26 січня 2021 року м. Ужгород№ 260/4531/20
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дору Ю.Ю., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Мукачівської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Мукачівської міської ради згідно якого просив суд: 1. Визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Мукачівської міської ради щодо не здійснення нарахування пільг ОСОБА_1 (особі з інвалідністю внаслідок війни) у розмірах, передбачених п. п. 5- 6 статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту". 2. Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Мукачівської міської ради здійснити нарахування пільг, передбачених п. п. 5-6 статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" в повному обсязі, з урахування рішення Конституційного Суду України від 27.02.2020 за №3-р/2020.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що позивач є особою з інвалідністю III групи, має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 . Пільги особам з інвалідністю внаслідок війни визначено статтею 13 закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22 жовтня 1993 року № 3551-XII. Водночас Управління праці та соціального захисту населення Мукачівської міської ради керується в роботі постановою Кабінету Міністрів України № 409 від 06.08.2014 p., незважаючи на рішення Конституційного суду України від 27 лютого 2020 року.
Ухвалою від 23.12.2020 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні).
На адресу суду 11.01.2021 року від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, у якому проти позову заперечив. По суті позовних вимог зазначив, що пільги, передбачені п.п. 4-6 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» надаються у межах зазначених норм та обмежуються опалювальною площею на кожну особу та сім'ю. Вказав, що відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» державні соціальні стандарти і нормативи формуються, встановлюються та затверджуються у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Відтак застосування до позивача норм постанови Кабінету Міністрів України «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування» № 409 від 06.08.2014 року є правомірним. Просить відмовити у задоволенні позову.
Суд дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази та встановив такі обставини справи.
ОСОБА_1 є учасником бойових дій та особою з інвалідністю ІІІ групи, що підтверджується посвідченням серії посвідченням серії НОМЕР_1 від 23.12.2008 року та посвідченням серії НОМЕР_2 від 21.04.2017 року(а.с. 9-10).
22.10.2020 року позивач звернувся до відповідача із заявою про не нарахування пільгової оплати УПСЗН Мукачівської міської ради за розподіл природного газу за 8 місяців 2020 року(а.с.34).
Листом № С-4060/07-17 від 13.11.2020 відповідач повідомив позивачу, що такий перебуває на обліку в Єдиному державному реєстрі осіб, які мають право на пільги, в Мукачівському УПСЗН як «особа з інвалідністю 3 групи внаслідок війни» та користується 100 відсотковою знижкою плати за комунальні послуги (газопостачання на приготування їжі та підігрів води, газопостачання на опалення, електроенергію, водопостачання, водовідведення. вивіз сміття, а з січня 2020 року також розподіл природного газу на приготування їжі. підігрів води та розподілу природного газу на опалення), в межах соціальних нормативів на 2 осіб, відповідно до постанови KM У №409 від 06.08.2014р. Крім цього, згідно вказаного листа позивачу роз'яснено, що з січня 2020 року такому нараховано пільги на розподіл природного газу на плиту і колонку (неопалювальний та опалювальний період), а також на розподіл .природного газу на опалення (тільки на опалювальний період). Нараховані пільги з жовтня 2019 року були монетизовані безготівково на особові рахунки позивача в комунальних організаціях, через AT «Ощадбанк».
Вважаючи дії Управління щодо обмеження йому норм споживання пільг протиправними, позивач звернувся із цим позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» № 3551-ХІІ від 22.10.1993 (далі Закон України № 3551) цей закон спрямований на захист ветеранів війни шляхом: створення належних умов для підтримання здоров'я й активного довголіття; організації соціального та інших видів обслуговування, зміцнення матеріально-технічної бази створених для цієї мети закладів і служб та підготовки відповідних спеціалістів; виконання цільових програм соціального і правового захисту ветеранів війни; надання пільг, переваг та соціальних гарантій у процесі трудової діяльності відповідно до професійної підготовки і з урахуванням стану здоров'я.
Згідно із п. 4, п. 5, п. 6 ст. 13 Закону України № 3551 особам з інвалідністю внаслідок війни та прирівняним до них особам (стаття 7) надаються такі пільги:
- 100-процентна знижка плати за користування житлом (квартирна плата) в межах норм, передбачених чинним законодавством (21 кв. метр загальної площі житла на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю);
- 100-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання. Площа житла, на яку надається знижка, при розрахунках плати за опалення становить 21 кв. метр опалювальної площі на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю. Для сімей, що складаються лише з непрацездатних осіб, надається 100-процентна знижка за користування газом для опалювання житла на подвійний розмір нормативної опалювальної площі (42 кв. метри на кожну особу, яка має право на знижку плати, та 21 кв. метр на сім'ю);
- 100-процентна знижка вартості палива, в тому числі рідкого, в межах норм, встановлених для продажу населенню, для осіб, які проживають у будинках, що не мають центрального опалення.
Надаючи правову оцінку діям відповідача, суд зазначає таке.
Позивач у своєму позові вказує на те, що відповідачем в порушення ст.13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (далі -Закон) не здійснено нарахування пільг, йому, як особі з інвалідністю внаслідок війни, передбачених п.п.5-6 ст.13 вказаного Закону.
Проте, відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" визначено, що особам з інвалідністю внаслідок війни та прирівняним до них особам (стаття 7) надаються такі пільги, зокрема,
100-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання (п.5 ч.1 ст.13 Закону),
Площа житла, на яку надається знижка, при розрахунках плати за опалення становить 21 кв. метр опалювальної площі на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю.
Для сімей, що складаються лише з непрацездатних осіб, надається 100- процентна знижка за користування газом для опалювання житла на подвійний розмір нормативної опалювальної площі (42 кв. метри на кожну особу, яка має право на знижку плати, та 21 кв. метр на сім'ю);
100-процентна знижка вартості палива, в тому числі рідкого, в межах норм, встановлених для продажу населенню, для осіб, які проживають у будинках, що не мають центрального опалення (п.6 ч.1 ст13 Закону).
Статтею 117 Конституції України передбачено, що Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.
З грудня 2005 року гр. ОСОБА_1 відповідно до п. 5 ст.13 «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» користується 100 відсотковою знижкою плати за комунальні послуги (газопостачання на приготування їжі та підігрів води, газопостачання на опалення, електроенергію, водопостачання, водовідведення, вивіз сміття, а з січня 2020 року також за розподіл природного газу на приготування їжі, підігрів води та розподілу природного газу на опалення), як «особа з інвалідністю 3 групи внаслідок війни».
Вся інформація та відповідні нарахування проводяться через Єдиний державний реєстр осіб, які мають право на пільги.
Єдиний державний реєстр осіб, які мають право на пільги - це автоматизований банк даних, створений для забезпечення єдиного державного обліку фізичних осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою відповідно законам України, отримують пільги. Даний реєстр запроваджений та діє в Україні на підставі Постанови КМУ №117 від 29.01.2003 р «Про Єдиний державний реєстр осіб, які мають право на пільги».
Відповідно до п. 5 ст.13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та постанови Кабінету Міністрів України № 409 від 06.08.2014 р. "Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування" (далі-Постанова), гр. ОСОБА_1 нараховується пільга на 2 осіб, виходячи з таких соціальних нормативів:
водопостачання 3,6 м.куб води на 1 одну особу на місяць (пункт З підпункту 2 Постанови);
водовідведення 3,6 м.куб води на 1 одну особу на місяць (пункт З підпункту 4 Постанови);
електропостачання 70 кВт.год на місяць на сім'ю (домогосподарство) з однієї особи і додатково 30 кВт.год на місяць на кожного іншого члена сім'ї, але не більше як 190 кВт.год на місяць (пункт 3 підпункту 6 Постанови);
соціальна норма житла, в межах якої надаються пільги на індивідуальне опалення становить 21 кв.метр опалювальної площі на одну особу та додатково 10,5 кв.метри на сім'ю:
а) газопостачання на приготування їжі та підігрів води -10,5 куб.метра на одну особу в місяць (абзац 4 пункт 3 підпункту 5 Постанови);
б) газопостачання на опалення 52,5 кв.метр*4*0,913*100%* тариф газу, (абзац 10 підпункту 1 пункту 3 Постанови);
розподіл природного газу на плиту і колонку (неопалювальний та опалювальний період) 10,5 м.куб газу в місяць на одну особу * тариф газу на розподіл;
розподіл природного газу на опалення (тільки на опалювальний період) 52,5 кв.метр*4*0,913*100%* тариф газу на розподіл; вивіз сміття 0,4167 куб.метра на одну особу на місяць (підпункт 7 пункту 3 Постанови).
Постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 р. № 373 «Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово- комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі» в Україні затверджено Порядок надання пільг на оплату житлово- комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі.
Цей Порядок визначає механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Мінсоцполітики для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі, та механізм надання громадянам у грошовій формі, зокрема, пільг: комунальних послуг - послуг з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами;
Вказаною Постановою, зокрема, для осіб, які мають право на пільги відповідно до законодавства України, запроваджена система монетизації. Дана форма передбачає отримання пільговиком розміру, розрахованої йому пільги через механізм грошової безготівкової форми або грошової готівкової форми.
Розмір пільги розраховується щомісяця до 25 числа на оплату житлово- комунальних послуг, виходячи з розміру знижки, на яку пільговик має право згідно із законом, кількості членів сім'ї, які мають таке право відповідно до законодавчих актів, та визначені ст.51 Бюджетного кодексу України, та з урахуванням встановлених цін/тарифів (внесків) і державних соціальних нормативів у сфері житлово-комунального обслуговування; а також на придбання твердого палива і скрапленого газу виходячи з розміру знижки, на яку пільговик має право згідно із законом, з урахуванням мінімальних норм забезпечення твердим паливом і скрапленим газом та граничних показників їх вартості. ( п.6 Постанови КМУ від 17 квітня 2019 р. № 373 "Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі").
Виплата у готівковій формі здійснюється відповідно до абзацу 2 п.7 Постанови Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 р. № 373 Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі» за особистою заявою пільговика, поданою структурному підрозділу з питань соціального захисту населення до 15 жовтня (15 травня), у якій зазначаються виплатні реквізити, виплата пільги здійснюється у грошовій готівковій формі з початку опалювального (неопалювального) сезону. У разі подання заяви після 15 жовтня (15 травня) протягом опалювального (неопалювального) сезону пільга надається у грошовій готівковій формі шляхом перерахування коштів на рахунок пільговика в уповноваженому банку з місяця, що настає за місяцем подання заяви.
Оскільки заява про монетизацію пільг у грошовій готівковій формі надійшла від гр. ОСОБА_1 тільки 23 грудня 2020 року, то до цього часу йому нараховувалась пільга у грошовій безготівковій формі' Виплата розрахованої суми пільги здійснюється у грошовій безготівковій формі шляхом перерахування коштів на рахунок Мінсоцполітики в AT "Ощадбанк" на підставі укладеного між Мінсоцполітики та AT "Ощадбанк" договору.
Також відповідно до вищезгаданої постанови пільговик зобов'язаний повідомляти структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про зміну всіх обставин, які впливають на надання пільг ( п.19 Постанови КМУ від 17 квітня 2019 р. № 373 "Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі". За період 2019-2020 року від гр. Свищо 1.1. не надходило жодної інформації про зміну обставин, які би впливали на нарахування йому пільги.
Таким чином, управління праці та соціального захисту населення Мукачівської міської ради зазначило, що гр. ОСОБА_1 нараховувалась 100-пропентна знижка плати за користування комунальними послугами, як особі з інвалідністю 3- групи, внаслідок війни відповідно до п. 5 ст..13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" через механізм безготівкової грошової форми в повному обсязі, про що свідчать розрахунки в розрізі кожного місяця, сформовані в автоматизованій системі Єдиний державний реєстр осіб, які мають право на пільги.
Крім того, 30 жовтня 2020 року від гр. ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про звернення громадян" надійшла заява, в якій заявник просить надати інформацію, що ніби-то заявнику УПСЗН не нараховується пільга за розподіл газу. Управлінням пращ та соціального захисту населення Мукачівської міської ради надана відповідь - 13.11.2020 про нарахування частки пільги гр. ОСОБА_1 , з розподілу газу у повному обсязі.
Розмір нарахованої пільги відповідно до п.11 Постанови КМУ від 17 квітня 2019 р. № 373 "Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі" щомісяця захищеними каналами зв'язку передаються Мінсоцполітики. Відповідно до цього ж порядку управління праці та соціального захисту Мукачівської міської ради не здійснює перерахування коштів на житлово-комунальні організації за обліковими записами пільговиків. Ця функція відбувається в автоматизованих системах AT "Ощадбанк" і є виключно компетенцією AT «Ощадбанк».
Щодо оскарження бездіяльності УПСЗН щодо нездійснення нарахувань управлінням праці та соціального захисту населення Мукачівської міської ради пільг у розмірах, передбачених п.6 ст.13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", а саме 100-процентної знижки вартості палива, в тому числі рідкого, в межах норм встановлених для продажу населення, для осіб, які проживають у будинках, що не мають опалення, вважаємо вимогу безпідставною. Адже, житлове приміщення, за яким гр. ОСОБА_1 (будинок АДРЕСА_1 ) нараховується пільга газифіковане, а відповідно відсутні підстави для нарахування пільги за даним пунктом чинного Закону України.
Щодо позовної вимоги позивача про вимоги визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, які полягають у нездійсненні нарахування пільг позивачеві, як особі з інвалідністю внаслідок війни, у розмірах, передбачених пп.5-6 ст.13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", суд зазначає наступне.
Управлінням праці та соціального захисту населення листом від 13.11.2020 року було надано письмову відповідь на звернення громадянина ОСОБА_1 у формі листа, котрий не є рішенням суб'єкта владних повноважень.
Водночас із цим, відносно наявності підстав для кваліфікації цього волевиявлення саме як рішення суб'єкта владних повноважень, Управління праці та соціального захисту населення Мукачівської міської ради зазначило, що відповідно до ч.2 ст.2 КАС України, предметом судової перевірки у порядку адміністративного судочинства є рішення та діяння (дія чи бездіяльність) владних суб'єктів.
Зміст рішення владного суб'єкта розтлумачено законодавцем у положеннях пп.18 і 19 ч.1 ст.4 КАС України.
Визначення ж змісту діяння (дії чи бездіяльності) владного суб'єкта норми КАС України не містять.
Відтак, вимога Позивача про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, які полягають у нездійсненні нарахування пільг Позивачеві, як особі з інвалідністю внаслідок війни, у розмірах, передбачених пп.5-6 ст.13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", є безпідставною та задоволенню не підлягає.
З огляду на вищевикладені обставини, суд зазначає, що нормативно-правові акти, видані Кабінетом Міністрів України в межах наданих повноважень, підлягають обов'язковому застосуванню судами під час вирішення справ про соціальний захист громадян.
Враховуючи викладене, суд вважає, що дії відповідача щодо застосування постанови Кабінету Міністрів України № 409 є правомірними, а тому відсутні підстави для визнання таких дій протиправними.
У зв'язку з чим відсутні підстави для зобов'язання відповідача вчинити дії, які полягають у нездійсненні нарахування пільг позивачеві, як особі з інвалідністю внаслідок війни, у розмірах, передбачених пп.5-6 ст.13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами ст. 78 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що в задоволенні позову необхідно відмовити повністю.
Відповідно до положень ст. 139 КАС України судові витрати стягненню із сторін не підлягають.
Керуючись ст.ст. 6, 9,73-76, 90,139, 243-246, 255, 293,295 КАС України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код НОМЕР_3 ) до Управління праці та соціального захисту населення Мукачівської міської ради (вул. Валленберга Рауля, буд. 31,м. Мукачево, Мукачівський район, Закарпатська область,89600, код ЄДРПОУ - 03192980) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
СуддяЮ.Ю.Дору