Постанова від 27.01.2021 по справі 420/9617/20

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 січня 2021 р.м. ОдесаСправа № 420/9617/20

Місце ухвалення рішення суду 1 інстанції: м. Одеса;

Дата складання повного тексту рішення суду 1 інстанції:

02.11.2020 року;

Головуючий в 1 інстанції: Вовченко О.А.

П'ятий апеляційний адміністративний суд в складі колегії:

Головуючого судді - Єщенка О.В.

суддів - Димерлія О.О.

- Танасогло Т.М.

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 2 листопада 2020 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду першої інстанції з позовом, в якому просила:

визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не проведення перерахунку пенсії за вислугу років з 01 квітня 2019 року з усіма складовими грошового забезпечення в тому числі щомісячними додатковими видами грошового забезпечення;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.04.2019 року з урахуванням всіх складових грошового забезпечення згідно з довідкою, виданою Управлінням Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України в Одеській області від 14.08.2020 року №38-фес з доплатою 100 відсотків суми підвищення пенсії.

В обґрунтування позову зазначено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та одержує пенсію за вислугу років, призначену відповідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». В вересні 2020 року позивач подав в Управління Довідку про розмір грошового забезпечення, яка є відповідно до положень ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 та від 21.02.2018 року №103 (з урахуванням висновку судового рішення по справі №826/3858/18) дає підстави для перерахунку раніше призначеної пенсії з квітня 2019 року. Однак, в супереч вимогам чинного законодавства Управління та без наведення належних правових підстав у перерахунку соціальних виплат відмовило, чим порушило право позивача на належне пенсійне забезпечення, у зв'язку із чим він вимушений звернутись за захистом своїх прав та інтересів в судовому порядку.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 2 листопада 2020 року адміністративний позов задоволено частково.

Суд визнав протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не проведення перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року на підставі довідки Управління Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України в Одеській області від 14.08.2020 року №38-фес з урахуванням усіх складових грошового забезпечення, в тому числі щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.

Зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років з 01.04.2019 року з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, в тому числі щомісячних додаткових видів грошового забезпечення згідно з довідкою, виданою Управлінням Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України в Одеській області від 14.08.2020 року №38-фес.

Визнав протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення розміру пенсії, призначеної ОСОБА_1 , за рахунок виплати з 05.03.2019 року 75 відсотків суми підвищення пенсії.

Зобов'язав Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 з 05 березня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії.

Вирішуючи спір по суті, суд першої інстанції виходив з того, що введення (зміна) постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 грошового забезпечення військовослужбовців є підставою для перерахунку пенсії позивачу згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Порядок проведення перерахунку раніше призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ пенсій до прийняття Постанови №103 так само проводився у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. Оскільки Уряд до цього часу не приймав інших рішень про зміну розміру грошового забезпечення для пенсіонерів - колишніх військовослужбовців та прирівняних до них осіб, то відсутні підстави керуватися алгоритмом інформування, визначеним Порядком №45, який передував видачі довідок для перерахунку пенсії. У той же час подальше скасування у судовому порядку окремих положень Постанови №103, що спрямоване на захист прав відповідної категорії громадян на належний розмір пенсії, дає право на перерахунок пенсій з урахуванням основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії на підставі довідок уповноважених органів. Підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи (в даному випадку пенсіонером було подано заяву до органу, який видає довідки, на підставі якої таким органом і було направлено відповідну довідку відповідачу), так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.

Враховуючи викладене, суд першої інстанції дійшов висновку про те, що Управління після одержання довідки про розмір грошового забезпечення №38-фес від 14.08.2020 року, зобов'язане перерахувати пенсію позивачу, починаючи з 01.04.2019 року, тобто з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому виникли підстави для перерахунку пенсії (05 березня 2019 року - день набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18).

Разом з цим, з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів позивача, з огляду на скасування з 05.03.2019 року п.п. 1, 2 Постанови №103, керуючись ст. 9 КАС України, суд першої інстанції дійшов висновку про наявність підстав для зобов'язання Управління провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) позивачу з 05 березня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії.

В апеляційній скарзі Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати судове рішення та ухвалити нове про відмову у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт зазначає, що судом першої інстанції не надано належної правової оцінки норма законодавства, що регулюють спірні правовідносини і помилково не враховано те, що на виконання положень постанов Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 та від 21.02.2018 року №103, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» Управління вже проведено перерахунок пенсії на підставі відповідно довідки про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою з урахуванням посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років. Разом з цим, Управління призначає пенсії лише на підставі документів, які надходять від уповноважених органів, оскільки розрахунок вислуги років та визначення розміру грошового забезпечення військовослужбовців чи окремих його складових для обчислення/перерахунку пенсії до компетенції органу пенсійного фонду не належить. Отже, не врахування оновленої довідки під час вирішення питання про перерахунок пенсії відбулось на законних підставах, що узгоджується із правовою позицією, викладеною у постанові Верховного Суду по справі №240/6263/18. Разом з цим, з огляду принцип незворотності дії нормативно-правових актів у часі та не поновлення дії актів, які визнані такими, що втратили чинність, та прийняття нового акту, яким визначено розмір виплат у певному періоді, апелянт вказує на необґрунтованість висновку суду першої інстанції про проведення виплати пенсії у повному обсязі, починаючи з березня 2019 року.

Судом першої інстанції з'ясовано та як встановлено під час апеляційного розгляду, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та одержує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 54% від грошового забезпечення на відповідній посаді.

З 01.01.2018 року відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 та від 21.02.2018 року №103 Управлінням проведено перерахунок раніше призначеної позивачу пенсії.

При перерахунку пенсії враховано розмір посадового окладу 6340 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням 1200 грн., надбавку за вислугу років (45%) 3393 грн., визначені станом на 01.03.2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 у Довідці від 05.03.2018 року №56-ок, виданій Управлінням в Одеській області Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України.

14.08.2020 року за заявою позивача Управлінням Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України в Одеській області видано довідку №38-фес, в якій визначено розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017 року №704 за відповідною посадою та нормами, чинними на 05.03.2019 року: посадовий оклад 6340 грн.; оклад за військовим званням (старший лейтенант) 1200 грн.; надбавка за вислугу років (45%) 3393 грн., надбавка за кваліфікацію (3%) - 190,2 грн.; набавка за службу в умовах режимних приміщень (15%) - 951 грн.; надбавка за особливості проходження служби (5%) - 546,65 грн.; премія (30%) - 1902 грн. Усього 14522,85 грн.

10.09.2020 року позивач звернувся в Управління із заявою, в якій просив провести перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії з урахуванням розміру грошового забезпечення, визначеного у Довідці від 14.08.2020 року №38-фес.

Розглянувши вказану заяву, Управління відмовило у її задоволенні, про що повідомило позивача своїм листом віл 14.09.2020 року №1500-0225-8/66767.

Як на підставу для залишення вимог позивача без задоволення Управління послалось на те, що відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Умови проведення перерахунку відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» були передбачені пунктом 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які Звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб». Рішенням Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року по справі №826/3858/18 залишено без змін рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року (05.03.2019 року рішення набрало чинності), яким визнано протиправними та не чинними пункти 1, 2 Постанови №103. Постановою Кабінету Міністрів України від 24.12.2019 року №1088 «Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян» зазначені пункти виключені.

З огляду на те, що після визнання протиправними та скасування пунктів 1, 2 Постанови №103 інших рішень Уряду про умови і порядок проведення перерахунку пенсій не приймалось, Управління вказало на відсутність правових підстав для перерахунку пенсії згідно поданих позивачем матеріалів.

Не погоджуючись із вказаними діями відповідача, посилаючись на їх необґрунтованість та неправомірність, позивач звернувся до суду із цим позовом за захистом своїх прав та інтересів на належне пенсійне забезпечення.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах доводів і вимог апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч.ч. 1, 2, 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року №2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Частиною 2 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року №2262-XII передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Аналіз наведених правових норм показав, що підставою для проведення перерахунку пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України від 09.04.1992 року №2262-XII, постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45.

Пунктом 1 Порядку від 13.02.2008 року №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.п. 1, 2 постанови Кабінету міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 року №103 постановлено перерахувати з 01.01.2018 року (згідно з розмірами, визначеними п. 2) пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (Офіційний вісник України, 2017 р., № 77, ст. 2374).

Таким чином, факт введення (зміна) постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 грошового забезпечення військовослужбовців є підставою для перерахунку пенсії колишнім військовослужбовцям з 01.01.2018 року.

Статтею 10 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року №2262-XII обов'язок щодо нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду.

Разом з цим, рішеннями Окружного адміністративного суду м. Києва по справах №826/3858/18 (яке набрало законної сили 05.03.2019 року) та №826/12704/18 (яке набрало законної сили 14.06.2019 року) п.п. 1, 2, 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяких інших категоріям осіб" визнані протиправними та нечинними.

Отже, з дня набрання чинності судовим рішенням виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, а відтак - право позивача на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою №704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ і без обмеження розміру виплат.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 17 грудня 2019 року по справі №160/8324/19.

Разом з цим, є помилковими доводи апелянта про необхідність застосування правової позиції Верховного Суду, викладеної у постанові від 13 березня 2019 року у по справі №240/6263/18, оскільки спірні правовідносини не є подібними.

Таким чином, з огляду на те, що уповноваженим органом позивачу видана оновлена довідка про складові грошового забезпечення, що має враховуватись при перерахунку пенсії, згідно діючих на момент її оформлення даних про складові грошового забезпечення за відповідною посадою та при обрахунку соціальних виплат, а функції по проведенню перерахунку пенсії відповідач не виконав, колегія суддів у повній мірі погоджується із висновком суду першої інстанції про те, що вказані обставини беззаперечно свідчать про неправомірність дій відповідача та вбачаються всі підстави для зобов'язання відповідача здійснити оспорюваний перерахунок соціальних виплат в судовому порядку.

У тому числі, апеляційний суд враховує, що на виплаті у повному розмірі пенсії застережено і у постанові Кабінету Міністрів України "Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян" від 24.12.2019 року №1088 з 01.01.2020 року.

Правильність висновків суду першої інстанції про необхідність проведення виплати перерахованої пенсії не спростовують і приписи постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" від 14.08.2019 року №804, оскільки положеннями на момент прийняття вказаного акту не враховувались обставини щодо врахування усіх складових грошового забезпечення, у тому числі додаткових виплат, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704.

Таким чином, суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, порушень норм матеріального та процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують.

За таких обставин, колегія суддів вважає, що судове рішення відповідно до ст. 316 КАС України підлягає залишенню без змін.

Керуючись ст.ст. 139, 308, 311, п. 1 ч. 1 ст. 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області - залишити без задоволення.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 2 листопада 2020 року - залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її прийняття, але може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту постанови.

Головуючий-суддя: О.В. Єщенко

Судді: О.О. Димерлій

Т.М. Танасогло