27 січня 2021 року м. Ужгород№ 260/2908/20
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гебеш С.А., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Закарпатській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "КВЕЛЕ" про стягнення податкового боргу у сумі 139 574,19 грн, -
Позивач - Головне управління ДПС у Закарпатській області звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "КВЕЛЕ" про стягнення податкового боргу у сумі 139 574,19 грн у розмірі 139 574,19 грн., в тому числі пеня в сумі 2544,85 грн. по платежам: 50 18010400 "податок на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки, що сплачується юридичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості" у розмірі104 693,78 грн., в тому числі пеня в сумі 2477,75 грн.; 85 191010100 "екологічний податок. який справляється за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення" у розмірі 215, 30 грн.; 50 18010500 "земельний податок з юридичних осіб" у розмірі 4006,97 грн.; 50 18010600 "орендна плата з юридичних осіб" у розмірі 28 493, 91 грн., в тому числі пеня в сумі 67,10 грн.; 85 11021000 "податок на прибуток приватних підприємств" у розмірі 1855,30 грн.; 50 1404000 "акцизний податок" у розмірі 241,93 грн. за рахунок коштів, що належать платнику податків на праві власності, в тому числі тих, які знаходяться на рахунках у банках.
Позов обґрунтовано тим, що відповідач має податковий борг, проте всупереч вимогам чинного законодавства він є не погашеним.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 09 вересня 2020 року відкрито спрощене позовне провадження без виклику сторін.
Відповідач відзив на позов не подав.
Частиною 5 ст. 262 КАС України визначено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
З огляду на викладене вище та відсутність клопотань сторін про розгляду справи у судовому засіданні, справа розглядається в порядку спрощеного провадження без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, на підставі наявних у справі матеріалів.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до вимог ч. 4 ст. 229 КАС України.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "КВЕЛЕ" код ЄДРПОУ 32417803 (далі - Відповідач) внесене до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за адресою: АДРЕСА_1 та перебуває на обліку в податковому органі як платник податків та зборів.
Матеріалами справи встановлено, що за відповідачем рахується податковий борг у розмірі 139 574,19 грн., в тому числі пеня в сумі 2544,85 грн. по платежам:
* 50 18010400 "податок на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки, що сплачується юридичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості" у розмірі 104693,78 грн.;
* 85 191010100 "екологічний податок, який справляється за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення" у розмірі 215,30 грн.;
* 50 18010500 "земельний податок з юридичних осіб" у розмірі 4006,97 грн.;
* 50 18010600 "орендна плата з юридичних осіб" у розмірі 28493, 91 грн., в тому числі пеня в сумі 67,10 грн.;
* 85 11021000 "податок на прибуток приватних підприємств" у розмірі 1855,30 грн.;
* 50 1404000 "акцизний податок" у розмірі 241,93 грн.
Із матеріалів справи встановлено, що відповідач самостійно подав до контролюючого органу:
1. звітну податкову декларацію з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки від 29 січня 2019 року (вх. № 7208 від 18 лютого 2019 року) за 2019 рік з самостійно задекларованою сумою податку на нерухоме майно у розмірі 107851,18 грн. Відповідачем самостійно задекларована сума сплачена частково у розмірі 71463,71 грн. Залишок несплаченої заборгованості становить 36387,47 грн.;
2. звітну податкову декларацію з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки від 04 лютого 2020 року (вх. № 9027909260 від 04 лютого 2020 року) за 2020 рік з самостійно задекларованою сумою податку на нерухоме майно у розмірі 122065,94 грн. (поквартально: І квартал - 30516,49 грн.; ІІ квартал - 30516,49 грн.; ІІІ квартал - 30516,49 грн.; IV квартал - 30516,49 грн.). Проте самостійно задекларована сума податку на нерухоме майно розмірі 61032,98 грн. залишається несплаченою.;
3. звітну податкову декларацію з екологічного податку від 09 квітня 2020 року (вх. № 9092316134 від 09 квітня 2020 року) за І квартал 2020 року у розмірі 409,60 грн. Проте самостійно задекларована сума екологічного податку сплачена відповідачем частково у розмірі 194,30 грн. Залишок несплаченої суми заборгованості становить 215,30 грн.;
4. звітну податкову декларацію від 04 лютого 2020 року (вх. № 9027909318 від 17 лютого 2020 року) з плати за землю за 2020 рік із самостійно задекларованою сумою земельного податку у розмірі 9963,71 грн. (помісячно). Проте самостійно задекларовані суми земельного податку за січень - червень у розмірі 4981,86 грн. сплачена відповідачем частково у розмірі 974,89 грн. Залишок несплаченої суми заборгованості становить 4006,97 грн.;
5. звітну податкову декларацію від 19 лютого 2019 року (вх. № 7370 від 19 лютого 2019 року) з плати за землю за 2019 рік із самостійно задекларованою сумою орендної плати у розмірі 31137,16 грн. (помісячно). Проте самостійно задекларовані суми орендної плати за 2019 рік. Відповідачем сплачено частково у розмірі 19689,40 грн. Залишок несплаченої суми орендної плати за 2019 рік становить 11447,76 грн.;
6. звітну податкову декларацію від 04 лютого 2020 року (вх. № 9027909302 від 04 лютого 2020 року) з плати за землю за 2020 рік із самостійно задекларованою сумою орендної плати у розмірі 31137,16 грн. (помісячно). Проте самостійно задекларовані суми орендної плати за січень - червень 2020 року у розмірі 15568,56 грн. залишаються відповідачем не сплаченими в повному обсязі;
7. звітну податкову декларацію від 21 січня 2020 року (вх. № 9333456212 від 03 лютого 2020 року) з податку на прибуток з самостійно задекларованою сумою податку на прибуток у розмірі 3501,00 грн. Проте самостійно задекларована сума податку на прибуток відповідачем сплачена частково у розмірі 1645,70 грн. Залишок несплаченої заборгованості становить 1855,30 грн.;
8. звітну податкову декларацію від 05 лютого 2020 року (вх. № 9027908098 від 17 лютого 2020 року) акцизного податку за січень 2020 року з самостійно задекларованою сумою податку у розмірі 198,00 грн. Проте задекларована сума акцизного податку відповідачем сплачена частково у розмірі 197,07 грн. Залишок несплаченої заборгованості становить ,93 грн.;
9. звітну податкову декларацію від 02 березня 2020 року (вх. № 9042147105 від 04 березня 2020 року) акцизного податку за лютий 2020 року з самостійно задекларованою сумою податку у розмірі 180,00 грн. Проте задекларована сума акцизного податку відповідачем залишається несплаченою в повному обсязі.
10. звітну податкову декларацію від 09 квітня 2020 року (вх. № 9081570541 від 15 квітня 2020 року) акцизного податку за березень 2020 року з самостійно задекларованою сумою податку у розмірі 61,00 грн. Проте задекларована сума акцизного податку відповідачем залишається несплаченою в повному обсязі.
Згідно із вимогами п. 54.1 ст. 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
У відповідності до п. 56.11 ст. 56 Податкового кодексу України не підлягає оскарженню грошове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.
Відповідно до п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Разом з тим, працівниками податкового органу проведено камеральну перевірку щодо своєчасності сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки та орендної плативідповідачем.
За наслідками проведеної перевірки складено акт перевірки від 28 жовтня 2019 року № 785/12-03/712/3241783 та винесені податкові повідомлення - рішення від 20 грудня 2019 року: № 0090015204 про зобов'язання сплатити штраф по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки у розмірі 4090,47 грн.; № 00090005204 про зобов'язання сплатити штраф по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки у розмірі 705,11 грн.; № 0090025204 про зобов'язання сплатити штраф по орендній платі з юридичних осіб у розмірі 312,84 грн.; № 0090035204 про обов'язання сплатити штраф по орендній платі з юридичних осіб у розмірі 1097,65 грн.
Відповідно до вимог п. 57.3 ст. 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 робочих днів, наступних за днем такого узгодження.
Матеріалами справи встановлено, що відповідачем по справі вищевказані податкові повідомлення - рішення не оскаржувалися ані в адміністративному, ані в судовому порядку, а тому відповідно до вимог Податкового кодексу України є узгодженими та не погашені в повному обсязі.
азом з тим. матеріалами справи встановлено, що відповідно до вимог ст. 129 Податкового кодексу України, відповідачу проведено нарахування пені у розмірі 2544,85 грн., а саме по платежу: 50 18010400 "податок на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки, що сплачується юридичними особами, які є власниками обєктів нежитлової нерухомості" в сумі 2477,75 грн. та 50 18010600 "орендна плата з юридичних осіб" в сумі 67,10 грн., яка залишається несплаченою в повному обсязі.
У відповідності до пп. 14.1.175 п.14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
У разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення (ст. 59 Податкового кодексу України).
В силу пп. 14.1.153 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податкова вимога - письмова вимога контролюючого органу до платника податків щодо погашення суми податкового боргу.
У зв'язку з несплатою узгоджених сум відповідачу на підставі п. 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України податковим органом виставлено податкову вимогу від 10 жовтня 2018 року № 1930-52 про наявність податкового боргу за узгодженими податковими зобов'язаннями.
Вказана податкова вимога надіслана на адресу відповідача рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення та вручена 15 листопада 2018 року.
Відповідно до п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (п. 95.4 ст. 95 Податкового кодексу України).
Відповідно до вимог пп. 20.1.34 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини
За загальним правилом, що випливає з принципу змагальності, кожна сторона повинна подати докази на підтвердження обставин, на які вона посилається, або на спростування обставин, про які стверджує інша сторона. Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Згідно ч. 1 ст. 72 КАС України, доказами у справі є будь - які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Позивачем доведено та наявними в матеріалах справи підтверджено податковий борг відповідача у сумі 139 574,19 грн. та правомірність звернення до суду з зазначеним позовом, у зв'язку з чим вимоги позовної заяви є обґрунтованими, підтверджені належними та допустимими доказами, відповідачем не спростовані (відзив проти позову відповідач до суду не надав) та підлягають до задоволення повністю.
Згідно з ч. 2 ст. 139 КАС України, судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 5, 19, 77, 78, 139, 243, 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Адміністративний позов Головного управління ДПС у Закарпатській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "КВЕЛЕ" про стягнення податкового боргу у сумі 139 574,19 грн - задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "КВЕЛЕ" код ЄДРПОУ 32417803 (89313, Закарпатська область, Свалявський район, с. Поляна, вул. Духновича, буд. 112"Б") податковий борг у розмірі 139 574, 19 грн. (сто тридцять дев'ять тисяч п'ятсот сімдесят чотири грн. дев'ятнадцять коп.), в тому числі пеня в сумі 2544,85 грн. (дві тисячі п'ятсот сорок чотири грн. вісімдесят п'ять коп.) по платежам: 50 18010400 "податок на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки, що сплачується юридичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості" у розмірі 104693,78 грн. в тому числі пеня в сумі 2477,75 грн.; 85 191010100 "екологічний податок, який справляється за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення" у розмірі 215, 30 грн.; 50 18010500 "земельний податок з юридичних осіб" у розмірі 4 006,97 грн.; 50 18010600 "орендна плата з юридичних осіб" у розмірі 28 493, 91 грн., в тому числі пеня в сумі 67,10 грн.; 85 11021000 "податок на прибуток приватних підприємств" у розмірі 1855,30 грн.; 50 1404000 "акцизний податок" у розмірі 241,93 грн. за рахунок коштів, що належать платнику податків на праві власності, в тому числі тих, які знаходяться на рахунках у банках.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
СуддяС.А. Гебеш