 по 24.12.2001, оскільки відповідно до наданої довідки від 24.07.2020 № 023-3033, уточнюючої особливо шкідливі і особливо важкі умови праці, зайнятість в яких дає право на пенсію по віку на пільгових умовах, за відсутності трудової книжки чи відповідних записів у ній, стаж відсутні дані про атестацію робочих місць.

86. Відповідно до розрахунку стажу період роботи з 01.01.2000 по 24.12.2001 не зараховано до пільгового, а період з 25.12.2001 по 15.01.2003 зараховано до пільгового стажу за Списком № 2.

87. Відповідно до трудової книжки НОМЕР_2 ОСОБА_1 у спірний період роботи з 01.01.2000 по 24.12.2001 працював у Відкритому акціонерному товаристві «Дніпровський металургійний комбінат ім. Ф.Е. Дзержинського».

88. У довідці від 24.07.2020 № 023-3033, уточнюючої особливо шкідливі і особливо важкі умови праці, зайнятість в яких дає право на пенсію по віку на пільгових умовах, за відсутності трудової книжки чи відповідних записів у ній, зокрема, зазначено (мовою оригіналу):

- «справка выдана ОСОБА_1 в том, что он полный рабочий день работал в Публичном акционерном обществе «Днепровский металлургический комбинат» в жилищно-коммунальном отделе»;

- «за период с 02.02.1996 по 31.12.1997, с 01.01.2000 по 15.01.2003 работал в производстве - общие профессии, по профессии, должности машиніст (кочегар) котельной (на угле), занятый на удалении золы»;

- «предусмотрено Списком № 2 раздел ХХХIII, подраздел: - код КП: 23200000-13786»;

- «основание: постановление КМУ от 11.03.1994 № 162»;

- «основание: личная карточка, штатное расписание, табеля учета рабочего времени, контрольные табеля фактически отработанного времени, технология производства»;

- «дополнительные сведения: постановление «Об аттестации рабочих мест по условиям труда» № 813 от 20.10.1994, № 1269 от 25.12.2001 (постановление № 639 от 06.08.2002 «О дополнении к постановлению № 1269 от 25.12.2001) Письма Главного госэксперта области по условиям труда № 14/1-121 от 26.10.1999, № 14/1-261 от 27.12.2000 о продлении срока действия постановления № 813 от 20.10.1994 «Об аттестации рабочих мест по условиям труда» до 31.12.2001».

89. З приводу проведення атестації робочих місць суд зазначає, що своєчасно проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який має сприяти реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

90. Своєчасно проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який має сприяти реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

91. Атестація має проводитися у передбачені пунктом 4 Порядку № 442 проведення атестації строки, а відповідальність за своєчасність та якість її проведення покладається на керівника підприємства, організації.

92. Отже, законодавцем покладено обов'язок проведення атестації робочих місць на керівників підприємств, а тому її несвоєчасне проведення або неповне проведення не може позбавити громадян їх конституційного права на соціальний захист.

93. Викладене відповідає правовому висновку Великої Палати Верховного Суду, висловленому у постанові від 19.02.2020 у справі № 520/15025/16-а.

94. ОСОБА_1 до чергової атестації, що проведена з порушенням передбачених пунктом 4 Порядку проведення атестації строків, виконував роботу яка дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2, а відтак період його роботи з 01.01.2000 по 24.12.2001 має бути зараховано до пільгового стажу за результатами попередньої атестації, проведеної згідно постанови «Про атестацію робочих місць за умовами праці» від 20.10.1994 № 813.

95. З урахуванням викладеного, суд визнає протиправним та скасовує рішення Відділу з питань призначення пенсій управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, яке оформлено листом від 13.08.2020 № 0400-0305-8/67711 «Повідомлення про відмову в призначенні пенсії», яким відмовлено у призначенні пенсії за віком за Списком № 2 ОСОБА_1 за наслідком розгляду заяви від 30.07.2020.

щодо зобов'язання вчинити певні дії

96. Згідно зі статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка ратифікована Законом № 475/97-ВР від 17.07.1997 кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

97. У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі «Чахал проти Об'єднаного Королівства» (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.

98. Засіб захисту, що вимагається згаданою статтею повинен бути «ефективним» як у законі, так і на практиці, зокрема, у тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Афанасьєв проти України» від 5 квітня 2005 року (заява №38722/02)).

99. Отже, «ефективний засіб правого захисту» у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату; винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації, не відповідає розглядуваній міжнародній нормі.

100. З урахуванням викладеного суд зобов'язує відповідача включити до пільгового стажу позивача період роботи з 01.01.2000 по 24.12.2001, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 2.

101. Відповідно до пункту 2 розділу 4 Указу Президента України «Про Концепцію вдосконалення судівництва для утвердження справедливого суду в Україні відповідно до європейських стандартів» від 10.05.2006 № 361/2006 адміністративне судочинство спрямоване на захист прав особи у публічно-правових відносинах від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

102. За своїм статусом у суспільстві учасники таких правовідносин перебувають у нерівних умовах, тому адміністративний суд має вжити всіх передбачених законом заходів, щоб захистити порушені органом влади права особи, в тому числі збирати докази з власної ініціативи, виходити за межі вимог сторін тією мірою, наскільки це необхідно для повного захисту прав особи.

103. Оскільки до компетенції суду не належить здійснення призначення пенсії та первісного визначення права особи на призначення пенсії, а здійснюється лише контроль легальності рішень, дій або бездіяльності відповідача щодо вказаних питань, суд з метою ефективного та повного захисту прав позивача, відповідно до частини другої статті 9 КАС України виходить за межі позовних вимог та зобов'язує відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 від 30.07.2020 з урахуванням наданої судом у цьому рішенні правової оцінки.

104. При цьому, не підлягають задоволенню вимоги про зобов'язання відповідача виплатити пенсію, оскільки виплаті пенсії передує її призначення, отже вказані вимоги є передчасними та заявленими на майбутнє.

VІІ. ВИСНОВОК СУДУ

105. Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

106. Із врахуванням того, що судом задоволено одну основну та похідну позовні вимоги, на користь позивача підлягає стягненню сума витрат на сплату судового збору за подання позову немайнового характеру в розмірі 840,80 грн.

107. Керуючись статтями 241-246, 263 КАС України, суд, -

вирішив:

108. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; код НОМЕР_5 ; АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427; вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

109. Визнати протиправними та скасувати рішення Відділу з питань призначення пенсій управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, яке оформлено листом від 13.08.2020 № 0400-0305-8/67711 «Повідомлення про відмову в призначенні пенсії», яким відмовлено у призначенні пенсії за віком за Списком № 2 ОСОБА_1 за наслідком розгляду заяви від 30.07.2020.

110. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з урахуванням наданої судом у цьому рішенні правової оцінки:

- включити до пільгового стажу позивача період роботи з 01.01.2000 по 24.12.2001, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 2;

- повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 30.07.2020 про призначення пенсії за віком за Списком № 2.

111. В іншій частині позовних вимог - відмовити.

112. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області судовий збір у розмірі 840,80 грн.

113. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 КАС України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 КАС України.

Суддя І.О. Верба