Справа № 266/5610/20
Провадженя№ 3/266/23/21
27 січня 2021 року м.Маріуполь
Суддя Приморського районного суду м. Маріуполя Донецької області Іванець О.Д., за участю секретаря Лопатнюк К.О., розглянувши матеріали, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Донецькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянина України, займав посаду кранмейстера - змінного механіка суднового ДП «Маріупольський морський торговельний порт», який зареєстрований та мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , за ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративне правопорушення,
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №601 від 28.10.2020 року, ОСОБА_1 порушив вимоги абзацу 2 ч. 2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», тим самим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, за яке передбачена відповідальність згідно з вимогами ч.1 ст.172-6 КУпАП, виходячи з наступних обставин.
До управління стратегічних розслідувань в Донецькій області ДСР НП України надійшло повідомлення з Маріупольської місцевої прокуратури №1 Прокуратури Донецької області про можливе порушення вимог Закону України «Про запобігання корупції» гр. ОСОБА_1 , який займав посаду кранмейстер - змінний механік судновий ДП «Маріупольський морський торговельний порт» для проведення перевірки та у разі встановлення підстав, складення протоколу про адміністративне правопорушення.
Встановлено, що відповідно до наказу керівника порту від 31.12.2010 року за №3217/к ОСОБА_1 з 12.11.2018 призначено на посаду кранмейстер - змінний механік судновий ДП «Маріупольський морський торговельний порт».
Відповідно до наказу керівника підприємства від 21.10.2019 року за № 314 - кз кранмейстера - змінного механіка суднового ОСОБА_1 з 31.10.2019 звільнено з займаної посади.
Відповідно до п.п. «а» п. 2 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є особи, які для цілей цього Закону прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування посадові особи юридичних осіб публічного права, які не зазначені у пункті 1 частини першої цієї статті, члени Ради Національного банку України (крім Голови Національного банку України), особи, які входять до складу наглядової ради державного банку, державного підприємства або державної організації, що має на меті одержання прибутку, господарського товариства, у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі.
Відповідно до ч. 1 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до абзацу 2 ч. 2 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції» особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а” і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3, зобов'язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
В свою чергу відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (СОVID-19)» від 17.03.2020 № 530-Х внесено зміни до Закону України «Про запобігання корупції», згідно з якими у 2020 році продовжено до 1 червня термін подання щорічних декларацій та декларацій після звільнення.
Відповідно до вищезазначеного, ОСОБА_1 зобов'язаний був подати декларацію особи, яка припиняє діяльність пов'язану із виконанням функцій держави або місцевого самоврядування «після звільнення» до 00:00 - 01.06.2020 року.
Відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру декларацій ОСОБА_1 подав декларацію «після звільнення» 28.09.2020 о 10 год. 05 хв.
Отже, ОСОБА_1 , порушуючи вимоги абзацу 2 ч. 2 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції», припинивши діяльність пов'язану із виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, а саме звільнившись з посади кранмейстер - змінний механік судновий ДП «Маріупольський морський торговельний порт», згідно п.п. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 зазначеного Закону будучи суб'єктом на якого поширюється дія вказаного Закону, несвоєчасно без поважних причин 28.09.2020 о 10 год. 05 хв. подав декларацію особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за минулий рік «після звільнення» до Єдиного державного реєстру декларацій. Дії останнього кваліфікуються, як адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Вказане правопорушення виявлене 28.09.2020 року.
Прокурор Куцоконь Є.Ю. надав до суду письмову заяву, у якій підтримав зміст протоколу, зазначив про те, що ОСОБА_1 підлягає притягненню до адміністративної відповідальності із застосуванням покарання у вигляді мінімального розміру штрафу, передбаченого санкцією ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
До суду ОСОБА_1 надав письмове клопотання, у якому зазначив про те, що не знав про необхідність заповнення декларації, справу просив розглянути за його відсутністю.
Враховуючи позицію прокурора та особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд приходить до наступного висновку.
Частиною 1 ст.1726 КУпАП передбачена відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до абз.1 ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а" і "в" пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (СОVID-19)» від 17.03.2020 № 530-Х внесено зміни до Закону України «Про запобігання корупції», згідно з якими у 2020 році продовжено до 1 червня термін подання щорічних декларацій та декларацій після звільнення.
Згідно повідомлення Національного агентства з питань запобігання корупції про факт несвоєчасного подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави чи місцевого самоврядування №63/4-20-1 від 11.06.2020 року, ОСОБА_1 після звільнення з посади кранмейстера - змінного механіка суднового не подав декларацію за 2019 рік.
Таким чином, встановлено, що згідно публічної частини Єдиного державного реєстру осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування ОСОБА_1 , як суб'єкт декларування, без поважних причин 28.09.2020 о 10 год. 05 хв. подав декларацію особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за минулий рік «після звільнення» до Єдиного державного реєстру декларацій. При цьому, будь-яких обставин, які б об'єктивно унеможливлювали подання ОСОБА_1 декларації у передбачений Законом строк, не вбачається. Дії останнього кваліфікуються, як адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, що є порушенням вимог абзацу 2 ч. 2 ст.45 Закону України "Про запобігання корупції".
У зв'язку із зазначеним, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 своїми діями вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією відповідальність за яке передбачена ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
Разом з тим, зважаючи на те, що згідно матеріалів справи ОСОБА_1 раніше до адміністративної відповідальності не притягувався, є людиною похилого віку, має поганий стан здоров'я, окрім цього, ОСОБА_1 не є посадовцем високого рангу, при цьому, в результаті вчинення даного правопорушення суттєвих негативних наслідків не настало, оскільки ОСОБА_1 хоча із запізненням, однак подав декларацію «після звільнення» за 2019 рік і сукупність всіх цих обставин, на переконання суду, свідчить про малозначність вчиненого останнім правопорушення, а тому в даному випадку суд вважає за необхідне звільнити його від адміністративної відповідальності на підставі ст. 22 КУпАП.
Керуючись ст.ст.22, 40-1, ч.1 ст.172-6, 221, 279-280, 283-285 Кодексу України про адміністративні правопорушення, Закону України «Про запобігання корупції»,
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 172-6 КУпАП закрити, на підставі ст.22 у зв'язку з малозначністю, оголосивши йому усне зауваження.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, за винятком постанов про застосування стягнення, передбаченого ст. 32 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного суду протягом 10 днів з дня її винесення шляхом подачі апеляційної скарги через Приморський районний суд м. Маріуполя.
Суддя: Іванець О. Д.