Рішення від 22.01.2021 по справі 160/15183/20

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 січня 2021 року Справа № 160/15183/20

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Олійника В. М.

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Криворізької районної державної адміністрації Дніпропетровської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

17 листопада 2020 року ОСОБА_1 звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Управління соціального захисту населення Криворізької районної державної адміністрації Дніпропетровської області, в якій просить:

- зобов'язати Управління соціального захисту населення Криворізької районної державної адміністрації Дніпропетровської області здійснити нарахування та виплату державної соціальної допомоги ОСОБА_1 , як малозабезпеченій сім'ї, починаючи з 01.08.2020 року;

- зобов'язати Управління соціального захисту населення Криворізької районної державної адміністрації Дніпропетровської області здійснити нарахування та виплату державної соціальної допомоги на дитину одиноким матерям, а саме ОСОБА_1 , починаючи з 01.08.2020 року.

В обґрунтування позову позивач зазначила, що перебувала на обліку в Управлінні соціального захисту населення Криворізької районної державної адміністрації Дніпропетровської області у період з 4 кварталу 2019 року по 1 квартал 2020 року. Вказує, що являється одинокою матір'ю двох неповнолітніх дітей, які знаходяться на її утриманні. Позивачу було призначено допомогу при народженні на дитину з 01.09.2019 року щомісячно в сумі 860,00 гривень та допомогу на дітей одинокої матері, починаючи з 01.10.2019 року по 31.03.2020 року в сумі 3810,18 гривень.

28.10.2020 року отримала лист відповідача, в якому зазначено, що вона не має права на допомогу одиноким матерям, у зв'язку з тим що середньомісячний сукупний дохід перевищує або дорівнює рівню прожиткового мінімуму для сім'ї, саме за IV квартал 2019 року - І квартал 2020 року отримано прибуток у розмірі 712650 грн. "додаткове благо" та продаж майна в сумі 187000 грн. 13.10.2020 року здійснено перерахунок виплаченої допомоги одиноким матерям за період карантину за квітень - липень 2020 року та виявлено переплату в сумі 5240,72 грн.

Позивач стверджує, що в провадженні Довгинцівського районного суду міста Кривого Рогу перебуває справа про визнання незаконною державної реєстрації права власності, а саме без відома ОСОБА_1 кредитор за банківським кредитом переоформив квартиру, що була предметом застави, у свою власність. Відповідно до цього позивачем не було задекларовано прибуток та відомості не надано в органи Управління праці та соціального захисту населення.

Разом з відмовою ОСОБА_1 отримала повідомлення про припинення виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та припинення виплати допомоги на дитину одиноким матерям.

Вважаючи дії відповідача щодо припинення нарахування та виплати державної соціальної допомоги ОСОБА_1 , як малозабезпеченій сім'ї, та державної соціальної допомоги на дитину одиноким матерям позивач звернулася до суду з даним позовом.

Ухвалою суду від 23 листопада 2020 року відкрито спрощене провадження у справі без виклику учасників справи.

Відповідач не скористався правом на надання відзиву на позовну заяву, про розгляд справи судом був повідомлений належним чином.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд встановив наступні обставини.

ОСОБА_1 - позивач, є одинокою матір'ю двох неповнолітніх дітей, які знаходяться на її утриманні та перебувала на обліку в Управлінні соціального захисту населення Криворізької районної державної адміністрації Дніпропетровської області у період з 4 кварталу 2019 року по 1 квартал 2020 року, отримувала допомогу при народженні на дитину з 01.09.2019 року щомісячно в сумі 860,00 гривень та допомогу на дітей одинокої матері, починаючи з 01.10.2019 року по 31.03.2020 року в сумі 3810,18 гривень.

Позивач звернулася до Управлінні соціального захисту населення Криворізької районної державної адміністрації Дніпропетровської області з заявою №КО-11455643 від 22.10.2020 року, в якій просила повідомити про причини припинення вищезазначених виплат.

На вказану заяву відповідачем надано письмову відповідь від 28.10.2020 року № 4/3828-6, у якій зазначено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні та отримує наступні види державних соціальних допомог щомісяця:

- допомогу при народженні дитини з 01.09.2019 року по теперішній час щомісяця в сумі 860,00 грн.;

- допомогу па дітей одиноким матерям з перерахунком по доходам з 01.10.2019 року по 31.03.2020 року в сумі .3810,18 грн.; з 01.04.2020 року по 31.07.2020 року автоматичне нарахування в зв'язку з карантином в сумі 3810,18 грн.; з 01.08.2020 року згідно нового звернення відмовлено.

Відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких Законів України щодо підвищення соціальних гарантій для окремих категорій осіб" від 02.06.2020 року №646-ІХ допомога одиноким матерям з 01 липня 2020 року призначається за новим Порядком, за інформацією, яку надає Державна податкова служба України про доходи та сплачені податки.

Згідно нового звернення - 11.08.2020 року заявниця не має права на допомогу одиноким матерям тому, що середньомісячний сукупний дохід перевищує рівень прожиткового мінімуму для сім'ї. При здійсненні розрахунку допомоги були враховані доходи за IV квартал 2019 року - І квартал 2020 року: продаж майна в сумі 187000 грн., додаткове благо в сумі 712650 грн., допомога при народженні дитини в сумі 5160 грн.

Також у листі відповідач зазначив, що 13.10.2020 року здійснено перерахунок виплаченої допомоги одиноким матерям за період карантину за квітень - липень 2020 року та виявлено переплату в сумі 15240,72 грн.

Управлінням соціального захисту населення Криворізької районної державної адміністрації Дніпропетровської області складено повідомлення про відмову у наданні державної допомоги сім'ям з дітьми, у якому зазначено, що ОСОБА_1 не має права на допомогу одиноким матерям (з урахуванням доходів), тому що середньомісячних сукупний дохід перевищує або дорівнює рівню прожиткового мінімуму для сім'ї.

Зазначені обставини стали підставою для звернення до суду.

Вирішуючи позовні вимоги по суті, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі, зокрема, повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, тощо.

Гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення встановлює Закон України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" від 21.11.1992 № 2811-XII (далі - Закон № 2811-XII).

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону № 2811-XII громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України. Роботу щодо призначення та виплати державної допомоги сім'ям з дітьми організовує центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення (ч.ч. 4, 5 ст. 1 Закону № 2811-XII).

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 2 Закону № 2811-XII сім'я з дітьми - поєднане родинними зв'язками та зобов'язаннями щодо утримання коло осіб, у якому виховуються рідні, усиновлені діти, а також діти, над якими встановлено опіку чи піклування, прийомні сім'ї, дитячі будинки сімейного типу.

Стаття 3 Закону № 2811-XII передбачає такі види державної допомоги сім'ям з дітьми: 1) допомога у зв'язку з вагітністю та пологами; 2) допомога при народженні дитини, одноразова натуральна допомога "пакунок малюка"; 2-1) допомога при усиновленні дитини; 4) допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування; 5) допомога на дітей одиноким матерям.

Відповідно до ч. 1 ст. 18-1 Закону № 2811-XII право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.

За змістом ст. 18-2 Закону № 2811-XII допомога на дітей одиноким матерям призначається за наявності витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини, виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану, або довідки про народження, виданої виконавчим органом сільської, селищної, міської (крім міст обласного значення) ради, із зазначенням підстави внесення відомостей про батька дитини до актового запису про народження дитини відповідно до абзацу першого частини першої статті 135 Сімейного кодексу України, або документа про народження, виданого компетентним органом іноземної держави, в якому відсутні відомості про батька, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку.

Допомога на дітей одиноким матерям призначається незалежно від одержання на дітей інших видів допомоги, передбачених цим Законом.

Для призначення, виплати та припинення виплати допомоги на дітей одиноким матерям додатково застосовуються умови призначення, виплати та підстави для припинення виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Частиною 1 ст. 18-3 Закону № 2811-XII передбачено, що допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матері (батьку) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

Згідно зі ст. 23 Закону № 2811-XII рішення органу, що призначає і здійснює виплату державної допомоги, може бути оскаржено у вищестоящих органах виконавчої влади або у судовому порядку.

Умови призначення і виплати допомоги на дітей одиноким матерям, передбаченої Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" визначені Порядком призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751 (далі - Порядок № 1751).

Пунктом 2 абзацу 5 Порядку № 1751 передбачено, що призначення і виплата державної допомоги сім'ям з дітьми здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад за зареєстрованим місцем проживання або місцем проживання заявника.

Допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матерям (батькам) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається в розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців (п. 32 Порядку № 1751).

Згідно із п. 35 Порядку № 1751 для призначення допомоги на дітей одиноким матерям подаються такі документи: 1) заява про призначення допомоги, що складається за формою, затвердженою Мінсоцполітики; 2) декларація про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, що складається за формою, затвердженою Мінсоцполітики (далі - декларація); 3) довідка про доходи у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня в ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо та згідно із законодавством не може бути отримана за відповідним запитом органу соціального захисту населення. У разі неможливості підтвердження таких доходів довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру; 4) витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини, виданий відділом державної реєстрації актів цивільного стану, або довідка про народження, видана виконавчим органом сільської, селищної, міської (крім міст обласного значення) ради, із зазначенням підстави для внесення відомостей про батька дитини до актового запису про народження дитини відповідно до абзацу першого частини першої статті 135 Сімейного кодексу України, або виданий компетентним органом іноземної держави документ про народження, в якому відсутні відомості про батька, за умови легалізації такого документа в установленому законодавством порядку; 5) копія свідоцтва про народження дитини.

Відповідно до абз. 2 ст. 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» (далі Закон № 1768-ІІІ) державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям (далі - державна соціальна допомога) - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї.

Згідно ст. 4 цього Закону призначення і виплата державної соціальної допомоги здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за місцем проживання уповноваженого представника сім'ї.

Порядок призначення, умови виплати та підстави для припинення виплати державної соціальної допомоги, перелік документів, необхідних для призначення допомоги згідно із цим Законом, встановлюються Кабінетом Міністрів України.

На виконання даної норми Закону, постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року № 250 затверджено Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям (далі - Порядок).

Згідно з пунктами 2, 3 Порядку, соціальна допомога призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.

Призначення і виплата соціальної допомоги здійснюється управліннями праці та соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, структурними підрозділами з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі органи праці та соціального захисту населення) за місцем реєстрації уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї.

Згідно з п. 6 Порядку для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім'ї подає органу праці та соціального захисту населення, зокрема, декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї).

Відповідно до ст. 3 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім'ї, які постійно проживають на території України.

Абзацом 2 п. 25 Порядку визначено, що виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється, якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, з місяця, в якому виявлено порушення.

Отже, обов'язковою умовою для припинення виплати отриманої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям є наявність встановленого факту умисних дій особи (сім'ї) щодо подання недостовірних даних, в тому числі про доходи і майновий стан, які вплинули або могли вплинути на встановлення права на таку допомогу і на визначення її розміру.

Як вбачається з матеріалів справи, підставою для відмови у наданні соціальної допомоги як малозабезпеченій сім'ї та соціальної допомоги на дітей одиноким матерям стали відомості з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про суми виплачених доходів та утримання податків Криворізької північної державної податкової інспекції ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 28.10.2020 року № 2134, у якій зазначено, що у період з 4 кварталу 2019 року по 1 квартал 2020 року ОСОБА_1 отримувала доходи з таких джерел:

- 3192371 - Управління соціального захисту населення Криворізької районної державної адміністрації Дніпропетровської області - 24830,54 грн. (державна соціальна допомога);

- 35326253 - ТОВ «Кредитні ініціативи»: 712650,22 грн. (додаткове благо); 3896049,73 (дохід у вигляді основної суми боргу (кредиту) платн. податку, прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням); 187000,00 грн. (продаж нерухомого майна);

- 3192371 - Управління соціального захисту населення Криворізької районної державної адміністрації Дніпропетровської області - 14010,54 грн. (державна соціальна допомога).

У примітці даних відомостей вказано, що інформація потребує уточнення у податкових агентів (джерел доходів).

Судом встановлено, що в провадженні Довгинцівського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області знаходиться справа № 211/3751/19 за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Кредитні ініціативи" до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , третя особа Служба у справах дітей Виконкому Довгинцівської районної ради м. Кривого Рогу про виселення та зняття з реєстраційного обліку та звільнення від особистих речей, у якій позовні вимоги стосуються виселення та зняття з реєстраційного обліку та звільнення від особистих речей житлового приміщення, а саме квартири за адресою АДРЕСА_1 .

Крім того, у провадженні Довгинцівського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області знаходиться справа № 211/6554/20 за позовною заявою ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Кредитні ініціативи», Обласного комунального підприємства «Софіївське бюро технічної інвентаризації» про визнання незаконною державної реєстрації права власності, в якій предметом спору є визнання незаконними та скасування рішення ОКП «Софіївське БТІ» про реєстрацію права власності на квартиру АДРЕСА_2 , скасування відповідних реєстраційних записів про право власності на вказану квартиру та поновлення відомостей в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про вказане нерухоме майно, що передували скасованим записам.

Враховуючи наведене, позивачем не було задекларовано як прибуток зазначені у відомості з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків суми виплачених доходів та утримання податків Криворізької північної державної податкової інспекції ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 28.10.2020 року № 2134 та не подавалися відомості в органи Управління праці та соціального захисту населення.

Відповідно до положень Податкового кодексу України визначальною ознакою доходу платника податку, як об'єкта та бази оподаткування податком з доходу фізичних осіб, в тому числі у вигляді додаткового блага, є фактичне отримання такого доходу платником податку в грошовій, матеріальній чи нематеріальній формі.

Отже, у зв'язку з не отриманням доходу від продажу майна та у вигляді додаткового блага, судом встановлено відсутність недостовірних відомостей чи прихованих відомостей з боку ОСОБА_1 , що впливають або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Частиною 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

За таких обставин суд приходить до висновку про задоволення адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Криворізької районної державної адміністрації Дніпропетровської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 244 Кодексу адміністративного судочинства України під час ухвалення рішення суд вирішує питання судових витрат.

Враховуючи те, що ухвалою суду від 23.11.2020 року позивачу відстрочено сплату судового збору, розподіл судових витрат, відповідно до вимог ст. 139 КАС України, не здійснюється.

Керуючись ст.ст. 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Криворізької районної державної адміністрації Дніпропетровської області щодо відмови ОСОБА_1 у наданні державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сім'ї та державної соціальної допомоги на дитину одиноким матерям.

Зобов'язати Управління соціального захисту населення Криворізької районної державної адміністрації Дніпропетровської області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 з 01.08.2020 року державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сім'ї та державної соціальної допомоги на дитину одиноким матерям.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.М. Олійник