Справа №133/200/21
Провадження №4-с/133/4/21
27.01.21 м. Козятин
Суддя Козятинського міськрайонного суду Вінницької області Кучерук І.М., перевіривши скаргу ОСОБА_1 на бездіяльність посадової особи,
Скаржник звернулася до суду із вказаною скаргою, у якій просить: - визнати протиправною бездіяльність посадових осіб Козятинського міськрайонного відділу ДВС Центрально-Західного міжрегіонального управління Мністерства юстиції м. Хмельницький, що полягає у відмові зняття арешту з майна боржника; - зобов'язати посадових осіб Козятинського міськрайонного відділу ДВС Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції м. Хмельницький зняти арешт з нерухомого та рухомого майна боржника ОСОБА_1 , скасувати арешт з нерухомого майна, накладеного відповідно до постанови державного виконавця Козятинського відділу ДВС б/н від 08.06.2006, що зареєстрований в реєстрі 22.06.2006 за № 3365040 реєстратором: Козятинською державною нотаріальною конторою.
Оскільки Цивільним процесуальним кодексом України не передбачено наслідків недотримання закону при подачі скарги на рішення, дії або бездіяльність державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби, суд виходить з положень ч.9 ст.10 ЦПК України, відповідно до якої якщо спірні відносини не врегульовані законом, суд застосовує закон, що регулює подібні за змістом відносини (аналогія закону), а тому судом застосовуються положення ст.ст.175, 177 ЦПК України.
Як зазначено у Постанові Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 6 від 07.02.2014, скарга має відповідати загальним вимогам щодо форми та змісту позовної заяви, передбаченим положеннями ЦПК України.
Дослідивши скаргу, вважаю, що її необхідно залишити без руху з таких підстав.
Згідно з ст. 447 ЦПК України сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їхні права чи свободи.
Відповідно до вимог ст.449 ЦПК України скаргу може бути подано у 10-денний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її права або свободи.
Разом з тим, скаржник не зазначає коли саме їй стало відомо про порушення її прав діями чи бездіяльністю державного виконавця, та, у разі необхідності, не заявляє клопотання про проновлення пропопущеного строку звернення до суду.
З'ясування цього питання має значення для вирішення питання дотримання скаржником строків для звернення зі скаргою.
Згідно з ч.1 ст.185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Суд вважає за необхідне встановити заявнику десятиденний строк від дня отримання копії цієї ухвали для усунення недоліків позовної заяви шляхом надання відповідних доказів
Керуючись ст. ст.185 ЦПК України, суд,
Скаргу ОСОБА_1 на бездіяльність посадової особи залишити без руху.
Встановити скаржнику десятиденний з дня отримання копії ухвали строк для усунення зазначених недоліків.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя І.М.Кучерук