Рішення від 26.01.2021 по справі 320/4802/20

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 січня 2021 року м.Київ № 320/4802/20

Суддя Київського окружного адміністративного суду Лисенко В.І., розглянувши у м. Києві у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Київській області, Міністерства внутрішніх справ у Київській області, Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Київській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Національної поліції у Київській області, Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Київський області, Міністерства внутрішніх справ України, в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Київській області щодо надання довідки про грошове забезпечення до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, які ОСОБА_1 отримував на час звільнення із органів МВС України;

- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Київській області надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з врахуванням додаткових видів грошового забезпечення, які позивач отримував на час звільнення зі служби, починаючи з 01.01.2016, а саме:

надбавка за оперативно-розшукову діяльність у розмірі 8%

надбавка за особливо важливі завдання у розмірі 42%

премія у розмірі 14% посадового окладу.

Свої вимоги позивач обґрунтував тим, що з 15.04.1998 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Київській області та отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Позивач посилається на те, що у листопаді 2015 року набрала чинності постанова КМУ від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", якою затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів поліцейських з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу. Також затверджено схему тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб офіцерського складу поліцейських, схему тарифних коефіцієнтів за спеціальним званням, додаткові види грошового забезпечення та розміри надбавки за вислугу років. Однак, відповідач ГУ МВС України в Київській області, на думку позивача, протиправно подав ГУ ПФУ у Київській області довідку про грошове забезпечення без врахування додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат), а премію визначив у розмірі, меншому ніж позивач отримував на час звільнення. Оскільки перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку, позивач вважає, що ГУ МВС України в Київській області має надати довідку про розмір його грошового забезпечення, які він отримував на час звільнення зі служби.

Ухвалою суду від 06.07.2020 відкрито спрощене позовне провадження у справі без проведення судового засідання.

Ухвалою суду від 07.08.2020 судом залучено до участі у справі у якості співвідповідача Міністерство внутрішніх справ України та Головне управління Міністерства внутрішніх справ у Київській області.

Відповідач, МВС України, не погоджуючись з позовними вимогами ОСОБА_1 , через канцелярію суду подав відзив на позовну заяву, у якому зазначив, що відповідно до наказу МВС України від 25.02.2019 №129 уповноваженим структурним підрозділом з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій в МВС України визначено Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України з покладенням таких функцій на управління координації пенсійних та соціально-гуманітарних питань цього Департаменту. Оскільки позивач з заявою про видачу довідки до Департаменту не звертався, тому вимога позивача про зобов'язання МВС України надати нову довідку є передчасною та не підлягає задоволенню. Крім того, відповідач не отримував жодних списків від органів Пенсійного фонду України щодо направлення довідки для перерахунку пенсії позивача з 01.01.2016 у відповідності до Порядку №45, а тому відсутні підстави для виготовлення та направлення такої довідки до органів Пенсійного фонду. Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою поліцейського за січень 2016, інші види грошового забезпечення позивача, що були визначені Постановою №1294 не можуть бути включені до довідки через втрату її чинності.

Відповідач, Головне управління МВС України у Київській області, також не погодилось з вимогами позивача та надало відзив на позовну заяву, у якому зазначив, що відповідач вірно надав довідку про грошове забезпечення позивача, оскільки надбавки та доплати, які передбачені постановою КМУ 07.11.2007 № 1294 та наказом МВС України від 31.12.2007 № 499 "Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу ОВС" до перерахунку пенсії не включаються відповідно до п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2018 № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсії, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови КМУ від 17 липня 1992 р. № 393 особам рядового і начальницького складу ОВС (Miainri) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського. На цих підставах просило у задоволенні позову відмовити.

Позивач, не погоджуючись з позиціями ГУ МВС України у Київській області та МВС України, подав відповіді на відзиви відповідачів, у яких зазначив, що відповідачі посилаються на підзаконні акти КМУ, проте, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, в адміністративній справі №826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45. Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.05.2019 року у справі № 826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду, яке набрало законної сили 19 листопада 2019 року, визнано протиправним та скасовано пункт 3 Постанови № 103. При цьому позивач наголосив, що Конституційний Суд України у рішенні від 03.05.2015 у справі №1-9/2015 закріпив про те, що Верховна рада України шляхом прийняття законів визначає види грошового забезпечення для обчислення та перерахунку пенсій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, а КМУ вживає заходів щодо забезпечення права осіб на пенсійне забезпечення, керуючись Конституцією та законами України. Тому, позивач наполягає на своїх вимогах та просить їх задовольнити. Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, з огляду на наступне.

ОСОБА_1 з 15.04.1998 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Київській області та отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

З витягу з автоматизованої системи ПФУ по пенсійній справі позивача К4572 вбачається, що пенсія позивачеві була призначена з 15.04.1998 у розмірі 1452,00 грн., яка розраховувалася з 56 % грошового забезпечення (вислуга років 22) з наступних сум: посадовий оклад - 800 грн., оклад за військове звання - 120 грн., процентна надбавка за вислугу років 30% - 276 грн., надбавка за оперативно-розшукову діяльність 8% - 64 грн., надбавка за особливо важливі завдання 42% - 502,32 грн., премії 14% - 246,72 грн. (а.с. 10).

В подальшому, на виконання Постанови КМУ № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 грудня 2016 року із врахуванням сум наступних видів грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військове (спеціальне) звання, процентна надбавка за вислугу років 35%, премія 2,76% (а.с. 13, 14).

Зазначений перерахунок пенсії був здійснений ГУ ПФУ у Київській області на підставі довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Київській області про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) від 19.03.2018 №К-4572, відповідно до якої розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на січень 2016 року за прирівняною посадою поліцейського "Старший оперуповноважений відділу поліції" до посади на день звільнення зі служби "Старший опер.відділення карного розшуку Поліського РВ ГУМВС України у Київській області" становить: посадовий оклад - 2500 грн., надбавка за спеціальним званням - 1800 грн., надбавка за стаж служби 35% - 1505 грн., премія - 2,76% - 160,22 грн., усього - 5965,22 грн. (а.с. 11).

Позивач, вважаючи, що ГУ НП у Київській області допустив бездіяльність щодо не зазначення у довідці від 19.03.2018 №К-4572 інших надбавок, зокрема надбавки за оперативно-розшукову діяльність у розмірі 8%, надбавки за особливо важливі завдання у розмірі 42%, премії у розмірі 14% посадового окладу, звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до частини третьої статті 63 Закону №2262 (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин, зі змінами, внесеними Законами України від 16.12.2004 № 2255-IV, від 03.04.2007 № 857-V, від 25.06.2009 № 1567-VI, яка діяла до 28.12.2015) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Частиною другою статті 51 Закону № 2262 (дана норма не змінювалась з моменту прийняття даного Закону) передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

07 листопада 2015 року набрав чинності Закон України від 02.07.2015 №580-VIII "Про Національну поліцію" (далі - Закон №580-VIII), крім окремих положень, визначених у пункті 1 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" цього Закону.

23 грудня 2015 року Верховною Радою України прийнято Закон України №900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", яким статтю 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" після частини другої доповнено новою частиною такого змісту:

"Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".

У зв'язку з цим частини третю та четверту вважати відповідно частинами четвертою та п'ятою» (далі - Закон №900-VIII).

Законом №900 доповнено також пункт 15 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №580 абзацом другим, відповідно до якого за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Закон №900-VIII набрав чинності 29 грудня 2015 року.

Відповідно до частини першої статті 94 Закону №580-VIII поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.

Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України (ч.2 ст.94 Закону №580-VIII).

Кабінет Міністрів України постановою №988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова №988) встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади та оклади за спеціальні звання колишніх працівників міліції.

Ця постанова набрала чинності 02 грудня 2015 року.

Таким чином, у зв'язку із змінами в грошовому забезпеченні поліцейських, передбаченими Постановою №988, та враховуючи зазначені вище положення частини другої статті 51 Закону № 2262, у колишніх працівників міліції виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.

Відповідно до положень пункту 4 Постанови №988 надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення:

1) установлювати, зокрема, надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби. Установлення зазначеної надбавки Голові Національної поліції та заступникам Голови здійснюється з дозволу Прем'єр-міністра України або Першого віце-прем'єр-міністра України, Віце-прем'єр-міністра України за погодженням з Міністром внутрішніх справ;

2) здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.

Відповідно до пункту 2 Постанови №988 виплата грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання здійснюється в порядку, що затверджується МВС.

На виконання вимог статті 94 Закону №580 та Постанови №988 Міністерство внутрішніх справ України видало наказ №260, яким затвердило Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок №260).

Згідно з пунктом 3 Порядку №260 грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання.

До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Згідно з пунктом 12 Порядку №260 керівники органів поліції мають право преміювати поліцейських відповідно до особливостей проходження служби та особистого внеску поліцейського в загальні результати служби з урахуванням специфіки і особливостей виконання покладених на нього завдань та у межах асигнувань, затверджених на грошове забезпечення для утримання Національної поліції.

Розміри премії встановлюються за рішенням керівників органів поліції відповідно до затверджених ними положень про преміювання та наявного фонду грошового забезпечення.

Виплата премій поліцейським здійснюється за наказами керівників органів поліції.

У випадку допущення поліцейськими проступків, які впливають на розмір премії, до наказу вносяться відповідні зміни та проводиться перерахунок премії в наступному місяці.

Накази про преміювання поліцейських видаються до 25 числа кожного місяця на підставі списків начальників структурних підрозділів органу поліції, погоджених з фінансовим підрозділом у частині розміру фонду преміювання.

Виплата премії проводиться щомісяця в останній день місяця за поточний місяць разом з виплатою грошового забезпечення.

Суд зазначає, що Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45.

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262 пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Відповідно до абзацу 5 пункту 5 Порядку №45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів, зокрема:

- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

У зв'язку зі зміною посадового окладу за прирівняною посадою «Старший оперуповноважений - Управління, відділу (відділення) поліції» до посади позивача на день звільнення зі служби - "Старший опер.відділення карного розшуку Поліського РВ ГУМВС України в Київській області", 01.04.2018 року позивачу на підставі довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Київській області від 19.03.2018 №К-4572 було проведено перерахунок його пенсії з 01.01.2016 року, проти чого сторони не заперечують.

Судом також встановлено, що відповідно до наказу МВС України від 25 вересня 2018 року №787 "Про організаційно-штатні зміни у МВС при територіальних медичних об'єднаннях МВС України по областях, місту Києву" розпочали свою роботу сектори із соціально-гуманітарних питань, до функцій яких входять, зокрема надання до уповноваженого структурного підрозділу МВС матеріалів щодо призначення (перерахунку) пенсій пенсіонерам ОВС, особам, які мають право отримувати пенсію по втраті годувальника, документів, які є підставою для отримання пільг, посвідчень, оформлення довідок про грошове забезпечення тощо. На виконання цього наказу МВС України скерувало у територіальні підрозділи лист від 25 лютого 2019 року №2537/05/22-2019 "Про передачу функцій з питань пенсійного та соціального забезпечення колишніх працівників органів внутрішніх справ", яким зобов'язано Ліквідаційні комісії Управління МВС в областях провести прийом-передачу секторам інформації та справ до 01 квітня 2019 року.

Таким чином, структурні підрозділи апарату МВС задіяні до розгляду питання щодо підготовки довідки про розмір грошового забезпечення для призначення (перерахунку) пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ. При цьому, Ліквідаційна комісія УМВС України у Київській області позбавлена повноважень на видачу будь-яких документів для органів Пенсійного фонду України.

З урахуванням наведеного суд дійшов висновку, що саме МВС України є належним відповідачем у даній справі та має відповідати за пред'явленим позовом.

Щодо наявності правових підстав для включення до нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 42 % та надбавки за оперативно-розшукову діяльність у розмірі 8%, суд зазначає таке.

Матеріали справи свідчать, що відповідно до протоколу за пенсійною справою К-4572 (МВС) від 01.12.2017 до перерахунку пенсії до набрання законної сили постановою КМУ від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", пенсія позивача була обчислена з грошового забезпечення на момент звільнення позивача з органів внутрішніх справ, до складу якого були включені: посадовий оклад - 800 грн., оклад за військове звання - 120 грн., процентна надбавка за вислугу років 30% - 276 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 42 % - 502,32 грн., надбавка за оперативно-розшукову діяльність 8% - 64 грн., премія 14% - 246,72 грн., всього - 2009,04 грн. (а.с. 10).

Як свідчить наявний в матеріалах справи витяг з автоматизованої системи Пенсійного фонду, грошове забезпечення позивача для обчислення пенсії, у відповідності до постанови КМУ від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", складалося з таких видів грошового забезпечення: посадовий оклад - 2500 грн., оклад за військове звання - 1800,00 грн., процентна надбавка за вислугу років 35 % - 1505,00 грн., премія 2,76 % - 160,22 грн. (а.с. 13).

Отже спірна надбавка за особливо важливі завдання враховувалась Управлінням ПФУ під час призначення пенсії, а виплата пенсії позивачу здійснювалась з урахуванням цієї надбавки до моменту здійснення перерахунку, проведеного на підставі довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Київській області від 19.03.2018 №К-4572 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції). При цьому, враховуючи, що перерахунок пенсії був проведений позивачу 01.04.2018, але охоплював період, починаючи з 01.01.2016, дана надбавка була виключена зі складових для перерахунку пенсії і не враховувалась при перерахунку вже з 01.01.2016.

Суд зазначає, що виплата позивачу надбавки за особливо важливі завдання під час проходження служби та надбавки за оперативно-розшукову діяльність в органах внутрішніх справ здійснювалась на підставі чинної на час його звільнення зі служби постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Відповідно до пункту 5 вказаної постанови №1294 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати, зокрема, надбавку за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу - у розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, а тим, що безпосередньо розробляють, проводять експертизу проектів нормативно-правових актів, які передбачено положеннями про відповідні структурні підрозділи, військовослужбовцям органів (підрозділів) Державної прикордонної служби, Морської охорони, що безпосередньо забезпечують охорону ділянок кордону, здійснюють прикордонний контроль і пропуск через кордон, військовослужбовцям Служби безпеки, які безпосередньо здійснюють заходи, пов'язані з виконанням завдань державної безпеки, військовослужбовцям розвідувальних органів, які безпосередньо виконують функції з добування інформації, забезпечують та беруть участь у спеціальних заходах, спрямованих на підтримку національних інтересів, військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу за виконання спеціальних завдань, пов'язаних з антитерористичною діяльністю, особам начальницького складу слідчих підрозділів органів внутрішніх справ, військовослужбовцям Служби безпеки за службу на посадах слідчих, особам рядового і начальницького складу підрозділів міліції громадської безпеки за службу на посадах старших дільничних, дільничних і помічників дільничних інспекторів міліції та підрозділів з керівництва дільничними інспекторами міліції, військовослужбовцям Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, які безпосередньо забезпечують функціонування та безпеку державної системи урядового зв'язку, Національної системи конфіденційного зв'язку, державний контроль за станом криптографічного та технічного захисту державних інформаційних ресурсів та інформації, вимога щодо захисту якої встановлена законом, - у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.

При цьому порядок та умови виплати такої надбавки визначались залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних завдань. У разі несвоєчасного або низькоякісного виконання завдань надбавка скасовувався або розмір її зменшувався.

Як встановлено судом, в силу приписів частини 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсії позивачу здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України за №988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» надбавка за виконання особливо важливих завдань та надбавка за оперативно-розшукову діяльність не входять до складу грошового забезпечення поліцейських, а відтак підстави для їх включення до складу грошового забезпечення позивача відсутні.

Отже, надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 42 % та надбавка за оперативно-розшукову діяльність у розмірі 8%, які отримував позивач на момент звільнення з органів внутрішніх справ, на час виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не були встановлені законодавством для поліцейських та не виплачувались.

Таким чином, враховуючи, що надбавка за виконання особливо важливих завдань Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 та наказом МВС України від 06.04.2016 №260 не передбачена, суд приходить до висновку про відсутність у відповідача правових підстав щодо включення зазначеної надбавки до довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії.

Також слід звернути увагу на позицію Великої Палати Верховного Суду у зразковій справі №802/2196/17-а, в якій суд прийшов до висновку, що такий вид грошового забезпечення як надбавка за виконання особливо важливих завдань Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 та наказом МВС України від 06.04.2016р. № 260 не передбачена, а тому відповідач правомірно не включив зазначену надбавку до довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії (реєстраційний номер судового рішення в ЄДРСР - 79112740).

Щодо врахування премії у розмірі, у якому вона виплачувалась на момент звільнення зі служби (14%) суд зазначає, що розмір премії для перерахунку пенсій враховується у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою.

Згідно з висновками Великої Палати Верховного Суду, викладеними у постанові від 12 грудня 2018 року у справі №802/2196/17, у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії належить вказати розмір премії, визначений у середньому розмірі, що фактично виплачений за відповідною посадою поліцейського за січень 2016 року.

Таким чином, оскільки право у позивача на перерахунок пенсії виникло у січні 2016 року, у довідці для перерахунку пенсії належить вказати премію у середньому розмірі, що фактично виплачена за відповідною посадою поліцейського за січень 2016 року.

Аналогічний правовий висновок викладено Верховним Судом в постанові від 29.07.2020 у справі №636/3610/17 (реєстраційний номер судового рішення в ЄДРСР - 90652665).

Також суд звертає увагу, що у постановах від 09.08.2019 (справа № 202/7622/17) та від 15.08.2019 (справа №821/256/17) Верховний Суд на підставі аналізу норм статті 63 Закону № 2262-XII та інших зазначених вище нормативно-правових актів дійшов наступних правових висновків: "У довідку для перерахунку пенсії на підставі постанови №988 включаються надбавки та премії, які фактично виплачувались поліцейським за відповідними посадами у місяці, з якого відбувається перерахунок пенсії"; "Оскільки надбавки за виконання особливо важливих завдань, які отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не виплачувались, ці надбавки правомірно не вказані у довідці про розмір грошового забезпечення".

Суд наголошує, що Верховний Суд не відступав від зазначених правових висновків.

Зважаючи на вищевказані правові висновки Великої Палати Верховного Суду та Верховного Суду, суд дійшов висновку про те, що відповідачі не вчинили протиправних рішень, дій чи бездіяльності стосовно позивача.

Окрім того, суд звертає увагу, що ст. 5 КАС України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Отже, необхідною передумовою звернення до суду є наявність порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів особи, яка звертається до суду за їх захистом.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 25.02.2019 року № 129 «Про визначення в Міністерстві внутрішніх справ України уповноваженого структурного підрозділу з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій» уповноваженим структурним підрозділом з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій в Міністерстві внутрішніх справ України визначено Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України з покладенням таких функцій на управління координації пенсійних та соціально - гуманітарних питань цього Департаменту.

Однак, з матеріалів справи вбачається та визнається сторонами, що позивач не звертався ні до відповідачів, ні до уповноваженого структурного підрозділу з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій - Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України з відповідною заявою про видачу довідку з зазначенням додаткових видів грошового забезпечення, відтак позовна вимога про зобов'язання ГУ МВС України у Київській області, МВС України надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області оновлену довідку про грошове забезпечення з врахуванням додаткових видів грошового забезпечення, які позивач отримував на час звільнення зі служби, є передчасною та не підлягає задоволенню.

За загальним правилом, що випливає з принципу змагальності, кожна сторона повинна подати докази на підтвердження обставин, на які вона посилається, або на спростування обставин, про які стверджує інша сторона.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов є необґрунтованим та у його задоволенні належить відмовити.

Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судовий збір не підлягає відшкодуванню, оскільки в задоволенні позову було відмовлено.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову, - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Лисенко В.І.