Справа №127/2219/21
Провадження №1-кс/127/912/21
29 січня 2021 року м. Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області в складі:
слідчого судді ОСОБА_1 ,
секретаря ОСОБА_2 ,
за участю:
прокурора ОСОБА_3 ,
підозрюваного ОСОБА_4 ,
захисника ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду клопотання прокурора військової прокуратури Вінницького гарнізону Центрального регіону України ОСОБА_3 про продовження строку запобіжного заходу у виді домашнього арешту відносно підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , громадянина України, непрацюючого, одруженого, раніше не судимого, -
Прокурор військової прокуратури Вінницького гарнізону Центрального регіону України ОСОБА_3 , 28.01.2021, звернувся до суду з клопотанням про продовження строку тримання під домашнім арештом підозрюваного ОСОБА_4 . Клопотання мотивовано тим, що досудовим розслідуванням встановлено, що відповідно до ст. 5 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і невикористовуванні в економіці в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси.
Відповідно до ст. 1 Лісового кодексу України ліси України є її національним багатством і за своїм призначенням та місце розташуванням виконують переважно водоохоронні, захисні, санітарно-гігієнічні, оздоровчі, рекреаційні, естетичні, виховні, інші функції та є джерелом для задоволення потреб суспільства в лісових ресурсах.
Усі ліси на території України, незалежно від того, на землях яких категорій за основним цільовим призначенням вони зростають, та незалежно від права власності на них, становлять лісовий фонд України і перебувають під охороною держави.
Згідно зі ст. 4 Лісового кодексу України до лісового фонду України належать лісові ділянки, в тому числі захисні насадження лінійного типу, площею не менше 0,1 гектара.
Відповідно до ст. 69 Лісового кодексу України та ст. 10 Закону України «Про рослинний світ» спеціальне використання лісових ресурсів на земельній ділянці лісового фонду проводиться за спеціальним дозволом - лісорубним квитком.
Відповідно до ч. 3 Порядку спеціального використання лісових ресурсів затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2007 № 761 заготівля деревини під час проведення рубок головного користування здійснюється з дотриманням принципів безперервного, невиснажливого і раціонального використання лісових ресурсів, збереження умов відтворення високопродуктивних деревостанів, їх екологічних та інших корисних властивостей.
Відповідно до п. 2 Порядку видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2007 № 761, лісорубний або лісовий квиток є основним документом, на підставі якого здійснюється спеціальне використання лісових ресурсів.
Згідно з п. 3 цього ж Порядку лісорубний квиток видається органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, територіальними органами Держлісагентства (далі - органи Держлісагентства) на заготівлю деревини під час проведення рубок головного користування на підставі затвердженої в установленому порядку розрахункової лісосіки.
Відповідно до п. 8 Порядку поділу лісів на категорії та виділення особливо захисних лісових ділянок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2007 № 733, до категорії експлуатаційних лісів відносяться лісові ділянки, що не зайняті лісами природоохоронного, наукового, історико-культурного призначення, екреаційно-оздоровчими та захисними лісами (категорії лісів з особливим режимом лісокористування). Експлуатаційні ліси призначені для задоволення потреб національної економіки у деревині.
Відповідно до п. 4 Правил поліпшення якісного складу лісів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2007 № 724, підставою для рубок, формування і оздоровлення лісів є матеріали лісовпорядкування та обстежень, які проводяться власниками лісів і постійними лісокористувачами. У разі проведення зазначених рубок у деревостанах, не запроектованих лісовпорядкуванням, власники лісів і постійні лісокористувачі повідомляють про це орган виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим, обласну, Київську та Севастопольську міські держадміністрації.
Відповідно до п. п. 3, 5 «Санітарних правил в лісах України», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2016 № 756 (далі - Санітарні правила) заходи з поліпшення санітарного стану лісів плануються і здійснюються на основі матеріалів лісовпорядкування, а також санітарних та лісопатологічних обстежень. Складений власником лісів, постійним лісокористувачем перелік заходів з поліпшення санітарного стану лісів погоджується державним спеціалізованим лісозахисним підприємством, органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим та відповідним територіальним органом Держлісагенства.
Проте, в порушення вищевказаних нормативно-правових актів ОСОБА_4 вчинив злочин проти довкілля та у сфері службової діяльності за наступних обставин.
Відповідно до наказу Держаного підприємства «Шепетівський військовий лісгосп» № 64-к від 12.09.2019 на посаду лісничого ДП «Шепетівський військовий лісгосп» призначено ОСОБА_4 .
Відповідно до посадової інструкції № 3 головного лісничого ДП «Шепетівський військовий лісгосп» ОСОБА_4 , окрім іншого, здійснює функції щодо організації проведення лісогосподарських, лісокультурних і агролісомеліоративних робіт, розробку, керування і контроль виконання заходів по відведенню лісосік головного та проміжного користування, по проведенню рубок, догляду за лісом і рубок головного користування, відпуск лісу на корені, охороні від незаконних рубок, здійснює в зоні діяльності підприємства державний контроль за дотриманням правил лісокористування, охорону і захисту лісів, оформляє лісорубні квитки на право рубки та відпуск лісу. Має право, крім іншого, залежно від обставин вносити необхідні зміни в технологію та організацію лісозаготівельних робіт та лісогосподарських робіт, давати вказівки керівникам лісництв по організації лісогосподарських робіт, та інше.
Головний лісничий несе відповідальність в межах, визначених діючим законодавством України про працю, адміністративним, кримінальним та цивільним законодавством України.
Разом з цим, наказом Міністра оборони України від 03.12.2019 ОСОБА_6 наймано на посаду директора держаного підприємства «Шепетівський військовий лісгосп» на період з 03.12.2019 по 02.12.2024.
Відповідно до п. 7 контракту, укладеного 03.12.2019 між Міністерством оборони України в особі Міністра оборони України ОСОБА_7 та директором ДП «Шепетівський військовий лісгосп»» ОСОБА_6 , окрім інших зобов'язань, на останнього покладено забезпечення виконання норм та вимог щодо охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання та відтворення природних ресурсів і забезпечення екологічної безпеки. Крім того, п. 19 вказаного контракту встановлено, що у випадку невиконання чи неналежного виконання передбачених цим контрактом обов'язків, сторони несуть дисциплінарну, адміністративну та кримінальну відповідальність згідно з законодавством України.
До складу ДП «Шепетівський військовий лісгосп» входять такі структурні підрозділи як: Хмельницьке лісництво, Вінницьке лісництво, Кам'янець - Подільське лісництво, промислова база та деревообробний цех.
Поряд з цим, відповідно до наказу ДП «Шепетівський військовий лісгосп» № 99-к від 30.06.2020 на посаду лісничого ІНФОРМАЦІЯ_2 призначено ОСОБА_8 .
Відповідно до посадової інструкції № ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_8 координує роботу старших майстрів лісу, майстрів лісу, лісової охорони та майстрів на заготівлі лісу і вивозці лісопродукції, розробляє і виконує заходи по підвищенню продуктивності лісів, зобов'язаний організовувати розробку і веде контроль за виконанням наступних заходів, щодо відводу лісосік головного і проміжного користування, проведення рубок головного користування, проведення рубок догляду за лісом, захист лісу від самовільних рубок, та інше.
Окрім того, лісничий забезпечує внесення поточних змін в матеріали лісовпорядкування, в книзі обліку лісового фонду і в книзі розходу лісу, проводить контроль за їх веденням. Має право, в тому числі залежно від обставин вносити необхідні зміни в технологію та організацію лісозаготівельних робіт та лісогосподарських робіт, давати вказівки старшим майстрам лісу по організації лісогосподарських робіт, та інше.
Відповідно до ч. 3 ст. 18 КК України службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом. А тому, враховуючи, вищевикладене ОСОБА_4 являється службовою особою.
Згідно з приміткою до ст. 358 КК України під офіційним документом слід розуміти документи, що містять зафіксовану на будь-яких матеріальних носіях інформацію, яка підтверджує чи посвідчує певні події, явища або факти, які спричинили чи здатні спричинити наслідки правового характеру, чи може бути використана як документи - докази у правозастосовчій діяльності, що складаються, видаються чи посвідчуються повноважними (компетентними) особами органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, юридичних осіб незалежно від форми власності та організаційно-правової форми, а також окремими громадянами, у тому числі самозайнятими особами, яким законом надано право у зв'язку з їх професійною чи службовою діяльністю складати, видавати чи посвідчувати певні види документів, що складені з дотриманням визначених законом форм та містять передбачені законом реквізити.
Так, у невстановлену досудовим розслідуванням дату та час, але не пізніше 17.08.2020, ОСОБА_4 , ОСОБА_6 , та ОСОБА_8 , діючи за попередньою змовою групою осіб, маючи злочинний умисел, направлений на здійснення незаконної порубки лісу, та з метою його реалізації вирішили вчинити протиправні дії, спрямовані на видачу лісорубного квитка ІНФОРМАЦІЯ_3 на проведення прохідної рубки у кварталі 19 виділ 32 площею 6 га.
Реалізуючи свій єдиний злочинний умисел, направлений на здійснення незаконної порубки лісу, ОСОБА_4 , ОСОБА_6 , та ОСОБА_8 , діючи за попередньою змовою групою осіб, виконали дії, направленні на здійснення незаконної порубки дерев за наступних обставин.
Так, ОСОБА_8 , усвідомлюючи, що в проекті організації розвитку ІНФОРМАЦІЯ_4 лісгоспу в розділі «Фонди насаджень, що потребують рубок догляду», відсутні відомості про проведення лісозаготівельних робіт у кварталі 19 виділ 32, тобто є не запроектованими, а також незважаючи на те, що згідно з таксаційним описом відомостей поквартальних підсумків Проекту організації та розвитку лісового господарства Вінницького військового лісництва Шепетівського військового лісгоспу інв. № 113 за 2015 рік повнота насаджень в даному кварталі та виділі складає 0,70, що не відповідає п. 13 Правил поліпшення якісного складу лісів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2007 № 724, яким передбачено, що прохідні рубки при повноті 0,80 і нижче не проектуються, надав вказівку помічнику лісничого ОСОБА_9 , та майстрам лісу ОСОБА_10 і ОСОБА_11 , які не були обізнані про злочинні наміри ОСОБА_4 , ОСОБА_6 , та ОСОБА_8 , оглянути квартал 19 виділ 32 та скласти польову-перелікову відомість. На виконання даної вказівки ОСОБА_9 , ОСОБА_10 і ОСОБА_11 було складено указану відомість, до якої внесена інформація про кількісні та якісні показники деревостану, а також надано її ОСОБА_8 .
У подальшому, 12.08.2020, ОСОБА_8 підготував та підписав сортиментну структуру лісосіки та матеріально-грошову оцінку лісосіки з переліком дерев лісосіки № 5123, надав вказані документи ОСОБА_4 та ОСОБА_6 для виписки і видачі лісорубного квитка.
17.08.2020, у денну пору доби, більш точного часу органом досудового розслідування не встановлено, ОСОБА_4 , який відповідно до посадової інструкції № 3 головного лісничого ДП «Шепетівський військовий лісгосп» наділений організаційно-розпорядчими функціями, зокрема, здійснювати функції щодо організації проведення лісогосподарських, лісокультурних і агролісомеліоративних робіт, розробку, керування і контроль виконання заходів по відведенню лісосік головного та проміжного користування, по проведенню рубок догляду за лісом і рубок головного користування, відпуск лісу на корені, охороні від незаконних рубок, здійснювати в зоні діяльності підприємства державний контроль за дотриманням правил лісокористування, охорону і захисту лісів, оформляє лісорубні квитки на право рубки та відпуск лісу, а також, окрім іншого, залежно від обставин має право вносити необхідні зміни в технологію та організацію лісозаготівельних робіт та лісогосподарських робіт, давати вказівки керівникам лісництв по організації лісогосподарських робіт, спільно з ОСОБА_6 , який теж являючись директором ДП «Шепетівський військовий лісгосп» наділений організаційно-розпорядчими функціями, а саме безпосередньо та через адміністрацію здійснювати поточне управління (керівництво) підприємством, забезпечувати його прибуткову діяльність, ефективне використання та збереження закріпленого за підприємством державного майна тощо, будучи службовими особами, перебуваючи в приміщенні ДП «Шепетівський військовий лісгосп», яке розташоване за адресою: Хмельницька обл., м. Шепетівка, пров. Героїв Небесної Сотні, 18, діючи у порушення п. п. 3, 5 Санітарних правил та п. 4 Правил поліпшення якісного складу лісів, умисно, посягаючи на встановлений порядок охорони, раціонального використання і відтворення лісу як важливого елемента навколишнього природного середовища, достовірно знаючи, що у кварталі 19 виділ 32, Вінницького військового лісництва Держаного підприємства «Шепетівський військовий лісгосп» зазначений захід, тобто рубка догляду прохідна, у матеріалах лісовпорядкування не передбачений, виписали та видали лісорубний квиток № 15, серії ІФ ЛРК № 008631, завіривши його печаткою ДП «Шепетівський військовий лісгосп», чим надали дозвіл ІНФОРМАЦІЯ_3 на проведення прохідної рубки у кварталі 19 виділ 32 площею 6 га. У вказаному лісорубному квитку, в стрічці «На підставі», ОСОБА_4 та ОСОБА_6 зазначено, що він виписаний «на підставі матеріалів лісовпорядкування».
На підставі вказаного лісорубного квитка за вказівкою ОСОБА_8 помічник лісничого ОСОБА_9 , майстри лісу ОСОБА_10 , ОСОБА_12 та помічник вальщика лісу ОСОБА_13 у кварталі 19 виділу 32 Вінницького військового лісництва Держаного підприємства «Шепетівський військовий лісгосп» (територія Павлівської сільської ради Калинівського району Вінницької області) здійснили вирубку дерев, а саме дуба сиро ростучого в кількості 19 дерев, дубу сухого в кількості 16 дерев, грабу сиро ростучого в кількості 15 дерев, грабу сухого в кількості 1 дерева, осику сиро ростучу кількості 4 дерев, осику суху в кількості 3 дерев, берест сиро ростучий в кількості 1 дерева на суму загальну 263020,70 грн.
Таким чином, вказані дії ОСОБА_4 , ОСОБА_6 , та ОСОБА_8 призвели до незаконної порубки лісу та завдання шкоди державі в особі ДП «Шепетівський військовий лісгосп» на суму 263020,70 грн., яка згідно з п. 2 примітки до ст. 246 КК України на момент вчинення злочину у шістдесят і більше разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом державним інтересам у сфері охорони, відтворення, сталого і раціонального використання лісових ресурсів.
Таким чином, ОСОБА_4 , підозрюється у незаконній порубці дерев у лісах, що спричинила тяжкі наслідки, за попередньою змовою групою осіб, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 246 КК України, та у внесенні службовою особою до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей та видачі службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів, що спричинило тяжкі наслідки, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 366 КК України.
Обґрунтованість підозри ОСОБА_4 у вчиненні злочинів, передбачених ч. 4 ст. 246, ч. 2 ст. 366 КК України у повній мірі підтверджуюється зібраними на данному етапі досудового розслідування доказами, а саме: оглядом місця події від 17.09.2020, проведеного на території ІНФОРМАЦІЯ_2 ДП « ІНФОРМАЦІЯ_5 », що розташоване в межах Павлівської сільської ради Калинівського району Вінницької області; актом Держаної екологічної інспекції № 538/ВН від 18.09.2020 за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів Держаного підприємства «Шепетівський військовий лісгосп»; висновком судової інженерно-екологічної експертизи № 6640/20-21 від 09.10.2020; лісорубним квитком серії ІФ ЛРК № 008631 від 17.08.2020 виданим ДП «Шепетівським військовим лісгоспом» за порядковим номером 15; копіями матеріалів лісовпорядкування, а саме: «Проектом організації розвитку лісового господарства ІНФОРМАЦІЯ_6 » та « ІНФОРМАЦІЯ_7 лісгоспу ДП «Івано-Франківський військовий ЛІСПРОМКОМБІНАТ» інв. № 113 за 2015 рік; допитами свідків у кримінальному провадженні та іншими доказами у їх сукупності.
З огляду на вищевикладене твердження та з урахуванням зібраних на даний час доказів, підозра ОСОБА_4 у вчиненні інкримінуємих йому діянь є обґрунтованою. Так, внесення клопотання про продовження запобіжного заходу підозрюваному ОСОБА_4 викликано наявністю ризиків, передбачених п.п. 1, 2, 3, 4 ч. 1 ст. 177 КПК України. Так, ризик незаконного впливу на свідка. Зокрема, користуючись своїми службовим становищем зумовленими посадою головного лісничого ДП «Шепетівський військовий лісгосп», ОСОБА_4 може впливати на свідка ОСОБА_10 , який являється його підлеглим, а також інших свідків у кримінальному провадженні, з метою зміни останніми показів. Крім того, ОСОБА_4 може незаконно впливати на іншого підозрюваного ОСОБА_8 , який також є його підлеглим та спільником вчинення злочину з метою зміни останнім свої показань.
Ризик переховування ОСОБА_4 від органів досудового розслідування та суду полягає у тому, що останній підозрюється у вчиненні тяжкого злочину за який передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк до десяти років.
Ризик знищення, приховування або спотворення речей, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення полягає у тому, що досудове розслідування триває, в ході якого, на даний час, не встановлено усіх об'єктивних обставин вчинення ОСОБА_4 кримінального правопорушення.
З огляду на вищезазначене, також наявна вірогідність, а отже і ризик перешкоджання кримінальному провадженню іншим чином.
Сукупність зібраних у кримінальному провадженні доказів підтверджують обґрунтованість підозри ОСОБА_4 у вчиненні ним інкримінуємого тяжкого злочину, за який передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк до десяти років, на даний час підозрюваний перебуває у віці, який дозволяє вільно пересуватись, взаємодіяти із громадянами, усвідомлювати наслідки своїх дій, має задовільний стан здоров'я.
Застосування більш м'якого запобіжного заходу не буде достатнім для запобігання заявленим ризикам. З огляду на встановлені досудовим розслідуванням обставин, існує обґрунтований ризик здійснення ОСОБА_4 впливу на свідків, знищення важливих доказів у справі, а також ризики переховування від органів досудового розслідування та суду, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
Саме тому, однією із цілей продовження запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту є зведення до мінімуму можливості ОСОБА_4 контактувати з іншими особами, окрім як у межах, достатніх для забезпечення встановлених законом прав підозрюваного.
Враховуючи викладене, а також поведінку ОСОБА_4 під час досудового розслідування, яка, у сукупності із наявними у провадженні доказами, на даному етапі досудового розслідування свідчить про наявність ризиків того, що ОСОБА_4 , може незаконно впливати на свідків, переховуватися від органів досудового розслідування та суду, знищити речові докази та перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, що свідчить про неможливість запобігання ризикам, передбаченим ст. 177 КПК України, окрім як шляхом застосування до підозрюваного запобіжного заходу вигляді домашнього арешту.
Також, ухвалою слідчого судді Вінницького міського суду ОСОБА_14 від 04.01.2021 року справа №127/23967/20, до підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 застосовано запобіжний захід у вигляді домашнього арешту в період доби з 22:00 год. до 06:00 год. за адресою АДРЕСА_1 , в межах строку досудового розслідування, тобто до 29 січня 2021 року.
Окрім того, 22.01.2021 року слідчий відділу СУ ГУНП у Вінницькій області лейтенант поліції ОСОБА_15 звернувся до Вінницького міського суду Вінницької області з клопотанням про продовження строку досудового розслідування у даному кримінальному провадженні до чотирьох місяців, тобто до 29.02.2021 року. На підставі викладеного прокурор просить клопотання задовольнити.
Прокурор в судовому засіданні клопотання підтримав за обставин викладених у ньому, суду пояснив, що ризики, передбаченні ст. 177 КПК України по кримінальному провадженню не зменшилися, закінчити досудове розслідування не представляється за можливе, а тому необхідно продовжити строк дії обраного ОСОБА_4 запобіжного заходу в межах строку досудового розслідування.
В судовому засіданні підозрюваний ОСОБА_4 та його захисник не заперечували з приводу продовження строку обраного підозрюваному запобіжного заходу у виді домашнього арешту в період доби.
Відповідно до ч. 4 ст. 107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження під час розгляду питань слідчим суддею, крім вирішення питання про проведення негласних слідчих (розшукових) дій, та в суді під час судового провадження є обов'язковим. У разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Враховуючи наведене, судовий розгляд клопотання здійснювався за фіксації судового процесу технічними засобами.
Слідчий суддя, вислухавши думку прокурора, підозрюваного та його захисника, дослідивши та проаналізувавши матеріали клопотання, дійшов наступного висновку.
Судом встановлено, що в провадженні СУ ГУНП у Вінницькій області знаходиться кримінальне провадження № 42020020420000060, відомості по якому були внесенні до Єдиного реєстру досудових розслідувань 25.06.2020, за підозрою ОСОБА_8 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 246 КК України та ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 246, ч. 2 ст. 366 КК України.
ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 246 КК України.
18.01.2021 ОСОБА_4 повідомлено про зміну раніше повідомленої підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 246, ч. 2 ст. 366 КК України.
На час розгляду даного клопотання підозра щодо вчинення ОСОБА_4 кримінальних правопорушень, передбачених ч ч. 4 ст. 246, ч. 2 ст. 366 КК України - обґрунтована.
04.01.2021 ухвалою слідчого судді Вінницького міського суду ОСОБА_14 по справі №127/23967/20 застосовано до підозрюваного ОСОБА_4 застосовано запобіжний захід у вигляді домашнього арешту в період доби з 22:00 год. до 06:00 год. за адресою: АДРЕСА_1 , в межах строку досудового розслідування, тобто до 29 січня 2021 року.
29.01.2021 ухвалою Вінницького міського суду Вінницької області продовжено строк досудового розслідування у кримінальному провадженні №42020020420000060 від 25.06.2020 за ознаками кримінальних правопорушень передбачених ч. 4 ст. 246, ч. 2 ст. 366 КК України, до чотирьох місяців тобто до 29.02.2021.
Строк тримання підозрюваного ОСОБА_4 під домашнім арештом закінчується 29 січня 2021 року.
На даний час завершити досудове розслідування до закінчення дії попередньої ухвали суду не представляється можливим, оскільки у кримінальному провадженні слід завершити ряд слідчих (розшукових) та процесуальних дій, проведення та завершення яких потребує додаткового часу, а саме: допитати в якості свідків наступних осіб: інженерів лісового господарства ДП «Шепетівський військовий лісгосп» ОСОБА_16 , та ОСОБА_17 , також помічника лісничого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_18 ; установити та допитати як свідків інших осіб, які можуть бути свідками вчинення підозрюваними кримінальних правопорушень; звернутись до Вінницького Апеляційного суду із клопотанням про розсекречення ухвал, що були підставою для проведення у кримінальному провадженні негласних слідчих (розшукових) дій; з урахуванням отриманих доказів, визначитися з остаточною кваліфікацією дій підозрюваних.
Відповідно до ч. 6 ст. 181 КПК України строк дії ухвали слідчого судді про тримання особи під домашнім арештом не може перевищувати двох місяців. У разі необхідності строк тримання особи під домашнім арештом може бути продовжений за клопотанням прокурора в межах строку досудового розслідування в порядку, передбаченому статтею 199 цього Кодексу.
Статтею 177 КПК України передбачено, що метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам: 1) переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; 2) знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; 3) незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; 4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; 5) вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.
Відповідно до ч. 6 ст. 181 КПК України строк дії ухвали слідчого судді про тримання особи під домашнім арештом не може перевищувати двох місяців. У разі необхідності строк тримання особи під домашнім арештом може бути продовжений за клопотанням прокурора в межах строку досудового розслідування в порядку, передбаченому статтею 199 цього Кодексу.
Крім того, відповідно до вимог ч. 6 ст. 194 КПК України обов'язки, передбачені частиною п'ятою цієї статті, можуть бути покладені на підозрюваного, обвинуваченого на строк не більше двох місяців. У разі необхідності цей строк може бути продовжений за клопотанням прокурора в порядку, передбаченому статтею 199 цього Кодексу.
Відповідно до вимог ч.ч. 1, 2 ст. 181 КПК України домашній арешт полягає в забороні підозрюваному, обвинуваченому залишати житло цілодобово або у певний період доби. Домашній арешт може бути застосовано до особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину, за вчинення якого законом передбачено покарання у виді позбавлення волі. Відповідно до ч. 6 цієї ж статті строк дії ухвали слідчого судді про тримання особи під домашнім арештом не може перевищувати двох місяців.
Статтею 177 КПК України передбачено, що метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам: 1) переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; 2) знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; 3) незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; 4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; 5) вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.
На підставі викладеного, слідчий суддя при вирішенні питання про наявність підстав для задоволення клопотання враховує у своїй сукупності доведеність обґрунтованої підозри у вчиненні кримінальних правопорушень, за одне із який законом передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк від п'яти до семи років, а також особу підозрюваного, який хоча одружений, зареєстрований та має постійне місце проживання, де проживає разом зі своєю дружиною та двома малолітніми дітьми, є особою, яка раніше не судима, однак не працює, тобто не має постійного джерела доходу, а тому суд вважає, що підозрюваний може переховуватися від органу досудового розслідування чи суду, незаконно впливати на свідків у зазначеному кримінальному провадженні; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином або ж вчиняти нові кримінальні правопорушення.
Крім того, в судовому порядку відносно ОСОБА_4 було обрано запобіжний захід у виді домашнього арешту в певну пору доби.
Суд звертає увагу на те, що на час розгляду клопотання вищевказані ризики не зменшилися, а тому слідчий суддя вважає, що заявлені ризики виправдовують перебування підозрюваного під домашнім арештом, що також доведено прокурором при розгляді даного клопотання.
Запобіжний захід - домашній арешт, з урахуванням його тривалості, не виходить за межі визначенні ст. 181 КПК України, відповідає не лише особі ОСОБА_4 , а й характеру та тяжкості злочину, у вчиненні якого він підозрюється.
З огляду на викладене слідчий суддя вважає за доцільне клопотання задовольнити та продовжити строк тримання підозрюваного ОСОБА_4 під домашнім арештом.
На підставі наведеного, керуючись ст. 176, 177, 178, 181, 183, 184, 186, 193, 194, 196, 197, 199, 400 КПК України, слідчий суддя,-
Клопотання прокурора - задовольнити.
Продовжити підозрюваному ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , строк дії запобіжного заходу у виді домашнього арешту в період доби з 22 год. 00 хв. по 06 год. 00 хв. наступного дня, який полягає в забороні підозрюваному залишати житло, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 до 28 лютого 2021 року в межах строку досудового розслідування.
Продовжити строк дії покладених обов'язків на підозрюваного ОСОБА_4 , а саме: прибувати до слідчого, прокурора, суду за першою вимогою у визначений ними час; повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або роботи; утриматися від спілкування зі свідками у даному кримінальному провадженні, службовими особами Державного підприємства «Шепетівський військовий лісгосп», за винятком проведення слідчих дій з одночасною участю підозрюваного та зазначених вище осіб.
Строк дії обов'язків продовжити до 28 лютого 2021 рокув межах строку досудового розслідування.
Ухвала про продовження строку утримання підозрюваного ОСОБА_4 під домашнім арештом діє до 28 лютого 2021 року.
Ухвала слідчого судді може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом 5 днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя