Номер провадження 3/229/136/2021
ЄУН 229/159/21
28 січня 2021 року м. Дружківка
Дружківський міський суд Донецької області в особі судді Рагозіної С.О., розглянувши матеріали, які надійшли від Дружківського відділення поліції Краматорського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Донецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який не працює, мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч.1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ДПР 18 №235684 від 13 грудня 2020 року, складеного поліцейським СРПП № 2 Дружківського ВП старшим сержантом поліції Бондаренком О.О., ОСОБА_1 13 грудня 2020 року о 14 год. 30 хв. в м. Дружківці Донецької області на вул. Машинобудівників керував автомобілем марки BMW 318і номерний знак НОМЕР_1 в стані алкогольного сп'яніння, був оглянутий в КНП «МЦПЛЗ м. Краматорська», чим порушив п. 2.9а Правил Дорожнього руху України.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про час та місце розгляду справи сповіщений належним чином.
Згідно зі ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до пункту 12 розділу ІІ Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом від 09 листопада 2015 року № 1452/735 Міністерством внутрішніх справ України та Міністерством охорони здоров'я України (далі-Інструкція), у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.
Відповідно до висновку щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, складеного лікарем-наркологом КЛПУ «Міський наркологічний диспансер м. Краматорська» ОСОБА_2 , ОСОБА_1 13 грудня 2020 року о 14:20 год. перебував у стані гострої інтоксикації внаслідок вживання алкоголю.
Разом з тим, суд встановив, що висновок складений 17 грудня 2020 року на підставі даних, що містяться в акті медичного огляду особи №520 від 13 грудня 2020 року, тобто на четвертий день після дати складання протоколу про адміністративне правопорушення.
Тобто, протокол про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 був складений раніше, аніж був складений висновок закладу охорони здоров'я за результатами обстеження ОСОБА_1 .
Частина 1 ст. 130 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Тобто, об'єктивну сторону цього правопорушення, в якому обвинувачується ОСОБА_1 , складає керування ним транспортним засобом саме в стані алкогольного сп'яніння.
Але, станом на 13 грудня 2020 року підстав для складання протоколу відносно ОСОБА_1 за керування ним транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння не було, оскільки на цю дату був відсутній висновок закладу охорони здоров'я про такий його стан.
До того ж, в п. 17 розділу ІІІ Інструкції зазначено, що зміст висновку щодо результатів медичного огляду особи на стан сп'яніння повідомляється оглянутій особі в присутності поліцейського, який її доставив, про що робиться запис у вищезазначеному висновку.
Пункт 20 розділу ІІІ Інструкції встановлює, що висновок щодо результатів медичного огляду особи на стан сп'яніння складається в усіх випадках безпосередньо після огляду особи у трьох примірниках: перший примірник видається під підпис поліцейському, який доставив дану особу на огляд, другий видається оглянутій особі, а третій залишається в закладі охорони здоров'я.
Разом з тим, суд встановив, що висновок щодо результатів медичного огляду ОСОБА_1 в порушення п. 20 розділу ІІІ Інструкції був складний не в день його огляду, і навіть не на наступний день, а три дні потому. Також, у висновку відсутній запис про ознайомлення ОСОБА_1 зі змістом висновку щодо результатів його медичного огляду. До того ж, у висновку не вказано, в стані якого саме сп'яніння (алкогольного, наркотичного чи іншого) перебував ОСОБА_1 .
Відповідно до п. 22 розділу ІІІ Інструкції висновки щодо результатів медичного огляду осіб на стан сп'яніння, складені з порушенням вимог цієї Інструкції, вважаються недійсними.
Стаття 62 Конституції України встановлює, що обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Суд вважає необхідним звернути увагу на правові висновки, викладені у рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Яременко проти України», де зазначено наступне:
«…Питання, яке Суд має вирішити, полягає у визначенні, чи було справедливим провадження у справі загалом, включаючи спосіб, у який були отримані докази. При цьому має бути оцінена відповідна "незаконність" і, якщо це стосується порушення іншого конвенційного права, має бути оцінений характер виявленого порушення (рішення "Хан проти Сполученого Королівства" і "Аллан проти Сполученого Королівства"). При цьому має бути врахована якість таких доказів і, зокрема те, чи породжують обставини, за яких вони були отримані, будь-який сумнів щодо їхньої достовірності й точності…».
Суд, зважаючи на всі недоліки при складанні висновку щодо результатів медичного огляду ОСОБА_1 з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, складеного лікарем-наркологом КЛПУ «Міський наркологічний диспансер м. Краматорська» Яровим В.М. 17 грудня 2020 року, вважає його недійсним.
Суд наголошує, що він не вправі самостійно змінювати на шкоду особі фабулу, викладену у протоколі про адміністративне правопорушення, яка, по суті, становить виклад обвинувачення у вчиненні певного правопорушення, винуватість у скоєнні якого певною особою має доводитися в суді; суд також не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення. Адже, діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
У зв'язку з цим, суд вважає, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП, а саме керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Відповідно до п.1 ст. 247 КУпАП України, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст. 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд
закрити провадження в справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 Кодексу України в зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Посвідчення водія, вилучене у ОСОБА_1 , серії НОМЕР_2 повернути ОСОБА_1 за належністю.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Донецького апеляційного суду протягом десяти днів з дня постановлення. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя: С. О. Рагозіна