П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
26 січня 2021 р. Категорія 106030000м.ОдесаСправа № 540/2096/20
Головуючий в 1 інстанції: Бездрабко О.І.
час і місце ухвалення: письмове провадження,
м. Херсон
П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
судді-доповідача: Семенюка Г.В.
суддів: Домусчі С.Д. , Шляхтицького О.І.
розглянувши у письмовому провадженні у приміщенні П'ятого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 27 жовтня 2020 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Азово-Чорноморського регіонального управління Державної прикордонної служби України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
встановиВ:
Позивач, звернувся до суду з позовом до Азово-Чорноморського регіонального управління Державної прикордонної служби України (далі - відповідач), в якій просить визнати протиправними дії відповідача щодо невірного нарахування та виплати індексації грошового забезпечення у період з 01.01.2016 р. по 01.08.2019 р.; стягнути з відповідача на користь ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 р. по 01.08.2019 р. у сумі 89 790, 17 грн., мотивуючи його тим, що рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 04.02.2020 р. (справа № 540/2564/19) частково задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 та зобов'язано Азово-Чорноморське регіональне управління Державної прикордонної служби України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення у період з 01.01.2015 р. по 01.03.2018 р. На виконання рішення суду відповідач нарахував та виплатив у березні 2020 року індексацію грошового забезпечення у сумі 15 067, 20 грн. Вважає, що відповідач невірно нарахував індексація внаслідок неправильного визначення базового місяця, що підтверджується висновком експерта від 20.07.2020 р. № 4678, згідно якого сума індексації грошового забезпечення з 01.01.2016 р. по 01.08.2019 р. становить 105 821, 88 грн. При цьому, в період з грудня 2018 року по серпень 2019 року Азово-Чорноморське регіональне управління Державної прикордонної служби України фактично здійснювало нарахування та виплату ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення, однак таке нарахування проводилося всупереч вимогам законодавства України у значно занижених розмірах. Загальний розмір такого нарахування з грудня 2018 року по липень 2019 року становив 964, 51 грн. Відтак, загальна сума невиплаченої індексації грошового забезпечення за період з січня 2016 року по серпень 2019 року становить 89 790, 17 грн. (105 821, 88 грн. - 964, 51 грн. - 15 067, 20 грн.).
Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 27 жовтня 2020 року у позові відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення суду та прийняти нову постанову, якою задовольнити вимоги позивача у повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт посилається на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального та процесуального права. Зазначає, що відмовляючи у позові, суд першої інстанції не врахував, що нарахування індексації протягом березня 2018 року - липня 2019 року здійснювалось відповідно до законодавства, проте без урахування фіксованої індексації у сумі 1439, 28 грн., яка виплачується щомісячно.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу належить залишити без задоволення з наступних підстав:
Судом першої інстанції встановлено, що наказом начальника Азово-Чорноморського регіонального управління Державної прикордонної служби України від 29.07.2019 р. № 223-ОС полковника Пшонька Олега (П-001983), заступника начальника штабу - начальника відділу управління службою штабу, звільнено у запас за пп."а" (у зв'язку із закінченням строку контракту) п.2 ч.5 ст.26 Закону, з правом носіння військової форми одягу, виключено зі списків особового складу та всіх видів забезпечення з 01.08.2019 р.
10.10.2019 р. позивач звернувся до Азово-Чорноморського регіонального управління Державної прикордонної служби України із заявою про виплату позивачу індексації грошового забезпечення.
Листом Азово-Чорноморського регіонального управління Державної прикордонної служби від 22.10.2019 року №11/П-76 ОСОБА_1 повідомлено, що видатки Азово-Чорноморського регіонального управління Державної прикордонної служби України на грошове забезпечення у 2015-2018 роках здійснювалися на підставі затверджених заступником Голови Держприкордонслужби України кошторисів прикордонного загону управління на 2015-2018 роки. Також зазначено, що у відповідача відсутня заборгованість перед позивачем з виплати індексації грошових доходів населення.
Вважаючи дії відповідача щодо невиплати індексації грошового забезпечення протиправними, позивач звернувся до суду з позовною заявою.
Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 04.02.2020 р. (справа № 540/2564/19, яке залишено без змін постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 04.05.2020 р., позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково: визнано протиправними дії Азово-Чорноморського регіонального управління Державної прикордонної служби України не нарахування та не виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення у період з 01.01.2015 р. по 01.03.2018 р.; зобов'язано Азово-Чорноморське регіональне управління Державної прикордонної служби України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення у період з 01.01.2015 р. по 01.03.2018 р., без урахування проведених виплат у листопаді-грудні 2015 року; у задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
На виконання даного судового рішення відповідачем нараховано та в березні 2020 року виплачено позивачу індексацію грошового забезпечення у сумі 14 841, 19 грн.
Позивач 10.07.2020 р. звернувся із заявою до Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз про проведення судово-економічної експертизи щодо розміру індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 р. по 01.08.2019 р.
Висновком експерта від 20.07.2020 р. № 4678 встановлено, що розмір індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.01.2016 р. по 01.08.2019 р. становить 105 821, 88 грн., у з зв'язку з чим позивач звернувся до суду з даним позовом.
Відмовляючи у позові, суд першої інстанції виходив з того, що у позивача в період з 01.03.2018 р. по 30.11.2018 р. право на індексацію грошового забезпечення відсутнє, а з 01.12.2018 р. по 01.08.2019 р. ОСОБА_1 проведено нарахування та виплату індексації грошового забезпечення під час проходження служби у сумі 964, 51 грн., що не заперечується і самим позивачем.
П'ятий апеляційний адміністративний суд погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне:
Відповідно до ч.1 ст.9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 р. № 2011-XII (далі - Закон № 2011-ХІІ) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері праці та соціальної політики, інші центральні органи виконавчої влади відповідно до їх компетенції розробляють та вносять у встановленому порядку пропозиції щодо грошового забезпечення військовослужбовців.
Частиною 3 статті 9 Закону № 2011-XII встановлено, що грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Умови та порядок проведення індексації грошових доходів населення визначаються Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07.1991 р. № 1282-XII (далі - Закон № 1282-ХІІ) та постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення" від 17.07.2003 р. № 1078 (далі - Порядок № 1078).
Згідно ст.1 Закону № 1282-XII індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Статтею 2 Закону № 1282-XII передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема: оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
За змістом ч.1 ст.4 Закону № 1282-XII індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Відповідно до ч.ч.2-5 ст.4 Закону № 1282-XII обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін. У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно ч.ч.1, 2, 6 ст.5 Закону № 1282-XII підприємства, установи та організації підвищують розміри оплати праці у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів. Підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України. Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік.
Відповідно до п.1-1 Порядку № 1078 підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.
Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка.
Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 року - місяця опублікування закону України від 6 лютого 2003 року № 491-IV "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення".
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
Пунктом 2 Порядку № 1078 встановлено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.
Згідно п.4 Порядку № 1078 індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Оплата праці, у тому числі працюючим пенсіонерам, грошове забезпечення, розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, допомога по безробіттю, що надається залежно від страхового стажу у відсотках середньої заробітної плати, стипендії індексуються у межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.
Частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає.
Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.
У разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян проводиться їх компенсація відповідно до законодавства.
Положеннями п.5 Порядку № 1078 визначено, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
Сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу.
Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.
З аналізу наведених правових норм слідує, що заробітна плата підлягає обов'язковій індексації як державна соціальна гарантія, яка надається для підтримки населення в умовах зростання цін. Право на індексацію виникає тоді, коли індекс споживчих цін, розрахований наростаючим підсумком перевищить поріг індексації в 103 %. У свою чергу обов'язок проводити індексацію заробітної плати у разі перевищення величини індексу споживчих цін встановленого порогу індексації покладається на всі державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації незалежно від форми власності.
Базовим вважається місяць підвищення заробітної плати. Індекс споживчих цін наростаючим підсумком починає розраховуватися у місяці, наступному за базовим.
Судом першої інстанції встановлено, що в період проходження позивачем служби Азово-Чорноморському регіональному управлінні Державної прикордонної служби України з 01.03.2018 р. по 01.08.2019 р., який є спірним в рамках даної справи, оскільки провадження в частині позовних вимог за період з 01.01.2016 р. по 01.03.2018 р. ухвалою від 27.10.2020 р. закрито, Азово-Чорноморське регіональне управління Державної прикордонної служби України проводило індексацію грошового забезпечення ОСОБА_1 .
Так, згідно довідки Азово-Чорноморське регіональне управління Державної прикордонної служби України за 2018 рік у березні 2018 року відбулося збільшення посадового окладу позивача з 1400 грн. до 7890 грн., а загальний розмір грошового забезпечення з 01.03.2018 р. збільшився на 2 660, 89 грн. - з 15 512, 61 грн. до 18 173, 50 грн.
Таким чином, базовим місяцем для нарахування індексації є березень 2018 року.
За період з квітня 2018 року по серпень 2019 року перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у п.1-1 Порядку № 1078, відбулося у період з грудня 2018 року по серпень 2019 року.
Оскільки індекс інфляції за жовтень опубліковано в листопаді, то вперше індексуватися грошове забезпечення позивача повинно у грудні 2018 року.
Відповідно до інформаційної довідки відповідача ОСОБА_1 нараховано та виплачено індексацію грошового забезпечення за грудень 2018 року у сумі 71, 08 грн., за січень 2019 року у сумі 71, 08 грн., за лютий 2019 року у сумі 71, 08 грн., за березень 2019 року у сумі 134, 47 грн., за квітень 2019 року у сумі 134, 47 грн., за травень 2019 року у сумі 134, 72 грн., за червень 2019 року у сумі 134, 47 грн., за липень 2019 року у сумі 206, 72 грн., за серпень 2019 року у сумі 6, 67 грн., всього - 964, 51 грн.
З огляду на наведене, апеляційний суд погоджується із судом першої інстанції, що у позивача в період з 01.03.2018 р. по 30.11.2018 р. право на індексацію грошового забезпечення відсутнє, а з 01.12.2018 р. по 01.08.2019 р. ОСОБА_1 проведено нарахування та виплату індексації грошового забезпечення під час проходження служби у сумі 964, 51 грн., що не заперечується і самим позивачем.
Що ж стосується стягнення фіксованої суми індексації грошового забезпечення у розмірі 24 467, 76 грн., то дані вимоги є передчасними, так як місячна сума індексації грошового забезпечення у розмірі 1 439, 28 грн. розрахована із суми індексації за березень 2018 року у розмірі 4 100, 17 грн., яка в свою чергу утворилася за наростаючим підсумком за період з 01.01.2016 р. по 01.03.2018 р. Однак правомірність нарахування позивачем індексації за цей період з визначенням базового місяця для нарахування індексації січня 2008 року не є предметом спору у цій справі, оскільки провадження в частині позовних вимог ОСОБА_1 щодо невірного нарахування та виплати індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 р. по 01.03.2018 р. та стягнення з відповідача індексації грошового забезпечення за цей період закрито згідно ухвали від 27.10.2020 р. та повинно перевірятися в рамках справи № 540/2564/19 в порядку ст.383 КАС України.
Інші доводи апеляційної скарги встановлених обставин справи та висновків суду першої інстанції не спростовують та не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
З огляду на вищевикладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.
Згідно з ч. 1 ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 , - залишити без задоволення.
Рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 27 жовтня 2020 року по справі № 540/2096/20, - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
суддя-доповідач Семенюк Г.В.
судді Домусчі С.Д. Шляхтицький О.І.