Іменем України
№ 610/24/21
№ 3/610/101/2021
м. Балаклія 25.01.2021 року
Суддя Балаклійського районного суду Харківської області Стригуненко Володимир Миколайович, розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця, зареєстрованого та проживаючого: АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 , за ч. 2 ст. 160 КУпАП,
26 грудня 2020 року о 09.00 годині на приватній території за адресою: АДРЕСА_2 , ОСОБА_1 у невстановленому місці здійснював торгівлю з рук промисловим товаром, а саме ялинками.
В суді ОСОБА_1 факт вчинення інкримінованого йому адміністративного правопорушення не визнав. Пояснив, що закупив ялинки, які в канун Нового року перепродавав з приватної території (не з вулиці) свого товариша, договір з власником двору був усним. Консультувався в міськраді, його запевнили у можливості здійснення такої торгівлі. Він вважає, що з двору можна торгувати. Пояснив, що на фото, які містяться в матеріалах справи, зображено місце та предмети здійснення його торгової діяльності, а також бирки на ті ялинки.
Відповідно до статті 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Стаття 251 КУпАП встановлює, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно до статті 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Відповідальність за ч. 1 ст. 160 КУпАП настає у разі торгівлі з рук у невстановлених місцях промисловими товарами.
Виходячи з загального визначення, товари промислового призначення - це результати діяльності людини у вигляді сировини, матеріалів, обладнання, деталей, споруд, послуг, які купують приватні особи чи організації для подальшої переробки чи використання в господарській діяльності, перепродажу чи здавання в оренду.
Як вбачається з накладних № 004 від 17.12.2020р. та № 006 від 21.12.2020р. ОСОБА_1 придбав у ФОП ОСОБА_2 живі новорічні ялинки, загальною кількістю 276 штук, як сам вказав, для подальшого перепродажу.
Таким чином, встановлено, що ОСОБА_1 придбав партію ялинок загальною кількістю близько 276 штук не для особистого споживання, а для визнаного ним перепродажу в канун новорічних свят 2020-2021р.р., про це свідчить і сама кількість товару.
Суб'єктами правопорушення передбаченого ст. 160 КУпАП є, в тому числі приватні особи (фізична осудна особа, яка досягла 16- річного віку), які здійснюють торговельну діяльність поза спеціально відведеними об'єктами.
Об'єктивна сторона цього правопорушення виражається у торгівлі з рук у невстановлених місцях.
Об'єктом даного адміністративного правопорушення є суспільні відносини у сфері торговельної діяльності й захисту прав споживачів, Порядок провадження торговельної діяльності та правила торговельного обслуговування на ринку споживчих товарів.
Торговельна діяльності повинна провадитись у межах спеціально відведених торговельних об'єктів.
Відповідно до Порядку провадження торговельної діяльності та правил торговельного обслуговування на ринку споживчих товарі, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 15.06.2006 р. № 833 торговельними об'єктами у сфері роздрібної торгівлі є: а) магазин, який може бути продовольчим, непродовольчим, змішаним (за товарною спеціалізацією); універсальним, спеціалізованим, вузькоспеціалізованим, комбінованим, неспеціалізованим (за товарним асортиментом); з індивідуальним обслуговуванням, самообслуговуванням, торгівлею за зразками, торгівлею за замовленням (за методом продажу товарів); б) павільйон; в) кіоск, ятка; г) палатка, намет; д) лоток, рундук; е) склад товарний; є)крамниця-склад, магазин-склад.
Крім того, торгівля може здійснюватися на ринках.
Торгівля поза вищеперерахованих об'єктів - це торгівля у невстановлених місцях.
Таким чином, суд приходить до висновку, що двір приватного будинку, з якого здійснювалась торгівля ялинками, є невстановленим місцем для такої торгівлі.
Статтею 4 ЗУ «Про захист прав споживачів» визначено права споживачів під час придбання, замовлення або використання продукції, яка реалізується на території України, для задоволення своїх особистих потреб, відповідно до якої споживачі мають право на захист своїх прав державою, належну якість продукції, обслуговування та безпеку продукції.
Статтею 5 цього закону встановлено, що захист прав споживачів здійснюють центральний орган виконавчої влади, що формує та забезпечує реалізацію державної політики у сфері захисту прав споживачів, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, місцеві державні адміністрації, інші органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування згідно із законом, а також суди.
Таким чином, Балаклійська міська рада є органом, уповноваженим здійснювати контроль за благоустроєм м. Балаклія, упорядковувати роботу торговельної мережі, ліквідувати та запобігати виникненню стихійної торгівлі, яка може призвести до порушень, пов'язаних з якістю та безпекою продукції, яка реалізується на території м. Балаклія.
Однак, даних про те, що з двору за адресою: АДРЕСА_2 , у встановленому законом порядку було дозволено здійснювати торгівлю, матеріали справи не містять, самим ОСОБА_1 в суді також надано не було.
Протоколом серії ВАБ № 068870 від 26.12.2020р. зафіксовано факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 160 КУпАП.
В своїх письмових поясненнях, наявним в матеріалах справи, свідок ОСОБА_3 пояснив, що 26.12.2020р. проходячи по вулиці на перехресті вулиць Соборна та Центральна побачив продаж ялинок з двору будинку по вул. Соборна біля магазину «М'ясний п'ятачок».
Згідно рапорту поліцейського ним під час патрулювання було виявлено факт торгівлі у невстановленому для цього місці, а саме ялинок за адресою: АДРЕСА_2 .
Фотоматеріали, на яких, як вказав ОСОБА_1 , зображено місце здійснення його торгівлі ялинками, а також бирки на ці ялинки, підтверджують факт господарської діяльності з їх реалізації (продажу), чого сам ОСОБА_1 і не заперечував.
Вказані документи відповідно до ст. 251 КУпАП є належними та допустимими доказами в справі про адміністративне правопорушення та узгоджуються між собою.
Суд не володіє беззаперечними доказами про застосування поліцейським недозволених методів та фальсифікацію ним матеріалів про вказане адміністративне правопорушення, а також доказів про порушення поліцейським законодавства при складанні протоколу про адміністративне правопорушення.
Відповідно, у суду відсутні підстави для визнання необ'єктивними доказів, якими підтверджено вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення.
Дії ОСОБА_1 за вказаним фактом кваліфікую за ч. 2 ст. 160 КУпАП України, як торгівля з рук у невстановлених місцях промисловими товарами.
За обставинами справи, з урахуванням особи ОСОБА_1 , який протягом року до адміністративної відповідальності не притягувався, обставин, викладених у ст.ст. 33-35 КУпАП, вважаю можливим застосувати адміністративне стягнення у вигляді мінімального штрафу з конфіскацією предметів торгівлі, визнавши його таким, що забезпечить мету адміністративного стягнення у вигляді належної міри відповідальності за вчинення правопорушення, з метою виховання в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень. Інші розмірі і види адміністративних стягнень є більш суворими або з врахуванням особи явно несправедливими, для їх застосування достатніх підстав не убачається.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 33-35, 40-1, 252, 280, 284-285 КУпАП,
Накласти на ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 160 КУпАП адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави в розмірі 102 гривні (населений пункт: Балаклійська міська ТГ, отримувач: ГУК Харків обл/МТГ Балаклія/21081100, код отримувача (ЄДРПОУ): 37874947, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA628999980314040542000020577, код класифікації доходів бюджету: 21081100), з конфіскацією предметів торгівлі.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави 454 гривні судового збору (отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код за ЄДРПОУ: 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106, призначення платежу: судовий збір).
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду через Балаклійський районний суд Харківської області шляхом подачі в 10-денний строк з дня її винесення апеляційної скарги.
Суддя В.М. Стригуненко