Справа № 308/744/21
3/308/438/21
26 січня 2021 року м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Дегтяренко К.С., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, що надійшла з Управління патрульної поліції в Закарпатській області Департаменту патрульної поліції, відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, одруженого, працюючого - ТзОВ «Транс Уж» - водієм, інвалід - ІІІ групи, зареєстрований - АДРЕСА_1 , проживає - Закарпатська область, Ужгородський район с. Барвінок,-
за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст. 44-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
роз'яснені права відповідно до ст.ст.10, 63 Конституції України та ст.268 КУпАП, -
встановив :
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії АПР18 № 273891 від 13.01.2021 року, водій ОСОБА_1 13.01.2021 року о 16 год. 18 хв. на вул. Грушевського, 62 в м. Ужгород, водій ОСОБА_1 здійснював пасажирські перевезення за маршрутом № 3 «вул. Чорновола - пл. Ш.Петефі» на транспортному засобі «Богдан» А - 069.21 д.н.з. НОМЕР_1 в кількості, більшій ніж кількість місць для сидіння, передбачених технічною характеристикою транспортного засобу (передбачено 17 пасажирів, а перевозив 23 пасажирів), чим порушив п. п. 10 п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2020 р. № 1236 «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2».
У судовому засіданні ОСОБА_1 своєї вини у вчиненні адміністративного правопорушення не визнав, пояснив, що дотримувався вимог постанови, перевищення кількості пасажирів не було. Крім того зазначив, що протокол про вчинення адміністративного правопорушення працівниками поліції складався у відділі поліції, а не на місці нібито вчинення правопорушення, тобто працівники поліції на місці присутні не були. Ким зроблено відео, яке долучено до матеріалів справи йому невідомо, крім того зданого відео не вбачається, що це його транспортний засіб.
Захисник особи, що притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 - адвокат - Попюк М.І. у судовому засіданні підтримав пояснення ОСОБА_1 та долучив до матеріалів справи письмові пояснення.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, а саме: протокол про адміністративне правопорушення серії АПР18 № 273891 від 13.01.2021, фотоматеріали та диск з відеозаписом, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до ч. 2ст. 7 КУпАП, провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
У протоколі від 13.01.2021 дії особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, кваліфікуються заст. 44-3 КУпАП.
Статтею 44-3 КУпАП передбачена відповідальність за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України "Про захист населення від інфекційних хвороб", іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами. Вказана норма є бланкетною і відсилає до інших нормативно-правових актів.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
У відповідності до ч. 1 ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Згідно загального визначення адміністративного правопорушення у ст.9 КУпАП обов'язковою ознакою складу правопорушення є вчинення особою певної дії або бездіяльності, які згідно ст.256КУпАП мають бути конкретно визначені у протоколі. Формулювання суті правопорушення повинно бути чітким і конкретним, із зазначенням місця, часу, способу його вчинення, мотивів і форми вини, фактів, які виключали б сумніви з приводу достовірності доказів на обґрунтування висновку про винуватість особи.
Стаття 44-3 КУпАП передбачає відповідальність за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб», іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.
Відповідно до п.п. 10 п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2020 р. № 1236 «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», здійснення регулярних та нерегулярних перевезень пасажирів автомобільним транспортом, зокрема перевезень пасажирів на міських автобусних маршрутах у режимі маршрутного таксі, в електричному (трамвай, тролейбус), залізничному транспорті, у міському, приміському, міжміському, внутрішньообласному та міжобласному сполученні, в кількості більшій, ніж кількість місць для сидіння, що передбачена технічною характеристикою транспортного засобу і визначена в реєстраційних документах на такий транспортний засіб.
В протоколі вказано, що ОСОБА_1 здійснював перевезення пасажирів в кількості, що перевищувала кількість місць для сидіння, однак з матеріалів справи не вдається встановити кількість місць для сидіння, допустиму технічною характеристикою вказаного транспортного засобу «Богдан» А - 069.21, як і не зазначено фактичну кількість пасажирів, присутню у такому на момент виявлення адміністративного правопорушення.
Крім того, суддя звертає увагу, що з матеріалів справи та долученого до них відеозапису вбачається, що протокол про вчинення адміністративного правопорушення складався у відділі поліції працівниками поліції, на підставі відеозапису, який зроблено невстановленою особою тобто уповноважені представники поліції на місці події присутніми не були.
З відеозапису який зроблено невстановленою особою з середини маршрутного транспортного засобу, встановити, який це саме транспортний засіб, чи перебував він під керуванням водія ОСОБА_1 не можливо.
Представлені суду фотоматеріали, фіксують лише лобове скло транспортного засобу номерний знак НОМЕР_1 , який курсує за маршрутом № 3 «вул. Чорновола - пл. Ш.Петефі», однак з даного фото не вбачається будь-яких порушень, кількість осіб присутніх в салоні транспортного засобу з фото не проглядається, та коли зроблене вказане фото встановити не можливо.
Згідно з ч. 1 ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, крім іншого, протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, висновком експерта та показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису, а, відповідно до вимог ч. 2 ст. 251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається саме на особу, уповноважену на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначену ст. 255 КУпАП.
Таким чином, до протоколу не додано жодного належного доказу, який б підтверджував, що ОСОБА_1 здійснював пасажирські перевезення на транспортному засобі «Богдан» А - 069.21 д.н.з. НОМЕР_1 в кількості більше місць, як це передбачено технічному характеристикою транспортного засобу, як це вимагає п.п. 10 п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2020 р. № 1236 «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2»
Відповідно до статті 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду. Вказане положення знайшло своє відображення й у КУпАП, за змістом статті 7 якого ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Зазначене узгоджується і з практикою Європейського суду з прав людини, що сформульована у п. 43 рішення Європейського суду з прав людини від 14.02.2008 у справі «Кобець проти України» (з відсиланням на п. 282 рішення у справі «Авшар проти Туреччини» (Avsar v. Turkey), згідно яких «доказування, зокрема, має випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій, достатньо вагомих, чітких та узгоджених між собою, а за відсутності таких ознак не можна констатувати, що винуватість обвинуваченого доведено поза розумним сумнівом».
Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин справи.
На думку суду, під час розгляду справи про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 44-3 КУпАП не здобуто належних, достовірних і допустимих доказів, які б були достатніми для визначення, що така особа є належним суб'єктом відповідальності за порушення правил щодо дії карантину, яким забороняється здійснювати, регулярні та нерегулярні перевезення пасажирів в кількості більше місць, як це передбачено технічному характеристикою транспортного засобу. Отже, відсутні підстави для визнання його винним у вчиненні розглядуваного адміністративного правопорушення.
Враховуючи викладене, суд вважає, що обставини, які викладені в протоколі не відображають всіх істотних ознак складу правопорушення, передбаченогост.44-3 КУпАП, при цьому суд не має права самостійно редагувати фабулу правопорушення, відображену в протоколі, або відшукувати докази на користь обвинувачення, а тому суд вважає за необхідне провадження у справі закрити відповідно до п.1 ст.247, п.3 ст. 284 КУпАП у зв'язку з відсутністю в діях особи складу адміністративного правопорушення.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст.247,280,284,294 КУпАП, суддя,
постановив:
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за статтею 44-3 КУпАП закрити за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Закарпатського апеляційного суду через Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя К.С. Дегтяренко