Справа № 308/302/21
25.01.2021 місто Ужгород
Слідчий суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , за участю заявника - ОСОБА_3 , розглянувши у відкритому судовому засіданні скаргу ОСОБА_3 на бездіяльність начальника слідчого управління Головного управління Національної поліції в Закарпатській області ОСОБА_4 , яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання повідомлення про кримінальне правопорушення,
ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді зі скаргою в порядку ст. 303 КПК України, згідно з якою просить: визнати протиправною бездіяльність начальника слідчого управління Головного управління Національної поліції в Закарпатській області ОСОБА_4 в частині невнесення до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомостей про вчинене кримінальне правопорушення, що містилися у його повідомленні від 29.12.2020 року; зобов'язати начальника слідчого управління Головного управління Національної поліції в Закарпатській області ОСОБА_4 внести відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань на підставі повідомлення про кримінальне правопорушення, поданого ним 29.12.2020 року.
В обґрунтування доводів скарги заявник посилається на те, що предметом даної скарги є протиправна бездіяльність слідчого СУ ГУНП в Закарпатській області, яка полягає у невнесенні передбачених ч. 5 ст. 214 КПК України відомостей про правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви про вчинення кримінального правопорушення.
Заявник зазначає, що 29.12.2020 року, о 10.00 год., ним у приміщенні Головного управління Національної поліції в Закарпатській області на ім'я начальника слідчого управління ГУНП в Закарпатській області підполковника поліції ОСОБА_4 було зареєстровано повідомлення (заяву) про кримінальне правопорушення, яке стосується незаконних дій посадових (службових) осіб Ужгородської міської ради за ознаками злочину, передбаченого ст. 366 КК України, що виявилися у внесенні завідомо недостовірних відомостей до офіційних документів, які в подальшому стали підставою для прийняття незаконного рішення міською радою про відчуження землі від територіальної громади Ужгорода на користь третіх осіб. Дане повідомлення було зареєстровано в журналі єдиного обліку ГУНП в Закарпатській області за № 2714 від 29.12.2020 року, що підтверджується відповідним талоном-повідомлення.
Як зауважує заявник, станом на 11.01.2021 року його повідомлення (заяву) про кримінальне правопорушення від 29.12.2020 року не внесено до ЄРДР всупереч ст. 214 КПК України та не отримано відповідного витягу з ЄРДР всупереч ст. 60 КПК України, що вказує на протиправну бездіяльність уповноважених службових осіб слідчого управління ГУНП в Закарпатській області.
Мотивуючи скаргу положеннями ст. 214 КПК України та Порядку ведення єдиного обліку в органах (підрозділах) поліції заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення та інші події, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 08.02.2019 року № 100, заявник вказує, що протиправна бездіяльність міститься як в діях слідчого СУ ГУНП в Закарпатській області, як уповноваженої службової особи, яка отримала і не внесла до ЄРДР відповідні відомості з його повідомлення, так і в діях керівника СУ ГУНП в Закарпатській області ОСОБА_4 (або особа, яка виконує його обов'язки), якому адресовано його повідомлення про кримінальне правопорушення від 29.12.2020 року. Оскільки в даному повідомленні містилися відомості, достатні для внесення в ЄРДР, однак, всупереч вимог даного наказу та приписів ст. 214 КПК України, ОСОБА_4 , як керівником відповідного підрозділу головного управління Національної поліції (слідчого управління) повідомлення не було невідкладно повернуто до чергової служби для передавання до органу досудового розслідування для внесення відповідних відомостей до ЄРДР.
Заявник ОСОБА_5 у судовому засіданні вимоги скарги підтримав, посилаючись на обставини, викладені у скарзі та додані до неї документи, просив скаргу задовольнити.
Начальник СУ ГУНП в Закарпатській області ОСОБА_4 , будучи належним чином повідомленим про розгляд скарги шляхом надіслання ухвали про відкриття провадження за скаргою рекомендованим поштовим відправленням (номер штрихкодового ідентифікатора: 8800026213814), що вручено адресату 21.01.2021 року, у судове засідання не з'явися, явку уповноваженої особи (слідчого) СУ ГУНП в Закарпатській області не забезпечив, про причини неявки не повідомлено.
Слідчим суддею з урахуванням принципу диспозитивності кримінального провадження, відповідно до якого сторони кримінального провадження є вільними у використанні своїх прав у межах та у спосіб, передбачених КПК України, та положень ч. 3 ст. 306 КПК України, визнано можливим розгляд даної скарги у відсутності особи, бездіяльність якої оскаржується, на підставі поданих заявником доказів.
Заслухавши заявника та дослідивши матеріали справи, слідчий суддя дійшов наступного висновку.
Завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура (ст. 2 КПК України).
Згідно з ч. 1 ст. 24 КПК України кожному гарантується право на оскарження процесуальних рішень, дій чи бездіяльності суду, слідчого судді, прокурора, слідчого в порядку, передбаченому цим Кодексом.
Статтею 303 КПК України визначено вичерпний перелік рішень, дій чи бездіяльності слідчого або прокурора, які можуть бути оскаржені під час досудового розслідування.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 303 КПК України на досудовому провадженні можуть бути оскаржені такі рішення, дії чи бездіяльність слідчого або прокурора: бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, у неповерненні тимчасово вилученого майна згідно з вимогами статті 169 цього Кодексу, а також у нездійсненні інших процесуальних дій, які він зобов'язаний вчинити у визначений цим Кодексом строк, - заявником, потерпілим, його представником чи законним представником, підозрюваним, його захисником чи законним представником, представником юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, володільцем тимчасово вилученого майна, іншою особою, права чи законні інтереси якої обмежуються під час досудового розслідування.
Як вбачається з матеріалів справи, заявник ОСОБА_3 звернувся на ім'я начальника слідчого управління ГУНП в Закарпатській області підполковника поліції ОСОБА_4 з повідомленням про кримінальне правопорушення від 29.12.2020 року щодо незаконних дій посадових (службових) осіб Ужгородської міської ради за ознаками злочину, передбаченого ст. 366 КК України, а саме: внесення завідомо недостовірних відомостей до офіційних документів, які в подальшому стали підставою для прийняття незаконного рішення про відчуження землі від територіальної громади Ужгорода на користь третіх осіб.
Згідно з повідомленням про кримінальне правопорушення заявник відповідно до ст. 214 КПК України просив: внести відомості до ЄРДР не пізніше як за 24 годин та розпочати досудове розслідування відносно посадових (службових) осіб Ужгородської міської ради за ознаками злочину, передбаченого ст. 366 КК України; вжити заходів щодо визнання земельних ділянок, зазначених у повідомленні, як речових доказів, ініціювати накладення арешту на час слідства та повернення їх в комунальну вільність територіальної громади Ужгорода; про прийняті рішення та вжиті заходи повідомляти письмово.
Зазначене повідомлення ОСОБА_3 про кримінальне правопорушення 29.12.2020 року зареєстровано в журналі єдиного обліку ГУНП в Закарпатській області за № 2714, що стверджується наявною у справі копією талону-повідомлення єдиного обліку № 2714 про прийняття і реєстрацію заяви (повідомлення) про кримінальне правопорушення та іншу подію.
Ведення в центральному органі управління поліцією, міжрегіональних територіальних органах поліції та їх територіальних (відокремлених) підрозділах, головних управліннях Національної поліції в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, областях та м. Києві, територіальних (відокремлених) підрозділах (управліннях, відділах, відділеннях) поліції (далі - органи (підрозділи) поліції) єдиного обліку заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення та інші події (далі - заяви (повідомлення)) з використанням інформаційно-телекомунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України» (далі - ІТС ІПНП), регулюється Порядком ведення єдиного обліку в органах (підрозділах) поліції заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення та інші події, затвердженим Наказом Міністерства внутрішніх справ України 08 лютого 2019 року № 100, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 05 березня 2019 р. за № 223/33194.
Розділом ІІІ Порядку встановлено, що письмові заяви (повідомлення), що надійшли до центрального органу управління поліцією, головного управління Національної поліції, у яких є відомості, що вказують на вчинення кримінального правопорушення, після їх реєстрації службою діловодства працівники підрозділів діловодства невідкладно доповідають керівникові відповідного органу, після чого за його резолюцією невідкладно, але не пізніше 24 годин із часу реєстрації заяви чи повідомлення надсилають до органів (підрозділів) поліції нижчого рівня, а копії цих матеріалів - до відповідного структурного підрозділу органу поліції за напрямом діяльності. Структурний підрозділ органу поліції, якому передано копії матеріалів для опрацювання, зобов'язаний поінформувати заявника про надсилання його заяви чи повідомлення до органу (підрозділу) поліції нижчого рівня, а також забезпечити контроль за їх реєстрацією в ІТС ІПНП (журналі ЄО) відповідного органу (підрозділу) поліції. Чергові служби центрального органу управління поліцією або головних управлінь Національної поліції також реєструють в ІТС ІПНП (журналі ЄО) заяви та повідомлення про вчинені кримінальні правопорушення, за якими прийнято рішення щодо внесення їх до ЄРДР та здійснення досудового розслідування слідчими підрозділами, підрозділами дізнання або уповноваженою особою інших підрозділів цих органів. Заяви і повідомлення про інші події, що надійшли до чергової служби центрального органу управління поліцією, головних управлінь Національної поліції та їх територіальних (відокремлених) підрозділів (управлінь, відділів, відділень) поліції, у яких немає відомостей, що вказують на вчинення кримінального правопорушення, уповноважена службова особа після реєстрації в ІТС ІПНП (журналі ЄО) невідкладно, але не пізніше 24 годин передає керівнику відповідного органу (підрозділу) поліції або особі, яка виконує його обов'язки, для розгляду та прийняття рішення згідно із Законом України «Про звернення громадян» або Кодексом України про адміністративні правопорушення. Керівник головного управління Національної поліції та його територіального (відокремленого) підрозділу (управління, відділу, відділення) поліції або особа, яка виконує його обов'язки, у разі встановлення в отриманій(ому) від уповноваженої службової особи заяві (повідомленні) відомостей, що можуть свідчити про кримінальне правопорушення, невідкладно повертає її (його) до чергової служби для передавання до органу досудового розслідування для внесення відповідних відомостей до ЄРДР.
Як встановлено слідчим суддею, станом на день розгляду даної скарги жодних дій, спрямованих на внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань про кримінальне правопорушення та здійснення досудового розслідування не вчинено, а дані про внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань за вказаним повідомленням ОСОБА_3 про вчинення кримінального правопорушення від 29.12.2020 року відсутні.
За приписами ч. 1 ст. 214 КПК України слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов'язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань. Слідчий, який здійснюватиме досудове розслідування, визначається керівником органу досудового розслідування.
За змістом вказаної норми, обов'язок прийняти та зареєструвати заяву або повідомлення про кримінальні правопорушення покладено на слідчого, прокурора та інших службових осіб, що уповноважені на їх прийняття.
Однією з засад судочинства, регламентованих п. 3 ч. 2 ст. 129 Конституції України, є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
У разі оскарження бездіяльності прокурора чи слідчого, яка полягає в у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 303 КПК України, суть розгляду справ даної категорії полягає у встановленні, чи дотримувався слідчий чи прокурор процедури, визначеної ч. 1 ст. 214 КПК України щодо 24-годинного терміну внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Слідчий суддя при розгляді скарги не повинен встановлювати обставини, зокрема чи містить заява, повідомлення про кримінальне правопорушення склад злочину або досліджувати докази про наявність в діяннях особи складу кримінального правопорушення.
При цьому відповідно до вимог ч. 1 ст. 26 КПК України сторони кримінального провадження є вільними у використанні своїх прав у межах та у спосіб, передбачених цим Кодексом. Слідчий суддя, суд у кримінальному провадженні вирішують лише ті питання, що винесені на їх розгляд сторонами та віднесені до їх повноважень цим Кодексом.
Однак, не зважаючи на вказані вимоги закону, суб'єкт бездіяльності жодних доказів, які б спростовували доводи скарги, слідчому судді не надав.
Виходячи з наведених обставин, а також враховуючи, що розгляд справи у відповідності до положень ст. 22 КПК України відбувається на засадах змагальності, тоді як суб'єкт бездіяльності не представив слідчому судді відомостей щодо виконання вимог ст. 214 КПК України, слідчий суддя вважає, що скарга є обґрунтованою.
Разом з тим, у поданій скарзі заявник просить зобов'язати конкретну особу - начальника СУ ГУНП в Закарпатській області ОСОБА_4 внести відповідні відомості за повідомленням про кримінальне правопорушення від 29.12.2020 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
З цього приводу слідчий суддя констатує наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КПК України під час кримінального провадження суд, слідчий суддя, прокурор, керівник органу досудового розслідування, слідчий, інші службові особи органів державної влади зобов'язані неухильно додержуватися вимог Конституції України, цього Кодексу, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, вимог інших актів законодавства.
Системний аналіз положень ст. ст. 214, 303 КПК України свідчить про те, що предметом судового контролю слідчого судді може бути лише бездіяльність слідчого чи прокурора щодо невнесення відомостей до ЄРДР після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, тобто саме заява чи повідомлення про кримінальне правопорушення є передумовою для внесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР та для початку досудового розслідування в кримінальному провадженні.
Безумовною підставою початку досудового розслідування є заява про вчинення кримінального правопорушення, після отримання якої слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин, зобов'язаний внести відповідні відомості до ЄРДР.
Тобто, виключно слідчий чи прокурор зобов'язані, а отже уповноважені вносити відповідні відомості до ЄРДР та, як наслідок, розпочинати досудове розслідування.
Частиною 1 ст. 3 КПК України визначено, що терміни, якщо їх вжито в цьому Кодексі, якщо немає окремих вказівок, мають таке значення, зокрема: керівник органу досудового розслідування - начальник Головного слідчого управління, слідчого управління, відділу, відділення органу Національної поліції, органу безпеки, органу, що здійснює контроль за додержанням податкового законодавства, перший заступник або заступник Директора Державного бюро розслідувань, керівник (начальник) Головного слідчого управління, слідчого управління, відділу органу Державного бюро розслідувань, Головного підрозділу детективів, підрозділу детективів, відділу детективів, підрозділу внутрішнього контролю Національного антикорупційного бюро України та його заступники, які діють у межах своїх повноважень (п. 8); прокурор - особа яка обіймає посаду, передбачену статтею 15 Закону України «Про прокуратуру», та діє у межах своїх повноважень (п. 15); слідчий - службова особа органу Національної поліції, органу безпеки, органу, що здійснює контроль за додержанням податкового законодавства, органу Державного бюро розслідувань, Головного підрозділу детективів, підрозділу детективів, відділу детективів, підрозділу внутрішнього контролю Національного антикорупційного бюро України, уповноважена в межах компетенції, передбаченої цим Кодексом, здійснювати досудове розслідування кримінальних правопорушень (п. 17).
Під час розгляду скарги встановлено, що в порушення вимог ч. 1 ст. 214 КПК України відомості, викладені в повідомленні ОСОБА_3 про кримінальне правопорушення від 29.12.2020 року, в порядку ст. 214 КПК України не було внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань, так само як і не проведено перевірку у спосіб та порядок, передбачений КПК України.
При цьому слід зазначити, що обов'язок слідчого або прокурора не вимагає оцінки цими суб'єктами заяви (повідомлення) на предмет наявності ознак складу кримінального правопорушення для того, щоб вчинити процесуальну дію, яка полягає у внесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР.
Статтею 55 Конституції України встановлено, що кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Саме в запровадженні механізму реального захисту громадянами своїх прав у суді полягає здійснення функцій правової держави та її утвердження як такої.
Між тим, у пункті 42 рішення Європейського Суду з прав людини від 13.01.2011 року у справі «Михалкова та інші проти України» розтлумачено, що за статтею 1 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод держава зобов'язана «гарантувати кожному, хто перебуває під її юрисдикцією, права і свободи, визначені у Конвенції», що також опосередковано вимагає наявності будь-якої форми ефективного розслідування.
Згідно з п. 3 ч. 2 ст. 307 КПК України ухвала слідчого судді за результатами розгляду скарги на рішення, дії чи бездіяльність під час досудового розслідування може бути про зобов'язання вчинити певну дію.
На підставі вищевикладеного, слідчий суддя вбачає підстави для задоволення скарги та визнання протиправною бездіяльність начальника СУ ГУНП в Закарпатській області ОСОБА_4 щодо невнесення до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомостей про вчинене кримінальне правопорушення, викладені у повідомленні ОСОБА_3 про кримінальне правопорушення від 29.12.2020 року, і зобов'язати уповноважену особу (слідчого) СУ ГУНП в Закарпатській області внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості про кримінальне правопорушення, викладені у повідомленні ОСОБА_3 про кримінальне правопорушення від 29.12.2020 року, у відповідності до ст. 214 КПК України.
Керуючись ст. ст. 214, 303, 304, 306, 307, 309, 376 КПК України, слідчий суддя,
Скаргу - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність начальника слідчого управління Головного управління Національної поліції в Закарпатській області ОСОБА_4 щодо невнесення до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомостей про вчинене кримінальне правопорушення, викладені у повідомленні ОСОБА_3 про кримінальне правопорушення від 29 грудня 2020 року.
Зобов'язати уповноважену особу (слідчого) слідчого управління Головного управління Національної поліції в Закарпатській області внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості про кримінальне правопорушення, викладені у повідомленні ОСОБА_3 про кримінальне правопорушення від 29 грудня 2020 року, у відповідності до ст. 214 КПК України.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Закарпатського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення. Якщо ухвалу слідчого судді було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то строк апеляційного оскарження для такої особи обчислюється з дня отримання нею копії судового рішення.
Визначити час проголошення повного тексту ухвали 27 січня 2021 року о 16 год. 00 хв.
Слідчий суддя Ужгородського міськрайонного суду
Закарпатської області ОСОБА_1