Рішення від 22.01.2021 по справі 300/3715/20

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"22" січня 2021 р. Справа № 300/3715/20

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Боршовського Т.І.,

за участю секретаря судового засідання Хорта А.Р.,

позивача - ОСОБА_1 ,

представника третьої особи - Гусака В.О.,

представник відповідача - не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ),

третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області,

про визнання протиправною та скасування постанови про закінчення виконавчого провадження № 59016628 від 02.12.2020, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) (далі - відповідач), третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області, в якому просить суд: визнати протиправною та скасувати постанову головного державного виконавця Пищ М.С. про закінчення виконавчого провадження № 59016628 від 02.12.2020.

Позовні вимоги мотивовані тим, що 02.12.2020 головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) Пищ М.С., всупереч вимог частини 1 статті 18, частини 1 статті 39 Закону України "Про виконавче провадження", прийнято постанову про закінчення виконавчого провадження № 59016628 від 02.12.2020 з виконання виконавчого листа № 347/1165/18, виданого 24.04.2019 Івано-Франківським окружним адміністративним судом, про зобов'язання Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 страхові виплати у зв'язку з нещасним випадком на виробництві згідно акту форми Н-1 від 01.07.2016 за період з 13.03.2014 по 29.01.2018. В обґрунтування протиправності зазначеної постанови від 02.12.2020 про закінчення виконавчого провадження № 59016628, позивач вказав на передчасність винесення оскаржуваної постанови, оскільки державним виконавцем не вжито всіх, визначених Законом України "Про виконавче провадження", дій на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду в справі № 347/1165/18. При цьому, позивач зазначив, що надіслання Управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області постанови Верховинського відділення від 18.06.2019 № 0911/194/194/19 про призначення позивачу доплати щомісячної страхової виплати в розмірі 0,00 грн. не може свідчити про виконання вимог виконавчого листа № 347/1165/18, виданого 24.04.2019 Івано-Франківським окружним адміністративним судом. За вказаних обставин, позивач просить суд визнати протиправною та скасувати постанову головного державного виконавця Пищ М.С. про закінчення виконавчого провадження № 59016628 від 02.12.2020.

Ухвалою суду від 21.12.2020 позовну заяву залишено без руху у зв'язку з невідповідністю вимогам статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України та надано строк для усунення недоліків. Позивач у вказаний в ухвалі строк усунув недоліки.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11.01.2021 відкрито провадження в даній адміністративній справі та призначено судовий розгляд на 20.01.2021.

Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області 20.01.2021 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду подало письмові пояснення від 20.01.2020 № 10-15/92. Згідно вказаних пояснень від 20.01.2020 № 10-15/92 представник третьої особи зазначив, що Верховинським відділенням Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області прийнято постанову від 18.06.2019 № 0911/194/194/19 про призначення позивачу доплати щомісячної страхової виплати в розмірі 0,00 грн. за період з 13.03.2014 по 29.01.2018, яка є чинною та не скасованою. Також за наслідками проведеної перевірки Управлінням Держпраці в Івано-Франківській області згідно акту № 09-07-0196/78 від 04.07.2019 не виявлено порушень при призначенні та виплаті страхових виплат і наданні соціальних послуг ОСОБА_1 у Верховинському відділенні Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області. Представник третьої особи зазначив, що Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області виконало у повному обсязі рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 29.11.2018 в справі № 347/1165/18 (а.с. 85-86).

20.01.2021 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшло клопотання Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) від 20.01.2021 № 03.1-24/127 про розгляд справи без участі представника відповідача. При цьому, представник Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) заперечив щодо позову та вказав на правомірність дій державного виконавця.

Також 20.01.2021 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) надав матеріали виконавчого провадження № 59016628 (а.с. 88-284).

20.01.2021 суд відклав розгляд справи на 22.01.2021 у зв'язку з неявкою позивача.

В судовому засіданні 22.01.2021 позивач підтримав позовні вимоги та просив позов задовольнити повністю.

Представник третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, заперечив щодо задоволення позову.

Розглянувши матеріали адміністративної справи за правилами статті 287 Кодексу адміністративного судочинства України, заслухавши пояснення позивача та представника третьої особи, дослідивши зібрані в матеріалах справи докази, судом встановлено таке.

29.11.2018 Івано-Франківським окружним адміністративним судом за результатом розгляду справи № 347/1165/18 задоволено позов ОСОБА_1 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області та начальника Верховинського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області Синітовича В.І.: визнано протиправною бездіяльність начальника Верховинського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області Синітовича В.І. щодо ненадання направлення ОСОБА_1 до медико-соціальної експертної комісії на проведення медико-соціальної експертизи згідно заяви ОСОБА_1 від 26.10.2017; зобов'язано Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 страхові виплати у зв'язку з нещасним випадком на виробництві згідно акту форми Н-1 від 01.07.2016 за період з 13.03.2014 по 29.01.2018 (а.с. 8-15).

24.04.2019 на виконання вищевказаного рішення від 29.11.2018 Івано-Франківський окружний адміністративний суд видав виконавчий лист № 347/1165/18 про зобов'язання Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 страхові виплати у зв'язку з нещасним випадком на виробництві згідно акту форми Н-1 від 01.07.2016 за період з 13.03.2014 по 29.01.2018.

24.04.2019 позивач звернулася до Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області із заявою про відкриття виконавчого провадження за виконавчим листом № 347/1165/18, виданого 24.04.2019 Івано-Франківським окружним адміністративним судом (а.с. 17).

07.05.2019 головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області Пищ М.С. прийнято постанову про відкриття виконавчого провадження № 59016628 з примусового виконання виконавчого листа № 347/1165/18 від 24.04.2019 (а.с. 18). Пунктом 2 вказаної постанови зобов'язано Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області виконати рішення суду від 29.11.2018 в справі № 347/1165/18 протягом 10 робочих днів.

Листом від 21.05.2019 Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області повідомило відповідача, що рішення суду виконано: стягувачу нараховано страхові виплати на медичну та соціальну допомогу.

ОСОБА_1 звернувся із заявою щодо невиконання боржником рішення суду в частині нарахування та виплати щомісячних страхових виплат за період з 13.03.2014 по 29.01.2019.

03.06.2019 головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області Пищ М.С. направлено Управлінню виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області вимогу державного виконавця № 04.1-27/836, якою зобов'язано третю особу виконати рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 29.11.2018 в справі № 347/1165/18 в повному обсязі та надати завірені належним чином підтверджуючі документи (а.с. 166).

18.06.2019 Верховинське відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області прийняло постанову № 0911/194/194/19, про призначення доплати щомісячної страхової виплати потерпілому ОСОБА_1 , який має право на виплати, номер справи 194, номер випаду 194, в розмірі 0,00 грн. за кожний місяць, починаючи з 13.03.2014 по 29.01.2018 (а.с. 174).

Листом № 10-15/892 від 18.06.2019 Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській повідомило відповідача про вказані обставини та долучило копію постанови Верховинського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області від 18.06.2019 за № 0911/194/194/19 (а.с. 171-172).

05.07.2019 головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області Пищ М.С. прийнято постанову про накладення штрафу в розмірі 5100,00 грн. за невиконання Управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області рішення суду в частині нарахування та виплати щомісячних страхових виплат за період з 13.03.2014 по 29.01.2019 (а.с. 176).

02.12.2020 на підставі рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду в справі № 300/1518/19 від 29.07.2019 головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області Пищ М.С. прийнято постанову про скасування постанову про накладення штрафу від 05.07.2019 (а.с. 280).

02.12.2020 головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області Пищ М.С. прийнято постанову про стягнення виконавчого збору в розмірі 16692,00 грн. (а.с. 282).

02.12.2020 головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області Пищ М.С. прийнято постанову про закінчення виконавчого провадження № 59016628 з виконання виконавчого листа № 347/1165/18, виданого 24.04.2019 Івано-Франківським окружним адміністративним судом, на підставі пункту 9 частини 1 статті 39, статті 40 Закону України "Про виконавче провадження" (а.с. 284).

Вважаючи зазначену постанову від 02.12.2020 про закінчення виконавчого провадження № 59016628 протиправною, позивач звернувся з цим адміністративним позовом до суду.

Вирішуючи даний спір, суд виходив з таких мотивів та норм права.

Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, визначає Закону України "Про виконавче провадження".

Так, згідно статті 1 Закону України "Про виконавче провадження", виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Згідно з частиною 1 статті 13 Закону України "Про виконавче провадження" під час здійснення виконавчого провадження виконавець вчиняє виконавчі дії та приймає рішення шляхом винесення постанов, попереджень, внесення подань, складення актів та протоколів, надання доручень, розпоряджень, вимог, подання запитів, заяв, повідомлень або інших процесуальних документів у випадках, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.

Частиною 1 статті 18 Закону України "Про виконавче провадження" визначено, що виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Для належного виконання повноважень з примусового виконання рішень виконавець наділений низкою прав та обов'язків.

Так, відповідно до пункту 1 частини 2 статті 18 Закону України "Про виконавче провадження" виконавець зобов'язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.

Окрім цього, згідно частини 3 статті 18 Закону України "Про виконавче провадження" виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього Закону.

Відповідно до пункту 9 частини 1 статті 39 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження підлягає закінченню у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.

Враховуючи зазначені положення чинного законодавства, суд зазначає, що виконавець зобов'язаний здійснювати примусове виконання рішень відповідно до встановленого таким рішенням способу та порядку. Для виконання покладених на нього обов'язків виконавець проводить перевірку виконання рішень. Рішення про закінчення виконавчого провадження приймається виконавцем лише в разі фактичного виконання рішення в повному обсязі згідно з виконавчим документом.

Як встановлено судом, підставою для прийняття головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області Пищ М.С. постанови про закінчення виконавчого провадження № 59016628 зазначено пункт 9 частини 1 статті 39 Закону України "Про виконавче провадження", тобто фактичне виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.

За змістом постанови від 02.12.2020 про закінчення виконавчого провадження № 59016628, державним виконавцем взято до уваги повідомлення боржника - Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області про виконання рішення суду у справі № 347/1165/18, на виконання якого видано виконавчий лист від 24.04.2019. В даному випадку, оскільки іншого відповідачем суду не доведено, таким повідомленням є лист № 10-15/892 від 18.06.2019 Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області повідомило відповідача про виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 29.11.2018 у справі № 347/1165/18, до якого долучило копію постанови Верховинського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області від 18.06.2019 № 0911/194/194/19.

Як встановлено судом вище, згідно з рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 29.11.2018 в справі № 347/1165/18 та виконавчого листа № 347/1165/18 від 24.04.2019 зобов'язано Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 страхові виплати у зв'язку з нещасним випадком на виробництві згідно акту форми Н-1 від 01.07.2016 за період з 13.03.2014 по 29.01.2018.

В той же час, з огляду на зміст постанови Верховинського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області від 18.06.2019 № 0911/194/194/19, потерпілому ОСОБА_1 , який має право на страхові виплати за період з 13.03.2014 по 29.01.2018, що встановлено судом у рішенні від 29.11.2018 в справі № 347/1165/18, натомість призначено за вказаний період доплату щомісячної страхової виплати в розмірі 0,00 грн. (а.с. 174).

На переконання суду, нарахування позивачу щомісячної страхової виплати в розмірі 0,00 грн. свідчить про формальне виконання вимог рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 29.11.2018 в справі № 347/1165/18, оскільки внаслідок такого нарахування ОСОБА_1 фактично не отримав такої страхової виплати за період з 13.03.2014 по 29.01.2018.

Вказані обставини є очевидними для сторін виконавчого провадження № 59016628 та державного виконавця, що свідчать про невиконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 29.11.2018 в справі № 347/1165/18 та виконавчого листа № 347/1165/18 від 24.04.2019.

В той же час, як зазначено судом вище, відповідно до частини 2 статті 18, частини 1 статті 63 Закону України "Про виконавче провадження" виконавець зобов'язаний здійснювати перевірку виконання рішень, а постанова про закінчення виконавчого провадження може бути прийнята виконавцем лише в разі фактичного виконання рішення в повному обсязі згідно з виконавчим документом.

Щодо доводів Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області, викладених в листі від 21.05.2019 № 10-15/760, про те, що медико-соціальної експертною комісією (далі - МСЕК) не встановлено ОСОБА_1 ступеня втрати працездатності за період з 13.03.2014 по 29.01.2018, необхідного для розрахунку розміру страхових виплат, то суд зазначає таке.

Відповідно до частини 1 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» сума щомісячної страхової виплати встановлюється відповідно до ступеня втрати професійної працездатності та середньомісячного заробітку, що потерпілий мав до ушкодження здоров'я.

Згідно з частиною 1 статті 38 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» ступінь втрати працездатності потерпілим установлюється МСЕК за участю Фонду і визначається у відсотках професійної працездатності, яку мав потерпілий до ушкодження здоров'я. МСЕК установлює обмеження рівня життєдіяльності потерпілого, визначає професію, з якою пов'язане ушкодження здоров'я, причину, час настання та групу інвалідності у зв'язку з ушкодженням здоров'я, а також необхідні види медичної та соціальної допомоги.

За змістом положень пунктів 3.1, 3.4 Порядку призначення, перерахування та проведення страхових виплат, затвердженого постановою правління Фонду

соціального страхування України від 19.07.2018 № 11, пункту 3 Положення про медико-соціальну експертизу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України

від 3 грудня 2009 за № 1317, пункту 1.4 Порядку встановлення медико-соціальними експертними комісіями ступеня стійкої втрати професійної працездатності у відсотках працівникам, яким заподіяно ушкодження здоров'я, пов'язане з виконанням трудових обов'язків, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 05.06.2012 за № 420, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16.08.2012

за № 1387/21699, встановлення ступеня стійкої втрати професійної працездатності у відсотках працівникам, яким заподіяно ушкодження здоров'я, пов'язане з виконанням трудових обов'язків здійснюється медико-соціальними експертними комісіями (далі - МСЕК), в тому числі й за направленням робочого органу виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, за наявності повного пакету документів, визначеного у пункті 1.4 останнього Порядку.

При цьому, суд звертає увагу на те, що згідно пункту 3.1 вказаного Порядку призначення, перерахування та проведення страхових виплат, Фонд через страхового експерта, для нарахування та виплати щомісячних страхових виплат, в разі якщо потерпілий не може одержати зазначені у пункті 3.1 розділу III цього Порядку документи, самостійно їх одержує та подає.

Дійсно, після відкриття виконавчого провадження № 59016628, Управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області листом від 04.06.2019 за № 10-15/819 було направлено ОСОБА_1 на огляд МСЕК для визначення наявності чи відсутності стійкої втрати працездатності, відсотку втрати працездатності, пов'язаності ушкодження здоров'я із нещасним випадком на виробництві, визначеним актом форми Н-1 від 01.07.2016, за період з 13.03.2014 по 29.01.2018.

Листом Івано-Франківського обласного бюро медико-соціальної експертизи № 454 від 05.06.2019 повідомлено Управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області, що позачерговий додатковий огляд ОСОБА_1 для визначення відсотків втрати працездатності в минулому можливий лише за поступлення повного пакету документів, передбаченого постановою КМ України № 1317 від 03.12.2009 (а.с. 173).

Однак, як встановлено судом з матеріалів виконавчого провадження, Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області після цього, для повного та безумовного виконання рішення суду від 29.11.2018 у справі № 347/1165/18, повторно не видавало направлення на огляд МСЕК для визначення відсотків втрати працездатності ОСОБА_1 період з 13.03.2014 по 29.01.2018, не вживало заходів для надходження до МСЕК необхідного для цього пакету документів. Будь-яких доказів протилежного суду не подано.

Суд не може погодитися з позицією третьої особи про те, що після направлення листа від 04.06.2019 № 10-15/819, та отриманої від МСЕК відповіді від 05.06.2019 за № 454, постановою Верховинського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області від 18.06.2019 № 0911/194/194/19, потерпілому ОСОБА_1 , за період з 13.03.2014 по 29.01.2018, правомірно визначено доплату щомісячної страхової виплати в розмірі 0,00 грн., оскільки на переконання суду, такі дії не свідчать про повне виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 29.11.2018 у справі № 347/1165/18.

Щодо рішення Управлінням Держпраці в Івано-Франківській області згідно акту № 09-07-0196/78 від 04.07.2019, та рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 29.07.2019 у справі № 300/1518/19, на які йде посилання в постанові про закінчення виконавчого провадження від 02.12.2020, то обставини, що були предметом досліджень вказаного органу виконавчої влади та суду, мали місце до липня 2019, і жодним чином не підтверджують факту повного та безумовного виконання боржником рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 29.11.2018 у справі № 347/1165/18, оскільки з липня 2019 по грудень 2020 боржник не вчиняв жодних дій на виконання рішення суду.

Частиною 3 статті 39 Закону України «Про виконавче провадження» у випадках, передбачених пунктами 1-3, 5-7, 9-12, 14, 15 частини першої цієї статті, виконавчий документ надсилається разом із постановою про закінчення виконавчого провадження до суду або іншого органу (посадовій особі), який його видав.

Відповідно до частини 1 статті 40 вказаного Закону, у разі закінчення виконавчого провадження (крім закінчення виконавчого провадження за судовим рішенням, винесеним у порядку забезпечення позову чи вжиття запобіжних заходів, а також, крім випадків нестягнення виконавчого збору або витрат виконавчого провадження, нестягнення основної винагороди приватним виконавцем), повернення виконавчого документа до суду, який його видав, арешт, накладений на майно (кошти) боржника, знімається, відомості про боржника виключаються з Єдиного реєстру боржників, скасовуються інші вжиті виконавцем заходи щодо виконання рішення, а також проводяться інші необхідні дії у зв'язку із закінченням виконавчого провадження.

Виконавче провадження, щодо якого винесено постанову про його закінчення, не може бути розпочате знову, крім випадків, передбачених цим Законом.

За змістом статті 41 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження підлягає відновленню лише в разі визнання незаконною судом чи скасування в установленому законом порядку постанови виконавця про закінчення виконавчого провадження.

З огляду на вказані положення Закону України «Про виконавче провадження», в разі закінчення виконавчого провадження, виконавчий лист надсилається разом із постановою про закінчення виконавчого провадження до суду, скасовуються вжиті виконавцем заходи щодо виконання рішення, а також проводяться інші необхідні дії у зв'язку із закінченням виконавчого провадження, і таке виконавче провадження в подальшому не може бути відновлено за жодних обставин, окрім скасування чи визнання незаконною постанови державного виконавця про закінчення виконавчого провадження.

В даному випадку, за такого правового регулювання спірних правовідносин, при настанні обставин щодо наявності умов для розрахунку розміру страхових виплат згідно з пунктом 3.4 Порядку призначення, перерахування та проведення страхових виплат, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування України від 19.07.2018 № 11, закрите виконавче провадження не може бути відновлено.

Отже, є цілком зрозумілим той факт, що рішення про нарахування і виплату ОСОБА_1 страхових виплат за період з 13.03.2014 по 29.01.2018 в розмірі 0,00 грн., не є фактичним виконанням в повному обсязі рішення суду від 29.11.2018 у справі № 347/1165/18, оскільки протирічить вказаному судовому рішенню. Примусове виконання рішення суду може бути здійснено лише в межах чинного виконавчого провадження.

З огляду на встановлені вище обставини щодо відсутності належних доказів на підтвердження факту повного та безумовного виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 29.11.2018 у справі № 347/1165/18 в частині обов'язку нарахувати і виплатити ОСОБА_1 страхові виплати за період з 13.03.2014 по 29.01.2018, суд дійшов висновку, що постанова від 02.12.2020 про закінчення виконавчого провадження № 59016628 прийнята головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) Пищ М.С. передчасно, тобто за відсутності передбаченої пунктом 9 частини 1 статті 39 Закону України «Про виконавче провадження» підстави для закінчення виконавчого провадження.

Суд звертає увагу, що відповідно до статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України, судове рішення є обов'язковим до виконання.

У пункті 9 частини 1 статті 129 Конституції України до основних засад судочинства віднесено обов'язковість рішень суду.

Конституційний Суд України у своєму рішенні № 18-рп/2012 від 13.12.2012 вказав, що виконання судового рішення є невід'ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, визначений у законі комплекс дій, спрямованих на захист і поновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних і юридичних осіб, суспільства, держави.

Розглядаючи справу № 5-рп/2013, Конституційний Суд України у своєму рішенні від 26.06.2013 зазначив, що право на судовий контроль є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов'язкове виконання судових рішень - складовою права на справедливий судовий захист.

Невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий суд (пункт 3 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 25.04.2012 за № 11-рп/2012).

Європейський суд з прав людини у рішенні "Юрій Миколайович Іванов проти України" (заява № 40450/04) наголосив на тому, що право на суд, захищене статтею 6 Конвенції, було б ілюзорним, якби національна правова система Високої Договірної Сторони дозволяла, щоб остаточне, обов'язкове для виконання судове рішення залишалося невиконаним на шкоду будь якій зі сторін. Ефективний доступ до суду включає право на виконання судового рішення без невиправданих затримок.

Отже, виконання судового рішення як завершальна стадія судового провадження є невід'ємним елементом права на судовий захист, передбаченого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, складовою права на справедливий суд.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, постанова від 02.12.2020 про закінчення виконавчого провадження № 59016628 також порушує гарантоване статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод право ОСОБА_1 на справедливий суд, а тому є протиправною і її належить скасувати.

Підсумовуючи, суд вважає, що позов ОСОБА_1 до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ), третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області, необхідно задовольнити повністю: визнати протиправною та скасувати постанову головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) Пищ М.С. про закінчення виконавчого провадження № 59016628 від 02.12.2020.

Щодо розподілу судових витрат у справі.

В підтвердження понесення судових витрат у справі позивачем подано квитанцію № 0.0.1961088668.1 від 29.12.2020 про сплату судового збору за подання позовної заяви до суду в розмірі 840,80 грн.

З огляду на задоволення позову, позивачу належить відшкодувати за рахунок бюджетних асигнувань 840,80 грн. судових витрат по сплаті судового збору за подання позовної заяви до суду.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250, 262, 271, 272, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною та скасувати постанову головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) Пищ М.С. про закінчення виконавчого провадження № 59016628 від 02.12.2020.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) (ідентифікаційний код - 43316386, вулиця Галицька, 45, місто Івано-Франківськ, 76019) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 копійок.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів, з дня його проголошення.

Апеляційна скарга подається до суду апеляційної інстанції через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Учасники справи:

Позивач: ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 .

Відповідач: Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ), ідентифікаційний код - 43316386, вулиця Галицька, 45, місто Івано-Франківськ, 76019.

Третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Івано-Франківській області, ідентифікаційний код - 41315333, вулиця Мельника, 11, місто Івано-Франківськ, 76014.

Суддя Боршовський Т.І.

Рішення складене в повному обсязі 26 січня 2021 р.