ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
про закриття провадження у справі
26 січня 2021 року м. Київ№ 640/25392/20
Окружний адміністративний суд м. Києва у складі колегії головуючого судді Кармазіна О.А., розглянувши справу
за позовомГоловного управління ДПС у м. Києві
до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1
простягнення податкового боргу,-
Головне управління ДПС у м. Києві (код ЄДР: 43141267) звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ), в якому просить суд стягнути податковий борг у розмірі 38 837,05 грн.
Позов зареєстрований у суді 21.10.2020.
Ухвалою від 16.11.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику сторін.
04.01.2021 зареєстровано відзив відповідача, до якого надано платіжні документи на підтвердження сплати заявленої до стягнення суми податкового боргу.
Так, надано квитанцію від 23.11.2020 на суму 1837,05 грн. - Єдиний податок з фізичних осіб та квитанцію від 30.12.2020 на суму 37000,00 грн. про сплату Єдиного податку з фізичних осіб.
Враховуючи вищевикладене, суд зазначає, що відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 238 КАС України суд закриває провадження у справі, зокрема, якщо оскаржувані порушення були виправлені, за загальним правилом - суб'єктом владних повноважень і при цьому відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправними після такого виправлення.
Дане правило, враховуючи положення ч. 1 ст. 2 КАС України щодо завдань адміністративного судочинства, застосовується за загальним правилом для захисту фізичних та юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (далі також - СВП), що є головним завданням адміністративного судочинства.
Між тим, КАС України передбачає певні виключення з цього правила.
Так, відповідно до положень ч. 4 ст. 5 КАС України суб'єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду виключно у випадках, визначених Конституцією та законами України, тобто - у зв'язку з реалізацією СВП певних функцій та завдань, покладених на відповідного СВП.
У даному випадку, суб'єкт владних повноважень має право звернутися з даним позовом про стягнення податкового боргу.
З урахуванням наведеного, за висновком суду, правила п. 8 ч. 1 ст. 238 КАС України застосовні і до позовів суб'єктів владних повноважень, оскільки сутність цієї процесуальної норми зводиться до необхідності процесуального врегулювання спірного питання у випадку виконання відповідачем дій, які він повинен був вчинити ще до відкриття провадження у справі.
Присутність у цій процесуальній конструкції відповідача із статусом суб'єкта владних повноважень, на думку суду, у зв'язку з вище викладеним, не є процесуальним обмеженням для цілей застосування даної норми, спрямованої на процесуальне закріплення стану осіб у справі за відсутності предмету спору.
Відтак, враховуючи наявність підтвердження щодо сплати боргу, суд вважає за можливе закрити провадження у справі на підставі п. 8 ч. 1 ст. 238 КАС України.
Керуючись п. 8 ч. 1 ст. 238, ст. ст. 239, 241-243, 248, 250, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Закрити провадження у справі на підставі п. 8 ч. 1 ст. 238 КАС України.
Копію ухвали надіслати учасникам справи.
Відповідно до ч. 2 ст. 256 КАС України ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Відповідно до ч. 2 ст. 238 КАС України ухвала суду про закриття провадження у справі може бути оскаржена в порядку, встановленому ст.ст. 295-297 КАС України з урахуванням п/п. 15.5 п. 15 Розділу VII "Перехідні положення" КАС України в редакції Закону № 2147-VIII.
Суддя О.А. Кармазін