Код суду 233 № 233/184/21
29.01.2021 року Суддя Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області Орчелота А.В., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов від відділу поліції № 2 Краматорського районного управління поліції ГУНП в Донецькій області, відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка народилася в м. Костянтинівка, Донецької області, громадянка України, ФОП « ОСОБА_2 », зареєстрована та мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ,-
за ч. 1 ст. 164 КУпАП, -
До Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області, надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 128083 від 18 січня 2021 року, відповідно до якого ОСОБА_1 18 січня 2021 року о 14 годині 00 хвилин, будучи суб'єктом господарювання - фізичною особою - підприємцем « ОСОБА_2 », у приміщенні магазину « ІНФОРМАЦІЯ_2 », розташованому за адресою: АДРЕСА_2 , здійснювала торгівлю алкогольними напоями без відповідної ліцензії.
Такі дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч. 1 ст. 164 КУпАП.
Відповідно ст.278 КУпАП під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст.7КУпАП провадження у справах про адміністративне правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно із статтею 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом…
Відповідно до ст.256 КУпАП, в протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
За вимогами ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності…, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Диспозиція ч. 1 ст. 164 КУпАП передбачає відповідальність за провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без подання повідомлення про початок здійснення господарської діяльності, якщо обов'язковість подання такого повідомлення передбачена законом, або без отримання ліцензії на провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, або у період зупинення дії ліцензії, у разі якщо законодавством не передбачені умови провадження ліцензійної діяльності у період зупинення дії ліцензії, або без одержання документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди), -.
Зі змісту вказаної норми закону підприємництвом є господарська діяльність, яка здійснюється для досягнення економічних та соціальних результатів з метою отримання прибутку, або без мети отримання прибутку (некомерційна господарська діяльність).
В той же час, дослідивши протокол та додані до нього матеріали, судом встановлено, що матеріал про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 має низку порушень в частині його складання, а саме: в протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 128083 від 18 січня 2021 року -
- не зазначено нормативно - правовий акт, яким передбачено відповідальність за дане правопорушення;
- відсутні відомості щодо приналежності предметів, якими здійснювалася господарська діяльність, відповідно до їх найменування, зазначених у протоколі огляду та вилучення від 18.01.2021 року;
- відсутні правовстановлюючі документи, щодо об'єкту нерухомого майна та/або земельної ділянки, а також прилеглої території на якій розташований магазин, в якому/на якій здійснювалася господарська діяльність;
- не наведено норми Закону, за якими здійснено огляд приміщення та предметів, якими здійснювалась господарська діяльність, оскільки посилання, зазначені в протоколі на статті 264 та 265 КУпАП передбачають особистий огляд особи та огляд її речей.
Крім того, відповідно до ст. 3 Господарського кодексу України під господарською діяльністю розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність. Господарська діяльність, що здійснюється для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку, є підприємництвом, а суб'єкти підприємництва - підприємцями.
Згідно з ст. 42 Господарського кодексу України підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
Суб'єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством. Суб'єктами господарювання є: громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.
Отже, однією з основних ознак підприємництва є систематична господарська діяльність з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
В той же час, протокол про адміністративне правопорушення не містить відомостей щодо того, за якою ціною здійснювалася реалізація алкогольних напоїв та чи були від продажу отримані будь-які грошові кошти.
Враховуючи зазначене, вважаю, що протокол про адміністративне правопорушення та додані до нього матеріали, слід повернути до відділу поліції № 2 Краматорського районного управління поліції ГУНП в Донецькій області для належного оформлення, відповідно до норм діючого законодавства України.
Керуючись ст.ст. 256, 283, 284 КУпАП, -
Протокол про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 128083 від 18.01.2021 року, разом із доданими до нього матеріалами про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст. 164 КУпАП повернути до відділу поліції № 2 Краматорського районного управління поліції ГУНП в Донецькій області - для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя А.В.Орчелота