79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
"20" січня 2021 р. Справа №914/948/20
Західний апеляційний господарський суд в складі колегії суддів:
головуючий суддя Желік М.Б.
судді Орищин Г.В.
Галушко Н.А.
за участю секретаря судового засідання Гуньки О.П.
розглянувши апеляційну скаргу Київського квартирно-експлуатаційного управління, м.Київ №517/4751 від 04.09.2020 (вх.ЗАГС. №01-05/2551/20 від 17.09.2020)
на рішення Господарського суду Львівської області від 19.08.2020 (суддя Долінська О.З., повний текст рішення складено 28.08.2020)
у справі № 914/948/20
за позовом: Київського квартирно-експлуатаційного управління, м.Київ
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Благогаз Збут», м. Львів
про: визнання укладеними додаткових угод
за участю представників:
від позивача: не з'явився
від відповідача: Морганюк Ю.Є. - адвокат
Учаснику процесу роз'яснено права та обов'язки, передбачені ст.ст. 35, 42, 46, Господарського процесуального кодексу України.
Відповідно до ст.222 Господарського процесуального кодексу України фіксування судового засідання здійснюється технічними засобами.
Рішенням Господарського суду Львівської області від 19.08.2020 у справі №914/948/20 у задоволенні позовних вимог Київського квартирно-експлуатаційного управління до Товариства з обмеженою відповідальністю «Благогаз Збут» відмовлено повністю.
Не погоджуючись з рішенням Господарського суду Львівської області від 19.08.2020 у даній справі скаржник звернувся до суду апеляційної інстанції зі скаргою, в якій просить скасувати вказане рішення та прийняти нове, яким позовні вимоги задоволити повністю.
Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 17.09.2020 справу № 914/948/20 передано до розгляду колегії суддів у наступному складі: Желік М.Б. - головуючий суддя, члени колегії - Орищин Г.В., Галушко Н.А.
Ухвалою Західного апеляційного господарського суду від 21.09.2020 відкрито апеляційне провадження та призначено розгляд справи на 21.10.2020.
21.10.2020 розгляд справи не відбувся у зв'язку з перебуванням у відпустці членів колегії суддів Орищин Г.В., Галушко Н.А.
Ухвалою Західного апеляційного господарського суду від 09.11.2020 розгляд апеляційної скарги призначено на 02.12.2020.
02.12.2020 судове засідання не відбулося у зв'язку із тим, що Солом'янський районний суд м. Києва, визначений ухвалою від 23.11.2020 відповідальним за проведення відеоконференції, не забезпечив відповідної технічної можливості.
Ухвалою Західного апеляційного господарського суду від 02.12.2020 розгляд справи призначено на 23.12.2020.
В судовому засіданні 23.12.2020 сторони надали суду пояснення щодо обставин справи, доводів апеляційної скарги та аргументів на їх спростування, судом оголошено перерву до 20.01.2021.
Ухвалою Західного апеляційного господарського суду від 14.01.2021 відмовлено Київському квартирно-експлуатаційному управлінню у задоволенні клопотання про проведення судового засідання, призначеного на 20.01.2021 в режимі відеоконференції.
В судове засідання 20.01.2021 апелянт явку повноважного представника в судове засідання не забезпечив.
Представник відповідача проти задоволення вимог апеляційної скарги заперечила, просила оскаржене рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Явка сторін в судове засідання 20.01.2021 не визнавалась судом обов'язковою, у відповідності до ч.12 ст.270 ГПК України неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.
Відповідно до ст.269 Господарського процесуального кодексу України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.
Докази, які не були подані до суду першої інстанції, приймаються судом лише у виняткових випадках, якщо учасник справи надав докази неможливості їх подання до суду першої інстанції з причин, що об'єктивно не залежали від нього.
Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.
Розглянувши апеляційну скаргу, дослідивши матеріали справи, заслухавши думку учасників апеляційного провадження, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, взявши до уваги межі перегляду справи в апеляційній інстанції, колегія суддів дійшла висновку про те, що вимоги апеляційної скарги не підлягають задоволенню, а відтак оскаржуване рішення слід залишити без змін, з огляду на наступне.
Київське квартирно-експлуатаційне управління звернулося до Господарського суду Львівської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Благогаз Збут» про визнання укладеними додаткових угод до договору постачання природного газу №64-20200005 від 31.01.2020 від 14.02.2020.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що Київським квартирно-експлуатаційним управлінням як споживачем та ТзОВ «Благогаз Збут» як постачальником укладено договір постачання природного газу №64-20200005 від 31.01.2020.
У пункті 4.4. договору сторони погодили, що ціна газу за 1000 куб.м. може змінюватись протягом дії договору у випадках, передбачених ст.36 Закону України від 25.12.2015 №922-VIII «Про публічні закупівлі». Зміна ціни узгоджується шляхом підписання додаткової угоди до цього договору.
В пункті 10.4.2. договору сторони погодили, що істотні умови цього договору про закупівлю не можуть змінюватись після його підписання до виконання зобов'язань сторонами у повному обсязі, крім випадків зміни ціни за одиницю газу не більш як на 10 відсотків у разі коливання ціни такого газу на ринку, за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі.
Відповідно до ст.36 Закону України від 25.12.2015 №922-VIII «Про публічні закупівлі» істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, зокрема, зміни ціни за одиницю товару не більше, ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку, за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі.
В підпунктах 4.4.1-4.4.3 договору сторони узгодили, що у випадку зміни ціни за одиницю товару, ціна змінюється на відсоток коливання ціни такого договору на ринку, але не більше, ніж на 10 відсотків у разі її збільшення.
У випадку зменшення ціни за одиницю товару, сума договору буде зменшена шляхом підписання відповідної додаткової угоди. У випадку збільшення ціни за одиницю товару зменшуються обсяги споживання, при цьому сума договору залишається незмінною.
Позивач стверджує, що після укладення договору на постачання природного газу за ціною 4679,00 грн. за 1000 куб.м. на ринку відбувалось коливання ціни на природний газ в бік її зменшення, що вбачається з прейскурантів на природний газ, опублікованих на офіційному веб-сайті АТ НАК «Нафтогаз України» за січень, лютий та березень 2020 року, зокрема, в лютому ціна зменшилась на 14%, а у березні - на 12%. Коливання ціни підтверджується також довідкою Торгово-промислової палати України №658/08.0-7.3 від 11.03.2020.
Зважаючи на факт зниження ціни на газ позивач неодноразово звертався до відповідача про внесення змін до договору постачання природного газу №64-20200005 від 31.01.2020 шляхом зниження ціни на природний газ, однак, відповідач відмовився укладати додаткові угоди про внесення змін щодо ціни договору.
Позивач вважає безпідставне ухилення відповідача від внесення змін до договору щодо зменшення ціни природного газу неправомірною поведінкою та ухиленням від виконання зобов'язань за договором №64-20200005 від 31.01.2020, умовами якого передбачено внесення змін до договору в разі коливання цін на природний газ.
Позивач звертає увагу, що Закон України «Про публічні закупівлі» не ставить в залежність підстави та умови внесення змін до договору в частині зменшення ціни за одиницю товару та відповідно суми договору внаслідок коливання ціни на природний газ в бік зменшення після укладення договору від узгодженого початкового рівня цін на товар, що встановлений в договорі.
Відтак, позивач просить визнати укладеною додаткову угоду №3 від 14.02.2020 до договору постачання природного газу №64-20200005 від 31.01.2020, відповідно до якої ціна газу за 1000 куб.м. становить 4211,10 грн. (в т.ч. 701,85 грн. ПДВ), а загальна сума договору становить 8 253 756,00 грн., а також додаткову угоду №4 від 14.03.2020 до договору постачання природного газу №64-20200005 від 31.01.2020, відповідно до якої ціна газу за 1000 куб.м. становить 3789,99 грн. (в т.ч. ПДВ 631,67 грн), а загальна сума договору становить 7 555 292,05 грн.
Відповідач, заперечуючи проти позову, зазначає, що укладений сторонами договір постачання природного газу №64-20200005 від 31.01.2020 не містить посилань на такі фактори як зміна ціни на природний газ відповідно до прейскуранту АТ НАК «Нафтогаз України» як на підставу зміни обумовленої в договорі ціни. Відповідач вважає, що у прейскуранті АТ НАК «Нафтогаз України» не враховано реальних обставин формування ціни на ринку газу, крім того, такий прейскурант має інформаційний характер та визначає лише ціни АТ НАК «Нафтогаз України» як одного з учасників ринку природного газу, а не середню ринкову ціну газу. Натомість, відповідно до довідки Львівської торгово-промислової палати станом на 01.01.2020 ціна природного газу в регіонах України є вищою, ніж ціна, визначена сторонами в договорі. Також абсолютні цінові показники, що містяться у довідці Торгово-промислової палати України №658/08.0-7.3 від 11.03.2020 є значно вищими за ціну природного газу, котра визначена у договорі.
Відповідач звертає увагу, що вже під час проведення тендерних торгів ним було враховано можливість коливань ціни природного газу на ринку та те, що договір буде укладено в період закінчення опалювального сезону, коли є тенденції до зменшення ціни на ринку. Ціна природного газу формується відповідачем із врахуванням закупівельних цін природного газу в оптових покупців (трейдерів), відповідач щомісячно здійснює закупівлю газу за ринковою ціною для подальшої реалізації, в ціну також входить податок на додану вартість та інші обов'язкові збори, а вимоги позивача спрямовані на реалізацію газу за ціною, нижчою від собівартості.
Водночас відповідач погоджується на зменшення ціни на природний газ для позивача на максимально можливий показник, щоб діяльність відповідача не виявилась збитковою та пропонував позивачу проект додаткової угоди, відповідно до якої ціна за 1000 куб.м. газу становить 4200,00 грн., проте, позивач не погодився на такі умови.
Окрім того, відповідач вважає невірним надання позивачем проектів додаткових угод із зазначеними датами - 14.02.2020 та 14.03.2020, оскільки датою укладання додаткової угоди має бути дата, коли сторони виявили бажання укласти таку угоду, в разі укладення угода набирає чинності з моменту її підписання сторонами та скріплення печатками.
У відповіді на відзив позивач звертав увагу на практику Верховного суду в подібних правовідносинах, зокрема, у справі №910/1274/19 та у справі №913/166/19, та наголосив, що сторони укладаючи договір спільно погодили умови підрункту 4.4.2 договору, відповідно до якого у випадку зменшення ціни за одиницю товару, ціна договору буде зменшена шляхом підписання відповідної додаткової угоди, прейскуранти з офіційного веб-сайту АТ НАК «Нафтогаз України» можуть підтверджувати факт коливання ціни на газ, на ринку природного газу відбулась суттєва зміна ціни в сторону зменшення, відповідач був обізнаний з підприємницькими ризиками, пов'язаними з коливанням ціни на газ та необхідністю зменшення такої ціни відповідно до умов укладеного договору. Щодо дат проектів додаткових угод позивач вказує, що такі проекти надсилались відповідачу для підписання у лютому та березні, тому в них зазначено відповідні дати - 14.02.2020 та 14.03.2020. Також позивач вважає, що твердження відповідача про згоду на зменшення ціни на газ у квітні та травні 2020 року не стосуються предмета спору і свідчать про суперечливу поведінку відповідача.
Ухвалюючи оскаржене рішення про відмову у задоволенні позовних вимог місцевий господарський суд дійшов висновку, що наявність умов (навіть таких, що об'єктивно виникли) для зміни істотних умов договору, не виключає права сторони не прийняти такі умови згідно з процедурами, які встановлені цивільним та господарським законодавством. Внесення змін до Договору в порядку, передбаченому ч.4 ст.36 Закону України «Про публічні закупівлі» (як і в загальному порядку внесення змін до договору) передбачає волевиявлення обох сторін договору, яке в даному випадку відсутнє.
Вимоги апеляційної скарги обґрунтовані тим, що оскаржене рішення не відповідає вимогам щодо законності та обґрунтованості, висновки суду першої інстанції є суперечливими, передчасними і такими, що не ґрунтуються на дійсних обставинах, які мають значення для правильного вирішення спору.
Так, скаржник зазначає, що суд першої інстанції всупереч вимогам п.2 ч.4 ст.238 ГПК України в мотивувальній частині рішення не надав мотивів відхилення та проігнорував надані докази позивача, натомість надав оцінку доказам та врахував доводи відповідача, таким чином порушено вимоги процесуального права та неповно з'ясовано обставини справи.
Скаржник звертає увагу на те, що умовами договору визначено коливання ціни на природний газ на ринку як підставу для внесення змін до договору шляхом укладення додаткової угоди в частині ціни за одиницю товару, що відповідає вимогам ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі».
Законодавством у сфері публічних закупівель не встановлено органу чи особи, наділених повноваженнями надавати інформацію на підтвердження коливання ціни товару на ринку. На підтвердження факту коливання ціни на товар в документі, на який здійснює посилання особа, має бути зазначена діюча ціна на товар і її порівняння з ціною станом на дату, з якої почалися змінюватися ціни на ринку, як у бік збільшення, так і у бік зменшення (тобто наявності коливання). Також не встановлено форми чи змісту довідки про ціну на товар або послугу, що видається уповноваженим органом. Таким чином, апелянт вважає, що довідка №658/08.0-7.3 від 11.03.2020 Торгово-промислової палати України, яка є уповноваженим органом, що має право здійснювати моніторинг цін та визначати вартість товару, містить інформацію щодо діючої ціни на товар і її порівняння з ціною станом на дату, з якої почалися змінюватись ціни на ринку у бік зменшення (тобто відображає наявність коливання), а отже, з аналізу наявної в ній інформації та ціни за одиницю продукції, можна відслідкувати динаміку цін та встановити її рух у бік зменшення та встановити факт наявності коливання ціни. Натомість суд першої інстанції взяв до уваги довідку Львівської торгово-промислової палати від 24.02.2020 №19-09/194, яка не підтверджує коливання ціни на природний газ на ринку, а підтверджує та містить інформацію щодо ринкової ціни природного газу за трьома газопостачальними організаціями.
Також суд не взяв до уваги правових висновків, що викладені у постанові Верховного суду від 26.09.2019 у справі №910/1274/19 щодо можливості зміни ціни на газ, визначеної в договорі, у зв'язку із зміною кон'юктури на європейському ринку та опублікуванням на сайті НАК «Нафтогаз України» скоригованих цінових пропозицій на природний газ. При цьому, в постанові Північного апеляційного господарського суду від 26.06.2019 у справі №910/1274/19, з висновками якого погодився Верховний суд, зазначено, що за умовами договору у випадку суттєвої зміни ціни на ринку газу згода обох сторін на укладення відповідної додаткової угоди про коригування ціни на газ відповідно до цих змін не є обов'язковою.
Щодо належності та допустимості поданих позивачем доказів на підтвердження позовних вимог, а саме прейскурантів НАК «Нафтогаз України» та довідки Торгово-промислової палати, які суд безпідставно не взяв до уваги, позивач покликається на висновки, викладені у постановах Верховного суду від 12.02.2020 у справі №913/166/19 та від 26.09.2019 у справі №910/1274/19.
Також скаржник вказує, що відповідно до ст.632 ЦК України зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах встановлених договором або законом. Спірний договір укладений за результатами проведеної процедури закупівлі за державні кошти згідно із Законом України «Про публічні закупівлі». Відповідач на власний розсуд підписав договір про постачання природного газу відповідно до вимог тендерної документації та не відмовився від визначених замовником у тендерній документації умов договору, був обізнаний та усвідомлював відповідні комерційні ризики, пов'язані з коливанням ціни природного газу на ринку. Норми Закону України «Про публічні закупівлі» є спеціальними нормами, які визначають правові підстави внесення змін та доповнень до договорів, укладених за наслідком публічних закупівель, та повинні застосовуватись переважно до норм Цивільного кодексу України (статті 651) та норм Господарського кодексу України (статті 188), які визначають загальну процедуру внесення змін до договору. Скаржник покликається на правові висновки викладені у постанові Верховного суду від 18.02.2020 у справі №910/16658/18 про можливість зміни ціни, визначеної в договорі, в разі якщо умовами договору або законом передбачено можливість такої зміни.
Апелянт наголошує, що в силу вимог ст.632 ЦК України у відповідності до підпунктів 4.4.1-4.4.2 відповідач був зобов'язаний підписати запропоновані позивачем додаткові угоди, адже такі умови під час укладення договору погоджено обома сторонами.
Таким чином, на думку апелянта місцевий господарський суд не дослідив усіх умов договору та дійшов передчасного висновку про відмову в задоволенні позову.
Відповідач правом подання відзиву на апеляційну скаргу не скористався, однак, в судовому засіданні 23.12.2020 заперечував проти задоволення вимог апеляційної скарги з підстав, викладених у відзиві на позов.
Матеріалами справи підтверджені наступні фактичні обставини.
31.01.2020 Київське квартирно-експлуатаційне управління як споживач та Товариство з обмеженою відповідальністю «Благогаз Збут» як постачальник уклали договір постачання природного газу №64-2020005 з дотриманням Закону України «Про публічні закупівлі», вимог Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, із врахуванням положень Бюджетного кодексу України, інших нормативно-правових актів та актів бюджетного законодавства.
Відповідно до умов договору постачальник зобов'язався передати у власність споживачу природний газ, а споживач зобов'язався прийняти та оплатити вартість товару у розмірах, строки та порядок, що визначені цим договором, очікуваний обсяг товару у період з 01.01.2020 по 31.12.2020 - до 2350 тис.куб.метрів.
У розділі 4 договору сторони погодили вартість договору та порядок розрахунків. Так, ціна газу визначається за 1000 метрів кубічних (п.4.1.), ціна газу становить 4679,00 грн. за 1000 куб.м., в тому числі 779,83 грн. ПДВ (п.4.2.), загальна сума договору складається із місячних сум вартості поставленого газу і становить 10 995 650,00 грн., в тому числі 1 832 608,33 грн. ПДВ (п.4.5.).
У пункті 4.4. договору сторони узгодили, що ціна, зазначена в п.4.2. договору, може змінюватись протягом дії договору у випадках, передбачених ст.36 Закону України від 25.12.15 р. №922-VIII «Про публічні закупівлі». Зміна ціни узгоджується шляхом укладення додаткової угоди.
У випадку зміни ціни за одиницю товару, ціна змінюється на відсоток коливання ціни такого товару на ринку, але не більше, ніж на 10 відсотків у разі її збільшення (п.4.4.1).
У випадку зменшення ціни за одиницю товару, сума договору буде зменшена шляхом підписання відповідної додаткової угоди (п.4.4.2).
У випадку збільшення ціни за одиницю товару, зменшуються обсяги споживання, при цьому сума договору залишається незмінною. Зміна обсягів споживання узгоджується шляхом підписання відповідної додаткової угоди (п.4.4.4.).
В підпункті 10.4.2 договору сторони погодили, що істотні умови цього договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами у повному обсязі, крім випадку зміни ціни за одиницю газу не більш як на 10 відсотків у разі коливання ціни такого газу на ринку, за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі. В цьому випадку зміна ціни за одиницю газу відбувається шляхом укладання додаткової угоди до договору з урахуванням змінених його умов, здійснюється з ініціативи та силами постачальника при наданні ним підтвердних документів, виданих уповноваженими на це органами. У зазначеному випадку внесення змін до договору про закупівлю не має призвести до збільшення суми, яка визначена в цьому договорі.
Відповідно до п.10.1. договір набуває чинності з 01.01.2020 і діє до 31.12.2020.
Додатковою угодою №1 від 10.02.2020 до договору постачання природного газу №64-202005 від 31.01.2020 від 10.02.2020 сторони внесли зміни до п.1.3 договору та зменшили очікуваний обсяг постачання газу споживачу у період з 01.02.2020 по 31.12.2020 до 1960 тис. куб. метрів, а також внесли зміни до п.4.4.5 та визначили, що загальна сума договору становить 9 170 840,00 грн. (в тому числі 1 528 473,33 грн. ПДВ).
Додатковою угодою №2 від 13.02.2020 до договору постачання природного газу №64-202005 від 31.01.2020 від 10.02.2020 сторони виклали пункт 10.1. договору в новій редакції, зокрема, визначили, що договір набуває чинності з моменту підписання і діє до 31.12.2020.
Відповідно до консультаційно-аналітичної довідки Торгово-промислової палати України №658/08.0-7.3 від 11.03.2020, наданої на запит Київського квартирно-експлуатаційного управління Міністерства оборони України №517/1081 від 02.03.2020, зміна прейскурантних цін АТ «НАК «Нафтогаз України» на природний газ для І категорії споживачів (місячні обсяги використання природного газу - від 50 тис. куб. м. - за відсутності заборгованості перед НАК «Нафтогаз України», за умови оплати протягом або після періоду (календарний місяць) поставки газу) ставила 14 % в бік зменшення у лютому в порівнянні з січнем 2020 року (з 1 по 31 січня (включно) - 7 286,40, з 1 по 29 лютого (включно) - 6 249,60), та 12 % в бік зменшення в березні у порівнянні з лютим 2020 року (з 1 по 29 лютого (включно) - 6 249,60, з 1 по 31 березня (включно) - 5 527,20). Джерелом інформації у довідці зазначено веб-сайт АТ «НАК «Нафтогаз України».
До позовної заяви додано видруківки прейскурантів на природний газ із ресурсів акціонерного товариства «НАК «Нафтогаз України» за періоди поставки з 1 по 31 січня 2020 року (включно), з 1 по 29 лютого2020 року (включно), з 1 по 31 березня 2020 року (включно), постачання компанією якого не підпадає під дію спеціальних обов'язків для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, покладених відповідно до ст.11 Закону України «Про ринок природного газу» від 09.04.2015 №329-VIII, у гривнях за 1000 кубічних метрів, відповідно до яких ціна природного газу (з ПДВ) з 1 по 31 січня 2020 року (включно) становить 6 600,00 грн.; ціна з 1 по 29 лютого2020 року (включно) становить 5593,20 грн., з 1 по 31 березня 2020 року (включно) становить 4 777,20 грн.
Апеляційний суд встановив, що вказана інформація відповідає інформації, розміщеній на сайті АТ «НАК «Нафтогаз України» за електронною адресою https://www.naftogaz.com/www/3/nakweb.nsf/0/486E117B34CF13EEC2257BCE0041B995?OpenDocument, яка є відкритою та загальнодоступною інформацією.
Київське квартирно-експлуатаційне управління листом №517/646 від 07.02.2020 повідомило ТзОВ «Благогаз Збут» про зниження ціни на ринку природного газу на лютий 2020 року у порівнянні з попереднім періодом на 14,23% з посиланням на інформацію, викладену на офіційному ресурсі НАК «Нафтогаз України» та просило відповідача укласти додаткову угоду на зменшення ціни за 1000 куб.м. природного газу на 10%, що складе 4 211,10 грн. з ПДВ відповідно до п.5 ч.4 ст.36 Закону України «Про публічні закупівлі» та п.4.4. Договору постачання природного газу №64-2020005 від 31.01.2020. Матеріали справи містять докази направлення листа відповідачу з описом вкладення 14.02.2020.
Листом від 18.02.2020 №517/826 Київське квартирно-експлуатаційне управління повторно звернулось до ТзОВ «Благогаз Збут» з вимогою підписати та направити на адресу споживача додаткову угоду у п'ятиденний строк. Матеріали справи містять докази направлення листа відповідачу з описом вкладення 19.02.2020.
Листом від 25.02.2020 №25/02 (вх.№ Київського КЕУ 1317 від 28.02.2020) ТзОВ «Благогаз Збут» у відповідь на лист №517/646 від 07.02.2020 та на лист №517/826 від 18.02.2020 повідомило Київське квартирно-експлуатаційне управління про відсутність документально обґрунтованих підстав для зменшення ціни природного газу, оскільки ціна природного газу на ринку вища, ніж ціна за яку здійснюється постачання природного газу за договором №64-2020005 від 31.01.2020. До листа додано довідку Львівської торгово-промислової палати №19-09-194 від 24.02.2020, відповідно до якої ціни (з ПДВ) на природний газ газопостачальних підприємств з 01.01.2020 за 1 тис. куб.м. в гривнях становлять: ТзОВ «Житомиргаз збут» - 8148,992, ТзОВ «Волиньгаз збут» - 8149,50, ТзОВ «Закарпатгаз збут» - 8148,99.
Київське квартирно-експлуатаційне управління листом №517/1356 від 12.03.2020 повідомило ТзОВ «Благогаз Збут» про те, що ціна на ринку природного газу знизилась відповідно до довідки Торгово-промислової палати України №658/08.0-7.3 від 11.03.2020 на 14% у лютому в порівнянні з січнем, та на 12% у березні в порівнянні з лютим, у зв'язку з чим та на підставі п.5 ч.4 ст.36 Закону України «Про публічні закупівлі» та п.4.4. Договору постачання природного газу №64-2020005 від 31.01.2020 просило підписати додаткову угоду на зменшення ціни за 1000 куб.м. природного газу на 10% у лютому, що складе 4211,10 грн. з ПДВ та у березні на 10%, що становить 3789,99 грн. Матеріали справи містять докази направлення вказаного листа відповідачу з описом вкладення 14.03.2020.
У відповідь на лист №517/1356 від 12.03.2020 ТзОВ «Благогаз Збут» листом №27/03-02 від 27.03.202 (вх.№ Київського КЕУ - 1968 від 31.03.2020) повідомило позивача про відсутність підстав для зменшення ціни, оскільки абсолютні цінові показники, що містяться в довідці Торгово-промислової палати №658/08.0-7.3 від 11.03.2020 є значно вищими за ціну природного газу, котра визначена в договорі №64-2020005 від 31.01.2020.
До відзиву на позов відповідач додав копію листа №24/04-10 від 24.04.2020, адресованого Київському квартирно-експлуатаційному управлінню, з проханням підписати додаткову угоду на зменшення ціни за 1000 куб.м. природного газу, що складатиме 4500,00 грн. з 01.04.2020 та 4200,00 грн. з 01.05.2020, та проект такої додаткової угоди, однак, не надав доказів надсилання вказаних документів позивачу.
Також до відзиву на позовну заяву відповідач надав докази, на підтвердження ціни, за якою здійснено закупівлю природного газу - додаткову угоду №12 від 25.02.2020 до договору купівлі-продажу природного газу №10ПГ-12 від 10.12.2018, укладеної між ТзОВ «Укр газ ресурс» як продавцем та ТзОВ «Благогаз Збут» як покупцем, відповідно до умов якої покупець зобов'язався прийняти природний газ з ресурсу березня 2020 року за ціною 4 455,00 грн., в т.ч. 742,50 грн. ПДВ, за 1 тис.м.куб.; акти №УГР00000512, №УГР00000784 прийому-передачі природного газу від 31.03.2020, підписані ТзОВ «Укр газ ресурс» та ТзОВ «Благогаз Збут» про передачу природного газу за ціною 3712,50 грн. (без ПДВ); додаткову угоду №13 від 12.03.2020 до договору купівлі-продажу природного газу №10ПГ-12 від 10.12.2018, укладеної між ТзОВ «Укр газ ресурс» як продавцем та ТзОВ «Благогаз Збут» як покупцем, відповідно до умов якої покупець зобов'язався прийняти природний газ з ресурсу березня 2020 року за ціною 4548,00 грн., в тому числі 758,00 грн. ПДВ, специфікацію №1-02 від 22.01.2020 до договору №ЗНС-19/12-19-2 поставки природного газу від 19.12.2019, підписану ТзОВ «Західнадрасервіс» як постачальником та ТзОВ «Благогаз збут» як покупцем, відповідно до якої погоджено ціну поставки природного газу з ресурсу лютого 2020 року за 1000 м3 - 3 930,00 грн. без ПДВ; акт приймання-передачі природного газу за ціною 4716,00 грн. з ПДВ за лютий 2020 року, підписаний 29.02.2020 ТзОВ «Західнадраресурс» та ТзОВ «Благогаз збут».
Відповідно до статті 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу, способом захисту цивільних прав та інтересів може бути зміна правовідношення.
Господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Господарським кодексом України, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.
Відповідно до ч.2, ч.3 ст.180 ГК України господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода. При укладенні господарського договору сторони зобов'язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору.
Відповідно до положень частин 1-3 статті 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом. Зміна ціни в договорі після його виконання не допускається.
Відповідно до ч.1 ст.712 ЦК України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.
Як вбачається з матеріалів справи сторони уклали договір поставки природного газу за результатами проведення процедури відкритих торгів відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі».
Цей Закон установлює правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади. Метою цього Закону є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.
Станом на момент підписання договору сторони погодили всі істотні умови - предмет, ціну та строк виконання зобов'язань за договором №64-2020005 про постачання природного газу від 31.01.2020 відповідно до вимог ст.180 ГК України, в тому числі узгодили ціну товару - 4679,00 грн. за 1000 м3 природного газу.
Відповідно до ч.2 ст.12 Закону України «Про ринок природного газу» постачання природного газу здійснюється за цінами, що вільно встановлюються між постачальником та споживачем, крім випадків, передбачених цим Законом.
Відповідно до ч.4 ст.36 Закону України «Про публічні закупівлі» в редакції, чинній на момент укладення договору №64-2020005 про постачання природного газу від 31.01.2020, умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції за результатами аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі або ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури. Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків: 1) зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника; 2) зміни ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку, за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі; 3) покращення якості предмета закупівлі за умови, що таке покращення не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі; 4) продовження строку дії договору та виконання зобов'язань щодо передання товару, виконання робіт, надання послуг у разі виникнення документально підтверджених об'єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі непереборної сили, затримки фінансування витрат замовника, за умови, що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі; 5) узгодженої зміни ціни в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт і послуг); 6) зміни ціни у зв'язку із зміною ставок податків і зборів пропорційно до змін таких ставок; 7) зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, регульованих цін (тарифів) і нормативів, які застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни; 8) зміни умов у зв'язку із застосуванням положень частини п'ятої цієї статті.
Пункти 10.3 та 10.4 договору №64-2020005 про постачання природного газу від 31.01.2020, укладеного сторонами повністю відповідають змісту ч.4 ст.36 Закону України «Про публічні закупівлі» в наведеній редакції.
Отже, законодавством та умовами укладеного сторонами договору передбачено можливість разової зміни умов договору після його підписання, щодо зміни ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку та за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення ціни, визначеної договором.
Відповідно до листа Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 27.10.2016 № 3302-06/34307-06 «Щодо зміни істотних умов договору про закупівлю» роз'яснено, що згідно з пунктом 2 частини четвертої статті 36 Закону України «Про публічні закупівлі» істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами у повному обсязі, крім випадку зміни ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі. При цьому, норма пункту 2 частини четвертої статті 36 Закону поширюється на договори про закупівлю, у разі якщо предметом закупівлі є товар. Разом з тим, виходячи зі змісту частини першої статті 653 ЦК України, у разі зміни договору зобов'язання сторін змінюються відповідно до змінених умов. Таким чином, у залежності від коливання ціни товару на ринку сторони протягом дії договору про закупівлю можуть вносити зміни декілька разів в частині ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків кожного разу з урахуванням попередніх змін, внесених до нього, сукупність яких може перевищувати 10 відсотків від ціни за одиницю товару, визначеної сторонами на момент укладання договору про закупівлю та за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної у договорі, і виконати свої зобов'язання відповідно до такого договору з урахуванням зазначених змін. Враховуючи викладене, при кожному внесенні змін до договору про закупівлю у вищезазначеному випадку шляхом укладання додаткової угоди до договору, сторони договору зобов'язані належним чином виконувати умови такого договору з урахуванням змінених його умов кожного разу.
Водночас внесення таких змін до договору про закупівлю повинно бути обґрунтованим та документально підтвердженим.
Колегія суддів апеляційної інстанції зазначає, що Законом України «Про публічні закупівлі» не передбачено ані переліку органів, які уповноважені надавати інформацію щодо коливання ціни на товар на ринку, ані форму/вигляд інформації щодо такого коливання, проте, в будь-якому разі внесення змін до договору про закупівлю можливе у випадку коливання ціни такого товару на ринку та повинно бути обґрунтованим і документально підтвердженим.
Аналогічну правову позицію викладено у постановах Верховного Суду від 12.09.2019 у справі №915/1868/18, від 23.01.2020 у справі №907/788/18, від 13.10.2020 у справі №912/1580/18, від 02.12.2020 у справі № 913/368/19.
При цьому колегія суддів апеляційної інстанції зазначає, що у перелічених справах фактичні обставини справи відрізняються від обставин у справі №914/948/20, однак, правові висновки щодо застосування п.2 ч.4 ст.36 Закону України «Про публічні закупівлі» у випадку зміни ціни за одиницю товару не більше, ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку є загальними у спорах, що стосуються внесення змін до договорів закупівлі товарів на підставі цього пункту.
У листі від 27.10.2016 №3302-06/34307-06 Міністерство економічного розвитку і торгівлі України також роз'яснило, що відповідно до Положення про Державну службу статистики України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.09.2014 №481, Держстат України є спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі статистики, одним з основних завдань якого є реалізація державної політики у сфері статистики. Держстат України відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, організовує і проводить статистичні спостереження за соціально-економічними та демографічними явищами і процесами, екологічною ситуацією в Україні та її регіонах шляхом збирання форм державної статистичної звітності та проведення спеціально організованих статистичних спостережень. Втім, перелік органів, установ, організацій, які уповноважені надавати відповідну інформацію щодо коливання ціни товару на ринку, не є вичерпним.
У постановах від 13.10.2020 у справі №912/1580/18 та від 02.12.2020 у справі №913/368/19 Верховний суд дійшов наступних правових висновків щодо необхідності документального підтвердження обставин коливання ціни на ринку.
Оскільки законодавством у сфері публічних закупівель конкретну особу, наділену повноваженнями надавати інформацію на підтвердження коливання ціни товару на ринку, не визначено, то виходячи з норм чинного законодавства, до суб'єктів надання такої інформації можна віднести, зокрема, Державну службу статистики України, на яку постановою КМУ №442 від 10.09.2014 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» покладено функцію з контролю за цінами в частині здійснення моніторингу динаміки цін (тарифів) на споживчому ринку; державне підприємство «Державний інформаційно-аналітичний центр моніторингу зовнішніх товарних ринків», яке на замовлення суб'єкта господарювання виконує цінові/товарні експертизи, зокрема, щодо відповідності ціни договору наявній кон'юнктурі певного ринку товарів; Торгово-промислову палату України, яка у межах власних повноважень надає послуги щодо цінової інформації.
Таким чином, довідки та експертні висновки Торгово-промислової палати України можуть використовуватися для підтвердження коливання ціни товару на ринку.
У документі, який видає компетентна організація, має бути зазначена чинна ринкова ціна на товар і її порівняння з ринковою ціною станом на дату, з якої почалися змінюватися ціни на ринку, як у бік збільшення, так і у бік зменшення (тобто наявності коливання). Необхідність зазначення такої інформації зумовлюється також тим, що у випадку коливання цін, зміни до договору про закупівлю вносяться з урахуванням показників коливання цін, що стали підставою для здійснення попередніх змін до договору. Кожна зміна до договору має містити окреме документальне підтвердження. Документ про зміну ціни повинен містити належне підтвердження, викладених в ньому даних, проведених досліджень коливання ринку, джерел інформації тощо.
В той же час Верховний суд вказує, що довідка Торгово-промислової палати України, зміст якої обмежується прейскурантом цін на природний газ як товар, продаж/постачання якого здійснюється ПАТ «НАК «Нафтогаз України», не може бути об'єктивним відображенням наявності факту коливання ціни на товар на всьому ринку природного газу України, оскільки ПАТ «НАК «Нафтогаз України» є лише одним із суб'єктів ринку природного газу.
Київське квартирно-експлуатаційне управління на підтвердження факту коливання ціни на природний газ надало видруківки прейскурантів на природний газ із ресурсів АТ «НАК «Нафтогаз України» за січень, лютий та березень 2020 року, та консультаційно-аналітичну довідку Торгово-промислової палати України №658/08.0-7.3 від 11.03.2020.
При цьому консультаційно-аналітичну довідку Торгово-промислової палати України №658/08.0-7.3 від 11.03.2020 надано щодо зміни прейскурантних цін АТ «НАК «Нафтогаз України» на природний газ для І категорії споживачів (місячні обсяги використання природного газу - від 50 тис.куб.м. за відсутності заборгованості перед НАК «Нафтогаз України», за умови оплати протягом або після періоду (календарний місяць) поставки газу, джерелом інформації в довідці зазначено інформацію з веб-сайту АТ «НАК «Нафтогаз України».
У примітках до прейскурантів АТ «НАК «Нафтогаз України» зазначено, що такі діють для промислових споживачів та інших суб'єктів господарської діяльності, які уклали з акціонерним товариством «НАК «Нафтогаз України» договори постачання природного газу відповідно до Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.10.2018 №867.
Із вказаних документів вбачається факт коливання ціни на газ, постачальником якого є АТ «НАК «Нафтогаз України» більше, ніж на 10 відсотків у лютому у порівнянні із січнем, та у березні у порівнянні із лютим.
Так, ціна АТ «НАК «Нафтогаз України» на природний газ за 1000 м.куб. у січні 2020 року становила 7286,40 грн. (з ПДВ), у лютому 2020 року - 6 249,60 грн. (з ПДВ), у березні 2020 року - 5 527,20 грн. (з ПДВ) - без врахування тарифів на послуги з транспортування та розподілу природного газу.
Однак, коливання ціни на газ, постачальником якого є АТ «НАК «Нафтогаз України», не може свідчити про об'єктивне коливання ціни на усьому ринку природного газу, оскільки АТ «НАК «Нафтогаз України» є лише одним із суб'єктів ринку природного газу.
У довідці Львівської торгово-промислової палати від 24.02.2020 №19-09/194, оформленій на запит відповідача, з посиланням на сайти ТзОВ «Житомиргаз збут», ТзОВ «Волньгаз збут», ТзОВ «Закарпатгаз збут» як джерело інформації, зазначено ціну за 1000 куб.м. газу з січня 2020 року в розмірі 8148,991 грн., 8149,50 грн. та 8148,99 грн., відповідно. Як вірно зазначає скаржник, вказана довідка не містить інформації щодо коливання ціни на газ, однак, наявна в ній інформація щодо ринкової ціни природного газу за січень 2020 року у трьох різних газопостачальних підприємствах свідчить про те, що така ціна суттєво відрізняється від ціни за січень 2020 року на природний газ, постачальником якого є АТ «НАК «Нафтогаз України».
Відповідно до п.4.2. договору постачання природного газу №64-2020005 від 31.01.2020 ціна газу за 1000 куб. м. газу з ПДВ погоджена сторонами з урахування витрат на транспортування становить 4679,00 грн.
Щодо доводів скаржника про те, що прейскуранти АТ «НАК «Нафтогаз України» є достатніми підтверджуючими документами, що свідчать про дійсне коливання ціни на газ слід зазначити наступне.
У постанові від 12.02.2020 у справі №913/166/19, на правові висновки у якій покликається скаржник, на підставі інформації, розміщеної на сайті НАК «Нафтогаз України» щодо коливання ціни на природний газ в бік її зменшення було спростовано інформацію про коливання ціни в сторону збільшення, розраховану у довідці Харківської торгово-промислової палати саме на підставі прейскуранта НАК «Нафтогаз України». Тобто, постанова від 12.02.2020 у справі №913/166/19 не містить правового висновку про те, що прейскуранти НАК «Нафтогаз України» є належним документальним підтвердженням факту коливання ціни на природний газ.
У постанові від 26.09.2019 у справі №910/1274/19, на правові висновки у якій також покликається скаржник, Верховний суд погодився з висновком суду апеляційної інстанції про те, що інформація, розміщена на сайті НАК «Нафтогаз України» щодо скоригованих цін на газ для промислових споживачів газу на вересень 2018 року у зв'язку зі зміною кон'юнктури на європейському ринку, є підтвердженням суттєвої зміни ціни на газ (встановлено збільшення ціни більш, ніж на 30 відсотків у вересні 2018 року в порівнянні з серпнем 2018 року). Таким чином, у справі №910/1274/19 встановлено наявність підстав для укладення додаткової угоди до договору постачання природного газу в частині збільшення узгодженої в договорі ціни у зв'язку із значним коливанням ціни на ринку природного газу.
Слід звернути увагу на те, що фактичними обставинами у справі №910/1274/19 були серед іншого обставини різкої зміни кон'юнктури на європейському ринку природного газу у серпні 2018 року.
Відповідно до п.39 ч.1 ст.1 Закону України «Про ринок природного газу» суб'єктами ринку природного газу є оператор газотранспортної системи, оператор газорозподільної системи, оператор газосховища, оператор установки LNG, замовник, оптовий продавець, оптовий покупець, постачальник, споживач. Відповідно до ч.1 ст.3 вказаного Закону ринок природного газу функціонує на засадах вільної добросовісної конкуренції, крім діяльності суб'єктів природних монополій. Відповідно до ч.2 ст.12 вказаного Закону постачання природного газу здійснюється за цінами, що вільно встановлюються між постачальником та споживачем, крім випадків, передбачених цим Законом.
Враховуючи фактичні обставини справи №914/948/20, зокрема те, що предметом спору є внесення змін до договору постачання природного газу в частині зменшення ціни на газ, а предметом доказування - факт коливання ціни на природний газ на ринку в сторону зменшення на 10 відсотків, а також те, що в силу положень Закону України «Про ринок природного газу» АТ «НАК «Нафтогаз України» є лише одним із суб'єктів ринку природного газу, колегія суддів апеляційної інстанції вважає вірним застосування до спірних правовідносин правових висновків, викладених у постановах Верховного суду від 13.10.2020 у справі №912/1580/18 та від 02.12.2020 у справі №913/368/19.
Колегія суддів погоджується з доводами апелянта про те, що Закон України «Про публічні закупівлі» не ставить в залежність підстави та умови внесення змін до договору в частині зменшення ціни за одиницю товару та відповідно суми договору внаслідок коливання ціни на природний газ в бік зменшення після укладення договору від узгодженого початкового рівня цін на товар, що встановлений в договорі, водночас, наголошує, що така суттєва зміна ціни на ринку газу має бути документально підтверджена належними доказами і обов'язок доведення факту коливання ціни лежить на стороні, що ініціює внесення змін до договору.
Щодо доводів скаржника про те, щодо існування у відповідача обов'язку укласти додаткові угоди у відповідності до підпунктів 4.4.1.-4.4.2 договору постачання природного газу та п.2 ч.4 ст.36 Закону України «Про публічні закупівлі» апеляційний суд звертає увагу, що відповідно до зазначеної норми закону та умов договору для внесення відповідних змін до договору в частині ціни необхідним є встановлення та документальне підтвердження фактичного коливання ціни на природний газ на ринку України, що є більшим, ніж 10 відсотків в порівнянні з попереднім періодом.
Відповідно до положень статті 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських спорах здійснюється на засадах змагальності сторін.
Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом.
Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Відповідно до положень ст.86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Враховуючи встановлені обставини справи, колегія суддів вважає, що позовні вимоги не підлягають до задоволення, оскільки позивач не довів належними доказами наявності передбачених умовами укладеного сторонами договору та Законом України «Про публічні закупівлі» підстав для внесення змін до істотних умов договору.
Зважаючи на те, що доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження та спростовуються матеріалами справи, беручи до уваги межі перегляду оскаржуваного рішення, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що вимоги апеляційної скарги не підлягають задоволенню, а оскаржуване рішення слід залишити без змін.
В порядку положень ст. 129 ГПК України судовий збір, сплачений за подання апеляційної скарги, слід покласти на скаржника.
Керуючись ст.ст. 86, 129, 269, 270, 275, 276, 282, 284 ГПК України, Західний апеляційний господарський суд
1. У задоволенні вимог апеляційної скарги Київського квартирно-експлуатаційного управління, м. Київ №517/4751 від 04.09.2020 (вх.ЗАГС. №01-05/2551/20 від 17.09.2020) - відмовити.
2. Рішення Господарського суду Львівської області від 19.08.2020 у справі №914/948/20 - залишити без змін.
3. Судовий збір, сплачений за подання апеляційної скарги - покласти на скаржника.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду в порядку і строки встановлені ст.287,288 ГПК України протягом двадцяти днів з дня її проголошення.
Матеріали справи повернути в місцевий господарський суд.
Повний текст постанови складено 29.01.2021.
Головуючий суддя Желік М.Б.
суддя Орищин Г.В.
суддя Галушко Н.А.